Jappix - en to tr translation catalogue (408 entries)

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
tr: %1s proxy problemleri oluşturabilir, lütfen %2s değerini %3s değeriyle değiştirin!

en: %s changes the room topic
tr: %s oda konusunu değiştiriyor

en: %s changes your nickname
tr: %s rumuzunuzu değiştiriyor

en: %s closes the chat
tr: %s sohbeti kapattı

en: %s days ago
tr: %s gün önce

en: %s is typing...
tr: %s yazıyor...

en: %s joined
tr: %s katıldı

en: %s joins a groupchat
tr: %s grup sohbete katıldı

en: %s left
tr: %s ayrıldı

en: %s removes the chat logs
tr: %s sohbet günlüklerini kaldırdı

en: %s sends a message to someone in the room
tr: %s odadaki birine mesaj gönderiyor

en: %s sends a message to the room
tr: %s odaya mesaj gönderiyor

en: %s shows the user profile
tr: %s kullanıcı profilini gösterdi

en: A mini-chat for your website.
tr: Web siteniz için mini-sohbet.

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
tr: Yeni bir Jappix versiyonu mevcut! Nelerin yeni olduğuna bakın ve güncelleyin!

en: A short message?
tr: Kısa bir mesaj?

en: A single phone app for messages, channels, profiles and much more!
tr: Mesajlar,Kanallar,profiller ve daha fazlası için tek bir telefon uygulaması!

en: Account
tr: Hesap

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Active for this session
tr: Bu oturum için aktif

en: Activity
tr: Aktivite

en: Add
tr: Ekle

en: Add a friend
tr: Arkadaş ekle

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
tr: Bu araçla yeni bir kullanıcı ekleyin yada bir parola değiştirin(geçerli bir kullanıcı adı girin) Lütfen zor bir parola seçin!

en: Add an input
tr: Bir veri ekleyin

en: Add this contact to your friends
tr: Bu bağlantıyı arkadaşlarınız arasına ekleyin

en: Add this groupchat to your favorites
tr: Bu grup sohbetini favorilerinize ekleyin

en: Address
tr: Adres

en: Administration panel for this room
tr: Bu oda için yönetici paneli

en: Administrator list
tr: Yönetici listesi

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced notice
tr: Gelişmiş not

en: All tabs
tr: Tüm sekmeler

en: Allow
tr: İzin ver

en: Always active
tr: Her zaman aktif

en: Amorous
tr: Baygın

en: Appointment
tr: Randevu

en: Association
tr: İşbirliği

en: Authentications
tr: Doğrulamalar

en: Authorizations
tr: Yetkiler

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Automation
tr: Otomasyon

en: Available
tr: Uygun

en: Available actions
tr: Yapılabilecek işlemler

en: Available shortcuts:
tr: Uygun kısayollar:

en: Available updates
tr: Uygun güncellemeler

en: Away
tr: Dışarıda

en: Biography
tr: Biyografi

en: Both
tr: Hepsi

en: Browse
tr: Gözat

en: Busy
tr: Meşgul

en: By using our service, you accept %s.
tr: Servisimizi kullanarak bunu kabul etmiş olursunuz: %s.

en: Cancel
tr: İptal

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
tr: Hiçbir şey gönderemezsiniz: sadece bildirim alabilirsiniz!

en: Change favorites
tr: Favorileri değiştir

en: Change password
tr: Parola değiştir

en: Change style
tr: Stili değiştir

en: Channel
tr: Kanal

en: Check all
tr: Tümünü seç

en: Check for updates
tr: Güncellemeler için kontrol et

en: Choose
tr: Seç

en: Chores
tr: Sıkıcı İşler

en: City
tr: Şehir

en: Clean
tr: Temizle

en: Clean current chat
tr: Mevcut konuşmayı temizle

en: Click here to solve the error
tr: Sorunu çözmek için tıklayın

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
tr: Sohbet günlükleri için bağlantıya tıklayın ve bekleyin. Daha sonra dosyayı almak için tekrar tıklayın.

en: Client
tr: İstemci

en: Clients
tr: İstemciler

en: Close
tr: Kapat

en: Close this tab
tr: Bu sekmeyi kapat

en: Code
tr: Kod

en: Collaboration
tr: İşbirliği

en: Command
tr: Komut

en: Commands
tr: Komutlar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Communicate with the entire world!
tr: Tüm dünyayla iletişim kurun!

en: Complete name
tr: Tam ad

en: Components
tr: Bileşenler

en: Confident
tr: Emin

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Contact
tr: İletişim

en: Content
tr: İçerik

en: Continue
tr: Devam

en: Contribute to the Jappix code.
tr: Jappix koduna katkıda bulunun.

en: Country
tr: Ülke

en: Crazy
tr: Çılgın

en: Create your public profile.
tr: Açık profilinizi oluşturun.

en: Credits
tr: Katkıda Bulunanlar

en: Current
tr: Şu Anda

en: Date
tr: Tarih

en: Date of birth
tr: Doğum tarihi

en: Delete
tr: Sil

en: Delete account
tr: Hesabı sil

en: Deny
tr: Engelle

en: Destroy this MUC
tr: Bu MUC'u kaldırın

en: Directories
tr: Klasörler

en: Disabled
tr: Devredışı

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Do you accept?
tr: Kabul ediyor musun?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
tr: Arkadaşların sana %s önerilerini görmek ister misin?

en: Download Jappix for free.
tr: Jappix'i ücretsiz indirin.

en: Download file!
tr: Dosyayı indir!

en: Drinking
tr: İçmek

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
tr: Bağlantı probleminden dolayı, oturumunuz sonlandırıldı. Şimdi ne yapmak istersiniz?

en: E-mail
tr: E-posta

en: Eating
tr: Yemek

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit options
tr: Düzenleme seçenekleri

en: Empty
tr: Boş

en: Empty channel
tr: Boş kanal

en: Enable ads
tr: Reklamları etkinleştir

en: Enable my public profile
tr: Genel profilimi aktif et

en: Encrypted
tr: Şifreli

en: Enter new subject
tr: Yeni konu girin

en: Enter password
tr: Parola girin

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
tr: Katılmak istediğiniz grup sohbeti ve istediğiniz rumuzu girin. Ayrıca %s geri dönebilirsiniz.

en: Error
tr: Hata

en: Everybody
tr: Herkes

en: Everything
tr: Her şey

en: Excited
tr: Heyecanlı

en: Exercising
tr: Egzersiz yapmak

en: Fetching the social channel...
tr: Sosyal kanal getiriliyor...

en: Filter
tr: Filtrele

en: Find a public Jappix node.
tr: Açık bir Jappix ağı bulun.

en: First name
tr: Ad

en: From
tr: Kimden

en: Gateway
tr: Ağ Geçidi

en: Gateways
tr: Ağ geçitleri

en: General
tr: Genel

en: Generate file!
tr: Dosyayı oluştur!

en: Geolocation
tr: Coğrafik lokasyon

en: Get Jappix, get support.
tr: Jappix'i edinin, destek alın.

en: Getting the name...
tr: İsmi alıyor...

en: Good job! Now, you can share Jappix with your friends!
tr: Aferin! Şimdi arkadaşlarınla Jappix'i paylaşabilirsin!

en: Grooming
tr: Süpürmek

en: Group
tr: Grup

en: HTTP authentication
tr: HTTP doğrulama

en: Happy
tr: Mutlu

en: Here it is! A new beautiful profile image!
tr: İşte burada! Yeni güzel bir profil fotoğrafı!

en: Here we go!
tr: Başla!

en: Hi there!
tr: Merhaba!

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
tr: Merhaba, ben %s, sizi arkadaşım olarak eklemek istiyorum.

en: Hide
tr: Gizle

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: High
tr: Yüksek

en: Hot
tr: Ateşli

en: How are you?
tr: Nasılsın?

en: Identity
tr: Kimlik

en: Important notice
tr: Önemli bildirim

en: Inactive
tr: İnaktif

en: Inactive since: %s
tr: Şu zamandan beri pasif: %s

en: Installation
tr: Kurulum

en: Installation Steps:
tr: Kurulum Adımları:

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
tr: Arkadaşlarınızın kolayca tanıması için, kendinizin profil fotoğrafınızı yüklemenizi tavsiye ederiz (%s en fazla).

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
tr: Sosyal bulutunu oluşturma vakti: sadece sonraki adıma geç!

en: Item
tr: Öğe

en: Jappix for your company.
tr: Şirketiniz için Jappix.

en: Jappix for your phone
tr: Mobil telefonunuz için Jappix

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
tr: Jappix bir ağ sorunundan dolayı kesildi, bir bug ya da giriş hatası (doğru kimlik girilip girilmediğini kontrol edin). Hata için üzgünüz.

en: Jappix installation
tr: Jappix kurulumu

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
tr: Bilgisayarınızda javascript eksik ya da kapalı. Lütfen bu sorunu düzeltin, aksi halde Jappix çalışmayacaktır.

en: Join
tr: Katıl

en: Join a chat
tr: Bir sohbete katılın

en: Last %s version is better!
tr: Son sürümü %s daha iyidir!

en: Last name
tr: Soyad

en: Last seen: %s
tr: En son görüldüğü tarih: %s

en: Legal
tr: Yasal

en: Legal disclaimer
tr: Yasal feragatname

en: Legal disclaimer for Jappix.
tr: Jappix için yasal feragatname

en: List
tr: Liste

en: List name
tr: Adı listele

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Local time
tr: Yerel zaman

en: Login
tr: Giriş

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
tr: Mevcut XMPP hesabınızla giriş yapın ya da ücretsiz yeni bir hesap oluşturun.

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
tr: Mevcut XMPP hesabınızla giriş yapın. Ayrıca grup sohbetleri için bunu da kullanabilirsiniz: %s

en: Low
tr: Düşük

en: MUC administration
tr: MUC yönetimi

en: Manage
tr: Düzenle

en: Manage favorite rooms
tr: Favori odaları düzenle

en: Manage your favorite groupchats
tr: Favori grup sohbetlerinizi düzenleyin

en: Manager
tr: Müdür

en: Maximum notices
tr: En fazla bildirim

en: Media viewer
tr: Medya görüntüleyici

en: Medium
tr: Orta

en: Member list
tr: Üye listesi

en: Message archives
tr: Mesaj arşivleri

en: Message archiving
tr: Mesaj arşivleme

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Moderators
tr: Moderatörler

en: Mood
tr: Ruh hali

en: More notices...
tr: Daha fazla bildirim...

en: More stuff
tr: Daha fazla şey

en: Name
tr: Ad

en: New
tr: Yeni

en: New (2 times)
tr: Yeni (2 adet)

en: New event!
tr: Yeni olay!

en: News
tr: Haberler

en: Nickname
tr: Rumuz

en: No
tr: Hayır

en: No result!
tr: Sonuç yok!

en: No room found on this server.
tr: Bu sunucuda oda bulunamadı

en: Node owner
tr: Ağ sahibi

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not available
tr: Uygun değil

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
tr: XMPP'de her şey özel değildir. Bu onlardan birisi olan sizin açık profilinizdir (vCard).

en: Notice
tr: Bildirim

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Old
tr: Eski

en: Once again...
tr: Bir kez daha...

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
tr: Yüklendiğinde, arkadaşlarınız gönderdiğiniz dosyayı indirebilecek.

en: Only show connected friends
tr: Sadece aktif arkadaşları göster

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sıra

en: Other
tr: Diğer

en: Others
tr: Diğerleri

en: Outcast list
tr: Uzaklaştırılan listesi

en: Owner
tr: Sahibi

en: Owner list
tr: Sahip listesi

en: Owner name
tr: Kullanıcı adı

en: Owner website
tr: Kullanıcı web sayfası

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Password
tr: Parola

en: Persistent
tr: Tutarlı

en: Personal
tr: Kişisel

en: Phone
tr: Telefon

en: Playful
tr: Oyunsever

en: Please enter the group chat address to join.
tr: Katılmak için grup sohbet adresini yazın.

en: Please enter your nickname to join %s.
tr: %s 'e bağlanmak için rumuzunuzu girin.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
tr: Avatarınız yüklenirken lütfen bekleyin...

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Previous
tr: Önceki

en: Priority
tr: Öncelik

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Profile
tr: Profil

en: Profile image
tr: Profil resmi

en: Proxies
tr: Vekil sunucular

en: Public profile
tr: Genel

en: Publication/Subscription
tr: Yayınlama/Abonelik

en: Received
tr: Alınan

en: Reconnect
tr: Tekrar bağlan

en: Register
tr: Kayıt

en: Relaxing
tr: Rahatlıyor

en: Remember me
tr: Beni hatırla

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove all archives
tr: Tüm arşivleri kaldır

en: Remove this notice
tr: Bildirimi kaldır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Repeat this notice
tr: Bildirimi tekrarla

en: Reply
tr: Cevap ver

en: Requesting this service...
tr: Servis bekleniyor...

en: Required
tr: Gerekli

en: Resource
tr: Kaynak

en: Room
tr: Oda

en: Rooms
tr: Odalar

en: Sad
tr: Üzgün

en: Save
tr: Kaydet

en: Save chat
tr: Konuşmayı kaydet

en: Search
tr: Ara

en: Search a friend
tr: Bir arkadaşı ara

en: Search a room
tr: Oda ara

en: Search a room on
tr: Bunda oda ara

en: Security code
tr: Güvenlik kodu

en: See my status
tr: Durumuma bak

en: Select a favorite
tr: Favori seç

en: Send a file
tr: Dosya gönder

en: Send him/her a message
tr: Ona bir mesaj gönder

en: Send his/her status
tr: Onun durumunu gönder

en: Send message
tr: Mesaj gönder

en: Send messages
tr: Mesaj gönder

en: Send queries
tr: Sorgu gönder

en: Server
tr: Sunucu

en: Server to query
tr: Sorgu için sunucu

en: Service discovery
tr: Servis keşfi

en: Service offline or broken
tr: Servis çevrimdışı ya da hatalı

en: Share this link with your friends:
tr: Arkadaşınla bu bağlantıyı paylaş:

en: Shocked
tr: Şaşırmış

en: Show
tr: Göster

en: Show all friends
tr: Tüm arkadaşları göster

en: Show user profile
tr: Kullanıcı profilini göster

en: Simple notice
tr: Basit not

en: Smiley insertion
tr: Gülenyüz ekleme

en: Social channel, chat and more.
tr: Sosyal kanal, sohbet ve daha fazlası

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
tr: Üzgünüz, giriş herhangi bir sonuç dönmedi!

en: Sounds
tr: Sesler

en: Start a chat with him/her
tr: Onunla bir konuşma başlat

en: Static content server
tr: Statik içerik sunucusu

en: Statistics are currently disabled in the settings.
tr: İstatistikler, ayarlarda geçici olarak kullanılamamaktadır.

en: Statistics around Jappix.
tr: Jappix istatistikleri.

en: Status
tr: Durum

en: Storage
tr: Depolama

en: Store all chats
tr: Tüm sohbetleri sakla

en: Store friend chats
tr: Arkadaş sohbetlerini sakla

en: Street
tr: Sokak

en: Subject
tr: Konu

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscription
tr: Abonelik

en: Suggest groupchats
tr: Önerilen grup sohbetler

en: Suggested chatrooms
tr: Önerilen sohbet odaları

en: Suggested friends
tr: Önerilen arkadaşlar

en: System
tr: Sistem

en: Talkative
tr: Konuşkan

en: Talking
tr: Konuşuyor

en: Terms of use and legal
tr: Kullanım koşulları ve izinler

en: Text in bold
tr: Kalın yazı

en: Text in italic
tr: İtalik yazı

en: The chosen users have been removed.
tr: Seçili kullanıcı kaldırılmış.

en: The element list on this server could not be obtained!
tr: Sunucudaki eleman listesi alınamadı!

en: The folder is empty.
tr: Klasör boş.

en: The groupchat has been removed.
tr: Grup sohbet kaldırılmış.

en: The image file is not supported or has a bad size.
tr: Dosya formatı desteklenmiyor ya da hatalı dosya boyutu.

en: The key you provided does not have the permission to download this file
tr: Girdiğiniz anahtar bu dosyayı indirebilme yetkisine sahip değil.

en: The selected elements have been removed.
tr: Seçili ögeler kaldırılmış.

en: The user has been added!
tr: Kullanıcı eklenmiş!

en: The user that you want to reach is not present in the room.
tr: Ulaşmaya çalıştığınız kişi odada değil.

en: This chat is empty!
tr: Sohbet boş!

en: This is a repeat from %s
tr: Bu %s 'den tekrardır.

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
tr: Bu şunun için statik içerik sunucusu %1s, “%2s”.

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
tr: Bu şunun için kullanıcı yükleme sunucusu %1s, “%2s”.

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
tr: Kod görüntülenemez,Sadece basit bir metin görüntülenebilir.

en: This room (%s) is protected with a password.
tr: (%s) odasına giriş parolalı yapılmaktadır.

en: This tool has been disabled!
tr: Bu araç devre dışı bırakıldı!"

en: To
tr: Kime

en: Traveling
tr: Seyahat ediyor

en: Type something you want to share with your friends...
tr: Arkadaşlarınızla paylamak istediğiniz bir şey yazın...

en: Unavailable
tr: Uygun değil

en: Uncheck all
tr: Seçilileri kaldır

en: Underlined text
tr: Altıçizili

en: Unencrypted
tr: Şifresiz

en: Update in progress
tr: Güncelleme işlemi sürüyor

en: Upload
tr: Yükle

en: User currently active
tr: Kullanıcı aktif

en: User directory
tr: Kullanıcı klasörü

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: User uploads server
tr: Kullanıcı yükleme sunucusu

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: View profile
tr: Profili incele

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Web agency
tr: Web ajansı

en: Website
tr: Web Adresi

en: Welcome to the Jappix installation!
tr: Jappix kurulumuna hoşgeldiniz!

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
tr: Ne yazık! Profil imajınız bulunmamakta.

en: What are you doing?
tr: Ne yapıyorsunuz?

en: What's new?
tr: Neler yeni?

en: What's up with you?
tr: Naber?

en: Where are you?
tr: Nerdesiniz?

en: Woah this file isn't found, please double check
tr: Dosya bulunamadı, lütfen tekrar kontrol edin

en: Working
tr: Çalışıyor

en: Yay, let's create your public profile!
tr: Haydi, açık profilini oluştur!

en: Yes
tr: Evet

en: Yes, let's do it!
tr: Evet, hadi yapalım!

en: Yesterday
tr: Dün

en: You
tr: Siz

en: You administrate this room
tr: Bu odayı siz yönetiyorsunuz

en: You are synchronized with your network.
tr: Ağınızla eşitlenmiştir.

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
tr: Jappix'in geliştirme versiyonunu kullanıyorsunuz. Depolama yerimizden şunu çalıştırarak güncelleme yapın: %s.

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
tr: Bildirimlerinizi Gömülü HTML,CSS ve Javascript  aracılığıyla kişiselleştirebilirsiniz ancak stili kodlamak zorundasınız.

en: You cannot download a file if you don't provide a key
tr: Eğer bir anahtar sağlamazsanız, bir dosya indirme işlemini gerçekleştiremezsiniz.

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
tr: XMPP hesabınızın oturumunu sonlandırdınız, iyi günler!

en: You have been registered, here is your XMPP address:
tr: Kaydoldunuz, işte XMPP adresiniz:

en: You haven't provided any file to download
tr: İndirilecek herhangi bir dosya belirlemediniz

en: You must select elements to remove!
tr: Kaldırmak için bir öge seçmelisiniz!

en: You must select one or more users to be removed!
tr: Kaldırmak için bir veya daha fazla kullanıcı seçmelisiniz!

en: Your XMPP account has been removed, bye!
tr: XMPP hesabınız kaldırıldı, güle güle!

en: Your browser is out of date!
tr: Tarayıcınız güncel değil!

en: Your friend closed the chat.
tr: Arkadaşınız sohbeti kapattı.

en: Your friend is doing something else.
tr: Arkadaşınız başka bir şey yapıyor.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
tr: Arkadaşınız konuşmayı izliyor.

en: Your friend is writing a message...
tr: Arkadaşınız mesaj yazıyor...

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
tr: Arkadaşınız mesaj(lar)ı almamış görünüyor!

en: Your friend stopped writing a message.
tr: Arkadaşınız mesaj yazmayı durdurdu.

en: Your groupchats
tr: Grup sohbetleriniz

en: Your inbox
tr: Gelen kutunuz

en: Your inbox is empty.
tr: Gelen kutusu boş.

en: Your music has been added!
tr: Müziğiniz eklendi!

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
tr: Parolanız değiştirildi, artık yeni kullanıcı bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.

en: Your profile
tr: Profiliniz

en: Your profile anywhere on the Web.
tr: Profiliniz Web üzerinde her yerde.

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
tr: Depolamanız yazılabilir değil, lütfen gerekli izinleri verin!

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
tr: Sürümünüz güncel değil. Buraya tıklayarak şuna güncelleyin: %s

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
tr: Sürümünüz güncel gözüküyor; ama buraya tıklayarak da güncellemeleri manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

en: changed his/her nickname to %s
tr: rumuzunu %s olarak değiştirdi

en: commented an item you follow: “%s”.
tr: takip ettiğin öğeye yorum yapıldı: “%s”.

en: could not receive your file: “%s”.
tr: dosyanız alınamadı: “%s”.

en: has been banned
tr: engellenmiş

en: has been kicked
tr: atılmış

en: has received a file exchange request: “%s”.
tr: bir dosya alışverişi isteği alındı: “%s”.

en: has rejected to receive your file: “%s”.
tr: dosya alımınız reddedildi: “%s”.

en: is now
tr: şu anda

en: joined the chat room
tr: sohbet odasına katıldı

en: left the chat room
tr: sohbet odasını terk etti

en: liked your post: “%s”.
tr: gönderiniz beğenildi: “%s”.

en: login page
tr: giriş sayfası

en: no reason
tr: sebep yok

en: no status
tr: durum yok

en: no subject defined for this room.
tr: bu oda için konu belirlenmedi.

en: our terms of use
tr: Kullanım koşullarımız

en: published on your wall: “%s”.
tr: duvarınızda yayınlandı: “%s”.

en: quoted you somewhere: “%s”.
tr: bir yerde alıntılandınız: “%s”.

en: tagged you in a photo (%s).
tr: bir fotoğraf içinde etiketlendiniz (%s).

en: tagged you in a video (%s).
tr: bir video içinde etiketlendiniz (%s).

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: would like to add you as a friend.
tr: bir arkadaş eklemek istersiniz.

en: would like to get authorization.
tr: yetki almak istersiniz.

en: would like to send you a file: “%s”.
tr: bir dosya göndermek istersiniz: “%s”.

en: would like you to join this chatroom:
tr: bu sohbet odasına katılmak istersiniz:
