Jappix - en to fr translation catalogue (675 entries)

en: %1s is not installed on your system, you should install %2s.
fr: %1s n'est pas installé sur votre système, vous devriez installer %2s.

en: %1s may cause problems to the proxy, please increase %2s value up to %3s!
fr: %1s pourrait causer des problèmes au proxy, veuillez augmenter la valeur de %2s à %3s !

en: %s bans a user of the room
fr: %s banni un utilisateur du salon

en: %s changes the room topic
fr: %s modifie le sujet du salon

en: %s changes your nickname
fr: %s modifie votre pseudonyme

en: %s closes the chat
fr: %s ferme la discussion

en: %s days ago
fr: Il y a %s jours

en: %s invites someone to join the room
fr: %s invite quelqu'un à rejoindre le salon

en: %s is a Jappix.com service which makes your XMPP profile public. It is easier to share it. No XMPP account is required to view your social channel, your current position and your contact details.
fr: %s est un service de Jappix.com qui rend votre profil XMPP public. Il est plus facile de le partager. Aucun compte XMPP n'est requis pour voir votre canal social, votre position actuelle et vos informations de contact.

en: %s is installed on your system.
fr: %s est installé sur votre système.

en: %s is typing...
fr: %s écrit…

en: %s joined
fr: %s a rejoint

en: %s joins a groupchat
fr: %s rejoint un salon

en: %s kicks a user of the room
fr: %s éjecte un utilisateur du salon

en: %s left
fr: %s est parti

en: %s removes the chat logs
fr: %s efface l'historique de la discussion

en: %s sends a message to someone in the room
fr: %s envoie un message à quelqu'un du salon

en: %s sends a message to the room
fr: %s envoie un message au salon

en: %s shows the user profile
fr: %s affiche le profil de l'utilisateur

en: A mini-chat for your website.
fr: Un mini-tchat pour votre site.

en: A new Jappix version is available! Check what is new and launch the update!
fr: Une nouvelle version de Jappix est disponible ! Jetez un coup d'œil à ce qui est nouveau et lancez la mise à jour !

en: A short message?
fr: Un petit message ?

en: A single phone app for messages, channels, profiles and much more!
fr: Une seule application pour les messages, canaux, profils et plus !

en: Aborted: buffer error!
fr: Avorté : erreur de tampon !

en: Aborted: could not extract the package!
fr: Avorté : paquet impossible à extraire !

en: Aborted: everything is not writable!
fr: Avorté : tout ne peut être écrit !

en: Aborted: socket error!
fr: Avorté : erreur de connexion !

en: Accept
fr: Accepter

en: Access statistics
fr: Statistiques des accès

en: Account
fr: Compte

en: Accounts
fr: Comptes

en: Active for this session
fr: Actif pour cette session

en: Activity
fr: Activité

en: AdSense client ID
fr: ID client AdSense

en: AdSense slot
fr: Slot AdSense

en: Adapt
fr: Adapter

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a friend
fr: Ajouter un ami

en: Add a new user with this tool, or change a password (type an existing username). Please submit a strong password!
fr: Ajoutez un nouvel utilisateur avec cet outil, ou changez un mot de passe (entrez un nom d'utilisateur existant). Veillez à utiliser un mot de passe fort !

en: Add an input
fr: Ajouter un champ

en: Add this contact to your friends
fr: Ajouter ce contact à vos amis

en: Add this groupchat to your favorites
fr: Ajouter ce salon à vos favoris

en: Address
fr: Adresse

en: Administration panel for this room
fr: Panneau d'administration du salon

en: Administrator account
fr: Compte administrateur

en: Administrator list
fr: Liste des administrateurs

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced notice
fr: Annonce avancée

en: Advertise here
fr: Annoncez ici

en: Advertising (%s)
fr: Publicités (%s)

en: Advertising space available!
fr: Emplacement publicitaire disponible !

en: After you finished the setup, Jappix will generate the cache files. It might be slow, just wait until the application is displayed and do not press any button.
fr: Après avoir terminé l'installation, Jappix va générer les fichiers de cache. Cela pourra être lent, attendez que l'application soit affichée et ne pressez aucun bouton.

en: All
fr: Tout

en: All tabs
fr: Tous les onglets

en: All this Jappix node stored files can be managed with this tool: please select a sub-folder and start editing its content!
fr: Tous les fichiers stockés de ce nœud peuvent être gérés avec cet outil : sélectionnez un sous-dossier et commencez à éditer son contenu !

en: Allow
fr: Autoriser

en: Always active
fr: Toujours actif

en: Amorous
fr: Amoureux(se)

en: An error occured while uploading your file: maybe it is too big (%s maximum) or forbidden!
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi de votre fichier : il peut être trop gros (%s maximum) ou interdit !

en: Analytics (%s)
fr: Statistiques (%s)

en: Anonymous host
fr: Hôte anonyme

en: Anonymous mode
fr: Mode anonyme

en: Appointment
fr: Rendez-vous

en: April
fr: Avril

en: Archives
fr: Historique

en: Artist
fr: Artiste

en: Ask for authorization
fr: Demander l'autorisation

en: Attach a file
fr: Attacher un fichier

en: Audio Call
fr: Appel Audio

en: August
fr: Août

en: Authentications
fr: Authentifications

en: Authorization failed
fr: Échec de l'autorisation

en: Authorizations
fr: Autorisations

en: Authorize
fr: Autoriser

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automation
fr: Automatismes

en: Available
fr: Disponible

en: Available actions
fr: Actions disponibles

en: Available shortcuts:
fr: Raccourcis disponibles :

en: Available updates
fr: Mises à jour disponibles

en: Away
fr: Absent(e)

en: BOSH host
fr: Hôte BOSH

en: Background
fr: Fond

en: Backgrounds
fr: Fonds

en: Basic statistics are processed by Jappix about some important things, you can find them below.
fr: Des statistiques basiques sont calculées par Jappix à propos de choses relativement importantes, vous pouvez les trouver ci-dessous.

en: Be careful with the information you store into your profile, because it might be accessible by everyone (even someone you don't want to).
fr: Soyez prudent par rapport aux informations que vous inscrivez dans votre profil, étant donné que ceci peut être accessible de tous (même de ceux que vous ne voulez pas).

en: Before you start using it, you will have to change some settings, search for friends and complete your profile.
fr: Avant de l'utiliser, vous aurez à changer quelques paramètres, rechercher vos amis et compléter votre profil.

en: Biography
fr: Biographie

en: Block
fr: Bloquer

en: Both
fr: Les deux

en: Bottom
fr: Bas

en: Browse
fr: Parcourir

en: Busy
fr: Occupé(e)

en: By using our service, you accept %s.
fr: En utilisant notre service, vous acceptez %s.

en: Call canceled
fr: Appel annulé

en: Call ended
fr: Appel terminé

en: Call error
fr: Erreur d'appel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Canceled the call
fr: A annulé l'appel

en: Cannot send anything: you can only receive notices!
fr: Impossible d'envoyer des avis, vous ne pouvez qu'en recevoir !

en: Center
fr: Centrer

en: Change favorites
fr: Modifier les favoris

en: Change password
fr: Changer de mot de passe

en: Change style
fr: Changer l'apparence

en: Change the XMPP hosts that this Jappix node serves with this tool.
fr: Modifiez les hôtes XMPP que ce nœud Jappix peut servir avec cet outil.

en: Change your Jappix node background with this tool. You can either set a custom color or an uploaded image. Let your creativity flow!
fr: Changez l'apparence de votre nœud Jappix avec cet outil. Vous pouvez soit définir une couleur personnalisée, soit envoyer une image. Laissez votre créativité s'exprimer !

en: Change your Jappix node configuration with this tool.
fr: Modifiez la configuration de votre nœud Jappix avec cet outil.

en: Changes saved!
fr: Les changements ont été sauvegardés !

en: Channel
fr: Canal

en: Channel of
fr: Canal de

en: Chat
fr: Discussion

en: Check again
fr: Vérifier à nouveau

en: Check all
fr: Tout cocher

en: Check for updates
fr: Rechercher des mises à jour

en: Choose
fr: Choisir

en: Chores
fr: Corvées

en: City
fr: Ville

en: Clean
fr: Vider

en: Clean current chat
fr: Nettoyer la discussion courante

en: Clean everything
fr: Tout nettoyer

en: Click here to solve the error
fr: Cliquez ici pour résoudre l'erreur

en: Click on the following link to get the chat log, and wait. Then click again to get the file.
fr: Cliquez sur le lien suivant pour obtenir l'historique de la discussion. Cliquez à nouveau pour le récupérer.

en: Click to disable
fr: Cliquez pour désactiver

en: Click to enable
fr: Cliquez pour activer

en: Close
fr: Fermer

en: Close this tab
fr: Fermer cet onglet

en: Color
fr: Couleur

en: Command
fr: Commande

en: Commands
fr: Commandes

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments locked!
fr: Commentaires verrouillés !

en: Communicate with the entire world!
fr: Communiquez avec le monde entier !

en: Complete name
fr: Nom complet

en: Components
fr: Composants

en: Confident
fr: Confiant(e)

en: Confirm
fr: Confirmez

en: Connecting to call...
fr: Connexion à l'appel...

en: Connection
fr: Connexion

en: Contact
fr: Coordonnées

en: Content
fr: Contenu

en: Content ads key
fr: Clé des pubs content

en: Continue
fr: Continuer

en: Contribute to the Jappix code.
fr: Contribuez au code de Jappix.

en: Could not get the comments!
fr: Commentaires non récupérés !

en: Country
fr: Pays

en: Crazy
fr: Cinglé(e)

en: Create your public profile.
fr: Créez votre profil public.

en: Credentials
fr: Identifiants

en: Credits
fr: Crédits

en: Current
fr: Actuel

en: Daily
fr: Quotidien

en: Date of birth
fr: Anniversaire

en: December
fr: Décembre

en: Decline
fr: Refuser

en: Declined the call
fr: A refusé l'appel

en: Define a homepage notice for all your users, such as a warn, an important message or an advert with this tool.
fr: Définissez, avec cet outil, une annonce de page d'accueil pour tous vos utilisateurs, comme un avertissement, un message important ou une publicité.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete account
fr: Supprimer le compte

en: Deny
fr: Interdire

en: Design
fr: Apparence

en: Desktop
fr: Bureau

en: Destroy this MUC
fr: Détruire le MUC

en: Directories
fr: Annuaires

en: Directory host
fr: Hôte d'annuaire

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disconnect
fr: Déconnexion

en: Do you accept?
fr: Acceptez-vous ?

en: Do you want to see the friends %s suggests you?
fr: Voulez-vous voir les amis que %s vous suggère ?

en: Don't hide offline friends
fr: Ne pas masquer les amis hors ligne

en: Download Jappix for free.
fr: Téléchargez gratuitement Jappix.

en: Download file!
fr: Télécharger le fichier !

en: Downloading package...
fr: Téléchargement du paquet...

en: Drinking
fr: Boit

en: Due to a network issue, you were disconnected. What do you want to do now?
fr: À cause d'un problème réseau, vous avez été déconnecté. Que voulez-vous faire à présent ?

en: E-mail
fr: Courriel

en: Eating
fr: Mange

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit options
fr: Éditer les options

en: Empty
fr: Vider

en: Empty channel
fr: Vider le canal

en: Enable ads
fr: Activer les pubs

en: Enable my public profile
fr: Activer mon profil public

en: Enable notification sounds
fr: Activer les sons de notification

en: Encrypted
fr: Chiffré

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Ended the call
fr: A terminé l'appel

en: Ending call...
fr: Fin de l'appel...

en: Enter new subject
fr: Entrez le nouveau sujet

en: Enter password
fr: Mot de passe

en: Enter the groupchat you want to join and the nick you want to have. You can also go back to the %s.
fr: Entrez le salon que vous voulez rejoindre ainsi que votre pseudo. Vous pouvez aussi revenir à la %s.

en: Error
fr: Erreur

en: Everybody
fr: Tout le monde

en: Everything
fr: Tout

en: Excited
fr: Excité(e)

en: Exercising
fr: S'exerçant

en: Extracting package...
fr: Extraction du paquet...

en: February
fr: Février

en: Fetching the social channel...
fr: Récupération du canal social...

en: File
fr: Fichier

en: Filter
fr: Filtrer

en: Find a public Jappix node.
fr: Trouvez un nœud Jappix public.

en: Finish
fr: Finir

en: First name
fr: Prénom

en: Follow Jappix topic on %s
fr: Suivez Jappix sur %s

en: For your account safety, when you login or register, make sure your password remains secret.
fr: Quand vous vous connectez ou vous enregistrez, votre mot de passe doit rester secret. Ne le donnez à personne.

en: Force HTTPS
fr: Forcer le HTTPS

en: Friday
fr: Vendredi

en: Friends
fr: Amis

en: From
fr: De

en: Furthermore, every picture you post in your social channel is added to a beautiful picture timeline. You can now view the pictures you shared year by year.
fr: De plus, chaque photo que vous publiez dans votre canal social est ajoutée à un magnifique journal de vos photos. Vous pouvez à présent voir les photos que vous avez partagées année par année.

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Gateways
fr: Passerelles

en: General
fr: Général

en: Generate file!
fr: Générer le fichier !

en: Geolocation
fr: Géolocalisation

en: Get Jappix, get support.
fr: Obtenez Jappix, recevez de l'aide.

en: Getting the name...
fr: Obtention du nom...

en: Good job! Now, you can share Jappix with your friends!
fr: Super boulot ! Maintenant, vous pouvez partager Jappix avec vos amis !

en: Grooming
fr: Toilette

en: Group
fr: Groupe

en: Groupchat
fr: Salon de discussion

en: Groupchat host
fr: Hôte de salons

en: Groupchat presence messages
fr: Messages de présence des salons de discussion

en: Groupchats to join
fr: Salons à rejoindre

en: Groups
fr: Groupes

en: HTTP authentication
fr: Authentification HTTP

en: HTTPS storage
fr: Stockage en HTTPS

en: Happy
fr: Heureux(se)

en: Here it is! A new beautiful profile image!
fr: Et voilà ! Une nouvelle photo de profil !

en: Here we go!
fr: Allons-y !

en: Hi there!
fr: Salut toi !

en: Hi, I am %s, I would like to add you as my friend.
fr: Bonjour, je suis %s, je souhaiterais vous ajouter comme ami.

en: Hide
fr: Masquer

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: High
fr: Haut

en: Hosts
fr: Hôtes

en: Hosts configuration
fr: Configuration des hôtes

en: Hot
fr: Bouillant(e)

en: How are you?
fr: Comment allez-vous ?

en: Identity
fr: Identité

en: If the current language does not match yours (%1s), you can make Jappix speak %2s it will be saved.
fr: Si la langue courante n'est pas la vôtre (%1s), vous pouvez faire parler Jappix %2s ce sera sauvegardé.

en: If you want to get some help about the Jappix installation and configuration, you can use our whole documentation, available at:
fr: Si vous voulez obtenir de l'aide à propos de l'installation et la configuration de Jappix, vous pouvez utiliser notre documentation, disponible à :

en: If you want to remove some backgrounds, use the browser below.
fr: Si vous voulez enlever des fonds, utilisez le navigateur ci-dessous.

en: Important notice
fr: Important

en: Inactive
fr: Inactif(ve)

en: Inactive since: %s
fr: Inactif depuis : %s

en: Initiating call
fr: Initialisation de l'appel

en: Installation Steps:
fr: Jetons un coup d'œil aux étapes de l'installation :

en: Internal server error, try later
fr: Erreur interne du serveur, essayez plus tard

en: Is already in a call
fr: Est déjà en appel

en: Is calling you
fr: Vous appelle

en: It is strongly recommended to upload a profile image (%s maximum), like a picture of yourself, because that makes you easily recognizable by your friends.
fr: Il est fortement recommandé de définir une photo de profil (%s maximum), par exemple une photo de vous ou une image vous représentant. Cela vous permet d'être facilement identifié par vos amis.

en: It's time to build your own social cloud: just go to the next step!
fr: Il est temps de créer votre propre nuage social : rendez-vous à l'étape suivante !

en: Item
fr: Élément

en: January
fr: Janvier

en: Jappix for your company.
fr: Jappix pour votre entreprise.

en: Jappix for your phone
fr: Jappix pour votre mobile

en: Jappix has been interrupted by a network issue, a bug or bad login (check that you entered the right credentials), sorry for the inconvenience.
fr: Jappix a été interrompu par un problème réseau, un bug ou de mauvais identifiants (vérifiez-les !). Nous sommes désolés pour ce souci.

en: Jappix has been updated: you are now running the latest version. Have fun!
fr: Jappix a été mis à jour : vous utilisez à présent la dernière version. Amusez-vous bien !

en: Jappix installation
fr: Installation de Jappix

en: Jappix is an open social platform, that let's you easily get or keep in touch with everyone.
fr: Jappix est une plateforme sociale accessible de n'importe où, n'importe quand, qui vous permet de communiquer avec qui vous voulez.

en: Jappix is fully customisable: you can change its design right here.
fr: Jappix est entièrement personnalisable : vous pouvez modifier son apparence ici-même.

en: Jappix is now up to date!
fr: Jappix est maintenant à jour !

en: Jappix manager
fr: Gestionnaire de Jappix

en: Jappix must be able to write in this folder to create its sub-directories. If not, you must set the rights of %1s to %2s or change the folder owner to %3s (depending of your configuration).
fr: Jappix doit pouvoir écrire dans ce dossier pour y créer ses sous-répertoires. S'il ne le peut pas, vous devrez appliquer les droits aux dossiers %1s à %2s ou changer le propriétaire à %3s (dépend de votre configuration).

en: Jappix needs that you specify some values to work. Please correct the following inputs (or keep the default values, which are sufficient for most people).
fr: Jappix a besoin que vous spécifiez quelques valeurs pour qu'il fonctionne. Corrigez les champs suivants (ou conservez les valeurs par défaut, qui sont suffisantes pour la plupart des gens).

en: Jappix offers you the possibility to manage your configuration, install new plugins or search for updates. That's why you must create an administrator account to access the manager.
fr: Jappix vous offre la possibilité de gérer votre configuration, installer des nouveaux modules et rechercher des mises à jour. C'est pourquoi vous devez créer un compte administrateur pour accéder au gestionnaire.

en: Jappix stores persistent data (such as shared files, chat logs, your own music and its configuration) into multiple storage folders.
fr: Jappix stocke les données persistantes (comme les fichiers partagés, les historiques des discussions et sa configuration) dans de multiples dossiers de stockage.

en: JavaScript is missing in your web browser, so that you will not be able to launch Jappix! Please fix this.
fr: JavaScript est absent dans votre navigateur, vous ne pourrez donc pas lancer Jappix. Corrigez cela.

en: Join
fr: Rejoindre

en: Join a chat
fr: Rejoindre une discussion

en: Join groupchat
fr: Rejoindre le salon

en: Join the millions of users who are currently using the XMPP Network (Google Talk, etc), don't stay out!
fr: Entrez en contact avec les millions de personnes qui utilisent le réseau XMPP comme vous le faites avec Jappix. Rejoignez-nous et restez libre !

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: Keep local chat archives
fr: Stocker localement l'historique des discussions

en: Keep your Jappix node fresh and fast, clean the storage folders regularly!
fr: Gardez votre nœud Jappix frais et rapide, nettoyez les dossiers de stockage régulièrement !

en: Last %s version is better!
fr: La dernière version de %s est mieux !

en: Last name
fr: Nom

en: Last seen: %s
fr: Dernièrement vu(e) : %s

en: Left
fr: Gauche

en: Legal
fr: Légal

en: Legal disclaimer
fr: Conditions d'utilisation

en: Legal disclaimer for Jappix.
fr: Conditions d'utilisation de Jappix.

en: List
fr: Liste

en: List name
fr: Nom de liste

en: Loading
fr: En attente

en: Loading comments...
fr: Chargement des commentaires...

en: Local time
fr: Heure locale

en: Lock the host
fr: Vérrouiller l'hôte

en: Login
fr: Connexion

en: Login to your existing XMPP account or create a new one for free!
fr: Connectez-vous à votre compte XMPP existant ou créez-en un nouveau gratuitement !

en: Login to your existing XMPP account. You can also use the %s to join a groupchat.
fr: Connectez-vous à votre compte XMPP existant. Vous pouvez aussi utiliser le %s pour rejoindre un salon.

en: Low
fr: Bas

en: MUC administration
fr: Administration d'un MUC

en: Main configuration
fr: Configuration principale

en: Main host
fr: Hôte principal

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage backgrounds
fr: Gérer les fonds

en: Manage favorite rooms
fr: Gérer les salons favoris

en: Manage your favorite groupchats
fr: Gérer mes salons favoris

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Manager access
fr: Accès au gestionnaire

en: Manager link
fr: Lien du gestionnaire

en: March
fr: Mars

en: Maximum notices
fr: Avis maximum

en: May
fr: Mai

en: Maybe you don't know what a BOSH server is? In fact, this is a relay between a Jappix client and a XMPP server, which is necessary because of technical limitations.
fr: Peut-être que vous ne savez pas ce qu'est un serveur BOSH ? En fait, c'est un relai entre un client Jappix et un serveur XMPP, qui est nécessaire en raison de limitations techniques.

en: Media integration
fr: Intégration des médias

en: Media viewer
fr: Visualisateur de médias

en: Medium
fr: Moyen

en: Member list
fr: Liste des membres

en: Message archives
fr: Archives des messages

en: Message archiving
fr: Archivage des messages

en: Moderators
fr: Modérateurs

en: Monday
fr: Lundi

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Mood
fr: Humeur

en: More notices...
fr: Plus d'avis...

en: More stuff
fr: Plus de choses

en: Music
fr: Musique

en: Mute
fr: Muet

en: Name
fr: Nom

en: Need help? You'd better read our documentation page about how to fill this form!
fr: Besoin d'aide ? Vous feriez mieux de lire notre page de documentation à propos de comment compléter ce formulaire !

en: New
fr: Nouveau

en: New (2 times)
fr: Nouveau (2 fois)

en: New event!
fr: Nouvel évènement !

en: News
fr: Actualités

en: Next
fr: Suivant

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: No
fr: Non

en: No chat images auto-load
fr: Masquer les images dans les discussions

en: No notifications.
fr: Pas de notifications.

en: No result!
fr: Aucun résultat !

en: No room found on this server.
fr: Aucun salon trouvé sur ce serveur.

en: Node owner
fr: Possesseur du nœud

en: None
fr: Aucun(e)

en: Not available
fr: Indisponible

en: Not everything is private on XMPP; this is one of those things, your public profile (vCard).
fr: Tout n'est pas privé sur XMPP, entre autres votre profil public.

en: Note that if you don't specify a value which is compulsory, it will be automatically completed with the default one.
fr: Notez que si vous ne spécifiez pas une valeur obligatoire, elle sera automatiquement complétée par celle par défaut.

en: Notice
fr: Annonce

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: Offline
fr: Déconnecté(e)

en: Offline friends
fr: Amis hors ligne

en: Okay
fr: D'accord

en: Old
fr: Ancien

en: Once again...
fr: Une autre fois...

en: Once uploaded, your friend will be prompted to download the file you sent.
fr: Une fois envoyé, votre ami sera invité à télécharger le fichier.

en: Only show connected friends
fr: N'afficher que les amis en ligne

en: Oops, you could not be recognized as a valid administrator. Check your credentials!
fr: Oups, vous n'avez pas pû être reconnu comme administrateur valide. Vérifiez vos identifiants !

en: Oops, you missed something or the two passwords do not match!
fr: Oups, vous avez oublié quelque-chose ou les deux mots de passe ne correspondent pas !

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open XMPP links with Jappix
fr: Ouvrir les liens XMPP avec Jappix

en: Options
fr: Préférences

en: Order
fr: Ordre

en: Other
fr: Autre

en: Other statistics
fr: Autres statistiques

en: Others
fr: Autres

en: Outcast list
fr: Liste des bannis

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Owner list
fr: Liste des propriétaires

en: Owner name
fr: Nom du propriétaire

en: Owner website
fr: Site du propriétaire

en: PHP maximum upload size is not sufficient (%1s), you should define it to %2s in %3s.
fr: La limite PHP de la taille à l'envoi de fichiers (%1s) n'est pas suffisante, vous devriez la définir à %2s dans le %3s.

en: PHP maximum upload size is sufficient (%s).
fr: La limite PHP de la taille à l'envoi de fichiers est suffisante (%s).

en: Password
fr: Mot de passe

en: Persistent
fr: Persistant

en: Personal
fr: Personnel

en: Phone
fr: Téléphone

en: Piwik URL
fr: URL Piwik

en: Piwik tracking ID
fr: ID de suivi Piwik

en: Playful
fr: Enjoué(e)

en: Please check your inputs: something is missing!
fr: Veuillez vérifier vos champs : quelque-chose manque !

en: Please enable JavaScript
fr: Veuillez activer JavaScript

en: Please enter the group chat address to join.
fr: Veuillez entrer l'adresse du salon à rejoindre.

en: Please enter your nickname to join %s.
fr: Veuillez entrer votre pseudonyme pour rejoindre %s.

en: Please use the form below to login to the administration panel.
fr: Utilisez le formulaire ci-dessous pour vous connecter au panneau d'administration.

en: Please wait while your avatar is uploaded...
fr: Patientez pendant que votre avatar est envoyé...

en: Please wait...
fr: Patientez...

en: Postal code
fr: Code postal

en: Previous
fr: Précédent

en: Priority
fr: Priorité

en: Privacy
fr: Vie privée

en: Profile
fr: Profil

en: Profile image
fr: Photo de profil

en: Prohibit
fr: Interdire

en: Public profile
fr: Profil public

en: Publication/Subscription
fr: Publication/Abonnement

en: Pubsub host
fr: Hôte Pubsub

en: Purge cache
fr: Purger le cache

en: Purge logs
fr: Purger les historiques

en: Purge sent files
fr: Purger les fichiers envoyés

en: Purge updates
fr: Purger les mises à jour

en: Received
fr: Reçus

en: Reconnect
fr: Reconnexion

en: Regenerating storage folder tree...
fr: Regénération de l'arbre de stockage...

en: Register
fr: Inscription

en: Register a new XMPP account to join your friends on your own social cloud. That's simple!
fr: Créez un nouveau compte XMPP pour rejoindre vos amis sur votre propre nuage social. C'est super simple !

en: Registration allowed
fr: Inscription autorisée

en: Registration failed, please choose a different username
fr: Échec de l'inscription, choisissez un pseudo différent

en: Relaxing
fr: Se relaxe

en: Remember me
fr: Se souvenir

en: Remove
fr: Enlever

en: Remove all archives
fr: Supprimer l'historique

en: Remove this logo
fr: Supprimer ce logo

en: Remove this notice
fr: Effacer cet avis

en: Remove users with this tool. Note that you cannot remove a user if he is the only one remaining.
fr: Supprimez des utilisateurs avec cet outil. Notez que vous ne pouvez pas supprimer un utilisateur s'il est le seul restant.

en: Removing current Jappix system files...
fr: Suppression des fichiers systèmes de Jappix...

en: Rename
fr: Renommer

en: Repeat
fr: Répéter

en: Repeat this notice
fr: Répéter cet avis

en: Reply
fr: Répondre

en: Requesting this service...
fr: Requête en cours...

en: Required
fr: Requis

en: Resource
fr: Ressource

en: Retry
fr: Réessayer

en: Right
fr: Droite

en: Ringing...
fr: Ça sonne...

en: Room
fr: Salon

en: Rooms
fr: Salons

en: Sad
fr: Triste

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save chat
fr: Enregistrer la discussion

en: Search
fr: Rechercher

en: Search a friend
fr: Chercher un ami

en: Search a room
fr: Chercher un salon

en: Search a room on
fr: Rechercher un salon sur

en: Security code
fr: Code de sécurité

en: See his/her position on the globe
fr: Afficher sa position sur le globe

en: See my status
fr: Voir mon statut

en: Select a background to use and change the display options.
fr: Sélectionnez un fond à utiliser et modifiez les options d'affichage.

en: Select a favorite
fr: Sélectionnez un favori

en: Send
fr: Envoyer

en: Send a file
fr: Envoi d'un fichier

en: Send him/her a message
fr: Lui envoyer un message

en: Send his/her status
fr: Envoyer son statut

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Send messages
fr: Envoyer des messages

en: Send queries
fr: Envoyer des requêtes

en: September
fr: Septembre

en: Server
fr: Serveur

en: Server to query
fr: Serveur à interroger

en: Service description
fr: Description du service

en: Service discovery
fr: Découverte des services

en: Service name
fr: Nom du service

en: Service offline or broken
fr: Service hors ligne ou cassé

en: Service unavailable
fr: Service indisponible

en: Services installation
fr: Installation des services

en: Share
fr: Partage

en: Share Jappix on %s
fr: Partagez Jappix sur %s

en: Share statistics
fr: Statistiques des partages

en: Share this link with your friends:
fr: Partagez ce lien avec vos amis :

en: Share your position on the globe
fr: Partager votre position sur le globe

en: Shocked
fr: Choqué(e)

en: Show
fr: Afficher

en: Show all friends
fr: Afficher tous les amis

en: Show comments
fr: Afficher les commentaires

en: Show user profile
fr: Afficher le profil de l'utilisateur

en: Simple notice
fr: Annonce simple

en: Size
fr: Taille

en: Skip
fr: Passer

en: Smiley insertion
fr: Insertion d'émoticône

en: Social channel, chat and more.
fr: Canal social, tchat et plus.

en: Sorry, but the entity didn't return any result!
fr: Désolé, mais l'entité n'a pas retourné de résultat !

en: Sounds
fr: Sons

en: Standard ads key
fr: Clé des pubs standard

en: Start a chat with him/her
fr: Commencer une discussion avec lui/elle

en: Static content server
fr: Serveur de contenu statique

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Statistics are currently disabled in the settings.
fr: Les statistiques sont actuellement suspendues dans la configuration.

en: Statistics around Jappix.
fr: Statistiques sur Jappix.

en: Status
fr: Statut

en: Storage
fr: Stockage

en: Storage configuration
fr: Configuration du stockage

en: Store all chats
fr: Tous les chats

en: Store an history of your chats
fr: Garde l'historique de vos chats

en: Store friend chats
fr: Chats des amis

en: Street
fr: Rue

en: Subject
fr: Sujet

en: Submit
fr: Soumettre

en: Subscribe
fr: Souscrire

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Suggest groupchats
fr: Suggestion de salons

en: Suggested chatrooms
fr: Salons suggérés

en: Suggested friends
fr: Amis suggérés

en: Sunday
fr: Dimanche

en: System
fr: Système

en: Talkative
fr: Bavard(e)

en: Talking
fr: Discute

en: Terms of use and legal
fr: Conditions d'utilisation et légal

en: Text in bold
fr: Texte en gras

en: Text in italic
fr: Texte en italique

en: Thanks for using Jappix!
fr: Merci d'utiliser Jappix !

en: The chosen users have been removed.
fr: Les utilisateurs sélectionnés ont été enlevés.

en: The element list on this server could not be obtained!
fr: La liste des éléments présents sur ce serveur n'a pas pu être obtenue.

en: The feature requested is not implemented by the recipient or server and therefore cannot be processed.
fr: La fonction demandée n'est pas implémentée par l'entité de destination, et n'a donc pas pu être traitée.

en: The file you want to upload must be smaller than %s.
fr: Le fichier que vous souhaitez envoyer doit être plus petit que %s.

en: The folder is empty.
fr: Le dossier est vide.

en: The folder is not writable, set the right permissions to the %s directory.
fr: Le dossier ne peut pas être écrit, appliquez les bonnes permissions au dossier %s.

en: The folder is writable, you can continue!
fr: Le dossier peut être écrit, vous pouvez continuer !

en: The groupchat has been removed.
fr: Le salon a été supprimé avec succès, maintenant quelqu'un d'autre pourra le recréer.

en: The image could not be received, would you mind retry?
fr: L'image n'a pas pû être reçue, pourriez-vous réessayer ?

en: The image file is not supported or has a bad size.
fr: Le fichier image n'est pas pris en charge ou est trop gros.

en: The key you provided does not have the permission to download this file
fr: La clé que vous avez fourni n'a pas la permission de télécharger ce fichier

en: The music could not be received, please retry!
fr: La musique n'a pas pû être reçue, veuillez réessayer !

en: The room you tried to join doesn't seem to exist.
fr: Le salon que vous avez rejoint semble ne pas exister. Pourquoi vous ne le créeriez pas ?

en: The security code you entered is invalid. Please retry with another one.
fr: Le code de sécurité que vous avez entré est invalide. Réessayez avec un autre.

en: The selected elements have been removed.
fr: Les éléments sélectionnés ont été enlevés.

en: The storage folder you wanted to clean is now empty!
fr: Le dossier de stockage que vous vouliez nettoyer est maintenant vide !

en: The update has failed! Please try again later.
fr: La mise à jour a échoué ! Veuillez réessayer plus tard.

en: The user has been added!
fr: L'utilisateur a été ajouté !

en: The user that you want to reach is not present in the room.
fr: L'utilisateur que vous souhaitez joindre n'est actuellement pas présent dans le salon.

en: The username you picked is not available. Please try another one.
fr: Le nom d'utilisateur que vous avez choisi n'est pas disponible. Réessayez avec un autre.

en: There was an error registering your account. Please retry.
fr: Nous avons rencontré une erreur à la création de votre compte. Réessayez.

en: This chat is empty!
fr: Cette discussion est vide !

en: This is a repeat from %s
fr: C'est une répétition depuis %s

en: This is a restricted area: only the authorized users can manage this Jappix node.
fr: Ceci est une zone à accès limité : seules les personnes autorisées peuvent gérer ce nœud Jappix.

en: This is not a valid image, please use PNG, GIF or JPG!
fr: Ce n'est pas une image valide, utilisez du PNG, GIF ou JPG !

en: This is not a valid image, please use the PNG format!
fr: Ce n'est pas une image valide, veuillez utiliser le format PNG !

en: This is not a valid music file, please encode in Ogg Vorbis, MP3 or WAV!
fr: Ce n'est pas un fichier musical valide, encodez-le en Ogg Vorbis, MP3 ou WAV !

en: This is the static content server for %1s, “%2s”.
fr: Ceci est le serveur de contenu statique pour %1s, « %2s ».

en: This is the user uploads server for %1s, “%2s”.
fr: Ceci est le serveur d'envois des utilisateurs pour %1s, « %2s ».

en: This notice only needs simple text to be displayed, but no code is allowed!
fr: Cette annonce ne nécessite qu'un texte simple pour être affiché, mais aucun code n'est autorisé !

en: This notification is only informative, maybe the data it links to have been removed.
fr: Cette notification n'est qu'informative, les données liées pourraient avoir été supprimées.

en: This page helps you specify the default hosts Jappix will connect to. You can leave it as it is and continue if you want to use the official service hosts.
fr: Cette page vous permet de spécifier les hôtes par défaut auxquels Jappix se connectera. Vous pouvez garder les mêmes valeurs et continuer si vous souhaitez utiliser les hôtes du service officiel.

en: This room (%s) is protected with a password.
fr: Ce salon (%s) est protégé par un mot de passe.

en: This tool has been disabled!
fr: Cet outil a été désactivé, vous ne pouvez pas l'utiliser !

en: This tool will help you installing Jappix, the first full-featured XMPP-based social platform, on your server with ease.
fr: Cet outil vous aidera à installer facilement Jappix, le premier réseau social complet utilisant XMPP, sur votre serveur.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Title
fr: Titre

en: To
fr: À

en: To improve security, sessions are limited in time and when your browser will be closed, you will be logged out.
fr: Pour améliorer la sécurité, les sessions sont limitées dans le temps, et quand votre navigateur sera fermé, vous serez déconnecté.

en: To perform this, you must be able to access your server's shell and be logged in as root. Remember this is facultative, Jappix will work without these modules, but some of its features will be unavailable.
fr: Pour réaliser cela, vous devez pouvoir accéder à la ligne de commande de votre serveur et y être connecté en tant qu'administrateur. Sachez que cela est facultatif, Jappix fonctionnera sans ces modules, mais quelques-unes de ses fonctionnalités seront indisponibles.

en: Top
fr: Haut

en: Track visits
fr: Relever les visites

en: Traveling
fr: En voyage

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Type something you want to share with your friends...
fr: Entrez quelque-chose que vous souhaitez partager avec vos amis...

en: Type the hexadecimal color value you want to use as a background.
fr: Entrez la valeur hexadécimale de la couleur que vous voulez utiliser comme fond.

en: Type your comment here...
fr: Entrez votre commentaire...

en: Unattach the file
fr: Détacher le fichier

en: Unavailable
fr: Déconnecté(e)

en: Unblock
fr: Débloquer

en: Uncheck all
fr: Tout décocher

en: Unclassified
fr: Non classés

en: Underlined text
fr: Texte souligné

en: Unencrypted
fr: Non chiffré

en: Unknown country
fr: Pays inconnu

en: Unknown name
fr: Nom inconnu

en: Unmute
fr: Audible

en: Update in progress
fr: Mise à jour en cours

en: Update your Jappix node with this tool, or check if a new one is available. Informations about the latest version are also displayed (in english).
fr: Mettez à jour votre nœud Jappix avec cet outil, ou vérifiez si une nouvelle est disponible. Des informations à propos de la dernière version sont aussi affichées (en anglais).

en: Upload
fr: Envoyer

en: Upload each logo with the recommended maximum pixel size.
fr: Envoyez chaque logo avec la taille maximum en pixel que nous vous recommandons.

en: Upload your music (Ogg Vorbis, MP3 or WAV) to be able to listen to it in Jappix!
fr: Envoyez votre musique (Ogg Vorbis, MP3 ou WAV) pour pouvoir l'écouter depuis Jappix !

en: Use default background
fr: Utiliser le fond par défaut

en: Use the built-in BOSH proxy
fr: Proxy BOSH intégré

en: Use this tool to find your friends on the server you are using right now, or add them later.
fr: Utilisez cet outil pour retrouver vos amis sur le serveur que vous utilisez, ou ajoutez-les plus tard.

en: Use your own color
fr: Utiliser votre propre couleur

en: Use your own image
fr: Utiliser votre propre image

en: User
fr: Utilisateur

en: User currently active
fr: Utilisateur actuellement actif

en: User directory
fr: Annuaire des utilisateurs

en: User profile
fr: Profil de l'utilisateur

en: User uploads server
fr: Serveur d'envois des utilisateurs

en: Username
fr: Utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Using Jappix, an open social platform. I am %s!
fr: Utilise Jappix, une plateforme sociale ouverte. Je suis %s !

en: Video Call
fr: Appel Vidéo

en: View profile
fr: Voir le profil

en: View this logo
fr: Visualiser ce logo

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Visits
fr: Visites

en: Waiting...
fr: Patience...

en: Web agency
fr: Agence Web

en: WebSocket host
fr: Hôte WebSocket

en: Website
fr: Site web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to %1s, “%2s”.
fr: Bienvenue sur %1s, « %2s ».

en: Welcome to Jappix, your own social cloud!
fr: Bienvenue sur Jappix, votre propre nuage social !

en: Welcome to the Jappix installation!
fr: Bienvenue dans l'installation de Jappix !

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: What a pity! You have no profile image defined in your identity card!
fr: Comment ça ? Vous n'avez pas de photo de profil définie dans votre carte d'identité !

en: What are you doing?
fr: Que faites-vous en ce moment ?

en: What's new?
fr: Quoi de nouveau ?

en: What's up with you?
fr: Quoi de neuf de votre côté ?

en: When Jappix will be installed, just click on the manager link on the home page to access it.
fr: Quand Jappix sera installé, vous n'aurez qu'à cliquer sur le lien vers le gestionnaire sur la page d'accueil pour y accéder.

en: When you will press the save button, the profile editor will be opened. Happy socializing!
fr: Quand vous cliquerez sur le bouton d'enregistrement, l'éditeur de profil sera ouvert. Bonne socialisation !

en: Where are you?
fr: Où êtes-vous ?

en: Woah this file isn't found, please double check
fr: Le fichier n'est pas trouvable, vérifiez

en: Working
fr: Travaille

en: XMPP links
fr: Liens XMPP

en: Yay, let's create your public profile!
fr: Ouais, créons mon profil public !

en: Yearly
fr: Annuelle

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, let's do it!
fr: Oui, détruisons-le !

en: Yesterday
fr: Hier

en: You
fr: Vous

en: You administrate this room
fr: Vous administrez ce salon

en: You are synchronized with your network.
fr: Vous êtes synchronisé(e) avec votre réseau.

en: You are using a development version of Jappix. Update it through our repository by executing: %s.
fr: Vous utilisez une version de développement de Jappix. Mettez-la à jour à travers notre dépôt en exécutant : %s.

en: You can add a new background to the list with this tool. Please send a valid image.
fr: Vous pouvez ajouter un nouveau fond à la liste avec cet outil. Veillez à envoyer une image valide.

en: You can also use your XMPP avatar as a single avatar for every website, blog and forum you use. When you change it on XMPP, the new avatar appears everywhere. What a genius improvement!
fr: Vous pouvez aussi utiliser votre avatar XMPP comme un avatar unique pour tout site, blog et forum que vous utilisez. Quand vous le changez sur XMPP, le nouvel avatar apparaît partout. Quelle innovation géniale !

en: You can check what your users store on your server and remove undesired content with this tool.
fr: Restez informé de ce que vos utilisateurs stockent sur votre serveur, etsupprimez le contenu indésirable avec cet outil.

en: You can customize your notice with embedded HTML, CSS and JavaScript, but you need to code the style.
fr: Vous pouvez personnaliser votre annonce avec du code intégré (HTML, CSS et JS), mais vous devez coder l'apparence.

en: You can define more than one administrator for this Jappix node. You can also change a password with this tool.
fr: Vous pouvez définir plus d'un administrateur pour ce nœud Jappix. Vous pouvez aussi changer un mot de passe avec cet outil.

en: You can install some extra softwares on your server, to extend your Jappix features. Some others might be modified, because of security restrictions which are set by default.
fr: Vous pouvez installer quelques logiciels supplémentaires sur votre serveur, pour étendre les fonctionnalités de Jappix. Quelques autres pourraient être modifiés, en raison des restrictions de sécurité qui sont en place par défaut.

en: You can set your own service logo to replace the default one. Take care of the size and the main color of each logo!
fr: Vous pouvez appliquez votre propre logo pour votre service et ainsi remplacer celui par défaut. Faites attention à la taille et la couleur dominante de chaque logo !

en: You cannot download a file if you don't provide a key
fr: Vous ne pouvez pas télécharger un fichier si aucune clé n'est fournie

en: You have been logged out of your XMPP account, have a nice day!
fr: Vous avez été déconnecté avec succès de votre compte XMPP, bonne journée !

en: You have been logged out. Goodbye!
fr: Vous avez été déconnecté. Au revoir !

en: You have been registered, here is your XMPP address:
fr: Vous avez été inscrit, voici votre adresse XMPP :

en: You haven't provided any file to download
fr: Vous n'avez pas fourni de fichier à télécharger

en: You must select elements to remove!
fr: Vous devez sélectionner des éléments à effacer !

en: You must select one or more users to be removed!
fr: Vous devez sélectionner un ou plusieurs utilisateurs à enlever !

en: Your XMPP account has been removed, bye!
fr: Votre compte XMPP a été effacé, au revoir !

en: Your browser is out of date!
fr: Votre navigateur n'est pas à jour !

en: Your channel
fr: Votre canal

en: Your design preferences have been saved!
fr: Vos préférences d'apparence ont été enregistrées !

en: Your form has been sent.
fr: Votre formulaire a été soumis.

en: Your friend closed the chat.
fr: Votre ami a quitté la conversation.

en: Your friend is doing something else.
fr: Votre ami fait quelque-chose d'autre.

en: Your friend is paying attention to the conversation.
fr: Votre ami prête attention à la conversation.

en: Your friend is writing a message...
fr: Votre ami est en train de composer un message...

en: Your friend seems not to have received your message(s)!
fr: Votre ami(e) n'a pas l'air d'avoir reçu(e) votre/vos messages(s) !

en: Your friend stopped writing a message.
fr: Votre ami a arrêté d'écrire un message.

en: Your groupchats
fr: Vos salons de discussion

en: Your image was added to the list!
fr: Votre image a été ajoutée à la liste !

en: Your inbox
fr: Votre boîte de réception

en: Your inbox is empty.
fr: Votre boîte de réception est vide.

en: Your logo format must be PNG. Leave a field empty and the logo will not be changed.
fr: Le format de votre logo doit être PNG. Laissez un champ vide et le logo correspondant ne sera pas changé.

en: Your music has been added!
fr: Votre musique a été ajoutée !

en: Your password has been changed, now you can connect to your account with your new login data.
fr: Votre mot de passe a été changé, vous pouvez maintenant vous connecter à votre compte avec vos nouveaux identifiants.

en: Your profile
fr: Votre profil

en: Your profile anywhere on the Web.
fr: Votre profil partout sur le Web.

en: Your service logo has been successfully changed!
fr: Le logo de votre service a été changé avec succès !

en: Your storage folders are not writable, please apply the good rights!
fr: Vos dossiers de stockage ne peuvent être écrits, pourriez-vous appliquer les bons droits ?

en: Your version is out to date. Update it now to %s by clicking here!
fr: Votre version n'est pas à jour. Mettez-la à niveau maintenant vers %s en cliquant ici !

en: Your version seems to be up to date, but you can check updates manually by clicking here.
fr: Votre version semble être à jour, mais vous pouvez vérifier les mises à jour manuellement en cliquant ici.

en: anonymous mode
fr: mode anonyme

en: changed his/her nickname to %s
fr: porte %s comme nouveau pseudo

en: changed the subject to:
fr: a changé le sujet en :

en: commented an item you follow: “%s”.
fr: a commenté un élément que vous suivez : « %s ».

en: could not receive your file: “%s”.
fr: n'a pas pu recevoir votre fichier : « %s ».

en: could not validate your account to create or update your public profile. Check your credentials.
fr: n'a pas pu valider le compte de votre profil public. Vérifiez vos identifiants.

en: has accepted to receive your file: “%s”.
fr: a accepté de recevoir votre fichier : « %s ».

en: has been banned
fr: a été banni

en: has been kicked
fr: a été éjecté

en: has received a file exchange request: “%s”.
fr: a reçu une demande d'échange de fichier : « %s ».

en: has rejected to receive your file: “%s”.
fr: a refusé de recevoir votre fichier : « %s ».

en: has removed your public profile after your request. We will miss you!
fr: a supprimé votre profil public après votre demande. Vous allez nous manquer !

en: has saved your new public profile settings. They will be applied in a few moments.
fr: a sauvegardé vos paramètres de profil public. Ils seront effectifs dans quelques instants.

en: is now
fr: est maintenant

en: joined the chat room
fr: a rejoint le salon

en: left the chat room
fr: a quitté le salon

en: liked your post: “%s”.
fr: a aimé votre publication : « %s ».

en: login page
fr: page de connexion

en: no reason
fr: pas de raison

en: no status
fr: aucun statut

en: no subject defined for this room.
fr: aucun sujet défini pour ce salon.

en: our terms of use
fr: nos conditions

en: published on your wall: “%s”.
fr: a publié sur votre mur : « %s ».

en: quoted you somewhere: “%s”.
fr: vous a cité quelque-part : « %s ».

en: tagged you in a photo (%s).
fr: vous a marqué dans une photo (%s).

en: tagged you in a video (%s).
fr: vous a marqué dans une vidéo (%s).

en: unknown
fr: inconnu(e)

en: validated your account. Your public profile will be available in a few moments.
fr: a validé votre compte. Votre profil public sera bientôt disponible.

en: would like to add you as a friend.
fr: voudrait vous ajouter comme ami.

en: would like to get authorization.
fr: voudrait obtenir une autorisation.

en: would like to send you a file: “%s”.
fr: voudrait vous envoyer un fichier : « %s ».

en: would like you to join this chatroom:
fr: voudrait que vous rejoigniez ce salon :
