Jappix - en to id translation catalogue (586 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
id: %1s tidak diinstal pada sistem anda, anda harus menginstal %2s.

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
id: %1s dapat menyebabkan masalah ke proxy, silahkan peningkatan nilai %2s sampai dengan %3s!

en: %s changes the room topic
id: %s merubah topik di room

en: %s changes your nickname
id: %s perubahan nama panggilan anda

en: %s closes the chat
id: %s menutup obrolan

en: %s days ago
id: %s hari yang lalu

en: %s invites someone to join the room
id: %s mengajak seseorang untuk bergabung dalam room

en: %s is installed on your system.
id: %s diinstal pada sistem anda.

en: %s joins a groupchat
id: %s bergabung groupchat

en: %s removes the chat logs
id: %s menghapus chat log

en: %s sends a message to someone in the room
id: %s mengirim pesan kepada seseorang di dalam room

en: %s sends a message to the room
id: %s mengirim pesan ke room

en: %s shows the user profile
id: %s menunjukkan profil pengguna

en: A mini-chat for your website.
id: Sebuah obrolan mini untuk situs web anda

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
id: Sebuah versi Jappix baru tersedia! Memeriksa apa yang baru dan peluncuran update!

en: A short message?
id: Sebuah pesan singkat?

en: Aborted: buffer error!
id: Dibatalkan: kesalahan penyangga!

en: Aborted: could not extract the package!
id: Dibatalkan: tidak bisa ekstrak paket itu!

en: Aborted: everything is not writable!
id: Dibatalkan: semuanya tidak ditulis!

en: Aborted: socket error!
id: Dibatalkan: kesalahan socket!

en: Access statistics
id: Akses statistik

en: Account
id: Akun

en: Accounts
id: Akun

en: Active for this session
id: Aktif untuk sesi ini

en: Activity
id: Aktivitas

en: Adapt
id: Menyesuaikan

en: Add
id: Tambahkan

en: Add a friend
id: Tambahkan teman

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
id: Menambahkan user baru dengan alat ini, atau mengubah password (ketikkan nama pengguna yang sudah ada). Harap kirimkan password yang kuat!

en: Add an input
id: Tambahkan masukan

en: Add this contact to your friends
id: Tambahkan kontak ini ke teman anda

en: Add this groupchat to your favorites
id: Tambahkan groupchat ini ke favorit anda

en: Address
id: Alamat

en: Administration panel for this room
id: Administrasi panel untuk room ini

en: Administrator account
id: Akun administrator

en: Administrator list
id: Daftar Administrator

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Advanced notice
id: Pemberitahuan Lanjutan

en: After you finished the setup, Jappix will generate the cache files. It might be slow, just wait until the application is displayed and do not press any button.
id: Setelah anda selesai setup, Jappix akan menghasilkan file cache. Mungkin lambat, hanya menunggu sampai aplikasi ditampilkan dan tidak menekan tombol apapun.

en: All
id: Semua

en: All tabs
id: Semua tab

en: All this Jappix node stored files can be managed with this tool: please select a sub-folder and start editing its content!
id: Semua file ini disimpan Jappix node dapat dikelola dengan alat ini: silahkan pilih sub-folder dan mulai mengedit isinya!

en: Allow
id: Perbolehkan

en: Always active
id: Selalu aktif

en: Amorous
id: Tunjukkan Cinta Kasih

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
id: Sebuah kesalahan terjadi ketika mengupload file anda: mungkin itu terlalu besar (maksimum %s) atau dilarang!

en: Anonymous host
id: Host Anonim

en: Anonymous mode
id: Modus anonim

en: Application
id: Aplikasi

en: Appointment
id: Janji

en: Ask for authorization
id: Minta untuk otorisasi

en: Association
id: Asosiasi

en: Attach a file
id: Lampirkan file

en: August
id: Agustus

en: Authentications
id: Otentikasi

en: Authorization failed
id: Otorisasi gagal

en: Authorizations
id: Otorisasi

en: Authorize
id: Otorisasi

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automation
id: Otomatisasi

en: Available
id: Tersedia

en: Available actions
id: Tersedia tindakan

en: Available shortcuts:
id: Tersedia jalan pintas:

en: Available updates
id: Update tersedia

en: Away
id: Pergi

en: BOSH host
id: Host Bosh

en: Background
id: Latar belakang

en: Basic statistics are processed by Jappix about some important things, you can find them below.
id: Statistik dasar yang diproses oleh Jappix tentang beberapa hal penting, anda dapat menemukan mereka di bawah ini.

en: Before you start using it, you will have to change some settings, search for friends and complete your profile.
id: Sebelum anda mulai menggunakannya, anda harus mengubah beberapa pengaturan, mencari teman dan melengkapi profil anda.

en: Biography
id: Biografi

en: Block
id: Dilarang

en: Both
id: Keduanya

en: Bottom
id: Bawah

en: Browse
id: Daftar

en: Busy
id: Sibuk

en: Cache
id: Penutup

en: Cancel
id: Batal

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
id: Tidak dapat mengirim apapun: anda hanya dapat menerima pemberitahuan!

en: Center
id: Pusat

en: Change favorites
id: Ubah favorit

en: Change password
id: Ubah password

en: Change style
id: Mengubah gaya

en: Change your Jappix node background with this tool. You can either set a custom color or an uploaded image. Let your creativity flow!
id: Ubah latar belakang simpul Jappix dengan alat ini. Anda juga dapat mengatur warna kustom atau foto yang diunggah. Biarkan kreativitas anda mengalir!

en: Change your Jappix node configuration with this tool.
id: Ubah Jappix konfigurasi node dengan alat ini.

en: Changes saved!
id: Perubahan disimpan!

en: Channel of
id: Saluran dari

en: Chat
id: Bicara

en: Check again
id: Periksa lagi

en: Check all
id: Periksa semua

en: Check for updates
id: Periksa pembaruan

en: Choose
id: Pilih

en: Chores
id: Tugas

en: City
id: Kota

en: Clean
id: Bersih

en: Clean current chat
id: Bersihkan obrolan saat ini

en: Clean everything
id: Bersihkan semua

en: Click here to solve the error
id: Klik di sini untuk memperbaiki kesalahan

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
id: Klik pada link berikut untuk mendapatkan log pembicaraan, tunggu. Lalu klik lagi untuk mendapatkan file.

en: Click to disable
id: Klik untuk menonaktifkan

en: Click to enable
id: Klik untuk mengaktifkan

en: Client
id: Klien

en: Clients
id: Klien

en: Close
id: Tutup

en: Close this tab
id: Tutup tab ini

en: Collaboration
id: Kolaborasi

en: Color
id: Warna

en: Command
id: Perintah

en: Commands
id: Perintah

en: Comments
id: Komentar

en: Comments locked!
id: Komentar terkunci!

en: Communicate with the entire world!
id: Berkomunikasi dengan seluruh dunia!

en: Complete name
id: Nama lengkap

en: Components
id: Komponen

en: Compression
id: Kompresi

en: Confident
id: Yakin

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Confirm
id: Menegaskan

en: Connection
id: Koneksi

en: Contact
id: Kontak

en: Content
id: Konten

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Contribute to the Jappix code.
id: Kontribusi ke kode Jappix.

en: Could not get the comments!
id: Tidak dapat menampilkan komentar!

en: Country
id: Negara

en: Crazy
id: Gila

en: Create your public profile.
id: Buat profil publik anda.

en: Credentials
id: Surat kepercayaan

en: Credits
id: Penghargaan

en: Current
id: Saat ini

en: Daily
id: Harian

en: Date
id: Tanggal

en: Date of birth
id: Tanggal lahir

en: December
id: Desember

en: Define a homepage notice for all your users, such as a warn, an important message or an advert with this tool.
id: Tentukan pemberitahuan homepage untuk semua pengguna anda, seperti memperingatkan, pesan penting atau sebuah iklan dengan alat ini.

en: Delete
id: Hapus

en: Delete account
id: Hapus akun

en: Deny
id: Menolak

en: Design
id: Desain

en: Destroy this MUC
id: Hancurkan MUC ini

en: Directories
id: Direktori

en: Directory host
id: Host Direktori

en: Disconnect
id: Memutuskan

en: Do you accept?
id: Apakah anda menerima?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
id: Apakah anda ingin melihat teman-teman %s yang menyarankan anda?

en: Don't hide offline friends
id: Jangan sembunyikan teman offline

en: Download Jappix for free.
id: Unduh Jappix secara gratis.

en: Downloading package...
id: Men-download paket ...

en: Drinking
id: Minum

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
id: Karena masalah jaringan, anda terputus. Apa yang anda ingin lakukan sekarang?

en: Eating
id: Makan

en: Edit
id: Mengedit

en: Edit options
id: Edit pilihan

en: Empty
id: Kosong

en: Empty channel
id: Kosongkan channel

en: Enable my public profile
id: Aktifkan profil publik saya

en: Enable notification sounds
id: Aktifkan suara pemberitahuan

en: Encrypted
id: Terenkripsi

en: Encryption
id: Enkripsi

en: Enter new subject
id: Masukkan subjek baru

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
id: Masukkan groupchat yang anda ingin bergabung dan nick yang ingin anda miliki. Anda juga dapat kembali ke %s.

en: Error
id: Kesalahan

en: Everybody
id: Semua orang

en: Everything
id: Segalanya

en: Excited
id: Gembira

en: Exercising
id: Berolahraga

en: Extracting package...
id: Ekstrak paket ...

en: February
id: Februari

en: Fetching the social channel...
id: Mengambil saluran sosial ...

en: File
id: File yang

en: Find a public Jappix node.
id: Cari sebuah node Jappix publik

en: Finish
id: Selesai

en: First name
id: Nama awalan

en: Force HTTPS
id: memaksa HTTPS

en: Friday
id: Jumat

en: Friends
id: Teman

en: From
id: Dari

en: Gateways
id: Gateway

en: General
id: Umum

en: Generate file!
id: Menghasilkan file!

en: Geolocation
id: Geolokasi

en: Get Jappix, get support.
id: Dapatkan Jappix, dapatkan dukungan.

en: Getting the name...
id: Mendapatkan nama...

en: Good job! Now, you can share Jappix with your friends!
id: Usaha hebat! Sekarang, anda dapat memberitahukan Jappix ke teman-teman anda!

en: Grooming
id: Dandan

en: Group
id: Kelompok

en: Groupchat host
id: Host Groupchat

en: Groupchats to join
id: Groupchats untuk bergabung

en: Groups
id: Grup

en: HTTPS storage
id: Penyimpanan HTTPS

en: Happy
id: Senang

en: Here it is! A new beautiful profile image!
id: Ini dia! Sebuah foto profil baru yang indah!

en: Here we go!
id: Kita mulai!

en: Hi there!
id: Halo semua!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
id: Hi, saya %s, saya ingin menambahkan anda sebagai teman saya.

en: Hide
id: Menyembunyikan

en: Hierarchy
id: Hirarki

en: High
id: Tinggi

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Hosts
id: Host

en: Hosts configuration
id: Host konfigurasi

en: Hot
id: Panas

en: How are you?
id: Bagaimana kabar anda?

en: Identity
id: Identitas

en: If the current language does not match yours (%1s), you can make Jappix speak %2s it will be saved.
id: Jika bahasa saat ini tidak cocok dengan anda (%1s), anda dapat membuat Jappix berbicara %2s itu akan disimpan.

en: If you want to get some help about the Jappix installation and configuration, you can use our whole documentation, available at:
id: Jika anda ingin mendapatkan beberapa bantuan tentang instalasi dan konfigurasi Jappix, anda dapat menggunakan seluruh dokumentasi kami, tersedia di:

en: If you want to remove some backgrounds, use the browser below.
id: Jika anda ingin menghapus beberapa latar belakang, gunakan browser di bawah ini.

en: Important notice
id: Pemberitahuan penting

en: Inactive
id: Tidak aktif

en: Inactive since: %s
id: Tidak aktif sejak: %s

en: Installation
id: Instalasi

en: Installation Steps:
id: Mari kita lihat langkah-langkah instalasi:

en: Internal server error, try later
id: Server error, coba beberapa saat kemudian

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
id: Sangat dianjurkan untuk meng-upload gambar profil (maksimum %s), seperti gambar diri, karena itu yang membuat anda mudah dikenali oleh teman-teman anda.

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
id: Saatnya untuk membangun 'sosial cloud' anda sendiri: slahkan pergi ke langkah berikutnya!

en: Item
id: Barang

en: January
id: Januari

en: Jappix Mobile
id: Jappix Handphone

en: Jappix for your company.
id: Jappix untuk perusahaan anda.

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
id: Saat ini Jappix sedang mengalami gangguan jaringan, bug atau login yang salah (periksa lagi data kredensial yang telah anda masukkan), maaf untuk ketidaknyamanan ini.

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
id: Jappix telah diperbarui: anda sekarang menjalankan versi terbaru. Selamat Bersenang-senang!

en: Jappix installation
id: Instalasi Jappix

en: Jappix is an open social platform, that let's you easily get or keep in touch with everyone.
id: Jappix adalah sebuah platform sosial yang hebat, yang dapat Anda akses di manapun Anda berada, kapan pun Anda inginkan dan berkomunikasi dengan siapapun yang Anda inginkan.

en: Jappix is fully customisable: you can change its design right here.
id: Jappix sepenuhnya dapat disesuaikan: anda bisa mengubah desain di sini.

en: Jappix is now up to date!
id: Jappix sekarang terbaru!

en: Jappix manager
id: Jappix manajer

en: Jappix must be able to write in this folder to create its sub-directories. If not, you must set the rights to %1s or change the folder owner to %2s (depending of your configuration).
id: Jappix harus mampu menulis dalam folder ini untuk membuat sub-direktori. Jika tidak, anda harus mengatur hak untuk %1s atau mengubah pemilik folder untuk %2s (tergantung dari konfigurasi anda).

en: Jappix needs that you specify some values to work. Please correct the following inputs (or keep the default values, which are sufficient for most people).
id: Jappix membutuhkan beberapa nilai yang spesifik untuk bekerja. Harap perbaiki masukan sebagai berikut (atau menyimpan nilai-nilai default, yang cukup untuk kebanyakan orang).

en: Jappix offers you the possibility to manage your configuration, install new plugins or search for updates. That's why you must create an administrator account to access the manager.
id: Jappix menawarkan kemungkinan untuk mengelola konfigurasi anda, menginstal plugin baru atau mencari update. Itulah mengapa anda harus membuat account administrator untuk mengakses manajer.

en: Jappix stores persistent data (such as shared files, chat logs, your own music and its configuration) into a single secured storage folder.
id: Jappix menyimpan data persisten (seperti shared file, log chatting, musik anda sendiri dan konfigurasi nya) ke dalam folder penyimpanan tunggal yang aman.

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
id: JavaScript telah hilang di browser web anda, sehingga anda tidak akan dapat membuka Jappix! Harap perbaiki hal ini.

en: Join
id: Bergabung

en: Join a chat
id: Ikut obrolan

en: Join the millions of users who are currently using the XMPP Network (Google Talk, etc), don't stay out!
id: Hal ini memungkinkan anda untuk berhubungan dengan jutaan pengguna yang saat ini menggunakan jaringan XMPP seperti yang anda lakukan dengan Jappix. Bergabung dengan komunitas dan tetap bebas!

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: Keep your Jappix node fresh and fast, clean the storage folders regularly!
id: Pertahankan Jappix anda agar selalu segar dan cepat, bersihkan folder penyimpanan secara teratur!

en: Last %s version is better!
id: Versi %s terakhir lebih baik!

en: Last name
id: Nama akhiran

en: Last seen: %s
id: Terakhir dilihat: %s

en: Left
id: Kiri

en: List
id: Daftar

en: List name
id: Daftar nama

en: Loading
id: Pemuatan

en: Loading comments...
id: Memuat komentar...

en: Local time
id: Waktu setempat

en: Lock the host
id: Kunci host

en: Login
id: Masuk

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
id: Masuk ke akun XMPP anda atau buat yang baru dengan gratis!

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
id: Masuk ke akun XMPP anda. Anda juga dapat menggunakan %s untuk bergabung dengan suatu groupchat.

en: Logs
id: Log

en: Low
id: Rendah

en: MUC administration
id: MUC administrasi

en: Main configuration
id: Konfigurasi utama

en: Main host
id: Host Utama

en: Manage
id: Mengelola

en: Manage backgrounds
id: Mengelola latar belakang

en: Manage favorite rooms
id: Mengelola room favorit

en: Manage your favorite groupchats
id: Kelola groupchats favorit anda

en: Manager
id: Manajer

en: Manager access
id: Manajer akses

en: Manager link
id: Link manager

en: March
id: Maret

en: Maximum notices
id: Pemberitahuan maksimum

en: May
id: Mei

en: Maybe you don't know what a BOSH server is? In fact, this is a relay between a Jappix client and a XMPP server, which is necessary because of technical limitations.
id: Mungkin anda tidak tahu apa server Bosh adalah? Pada kenyataannya, ini adalah sebuah relay antara klien dan server Jappix XMPP, yang diperlukan karena keterbatasan teknis.

en: Media integration
id: Integrasi Media

en: Media viewer
id: Media penampil

en: Medium
id: Menengah

en: Member list
id: Daftar anggota

en: Message archives
id: Arsip pesan

en: Message archiving
id: Pengarsipan pesan

en: Messages
id: Pesan

en: Mobile
id: Ponsel

en: Moderators
id: Moderator

en: Monday
id: Senin

en: Monthly
id: Bulanan

en: Mood
id: Suasana hati

en: More notices...
id: Pemberitahuan yang lain...

en: More stuff
id: Kemampuan lain

en: Music
id: Musik

en: Name
id: Nama

en: Need help? You'd better read our documentation page about how to fill this form!
id: Perlu bantuan? Anda sebaiknya membaca halaman dokumentasi kami tentang bagaimana mengisi formulir ini!

en: New
id: Baru

en: New (2 times)
id: Baru (2 kali)

en: News
id: Berita

en: Next
id: Berikutnya

en: Nickname
id: Julukan

en: No
id: Tidak

en: No notifications.
id: Tidak ada pemberitahuan.

en: No result!
id: Tidak ada hasil!

en: No room found on this server.
id: Tidak ditemukan room di server ini.

en: Node owner
id: Pemilik node

en: None
id: Tidak ada

en: Not available
id: Tidak tersedia

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
id: Tidak semuanya pribadi di XMPP; ini adalah salah satunya, profil publik anda (vCard).

en: Note that if you don't specify a value which is compulsory, it will be automatically completed with the default one.
id: Catatan, jika anda tidak menentukan nilai yang bersifat wajib, maka akan secara otomatis dilengkapi dengan default.

en: Notice
id: Pemberitahuan

en: October
id: Oktober

en: Offline
id: luring

en: Offline friends
id: Teman offline

en: Old
id: Tua

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
id: Setelah upload, teman Anda akan diminta untuk men-download file yang Anda kirim.

en: Only show connected friends
id: Hanya tampilkan teman-teman yang terhubung

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
id: Ups, anda tidak dapat diakui sebagai administrator yang valid. Periksa kredensial anda!

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
id: Ups, anda melewatkan sesuatu atau dua kata sandi tidak cocok!

en: Open XMPP links with Jappix
id: Buka XMPP link dengan Jappix

en: Options
id: Pilihan

en: Order
id: Rangka

en: Other statistics
id: Lain statistik

en: Others
id: Lainnya

en: Outcast list
id: Daftar terbuang

en: Owner
id: Pemilik

en: Owner list
id: Daftar pemilik

en: Owner name
id: Nama pemilik

en: Owner website
id: Situs web pemilik

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
id: PHP ukuran maksimum upload tidak cukup (%1s), anda harus mendefinisikan ke %2s di %3s.

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
id: PHP ukuran maksimum upload cukup (%s).

en: Participants
id: Peserta

en: Password
id: Kata Sandi

en: Persistent
id: Gigih

en: Personal
id: Pribadi

en: Phone
id: Telepon

en: Please check your inputs: something is missing!
id: Silakan periksa masukan anda: sesuatu yang hilang!

en: Please enable JavaScript
id: Silahkan mengaktifkan JavaScript

en: Please enter the group chat address to join.
id: Silahkan masukkan alamat GroupChat untuk bergabung.

en: Please enter your nickname to join %s.
id: Silakan masukkan nama panggilan anda untuk bergabung %s.

en: Please use the form below to login to the administration panel.
id: Silakan gunakan formulir di bawah untuk login ke panel administrasi.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
id: Harap tunggu sementara avatar anda sedang di proses ...

en: Please wait...
id: Silakan tunggu ...

en: Postal code
id: Kode pos

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Priority
id: Prioritas

en: Privacy
id: Privasi

en: Profile
id: Profil

en: Profile image
id: Gambar profil

en: Prohibit
id: Melarang

en: Proxies
id: Proxy

en: Public profile
id: Profil publik

en: Publication/Subscription
id: Publikasi / Berlangganan

en: Pubsub host
id: Host Pubsub

en: Purge cache
id: Purge Cache

en: Purge logs
id: Purge log

en: Purge sent files
id: Purge file terkirim

en: Purge updates
id: Purge update

en: Received
id: Diterima

en: Reconnect
id: Hubungkan kembali

en: Regenerating storage folder tree...
id: Regenerasi penyimpanan folder ...

en: Register
id: Daftar

en: Register a new XMPP account to join your friends on your own social cloud. That's simple!
id: Daftarkan akun XMPP baru untuk bergabung dengan teman-teman anda di atas awan sosial anda sendiri. Sederhana bukan!

en: Registration allowed
id: Pendaftaran diperbolehkan

en: Registration failed, please choose a different username
id: Pendaftaran gagal, silakan pilih username yang berbeda

en: Relaxing
id: Bersantai

en: Remember me
id: Ingat saya

en: Remove
id: Hapus

en: Remove this logo
id: Hapus logo ini

en: Remove this notice
id: Hapus pemberitahuan ini

en: Removing current Jappix system files...
id: Menghapus file saat ini Jappix sistem ...

en: Rename
id: Ubah nama

en: Repeat
id: Ulangi

en: Repeat this notice
id: Ulangi pemberitahuan ini

en: Reply
id: Balas

en: Requesting this service...
id: Meminta layanan ini ...

en: Required
id: Diperlukan

en: Resource
id: Sumber daya

en: Right
id: Kanan

en: Rooms
id: Kamar

en: Sad
id: Sedih

en: Saturday
id: Sabtu

en: Save
id: Simpan

en: Save chat
id: Simpan pembicaraan

en: Search
id: Pencarian

en: Search a friend
id: Cari teman

en: Search a room
id: Mencari room chat

en: Search a room on
id: Cari kamar di

en: See his/her position on the globe
id: Lihat / nya posisinya di dunia

en: See my status
id: Lihat status saya

en: Select a background to use and change the display options.
id: Pilih latar belakang untuk menggunakan dan mengubah pilihan tampilan.

en: Select a favorite
id: Pilih favorit

en: Send
id: Kirim

en: Send a file
id: Mengirim file

en: Send him/her a message
id: Kirim kan dia pesan

en: Send his/her status
id: Kirim statusnya

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Send messages
id: Kirim pesan

en: Send queries
id: Kirim query

en: Server to query
id: Server untuk permintaan

en: Service
id: Layanan

en: Service description
id: Layanan deskripsi

en: Service discovery
id: Penemuan layanan

en: Service name
id: Nama layanan

en: Service offline or broken
id: Layanan sedang offline atau rusak

en: Service unavailable
id: Layanan tidak tersedia

en: Services installation
id: Instalasi layanan

en: Share
id: Berbagi

en: Share Jappix on %s
id: Berbagi Jappix ke %s

en: Share statistics
id: Berbagi statistik

en: Share this link with your friends:
id: Berbagi link ini dengan teman anda:

en: Share your position on the globe
id: Berbagi posisi anda di dunia

en: Shocked
id: Kaget

en: Show
id: Tampilkan

en: Show all friends
id: Tampilkan semua teman

en: Show comments
id: Tampilkan komentar

en: Show user profile
id: Tampilkan profil pengguna

en: Simple notice
id: Pemberitahuan Sederhana

en: Size
id: Ukuran

en: Smiley insertion
id: Masukkan Smiley

en: Social channel, chat and more.
id: Kanal sosial, obrolan dan lain lain

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
id: Maaf, tapi entitas tidak mengembalikan hasil apapun!

en: Sounds
id: Suara

en: Start a chat with him/her
id: Mulai obrolan dengan dia

en: Static content server
id: Statis server isi

en: Statistics
id: Statistik

en: Statistics around Jappix.
id: Statistik seputar jappix.

en: Storage
id: Penyimpanan

en: Storage configuration
id: Konfigurasi penyimpanan

en: Street
id: Jalan

en: Subject
id: Subjek

en: Submit
id: Menyerahkan

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Subscription
id: Berlangganan

en: Suggested friends
id: Sarankan teman

en: Sunday
id: Minggu

en: System
id: Sistem

en: Talkative
id: Latah

en: Talking
id: Berbicara

en: Text in bold
id: Teks dalam huruf tebal

en: Text in italic
id: Teks dengan huruf miring

en: Thanks for using Jappix!
id: Terima kasih untuk menggunakan Jappix!

en: The chosen users have been removed.
id: Para pengguna yang dipilih telah dihapus.

en: The element list on this server could not be obtained!
id: Daftar elemen pada server ini tidak dapat diperoleh!

en: The feature requested is not implemented by the recipient or server and therefore cannot be processed.
id: Fitur yang diminta tidak dilaksanakan oleh penerima atau server dan karena itu tidak dapat diproses.

en: The file you want to upload must be smaller than %s.
id: File yang ingin anda upload harus lebih kecil dari %s.

en: The folder is empty.
id: Folder kosong.

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
id: Folder tidak dapat ditulis, mengatur hak akses yang benar ke direktori %s.

en: The folder is writable, you can continue!
id: Folder dapat ditulis, anda dapat melanjutkan!

en: The groupchat has been removed.
id: GroupChat telah dihapus, sekarang orang lain akan dapat membuatnya kembali.

en: The image could not be received, would you mind retry?
id: Gambar tidak dapat diterima, maukah kau coba lagi?

en: The image file is not supported or has a bad size.
id: File gambar tidak didukung atau memiliki ukuran yang buruk.

en: The music could not be received, please retry!
id: Musik tidak dapat didengar, silahkan coba lagi

en: The room you tried to join doesn't seem to exist.
id: Room yang anda masuki tampaknya tidak tersedia, anda harus membuatnya!

en: The selected elements have been removed.
id: Unsur-unsur yang dipilih telah dihapus.

en: The storage folder you wanted to clean is now empty!
id: Folder penyimpanan yang anda ingin bersihkan sekarang kosong!

en: The update has failed! Please try again later.
id: Update telah gagal! Silakan coba lagi nanti.

en: The user has been added!
id: Pengguna telah ditambahkan!

en: The user that you want to reach is not present in the room.
id: Pengguna yang ingin anda hubungi sedang tidak hadir dalam room.

en: This chat is empty!
id: Obrolan ini kosong!

en: This is a repeat from %s
id: Ini adalah pengulangan dari %s

en: This is a restricted area: only the authorized users can manage this Jappix node.
id: Ini adalah area terbatas: hanya pengguna yang berwenang dapat mengatur node ini Jappix.

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
id: Ini bukan gambar yang sesuai, tolong gunakan PNG, GIF atau JPG!

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
id: Ini bukan gambar yang sesuai, tolong gunakan format PNG!

en: This is not a valid music file, please encode in Ogg Vorbis, MP3 or WAV!
id: Ini bukan file musik yang valid, silakan mengkodekan dalam Ogg Vorbis, MP3 atau WAV!

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
id: Ini adalah server konten statis untuk %1s, “%2s”.

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
id: Ini server upload pengguna untuk %1s, “%2s”.

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
id: Pemberitahuan ini hanya perlu teks sederhana yang akan ditampilkan, tetapi kode tidak diperbolehkan!

en: This page helps you specify the default hosts Jappix will connect to. You can leave it as it is and continue if you want to use the official service hosts.
id: Halaman ini membantu anda menentukan default host Jappix yang akan terhubung. Anda dapat meninggalkan seperti yang sudah ada dan melanjutkan jika anda ingin menggunakan host layanan resmi.

en: This room (%s) is protected with a password.
id: Room ini (%s) dilindungi dengan sebuah kata sandi.

en: This tool has been disabled!
id: Alat ini telah dinonaktifkan, anda tidak dapat menggunakannya!

en: This tool will help you installing Jappix, the first full-featured XMPP-based social platform, on your server with ease.
id: Alat ini akan membantu anda secara cepat menginstal Jappix, fitur berbasis XMPP penuh pertama untuk platform sosial, pada server anda. Anda bahkan tidak perlu pengetahuan teknis apapun.

en: Thursday
id: Kamis

en: Title
id: Judul

en: To
id: Ke

en: To improve security, sessions are limited in time and when your browser will be closed, you will be logged out.
id: Untuk meningkatkan keamanan, sesi yang terbatas dalam waktu dan saat browser anda akan ditutup, anda akan log out.

en: To perform this, you must be able to access your server's shell and be logged in as root. Remember this is facultative, Jappix will work without these modules, but some of its features will be unavailable.
id: Untuk melakukan ini, anda harus dapat akses shell server anda dan login sebagai root. Ingat ini adalah fakultatif, Jappix akan bekerja tanpa modul ini, tetapi beberapa dari fitur-fiturnya akan tersedia.

en: Top
id: Atas

en: Traveling
id: Perjalanan

en: Tuesday
id: Selasa

en: Type something you want to share with your friends...
id: Ketik sesuatu untuk dibagikan ke teman...

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
id: Ketik nilai warna heksadesimal yang ingin anda gunakan sebagai latar belakang.

en: Type your comment here...
id: Ketik komentar anda di sini...

en: Unattach the file
id: Unattach file

en: Unavailable
id: Tidak ditempat

en: Unblock
id: Tidak dilarang

en: Uncheck all
id: Hapus centang semua

en: Underlined text
id: Garisbawahi teks

en: Unencrypted
id: Tidak terenkripsi

en: Unknown country
id: Negara tidak diketahui

en: Unknown name
id: Nama tidak diketahui

en: Update in progress
id: Update sedang diproses

en: Update your Jappix node with this tool, or check if a new one is available. Informations about the latest version are also displayed (in english).
id: Perbarui simpul Jappix anda dengan alat ini, atau periksa jika yang baru tersedia. Informasi tentang versi terbaru juga ditampilkan (dalam bahasa Inggris).

en: Updates
id: Update

en: Upload each logo with the recommended maximum pixel size.
id: Upload masing-masing logo dengan ukuran pixel maksimum yang disarankan.

en: Upload your music (Ogg Vorbis, MP3 or WAV) to be able to listen to it in Jappix!
id: Upload musik anda (Ogg Vorbis, MP3 atau WAV) untuk dapat didengarkan di Jappix!

en: Use default background
id: Gunakan latar belakang standar

en: Use this tool to find your friends on the server you are using right now, or add them later.
id: Gunakan tool ini untuk menemukan teman-teman anda pada server yang anda gunakan sekarang, atau menambahkan mereka nanti.

en: Use your own color
id: Gunakan warna sendiri

en: Use your own image
id: Gunakan gambar anda sendiri

en: User
id: Pengguna

en: User currently active
id: Pengguna yang sedang aktif

en: User directory
id: Direktori user

en: User profile
id: Profil pengguna

en: User uploads server
id: Server upload pengguna

en: Users
id: Pengguna

en: Using Jappix, an open social platform. I am %s!
id: Menggunakan Jappix, sebuah platform sosial yang terbuka. Saya s!%

en: Vertical
id: Vertikal

en: View profile
id: Lihat profil

en: View this logo
id: Lihat logo ini

en: Visitors
id: Pengunjung

en: Visits
id: Kunjungan

en: Web agency
id: Agensi web

en: Website
id: Situs

en: Wednesday
id: Rabu

en: Weekly
id: Mingguan

en: Welcome
id: Selamat Datang di

en: Welcome on %1s, “%2s”.
id: Selamat datang di %1s, “%2s”.

en: Welcome on Jappix, your own social cloud!
id: Selamat datang di Jappix, awan sosial anda sendiri!

en: Welcome to the Jappix installation!
id: Selamat datang di instalasi Jappix!

en: Welcome!
id: Selamat Datang!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
id: Sayang sekali! anda tidak memiliki gambar profil untuk mendefinisikan anda di dalam kartu identitas!

en: What are you doing?
id: Apa yang anda lakukan?

en: What's new?
id: Apa yang baru?

en: What's up with you?
id: Ada apa dengan anda?

en: When Jappix will be installed, just click on the manager link on the home page to access it.
id: Ketika Jappix akan diinstal, cukup klik pada link manajer di halaman rumah untuk mengaksesnya.

en: When you will press the save button, the profile editor will be opened. Happy socializing!
id: Ketika anda akan menekan tombol simpan, editor profil akan dibuka. Selamat bersosialisasi!

en: Where are you?
id: Di mana anda?

en: Working
id: Bekerja

en: XMPP links
id: XMPP link

en: Yearly
id: Tahunan

en: Yes
id: Ya

en: Yes, let's do it!
id: Ya, mari kita melakukannya!

en: Yesterday
id: Kemarin

en: You
id: Anda

en: You administrate this room
id: Anda administrate room ini

en: You are synchronized with your network.
id: Anda telah disinkronkan dengan jaringan anda.

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
id: Anda menggunakan versi pengembangan dari Jappix. Pembaruan melalui repositori kita dengan menjalankan: %s.

en: You can add a new background to the list with this tool. Please send a valid image.
id: Anda dapat menambahkan latar belakang baru ke dalam daftar dengan alat ini. Silakan kirim gambar yang valid.

en: You can check what your users store on your server and remove undesired content with this tool.
id: Tetap setia dalam apa toko pengguna anda pada server anda dan menghapus konten yang tidak diinginkan dengan alat ini.

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
id: Anda dapat menyesuaikan pemberitahuan anda dengan embedded HTML, CSS dan JavaScript, tetapi anda perlu kode tampilannya.

en: You can define more than one administrator for this Jappix node. You can also change a password with this tool.
id: Anda dapat menentukan lebih dari satu administrator untuk node ini Jappix. Anda juga dapat mengubah password dengan alat ini.

en: You can install some extra softwares on your server, to extend your Jappix features. Some others might be modified, because of security restrictions which are set by default.
id: Anda dapat menginstal beberapa software tambahan pada server anda, untuk memperpanjang fitur Jappix anda. Beberapa yang lain mungkin diubah, karena pembatasan keamanan yang ditetapkan secara default.

en: You can set your own service logo to replace the default one. Take care of the size and the main color of each logo!
id: Anda dapat mengatur logo layanan Anda sendiri untuk menggantikan default. Jaga ukuran dan warna utama logo masing-masing!

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
id: Anda telah keluar dari akun XMPP anda, semoga hari anda menyenangkan!

en: You have been logged out. Goodbye!
id: Anda telah keluar. Selamat tinggal!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
id: Anda telah terdaftar, alamat XMPP anda adalah:

en: You must select elements to remove!
id: Anda harus memilih elemen untuk menghapus!

en: You must select one or more users to be removed!
id: Anda harus memilih satu atau lebih pengguna untuk dihapus

en: Your XMPP account has been removed, bye!
id: Akun XMPP anda telah dihapus, selamat tinggal!

en: Your browser is out of date!
id: Browser anda telah ketinggalan jaman!

en: Your channel
id: Saluran anda

en: Your design preferences have been saved!
id: Setting gambar anda telah disimpan!

en: Your form has been sent.
id: Formulir anda telah dikirim.

en: Your friend closed the chat.
id: Teman anda menutup obrolan.

en: Your friend is doing something else.
id: Teman anda sedang melakukan sesuatu yang lain.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
id: Teman anda sedang memperhatikan percakapan.

en: Your friend is writing a message...
id: Teman anda sedang menulis pesan ...

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
id: Teman anda tampaknya tidak menerima pesan anda (s)!

en: Your friend stopped writing a message.
id: Teman anda berhenti menulis pesan.

en: Your groupchats
id: Groupchats anda

en: Your image was added to the list!
id: Gambar anda telah ditambahkan ke dalam daftar!

en: Your inbox
id: Kotak masuk anda

en: Your inbox is empty.
id: Kotak masuk kosong.

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
id: Format logo anda harus PNG. Tinggalkan field kosong dan Logo tidak akan terganti.

en: Your music has been added!
id: Lagu anda telah dimasukkan

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
id: Kata sandi anda telah dirubah, sekarang anda dapat terhubung ke akun anda dengan data login yang baru.

en: Your profile
id: Profil anda

en: Your profile anywhere on the Web.
id: Profil anda dimanapun di web

en: Your service logo has been successfully changed!
id: Servis logo anda telah sukses diganti!

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
id: Folder penyimpanan anda tidak dapat ditulis, silahkan menerapkan hak-hak baik!

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
id: Versi anda keluar untuk tanggal. Update sekarang untuk %s dengan mengklik di sini!

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
id: Versi anda tampaknya up to date, tetapi anda dapat memeriksa update secara manual dengan mengklik di sini.

en: anonymous mode
id: modus anonim

en: changed his/her nickname to %s
id: merubah nama panggilannya ke %s

en: changed the subject to:
id: mengubah topik menjadi:

en: commented an item you follow: “%s”.
id: mengkomentari item yang kamu ikuti: “%s”.

en: could not receive your file: “%s”.
id: tidak bisa menerima file anda: “%s”.

en: has accepted to receive your file: “%s”.
id: telah diterima untuk menerima file anda: “%s”.

en: has been banned
id: telah dilarang

en: has been kicked
id: telah ditendang

en: has received a file exchange request: “%s”.
id: telah menerima permintaan pertukaran file: “%s”.

en: has rejected to receive your file: “%s”.
id: telah menolak untuk menerima file anda: “%s”.

en: is now
id: sedang

en: joined the chat room
id: bergabung dengan chat room

en: left the chat room
id: meninggalkan chat room

en: liked your post: “%s”.
id: suka dengan isian anda: “%s”.

en: login page
id: halaman masuk

en: no reason
id: tanpa alasan

en: no status
id: tidak ada status

en: no subject defined for this room.
id: tidak ada subjek yang ditetapkan untuk room ini.

en: published on your wall: “%s”.
id: diterbitkan di dinding: “%s”.

en: quoted you somewhere: “%s”.
id: dikutip di suatu tempat: “%s”.

en: tagged you in a photo (%s).
id: tag anda di photo (%s)

en: tagged you in a video (%s).
id: tag anda di video (%s).

en: unknown
id: Tidak diketahui

en: would like to add you as a friend.
id: ingin menambahkan anda sebagai teman.

en: would like to get authorization.
id: ingin mendapatkan otorisasi.

en: would like to send you a file: “%s”.
id: ingin mengirimkan file: “%s”.

en: would like you to join this chatroom:
id: ingin anda untuk bergabung dengan chatroom:
