Jappix - en to it translation catalogue (633 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
it: %1s non è installato sul tuo sistema, dovresti installare %2s.

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
it: %1s può causare problemi al proxy, perpiacere incrementa il valore %2s a %3s!

en: %s bans a user of the room
it: %s bandisce un utente della room

en: %s changes the room topic
it: %s ha cambiato l'argomento della room

en: %s changes your nickname
it: %s ha cambiato il tuo soprannome

en: %s closes the chat
it: %s chiude la chat

en: %s days ago
it: %s giorni fa'

en: %s invites someone to join the room
it: %s invita qualcuno ad unirsi alla room

en: %s is a Jappix.com service which makes your XMPP profile public. It is easier to share it. No XMPP account is required to view your social channel, your current position and your contact details.
it: %s è un servizio di Jappix.com, che rende il tuo profilo XMPP pubblico. E' più semplice condividerlo, nessun account è richiesto per visualizzare il tuo canale sociale, la tua posizione oppure i dettagli del tuo profilo.

en: %s is installed on your system.
it: %s è installato sul tuo sistema.

en: %s is typing...
it: %s sta scrivendo...

en: %s joined
it: %s si è unito alla conversazione

en: %s joins a groupchat
it: %s si è unito a una groupchat

en: %s kicks a user of the room
it: %s caccia un utente della room

en: %s left
it: %s se ne è andato

en: %s removes the chat logs
it: %s ha rimosso i registri delle chats.

en: %s sends a message to someone in the room
it: %s invia un messaggio a qualcuno nella room

en: %s sends a message to the room
it: %s invia un messaggio alla room

en: %s shows the user profile
it: %s mostra il profilo utente

en: A mini-chat for your website.
it: Una mini-chat per il tuo sito.

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
it: Una nuova versione di Jappix è disponibile! Controlla il registro delle modifica ed avvia l'aggiornamento!

en: A short message?
it: Un piccolo messaggio?

en: A single phone app for messages, channels, profiles and much more!
it: Un applicazione smartphone per messaggi, chats, profili e molto ancora!

en: Aborted: buffer error!
it: Interrotto: errore buffer!

en: Aborted: could not extract the package!
it: Interrotto: non è stato possibile estrarre il pacchetto!

en: Aborted: everything is not writable!
it: Interrotto: il percorso non è scrivibile!

en: Aborted: socket error!
it: Interrotto: errore del socket!

en: Access statistics
it: Statistiche sugli accessi

en: Active for this session
it: Attivo per questa sessione

en: Activity
it: Attività

en: Adapt
it: Adatta

en: Add
it: Aggiungi

en: Add a friend
it: Aggiungi un amico o un'amica

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
it: Aggiungi un nuovo utente con questa utilità oppure cambia la password di uno esistente. Perpiacere utilizza una password sicura.

en: Add an input
it: Aggiungi un input

en: Add this contact to your friends
it: Aggiungi questo contatto ad i tuoi amici

en: Add this groupchat to your favorites
it: Aggiungi questa chat di gruppo ai tuoi favoriti

en: Address
it: Indirizzo

en: Administration panel for this room
it: Pannello di controllo per questa stanza

en: Administrator account
it: Account amministrativo

en: Administrator list
it: Lista amministratori

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced notice
it: Avviso avanzato

en: Advertise here
it: Inserite qui i vostri annunci

en: Advertising (%s)
it: Publicizzando (%s)

en: Advertising space available!
it: Spazio Pubblicitario Disponibile

en: After you finished the setup, Jappix will generate the cache files. It might be slow, just wait until the application is displayed and do not press any button.
it: Dopo che completi il setup, Jappix generà i files di cache. Potrebbe essere un processo abbastanza lento, semplicemente aspetta che l'applicazione sia mostrata senza premere nessun tasto.

en: All
it: Tutti

en: All tabs
it: Tutti i cavalieri

en: All this Jappix node stored files can be managed with this tool: please select a sub-folder and start editing its content!
it: Tutti i file salvati di questo nodo Jappix possono essere controllati da questa pagina: perpiacere scegli una sotto-directory ed inizia a modificare il suo contenuto!

en: Allow
it: Permetti

en: Always active
it: Sempre attivo

en: Amorous
it: Amoroso

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
it: C'è stato un errore durante il caricamento del tuo file: forse è troppo grande (%s al massimo) o non permesso!

en: Anonymous host
it: Host per le connessioni anonime

en: Anonymous mode
it: Modalità anonima

en: Application
it: Applicazione

en: Appointment
it: Appuntamento

en: April
it: Aprile

en: Artist
it: Artista

en: Ask for authorization
it: Chiedi l'autorizzazione

en: Association
it: Associazione

en: Attach a file
it: Allega un file

en: August
it: Agosto

en: Authentications
it: Autenticazioni

en: Authorization failed
it: Autorizzazione fallita

en: Authorizations
it: Autorizzazioni

en: Authorize
it: Autorizza

en: Automatic
it: Automatico

en: Automation
it: Automazione

en: Available
it: Disponibile

en: Available actions
it: Azioni disponibili

en: Available shortcuts:
it: Scorciatoie disponibili:

en: Available updates
it: Aggiornamenti disponibili

en: Away
it: Assente

en: BOSH host
it: Server BOSH

en: Background
it: Sfondo

en: Backgrounds
it: Sfondi

en: Basic statistics are processed by Jappix about some important things, you can find them below.
it: Puoi trovare qui sotto, le statistiche base ottenute da Jappix.

en: Be careful with the information you store into your profile, because it might be accessible by everyone (even someone you don't want to).
it: Fai attenzione alle informazione che inserisci nel tuo profilo, perchè potrebbero essere viste da chiunque (anche chi non vuoi).

en: Before you start using it, you will have to change some settings, search for friends and complete your profile.
it: Prima di iniziare ad utilizzare Jappix, devi cambiare alcune impostazione, aggiungere nuovi contatti e completare il tuo profilo.

en: Biography
it: Biografia

en: Block
it: Blocca

en: Both
it: Entrambi

en: Bottom
it: In Fondo

en: Browse
it: Sfoglia

en: Busy
it: Occupato

en: By using our service, you accept %s.
it: Iscrivendoti a questo servizio, accetti %s.

en: Cancel
it: Annullare

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
it: Impossibile inviare: puoi solo ricevere gli avvisi!

en: Center
it: Centro

en: Change favorites
it: Modifica i preferiti

en: Change password
it: Cambia password

en: Change style
it: Cambia stile

en: Change the XMPP hosts that this Jappix node serves with this tool.
it: Cambia qui gli hosts XMPP serviti da questo nodo Jappix.

en: Change your Jappix node background with this tool. You can either set a custom color or an uploaded image. Let your creativity flow!
it: Cambia lo sfondo del tuo nodo Jappix in questa pagina. Puoi scegliere un colore una immagine caricata.

en: Change your Jappix node configuration with this tool.
it: Cambia qui la configurazione del tuo nodo Jappix.

en: Changes saved!
it: Modifiche salvate!

en: Channel
it: Canale

en: Channel of
it: Canale di

en: Check again
it: Controlla ancora

en: Check all
it: Seleziona tutte le opzioni

en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Choose
it: Scegli

en: Chores
it: Sta facendo i mestieri...

en: City
it: Città

en: Clean
it: Svuota

en: Clean current chat
it: Pulisci la discussione corrente

en: Clean everything
it: Ripristina tutto

en: Click here to solve the error
it: Clicca qui per risolvere l'errore

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
it: Clicca al link seguente per ottenere il log della chat, aspetta un attimo e clicca un'altra volta per ottenere il file.

en: Click to disable
it: Clicca per disattivare

en: Click to enable
it: Clicca per attivare

en: Client
it: Cliente

en: Clients
it: Clienti

en: Close
it: Chiuso

en: Close this tab
it: Chiudi questo cavaliere

en: Code
it: Codice

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Color
it: Colore

en: Command
it: Comando

en: Commands
it: Comandi

en: Comments
it: Commenti

en: Comments locked!
it: Commenti bloccati!

en: Communicate with the entire world!
it: Comunica con l'intero mondo

en: Complete name
it: Nome completo

en: Components
it: Componenti

en: Compression
it: Compressione

en: Confident
it: Fiducioso

en: Configuration
it: Configurazione

en: Confirm
it: Conferma

en: Connection
it: Connessione

en: Contact
it: Contattaci

en: Content
it: Contenuto

en: Continue
it: Continua

en: Contribute to the Jappix code.
it: Contribuisci allo sviluppo di Jappix.

en: Could not get the comments!
it: Non ho potuto ottenere nessun commento!

en: Country
it: Nazione

en: Crazy
it: Svitato

en: Create your public profile.
it: Creati un profilo pubblico.

en: Credentials
it: Informazioni di accesso

en: Current
it: Corrente

en: Daily
it: Giornaliero

en: Date
it: Data

en: Date of birth
it: Data di nascita

en: December
it: Dicembre

en: Define a homepage notice for all your users, such as a warn, an important message or an advert with this tool.
it: Imposta un avviso mostrato nella homepage, per tutti i tuoi utenti come un avviso/messaggio importante con questa utilità.

en: Delete
it: Cancella

en: Delete account
it: Cancella account

en: Deny
it: Rifiuta

en: Design
it: Progetto

en: Destroy this MUC
it: Distruggi questa MUC

en: Directories
it: Cartelle

en: Directory host
it: Server per la Directory degli utenti.

en: Disconnect
it: Disconnettiti

en: Do you accept?
it: Accetti?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
it: Vuoi vedere gli amici suggeriti da %s?

en: Don't hide offline friends
it: Non nascondere amici non in linea

en: Download Jappix for free.
it: Scarica Jappix gratuitamente.

en: Download file!
it: Scarica il file!

en: Downloading package...
it: Sto scaricando il pacchetto...

en: Drinking
it: Sta bevendo...

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
it: Per via di un problema di rete, sei stato disconnesso. Cosa vuoi fare adesso?

en: Eating
it: Sta mangiando...

en: Edit
it: Modifica

en: Edit options
it: Modifica opzioni

en: Empty
it: Svuota

en: Empty channel
it: Svuota canale

en: Enable ads
it: Attiva inserzioni pubblicitarie

en: Enable my public profile
it: Attiva il mio profilo pubblico

en: Enable notification sounds
it: Attiva avvisi sonori

en: Encrypted
it: Criptato

en: Encryption
it: Crittografia

en: Enter new subject
it: Inserisci il nuovo topic

en: Enter password
it: Inserisci Password

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
it: Inserisci la chat di gruppo a cui vuoi unirti ed il nick che vuoi usare. Puoi anche ritornare ad %s.

en: Error
it: Errore

en: Everybody
it: Tutti quanti

en: Everything
it: Tutto

en: Excited
it: Eccitato

en: Exercising
it: Esercizio

en: Extracting package...
it: Sto estraendo il pacchetto...

en: February
it: Febbraio

en: Fetching the social channel...
it: Sto scaricando il canale sociale...

en: Filter
it: Filtro

en: Find a public Jappix node.
it: Trova un nodo Jappix pubblico.

en: Finish
it: Completa

en: First name
it: Nome

en: For your account safety, when you login or register, make sure your password remains secret.
it: Per la sicurezza del tuo account, quando effettui l'accesso o ti registri, assicurati che la tua password rimanga segreta.

en: Force HTTPS
it: Forza HTTPS

en: Friday
it: Venerdì

en: Friends
it: Amici

en: From
it: Da

en: Furthermore, every picture you post in your social channel is added to a beautiful picture timeline. You can now view the pictures you shared year by year.
it: Oltretutto, ogni immagine che invii al tuo canale sociale è aggiunta ad una gradevole cronologia. Adesso puoi vedere le foto da te condivise anno per anno.

en: Gateway
it: Transporto

en: General
it: Generale

en: Generate file!
it: Genera il file!

en: Geolocation
it: Geolocazione

en: Get Jappix, get support.
it: Scarica Jappix e ottieni supporto.

en: Getting the name...
it: Sto ottenendo il nome...

en: Good job! Now, you can share Jappix with your friends!
it: Ben fatto! Adesso, puoi condividere Jappix con i tuoi amici!

en: Grooming
it: Si sta 'spulciando'...

en: Group
it: Gruppo

en: Groupchat
it: Chat di gruppo

en: Groupchat host
it: Host del server MUC

en: Groupchats to join
it: Chat di gruppo a cui ti puoi unire

en: Groups
it: Gruppi

en: HTTP authentication
it: Autenticazione HTTP

en: HTTPS storage
it: Usa HTTPS per l'archiviazione

en: Happy
it: Felice

en: Here it is! A new beautiful profile image!
it: Ecco qui, la nuova immagine per il tuo profilo!

en: Here we go!
it: Ecco fatto!

en: Hi there!
it: Ciao!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
it: Ciao, sono %s, vorrei aggiungerti come amico.

en: Hide
it: Nascondi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: High
it: Superiore

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hosts
it: Host

en: Hosts configuration
it: Configurazione degli hosts

en: Hot
it: Ardente

en: How are you?
it: Come stai?

en: Identity
it: Identità

en: If the current language does not match yours (%1s), you can make Jappix speak %2s it will be saved.
it: Se la lingua corrente non riflette la tua (%1s), puoi fare in modo che Jappix sia tradotto in %2s e sarà salvato.

en: If you want to get some help about the Jappix installation and configuration, you can use our whole documentation, available at:
it: Se hai bisogno di aiuto per l'installazione e la configurazione di Jappix, puoi utilizzare la nostra documentazione online disponibile qui:

en: If you want to remove some backgrounds, use the browser below.
it: Se vuoi rimuovere alcuni sfondi, utilizza browser qui sotto.

en: Important notice
it: Avviso importante

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive since: %s
it: Inattivo da: %s

en: Installation
it: Installazione

en: Installation Steps:
it: Diamo un occhiata ai passi per l'installazione:

en: Internal server error, try later
it: Internal server error, prova più tardi

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
it: Ti incoraggiamo a caricare un'immagine per il tuo profile (%s massimo), come un'immagine di te stesso/a, ti renderà più facilmente riconoscibile dai tuoi amici.

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
it: E' tempo di costruire il tuo social cloud: vai al prossimo punto!

en: Item
it: Oggetto

en: January
it: Gennaio

en: Jappix for your company.
it: Jappix per la tua società.

en: Jappix for your phone
it: Jappix per il tuo smartphone

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
it: Jappix è stato interrotto da un errore di rete, un bug o un login errato (controlla di aver inserito le credenziali corrette), ci spiace per il disagio.

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
it: Jappix è stato aggiornato: Stai utilizzando l'ultima version. Divertiti!

en: Jappix installation
it: Installazione Jappix

en: Jappix is an open social platform, that let's you easily get or keep in touch with everyone.
it: Jappix è una piattaforma sociale aperta, che ti permette facilmente di metterti, o rimanere in contatto con tutti.

en: Jappix is fully customisable: you can change its design right here.
it: Jappix è completamente personalizzabile: puoi cambiare qui il suo look.

en: Jappix is now up to date!
it: Jappix è adesso aggiornato!

en: Jappix manager
it: Manager di Jappix

en: Jappix needs that you specify some values to work. Please correct the following inputs (or keep the default values, which are sufficient for most people).
it: Jappix necessita l'impostazione di alcuni dati per funzionare correttamente. Perpiacere cambia i dati seguenti (o mantieni le impostazioni di default).

en: Jappix offers you the possibility to manage your configuration, install new plugins or search for updates. That's why you must create an administrator account to access the manager.
it: Jappix ti offre la possibilità controllare la configurazione di Jappix, installare nuove plugins e cercare aggiornamenti. Ecco perchè devi creare un account amministrativo per accedere all'Amministrazione.

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
it: Javascript è disattivato nel tuo browser, ed è richiesto per lanciare Jappix correttamente!

en: Join
it: Unisciti

en: Join a chat
it: Unisciti a una chat

en: Join the millions of users who are currently using the XMPP Network (Google Talk, etc), don't stay out!
it: Ti permette di entrare in contatto con i milioni di utenti che utilizzano XMPP (Jabber) come fai tu con Jappix. Unisciti a noi.

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Keep your Jappix node fresh and fast, clean the storage folders regularly!
it: La manutenzione di Jappix è importante, tieni pulite le cartelle di archiviazione!

en: Last %s version is better!
it: L'ultima versione (%s) è stata migliorata!

en: Last name
it: Cognome

en: Last seen: %s
it: Ultimo accesso: %s

en: Left
it: Sinistra

en: Legal
it: Legale

en: Legal disclaimer
it: Escusione di responsabilità legali

en: Legal disclaimer for Jappix.
it: Esclusione di responsabilità legali per Jappix.

en: List
it: Lista

en: List name
it: Nome lista

en: Loading
it: Carcamento

en: Loading comments...
it: Sto caricando i commenti...

en: Local time
it: Ora Locale

en: Lock the host
it: Blocca il nome dell'host

en: Login
it: Accedi

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
it: Accedi al tuo account XMPP esistente oppure creane uno nuovo gratuitamente!

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
it: Accedi utilizzando il tuo account XMPP. Puoi anche utilizzare %s per accedere una chat di gruppo.

en: Low
it: Inferiore

en: MUC administration
it: Amministrazione MUC

en: Main configuration
it: Configurazione principale

en: Main host
it: Host del server

en: Manage
it: Amministra

en: Manage backgrounds
it: Controlla sfondi

en: Manage favorite rooms
it: Controlla le tue room preferite

en: Manage your favorite groupchats
it: Amministra le tue chat di gruppo preferite

en: Manager
it: Amministrazione

en: Manager access
it: Accedi al manager

en: March
it: Marzo

en: Maximum notices
it: Notifica di massimo

en: May
it: Maggio

en: Maybe you don't know what a BOSH server is? In fact, this is a relay between a Jappix client and a XMPP server, which is necessary because of technical limitations.
it: Forse non sai cos'è un server BOSH? E' un relay tra Jappix è il server XMPP, che è per il momento necessario per limitazioni tecniche.

en: Media integration
it: Integrazione contenuti multimediali

en: Media viewer
it: Visualizzatore di Media

en: Medium
it: Medio

en: Member list
it: Lista utenti

en: Message archives
it: Archivii messaggi

en: Message archiving
it: Archiviazione messaggi

en: Messages
it: Messaggi

en: Moderators
it: Moderatori

en: Monday
it: Lunedì

en: Monthly
it: Mensile

en: Mood
it: Umore

en: More notices...
it: Altre informazioni

en: More stuff
it: Altro

en: Music
it: Musica

en: Name
it: Nome

en: Need help? You'd better read our documentation page about how to fill this form!
it: Hai bisogno di aiuto? Puoi trovare le istruzioni su come completare questo modulo nella nostra documentazione.

en: New
it: Nuovo

en: New (2 times)
it: Nuovo (2 volte)

en: New event!
it: Hai ricevuto un nuovo evento!

en: Next
it: Continua

en: Nickname
it: Soprannome

en: No notifications.
it: Niente avvisi.

en: No result!
it: nessun risultato

en: No room found on this server.
it: Nessuna stanza in questo server

en: Node owner
it: Proprietario del nodo

en: None
it: Nessuno

en: Not available
it: Indisponibile

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
it: Non tutto è riservato su XMPP; come il tuo profilo pubblico (vCard).

en: Note that if you don't specify a value which is compulsory, it will be automatically completed with the default one.
it: Nota che se non specifichi una delle impostazioni obbligatorie, sarà automaticamente completata con il valore di default.

en: Notice
it: Avviso

en: November
it: Novembre

en: October
it: Ottobre

en: Offline friends
it: Amici non in linea

en: Old
it: Vecchio

en: Once again...
it: Ancora una volta...

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
it: Una volta caricato, al tuo amico sarà richiesto di scaricare il file da te inviato.

en: Only show connected friends
it: Mostra solo gli amici connessi

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
it: Opps, non sei stato riconusciuto come un amministratore valido. Controlla le tue credenziali!

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
it: Opps, hai dimenticato qualche cosa o le due password non coincidono!

en: Open
it: Aperto

en: Open XMPP links with Jappix
it: Apri i collegamenti XMPP con Jappix

en: Options
it: Preferenze

en: Order
it: Ordina

en: Other
it: Altro

en: Other statistics
it: Altre statistiche

en: Others
it: Altri

en: Outcast list
it: Lista dei reietti

en: Owner
it: Gestore

en: Owner list
it: Lista gestori

en: Owner name
it: Nome del gestore

en: Owner website
it: Sito Web del gestore

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
it: La dimensione massima degli upload per PHP non è sufficente (%s), impostala a %2s in %3s.

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
it: La dimensione massima degli upload per PHP non è sufficente (%s).

en: Participants
it: Partecipanti

en: Persistent
it: Persistente

en: Personal
it: Personale

en: Phone
it: Telefono

en: Piwik URL
it: URL di Piwik

en: Piwik tracking ID
it: Il tracking ID di Piwik

en: Playful
it: Brioso

en: Please check your inputs: something is missing!
it: Perpiacere controlla i tuoi dati inseriti: vi sono dei valori mancanti!

en: Please enable JavaScript
it: Attiva i javascript

en: Please enter the group chat address to join.
it: Perpiacere inserisci l'indirizzo della chat di gruppo a cui vuoi partecipare.

en: Please enter your nickname to join %s.
it: Perpiacere inserisci il tuo nickname per entrare in %s.

en: Please use the form below to login to the administration panel.
it: Perpiacere utilizza il modulo qui sotto per accedere al Pannello amministrativo.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
it: Perpiacere attendi mentre carico il tuo avatar...

en: Please wait...
it: Attendere...

en: Postal code
it: Numero postale

en: Previous
it: Precedente

en: Priority
it: Priorità

en: Profile
it: Profilo

en: Profile image
it: Immagine del profilo

en: Prohibit
it: Proibisci

en: Proxies
it: i Proxie

en: Public profile
it: Profilo pubblico

en: Publication/Subscription
it: Pubblicazioni/Sottoscrizioni

en: Pubsub host
it: Host pubsub

en: Purge cache
it: Pulisci la cache

en: Purge logs
it: Cancella i registri

en: Purge sent files
it: Cancella i file inviati

en: Purge updates
it: Pulisci la cartella degli aggiornamenti

en: Received
it: Ricevuti

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Regenerating storage folder tree...
it: Sto rigenerando l'albero delle cartelle di salvataggio...

en: Register
it: Registrati

en: Register a new XMPP account to join your friends on your own social cloud. That's simple!
it: Registra un nuovo account XMPP/Jabber per unirti ad i tuoi amici nel tuo cloud sociale. E' semplice!

en: Registration allowed
it: Registrazione permessa

en: Registration failed, please choose a different username
it: Registrazione fallita, scegli un nuovo nome utente

en: Relaxing
it: Si rilassa

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove this logo
it: Rimuovi questo logo

en: Remove this notice
it: Rimuovi questa nota

en: Remove users with this tool. Note that you cannot remove a user if he is the only one remaining.
it: Rimuovi gli utenti amministrativi con questa utilità. Nota che deve essere presente almeno un utente amministrativo.

en: Removing current Jappix system files...
it: Rimozione dei file di sistema di Jappix...

en: Rename
it: Rinomina

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat this notice
it: Ripeti questo avviso

en: Reply
it: Rispondere

en: Requesting this service...
it: Richiesta del servizio

en: Required
it: Richiesto

en: Resource
it: Risorsa

en: Right
it: Destra

en: Room
it: stanza

en: Rooms
it: Stanze

en: Sad
it: Triste

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save chat
it: Salva discussione

en: Search
it: Cerca

en: Search a friend
it: Cerca un amico

en: Search a room
it: Cerca stanza

en: Search a room on
it: Cerca una stanza in

en: Security code
it: Codice di sicurezza

en: See his/her position on the globe
it: Visualizza la sua posizione nel modo

en: See my status
it: Vedi il mio stato

en: Select a background to use and change the display options.
it: Scegli uno sfondo da utilizzare è cambia le opzioni di display.

en: Select a favorite
it: Seleziona favorito

en: Send
it: Invia

en: Send a file
it: Invia un file

en: Send him/her a message
it: Invia un messaggio a lui/lei

en: Send his/her status
it: Invia il suo status

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Send messages
it: Invia messaggi

en: Send queries
it: Invia richieste

en: September
it: Settembre

en: Server to query
it: Server in cui cercare

en: Service
it: Servizio

en: Service description
it: Descrizione del servizio

en: Service discovery
it: Scoperta servizi

en: Service name
it: Nome del servizio

en: Service offline or broken
it: Servizio Off.line o Fuori Uso

en: Service unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Services installation
it: Installazione servizi

en: Share
it: Condividi

en: Share Jappix on %s
it: Condividi Jappix on %s

en: Share statistics
it: Condividi le statistiche

en: Share this link with your friends:
it: Condividi questo link con i tuoi amici

en: Share your position on the globe
it: Condividi la tua posizione attuale

en: Shocked
it: Scioccato

en: Show
it: Mostra

en: Show all friends
it: Mostra tutti i tuoi amici

en: Show comments
it: Mostra commenti

en: Show user profile
it: Mostra il profilo utente

en: Simple notice
it: Avviso semplice

en: Size
it: Dimensione

en: Smiley insertion
it: Inserisci un emote

en: Social channel, chat and more.
it: Il tuo canale sociale.

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
it: Ci dispiace, ma l'entità non ha dato nessun risultato!

en: Sounds
it: Suoni

en: Start a chat with him/her
it: Inizia una chat con lui/lei

en: Static content server
it: Server per il contenuto statico

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics are currently disabled in the settings.
it: Le statistiche sono attualmente disabilitate nella configurazione.

en: Statistics around Jappix.
it: Le statistiche di Jappix.

en: Status
it: Stato

en: Storage
it: Spazio

en: Storage configuration
it: Configurazione per lo storage dei dati

en: Street
it: Via

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Subscription
it: Sottoscrizione

en: Suggest groupchats
it: Chat di Gruppo Suggerite

en: Suggested chatrooms
it: Chatroom Suggerite

en: Suggested friends
it: Amici suggeriti

en: Sunday
it: Domenica

en: System
it: Sistema

en: Talkative
it: Vuole chiaccherare

en: Talking
it: Discute

en: Terms of use and legal
it: Termini di utilizzo

en: Text in bold
it: Testo in grassetto

en: Text in italic
it: Testo in corsivo

en: Thanks for using Jappix!
it: Grazie per aver scelto Jappix!

en: The chosen users have been removed.
it: Gli utenti selezionati sono stati rimossi.

en: The element list on this server could not be obtained!
it: Non sono stato in grado di ottenere la lista elementi di questo server!

en: The feature requested is not implemented by the recipient or server and therefore cannot be processed.
it: Questa caratteristica non è implementata dal client del recipiente oppure il suo server e quindi non può essere processata.

en: The file you want to upload must be smaller than %s.
it: Il file che vuoi caricare deve essere più piccolo di %s.

en: The folder is empty.
it: La cartella è vuota.

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
it: La cartella non è scrivibile, imposta le autorizzazioni corrette per %s.

en: The folder is writable, you can continue!
it: La directory è scrivibile, puoi continuare!

en: The groupchat has been removed.
it: La chat di gruppo è stata rimossa, qualcun altro sarà adesso in grado di ricrearla.

en: The image could not be received, would you mind retry?
it: L'immagine non è stata caricata correttamente, Riprova?

en: The image file is not supported or has a bad size.
it: Questo file immagine è in un formato non supportato o eccede la dimensione massima.

en: The key you provided does not have the permission to download this file
it: La chiave da te specificata non ha il permesso per scaricare questo file

en: The music could not be received, please retry!
it: La musica non è stata caricata correttamente, perpiacere riprova!

en: The room you tried to join doesn't seem to exist.
it: La room a cui hai scelto di partecipare non esiste, dovresti crearla!

en: The security code you entered is invalid. Please retry with another one.
it: Il codice di sicurezza che hai inserito è invalido. Perpiacere riprova.

en: The selected elements have been removed.
it: Gli elementi selezionati sono stati rimossi.

en: The storage folder you wanted to clean is now empty!
it: Ho pulito la cartella degli archivi da te indicata!

en: The update has failed! Please try again later.
it: L'aggiornamento è fallito! Perpiacere, riprova più tardi.

en: The user has been added!
it: L'utente è stato aggiunto!

en: The user that you want to reach is not present in the room.
it: L'utente che vuoi raggiungere non è presente nella room.

en: The username you picked is not available. Please try another one.
it: La username da te scelta non è disponibile. Prova con un'altra.

en: There was an error registering your account. Please retry.
it: C'è stato un errore durante la registrazione. Per piacere riprova.

en: This chat is empty!
it: Questa chat è vuota!

en: This is a repeat from %s
it: Questa è una ripetizione da %s

en: This is a restricted area: only the authorized users can manage this Jappix node.
it: Questa è una area ristretta: solo gli utenti autorizzati possono gestire questo nodo Jappix

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
it: Il formato di questa immagine non è valido, perpiacere utilizza PNG, GIF oppure JPG!

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
it: Questa non è una immagine valida perpiacere utilizza il formato PNG!

en: This is not a valid music file, please encode in Ogg Vorbis, MP3 or WAV!
it: Questo non è un file musicale valido, perpiacere codificalo in OGG Vorbis, MP3 oppure WAV!

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
it: Questo è il server per il contenuto statico di %1s, “%2s”.

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
it: Questo è il server per gli uploads per %1s, “%2s”.

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
it: Questo avviso mostra solo testo semplice, codice HTML non è permesso!

en: This notification is only informative, maybe the data it links to have been removed.
it: Questa è solo una nota informativa, forse i dati a cui si collegava sono stati rimossi.

en: This page helps you specify the default hosts Jappix will connect to. You can leave it as it is and continue if you want to use the official service hosts.
it: Questa pagina serve a specificare i server principali a cui Jappix si connette. Puoi lasciarli come sono e continuare se vuoi usare il servizio ufficiale.

en: This room (%s) is protected with a password.
it: Questa room (%s) è protetta da una password.

en: This tool has been disabled!
it: Questo strumento è stato disabilitato, non puoi utilizzarlo!

en: This tool will help you installing Jappix, the first full-featured XMPP-based social platform, on your server with ease.
it: Questo strumento ti aiuterà ad installare velocemente Jappix, il primo platform sociale basato su XMPP, sul tuo server. Non è richiesta alcuna conoscenza tecnica.

en: Thursday
it: Giovedì

en: Title
it: Titolo

en: To
it: A

en: To improve security, sessions are limited in time and when your browser will be closed, you will be logged out.
it: Per aumentare la sicurezza, le sessioni sono a tempo limitato e quando chiudi il tuo browser, sarai disconnesso.

en: To perform this, you must be able to access your server's shell and be logged in as root. Remember this is facultative, Jappix will work without these modules, but some of its features will be unavailable.
it: Per completare questa operazione devi essere in grado di accedere al tuo server tramite terminale come root, Ricordati che questo è facoltativo, Jappix funziona anche senza questi moduli, ma alcune delle sue caratteristiche non saranno disponibili.

en: Top
it: In Cima

en: Total
it: Totali

en: Track visits
it: Traccia le visite

en: Traveling
it: In viaggio

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type something you want to share with your friends...
it: Scrivi qualcosa che vuoi condividere con i tuoi amici...

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
it: Inserisci qui il valore esadecimale del colore che vuoi usare come background.

en: Type your comment here...
it: Inserisci qui il tuo commento...

en: Unattach the file
it: Rimuovi il file allegato

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Unblock
it: Sblocca

en: Uncheck all
it: Deseleziona tutte le opzioni

en: Unclassified
it: Non classificato

en: Underlined text
it: Testo sottolineato

en: Unencrypted
it: Non criptato

en: Unknown country
it: Nazione sconosciuta

en: Unknown name
it: Nome sconosciuto

en: Update in progress
it: Aggiornamento in corso

en: Update your Jappix node with this tool, or check if a new one is available. Informations about the latest version are also displayed (in english).
it: Aggiorna qui il tuo nodo Jappix, puoi anche controllare se una nuova versione e disponibile. Le informazioni sulle ultime versioni sono disponibili solo in inglese.

en: Upload
it: Carica

en: Upload each logo with the recommended maximum pixel size.
it: Carica ogni logo curandoti che rispetti la massima dimensione raccomandata in pixels.

en: Upload your music (Ogg Vorbis, MP3 or WAV) to be able to listen to it in Jappix!
it: Carica la tua musica (OGG Vorbis, MP3 o WAV) per sentirla da Jappix!

en: Use default background
it: Utilizza lo sfondo di default

en: Use the built-in BOSH proxy
it: Utilizza il proxy BOSH interno

en: Use this tool to find your friends on the server you are using right now, or add them later.
it: Utilizza questa utilità per cercare i tuoi amici sul server che stai utilizzando adesso, o aggiungili dopo.

en: Use your own color
it: Utilizza un tuo colore personalizzato

en: Use your own image
it: Utilizza una tua immagine

en: User
it: Utente

en: User currently active
it: Utente correntemente attivo

en: User directory
it: Cartella utenti

en: User profile
it: Profilo utente

en: User uploads server
it: Server per gli uploads

en: Users
it: Utente

en: Vertical
it: Verticale

en: View profile
it: Guarda profilo

en: View this logo
it: Guarda questo logo

en: Visitors
it: Visitatori

en: Visits
it: Visite

en: Website
it: Sito web

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Welcome to %1s, “%2s”.
it: Benvenuti su %1s, “%2s”.

en: Welcome to Jappix, your own social cloud!
it: Benvenuto su Jappix, il tuo cloud sociale personale!

en: Welcome to the Jappix installation!
it: Benvenuti nella installazione di Jappix!

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
it: Che peccato, non hai una immagine definita nel profilo della tua vCard!

en: What are you doing?
it: Cosa stai facendo?

en: What's new?
it: Cosa c'è di nuovo?

en: What's up with you?
it: Che passa?

en: When Jappix will be installed, just click on the manager link on the home page to access it.
it: Quando Jappix sarà installato, semplicemente clicca sul link “Amministrazione” nella home page per accedervi.

en: When you will press the save button, the profile editor will be opened. Happy socializing!
it: Quando premerai il tasto salva, l'editor del tuo profilo verrà aperto. Buona socializzazione!

en: Where are you?
it: Dove sei?

en: Woah this file isn't found, please double check
it: Woah! No ho trovato questo file, perpiacere controlla.

en: Working
it: Lavoro

en: XMPP links
it: Links XMPP

en: Yay, let's create your public profile!
it: Yay, crea il mio profilo pubblico!

en: Yearly
it: Annuale

en: Yes
it: Si

en: Yes, let's do it!
it: Si, esegui!

en: Yesterday
it: Ieri

en: You
it: Tu

en: You administrate this room
it: Amministra questa stanza

en: You are synchronized with your network.
it: Sei sincronizzato con la tua rete.

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
it: Stai utilizzando una versione ancora non definitiva di Jappix. La puoi aggiornare tramite il nostro repositorio, eseguendo: %s.

en: You can add a new background to the list with this tool. Please send a valid image.
it: Puoi aggiungere un nuovo background alla lista con questa utilità. Perpiacere invia un'immagine valida.

en: You can also use your XMPP avatar as a single avatar for every website, blog and forum you use. When you change it on XMPP, the new avatar appears everywhere. What a genius improvement!
it: Puoi anche utilizzare il tuo avatar XMPP come avatar per ogni sito web, blog e forum. Quando lo cambi su XMPP, il nuovo avatar appare ovunque. Geniale eh?

en: You can check what your users store on your server and remove undesired content with this tool.
it: Puoi controllare qui il contenuto che i tuoi utemti salvano sul server e rimuore quello indesiderato.

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
it: Puoi personalizzare i tuoi avvisi con HTML, CSS e Javascript incluso, ma è richiesta la conoscenza dei rispettivi linguaggi.

en: You can define more than one administrator for this Jappix node. You can also change a password with this tool.
it: Puoi definire più di un amministratore per questo nodo Jappix e cambiare qui le passwords associate.

en: You can install some extra softwares on your server, to extend your Jappix features. Some others might be modified, because of security restrictions which are set by default.
it: Puoi installare del software opzionale sul tuo server, per estendere le funzioni di Jappix. Alcune altre potrebbero essere modificate, per via delle restrizioni di sicurezza impostate di default.

en: You can set your own service logo to replace the default one. Take care of the size and the main color of each logo!
it: Puoi cambiare il logo di default con uno di tua scelta. Curati della grandezza e del colore di ogni logo.

en: You cannot download a file if you don't provide a key
it: Non puoi scaricare un file se non disponi di una chiave

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
it: Ti sei disconnesso dal tuo account XMPP, buona giornata!

en: You have been logged out. Goodbye!
it: Sei stato disconnesso. Arrivederci!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
it: Registrazione completata. Ecco il tuo indirizzo XMPP:

en: You haven't provided any file to download
it: Non hai specificato un file da scaricare

en: You must select elements to remove!
it: Devi selezionare almeno un elemento da rimuovere.

en: You must select one or more users to be removed!
it: Devi selezionare uno o più utenti da rimuovere!

en: Your XMPP account has been removed, bye!
it: Il tuo account XMPP è stato rimosso, arrivederci!

en: Your browser is out of date!
it: Il tuo browser è obsoleto!

en: Your channel
it: Il tuo canale

en: Your design preferences have been saved!
it: Le tue preferenza per il design sono state salvate!

en: Your form has been sent.
it: Il tuo modulo è stato inviato.

en: Your friend closed the chat.
it: Il tuo amico ha chiuso la chat

en: Your friend is doing something else.
it: Il tuo amico sta facendo altro.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
it: Il tuo amico sta guardando la conversazione.

en: Your friend is writing a message...
it: Il tuo amico sta scrivendo un messaggio

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
it: Il tuo contatto sembra non aver ricevuto il tuo o i tuoi messagi!

en: Your friend stopped writing a message.
it: Il tuo amico ha smesso di scrivere un messaggio

en: Your groupchats
it: Le tue chat di gruppo

en: Your image was added to the list!
it: La tua immagina è stata aggiunta alla lista!

en: Your inbox
it: Messaggi in entrata

en: Your inbox is empty.
it: Non hai messaggi in entrata.

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
it: Il formato del logo deve essere in PNG. Lascia questo campo libero ed il logo non sarà cambiato.

en: Your music has been added!
it: Ho aggiunto la tua musica!

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
it: La tua password è stata cambiata, puoi accedere con i tuoi nuovi dati di accesso.

en: Your profile
it: Il tuo profilo

en: Your profile anywhere on the Web.
it: Il tuo profilo ovunque sul Web.

en: Your service logo has been successfully changed!
it: Il logo è stato cambiato con successo!

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
it: Le cartelle per l'archiviazioni non sono scrivibili, perpiacere imposta le autorizzazioni corrette!

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
it: La tua versione è obsoleta. Aggiornala a %s cliccando qui!

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
it: La tua versione sembra essere aggiornata, ma puoi controllare gli aggiornamenti manualmente cliccando qui.

en: anonymous mode
it: modalità anonima

en: changed his/her nickname to %s
it: ha cambiato il suo soprannome a %s

en: changed the subject to:
it: Cambia il soggetto a:

en: commented an item you follow: “%s”.
it: ha commentato un post da te seguito: “%s”.

en: could not receive your file: “%s”.
it: non ha potuto ricevere il tuo file: “%s”.

en: could not validate your account to create or update your public profile. Check your credentials.
it: non ha potuto confermare la validità del tuo account o aggiornare il tuo profilo. Controlla le tue credenziali di accesso.

en: has accepted to receive your file: “%s”.
it: ha accettato di ricevere il tuo file: “%s”.

en: has been banned
it: è stato escluso

en: has been kicked
it: è stato cacciato

en: has received a file exchange request: “%s”.
it: ha ricevuto una richiesta per scambiare files: “%s”.

en: has rejected to receive your file: “%s”.
it: ha rifiutato di ricevere il tuo file: “%s”.

en: has removed your public profile after your request. We will miss you!
it: ha rimosso il tuo profilo pubblico come da richiesto. Ci mancherai!

en: has saved your new public profile settings. They will be applied in a few moments.
it: ha salvato le nuove impostazioni del tuo profilo. Saranno applicate a breve.

en: is now
it: è adesso

en: joined the chat room
it: Si è aggiunto alla chat room

en: left the chat room
it: ha lasciato la chat room

en: liked your post: “%s”.
it: gli è piaciuto un tuo post: “%s”.

en: login page
it: pagina per login

en: no reason
it: nessuna ragione

en: no status
it: nessuno status

en: no subject defined for this room.
it: nessun oggetto definito per questa stanza

en: our terms of use
it: i nostri termini d'uso

en: published on your wall: “%s”.
it: ha scritto sulla tua bacheca: “%s”.

en: quoted you somewhere: “%s”.
it: sei stato menzionato qui: “%s”.

en: tagged you in a photo (%s).
it: ti ha taggato per una foto (%s).

en: tagged you in a video (%s).
it: ti ha taggato per un video (%s).

en: unknown
it: sconosciuto

en: validated your account. Your public profile will be available in a few moments.
it: ha confermato la validità del tuo account. Il tuo profilo pubblico sarà disponibile a breve.

en: would like to add you as a friend.
it: vorrebbe aggiungerti come amico.

en: would like to get authorization.
it: vorrebbe essere autorizzato ad aggiungerti.

en: would like to send you a file: “%s”.
it: vorrebbe inviarti un file: “%s”.

en: would like you to join this chatroom:
it: vorrebbe che lo raggiungessi in questa chatroom:
