LimeSurvey 2.x - en to th translation catalogue (2919 entries)

en: %s duplicate records removed
th: พบ %s ระเบียน เป็นระเบียนซ้ำซ้อน และได้ทำการลบออกแล้ว

en: %s field(s) were successfully added.
th: เพิ่ม %s ช่องข้อมูล เรียบร้อยแล้ว

en: %s lines had a mismatching number of fields.
th: พบจำนวน %s บรรทัด มีตัวเลขของช่องข้อมูลไม่ตรงกัน

en: %s min. %s sec.
th: %s นาที %s วินาที

en: %s new participants were created
th: สร้าง %s ผู้เข้าร่วมใหม่แล้ว

en: %s of %s columns selected
th: เลือก %s จาก %s คอลัมน์

en: %s old response(s) were successfully imported.
th: นำเข้า %s แบบสอบถามเก่าเรียบร้อย.

en: %s participant(s) are to be copied
th: คัดลอก %s ผู้เข้าร่วม

en: %s participants have been shared
th: แบ่งปัน %s ผู้เข้าร่วม

en: %s records imported
th: ทำการนำเข้าจำนวน %s ระเบียน

en: %s records in CSV
th: พบ %s ระเบียน ในไฟล์ CSV

en: %s records with invalid email address removed
th: พบ %s ระเบียนที่มีที่อยู่อีเมล์ไม่เป็นจริงและได้ทำการลบแล้ว

en: %s records with invalid information
th: เปอร์เซ็นต์ (%s) ของรายการข้อมูลที่ไม่ถูกต้อง

en: %s response was successfully deleted. | %s responses were successfully deleted.
th[0]: %s คำตอบถูกลบเรียบร้อย

en: %s responses already exist.
th: มี %s ของการตอบอยู่แล้ว

en: %s responses were inserted.
th: มี %s บรรทัดการตอบในไฟล์ของคุณ

en: %s token has been created. | %s tokens have been created.
th[0]:  โทเค็น %s ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: %s%% completed
th: เสร็จสมบูรณ์แล้ว %s%%

en: 'Other:' comment mandatory
th: จำเป็นต้องกรอกความเห็น ในช่อง "อื่นๆ:"

en: (Autodetect)
th: (ตรวจพบอัตโนมัติ)

en: (Iconv Library not installed)
th: (Iconv Library ไม่ได้รับการติดตั้ง)

en: (No target question)
th: (ไม่มีคำถามเป้าหมาย)

en: (None)
th: (ไม่มี)

en: (Reason: Admin email address empty)
th: (สาเหตุ : admin email ว่างเปล่า)

en: (Sub-)question width
th: ความกว้างของคำถาม(ย่อย)

en: (XSS filtering is always disabled for the superadministrator.)
th: (XSS filtering จะถูกปิดการใช้งานเสมอสำหรับผู้ดูแลระบบสูงสุด)

en: (none)
th: (ไม่มี)

en: (stable)
th: (เสถียร)

en: (unstable)
th: (ไม่เสถียร)

en: *This setting cannot be changed later!
th: * การตั้งค่านี้ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้ในภายหลัง

en: ...or import a question
th: ...หรือ นำเข้าคำถาม

en: 16 or up
th: ตั้งแต่ 16 เป็นต้นไป

en: 1st quartile (Q1)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์แรก (Q1)

en: 2nd quartile (Median)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์ที่สอง (ค่ามัธยฐาน: Q2)

en: 3rd quartile (Q3)
th: ค่า ณ ตำแหน่งควอไทล์ที่สาม(Q3)

en: 5 Point Choice
th: รายการ 5 ตัวเลือก

en: 7bit Swedish
th: สวีเดน (7bit)

en: <No default value>
th: <ไม่มีค่าตั้งต้น>

en: <no data>
th: <ไม่มีข้อมูล>

en: A Note On Privacy
th: หมายเหตุในความเป็นส่วนตัว

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
th: การสำรองข้อมูลของตารางนี้ได้ถูกทำขึ้นสำหรับผู้จัดการระบบ

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
th: การสำรองข้อมูลของตารางนี้จะเกิดขึ้นสำหรับการตรวจสอบของผู้จัดการระบบ

en: A database named "%s" already exists.
th: ฐานข้อมูล "%s"  มีปรากฏอยู่แล้ว

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
th: ปิดการใช้งานแบบสอบถามทำให้ไม่สามารถเข้าถึงได้(จะปรากฏข้อความว่าไม่ได้รับอนุญาตที่จะเห็นแบบสอบถามนี้)

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
th: ดัชนีคำถามจะแสดง; ผู้เข้าร่วมจะสามารถข้ามไปมาระหว่างคำถามที่เกี่ยวข้อง

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
th: กลุ่มคำถามที่กำลังนำเข้าไม่ได้มาจากโครงสร้างแบบเดียวกัน (CSV/SQL) การนำเข้าไม่สำเร็จ

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
th: ดัชนีคำถามจะแสดง; ผู้เข้าร่วมจะสามารถข้ามไปมาระหว่างคำถามได้

en: A template with that name already exists.
th: แม่แบบชื่อนี้มีอยู่แล้ว

en: A token entry for the saved survey has been created too.
th: รายชื่อผู้เข้าร่วมแบบสอบถามได้รับถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
th: ตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถามสำหรับแบบสอบถามนี้ ถูกสร้างขึ้นสำหรับแบบสอบถามนี้พร้อมทั้งได้นำเข้า Token เดิมแล้ว

en: A token table has been created for this survey.
th: ตารางรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม สำหรับแบบสอบถามนี้ถูกสร้างเรียบร้อยแล้ว

en: A username was not supplied or the username is invalid.
th: ใส่ชื่อผู้ใช้หรือชื่ผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: AND
th: และ

en: AND/OR Date is
th: และ/หรือ วันที่

en: ARMSCII-8 Armenian
th: อาเมเนีย (ARMSCII-8)

en: Abbreviated question text
th: ข้อความคำถามย่อ

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
th: ความสามารถในการเปลี่ยนแปลงของคำถาม, กลุ่มและพารามิเตอร์ที่ยังมีข้อจำกัด

en: Absolute value
th: ค่าสัมบูรณ์

en: Access
th: การเข้าถึง

en: Access denied
th: ปฏิเสธการเข้าใช้

en: Access denied!
th: ไม่มีสิทธิในการเข้าถึง !

en: Action
th: จัดการ

en: Action to perform when time limit is up
th: ให้ดำเนินการเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Actions
th: การดำเนินการ

en: Activate
th: เริ่มทำงาน

en: Activate Survey
th: ให้แบบสอบถามทำงาน

en: Activate this Survey
th: ให้แบบสอบถามนี้ทำงาน

en: Active
th: เริ่มใช้งาน

en: Active surveys
th: แบบสอบถามที่ทำงาน

en: Active token tables
th: ตารางโทเค็นที่ใช้งาน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add New Quota
th: เพิ่มโควต้าใหม่

en: Add URL parameter
th: เพิ่ม URL พารามิเตอร์

en: Add a language:
th: เพิ่มภาษา:

en: Add a new question
th: เพิ่มคำถาม

en: Add a prefix to the answer field
th: เพิ่มคำนำหน้าในช่องคำตอบ

en: Add a suffix to the answer field
th: เพิ่มคำต่อท้ายที่ช่องคำตอบ

en: Add all %s participants in your current list to a survey.
th: เพิ่ม %s ผู้เข้าร่วมทั้งหมดในรายการปัจจุบันสู่แบบสอบถาม.

en: Add all participants in your current list to a survey.
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมทั้งหมดในรายการปัจจุบันของคุณสู่แบบสอบถาม

en: Add and edit conditions
th: เพิ่ม/แก้ไข เงื่อนไข

en: Add another record
th: เพิ่มรายการอื่น

en: Add another search criteria
th: เพิ่มเกณฑ์การค้นหาอื่น

en: Add another token entry
th: เพิ่มรายการโทเค็นอื่น

en: Add answer
th: เพิ่มคำตอบ

en: Add attribute
th: เพิ่มคุณสมบัติ

en: Add condition
th: เพิ่มเงื่อนไข

en: Add dummy tokens
th: เพิ่มโทเค็นปลอม

en: Add fields
th: เพิ่มช่อง

en: Add file
th: เพิ่มไฟล์

en: Add group
th: เพิ่มกลุ่ม

en: Add language
th: เพิ่มภาษา

en: Add new group to survey
th: สร้างกลุ่มคำถามใหม่

en: Add new question to group
th: เพิ่มคำถามใหม่ให้กับกลุ่ม

en: Add new token entry
th: เพิ่มรายการโทเค็นใหม่

en: Add new user group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add or delete groups
th: เพิ่ม/ลบ กลุ่มคำถาม

en: Add or delete questions
th: เพิ่ม/ลบ คำถาม

en: Add or delete subquestions or change their codes
th: การเพิ่มหรือลบหรือเปลี่ยนรหัสของกลุ่มคำถาม

en: Add or delete token attributes
th: เพิ่มหรือลบคุณสมบัติของโทเค็น

en: Add participant
th: เพิ่มผู้เข้าร่วม

en: Add participant to survey
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมในแบบสอบถาม

en: Add participants to a survey
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมนี้ไปยังแบบสอบถาม

en: Add participants to central database
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมในฐานข้อมูลผู้เข้าร่วมกลาง

en: Add participants to survey
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมสู่แบบสอบถาม

en: Add question
th: เพิ่มคำถาม

en: Add question group
th: เพิ่มกลุ่มคำถาม

en: Add scenario
th: เพิ่มสถานการณ์ที่กำหนด

en: Add search condition
th: เพิ่มเงื่อนไขการค้นหา

en: Add survey
th: เพื่มแบบสอบถาม

en: Add the %s selected participants to a survey.
th: เพิ่ม %s ผู้เข้าร่วมที่เลือกสู่แบบสอบถาม.

en: Add the selected participants to a survey.
th: เพิ่มผู้เข้าร่วมที่เลือกสู่แบบสอบถาม

en: Add token entry
th: เพิ่มรายการโทเค็น

en: Add user
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Add user group
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้

en: Add user:
th: เพิ่มผู้ใช้งาน:

en: Add value
th: เพิ่มค่า

en: Additional Languages
th: ภาษาอื่น (เพิ่มเติม)

en: Additional languages:
th: ภาษาเพิ่มเติม:

en: Admin email:
th: อีเมล์ผู้ดูแลระบบ:

en: Admin login name
th: ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Admin login password
th: รหัสผ่านผู้ดูแลระบบ

en: Administration
th: การดูแลระบบ

en: Administrator credentials
th: สิทธิของผู้ดูแล

en: Administrator email
th: อีเมล์ผู้ดูแลระบบ

en: Administrator name
th: ชื่อผู้ดูแลระบบ

en: Administrator name:
th: ชื่อผู้ดูแลระบบ:

en: Administrator:
th: ผู้ดูแล:

en: Afrikaans
th: อัฟริกัน

en: After
th: หลัง

en: After answers, a cell give some information.
th: หลังจากที่คำตอบ เซลล์จะให้ข้อมูลบางอย่าง

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
th: หลังจากที่มีการคลิกที่ปุ่มบันทึก คุณสามารถปิดหน้าต่างเบราว์เซอร์นี้หรือยังคงกรอกแบบสอบถามได้

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
th: หลังจากที่คุณทำเสร็จสิ้นโปรดคลิกที่ปุ่มด้านล่าง 'บันทึก' เพื่อบัน​​ทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณ

en: Albanian
th: อัลบาเนีย

en: All
th: ทั้งหมด

en: All %s user templates updated.
th: แม่แบบของผู้ใช้ %s ทั้งหมดอัพเดตแล้ว.

en: All answers are already selected in this quota.
th: คำตอบทั้งหมดได้ถูกเลือกแล้วสำหรับในโควต้านี้

en: All answers meet consistency standards.
th: คำตอบทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All conditions in this survey have been deleted.
th: ทำการลบเงื่อนไขทั้งหมดของคำถามที่มีในแบบสอบถามนี้แล้ว

en: All conditions meet consistency standards.
th: เงื่อนไขทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All conditions scenarios were renumbered.
th: ทุกสถานการณ์เรียงลำดับใหม่แล้ว

en: All default values meet consistency standards.
th: ค่าตั้งต้นทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All emails were sent.
th: อีเมลทั้งหมดที่ถูกส่งไปแล้ว

en: All groups meet consistency standards.
th: กลุ่มทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All in one
th: ทั้งหมดในที่เดียว

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
th: ผู้เข้าร่วมของแบบสอบถามทั้งหมดถูกย้ายไป %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
th: แบบสอบถามเก่าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All old token tables meet consistency standards.
th: ตารางโทเค็นเก่าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All participant information is lost.
th: ข้อมูลของผู้เข้าร่วมทั้งหมดจะหายไป

en: All question attributes meet consistency standards.
th: คำถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All questions meet consistency standards.
th: คำถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
th: คำถาม/คำตอบสำหรับภาษาที่ถูกลบจะหายไปด้วย คุณต้องการดำเนินการหรือไม่ ?

en: All questions, groups and parameters are editable again.
th: ทุกคำถาม,กลุ่มและพารามิเตอร์ที่สามารถแก้ไขได้อีกครั้ง

en: All quota language settings meet consistency standards.
th: การตั้งค่าภาษาโควต้าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All quotas meet consistency standards.
th: โควต้าทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All responses
th: การตอบแบบคำถามทั้งหมด

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
th: การตอบคำถามทั้งหมดไม่สามารถเข้าถึงได้อีกต่อไปด้วย LimeSurvey

en: All survey language settings meet consistency standards.
th: การตั้งค่าภาษาของแบบสอบถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All surveys meet consistency standards.
th: แบบสอบถามทั้งหมดเป็นไปตามมาตรฐานความสอดคล้อง

en: All tokens
th: โทเค็นทั้งหมด

en: All your answers must be different.
th: ทุกคำตอบของคุณจะต้องมีความแตกต่างกัน

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
th: อณุญาตให้ผู้เข้าร่วมในบัญชีดำเพิ่มในแบบสอบถาม:

en: Allow multiple responses or update responses with one token?
th: อนุญาตให้ตอบคำถามได้หลายครั้งหรืออัพเดตการตอบคำถามด้วยกับโทเค็นเดียว?

en: Allow only numerical input
th: รับเฉพาะค่าตัวเลขเท่านั้น

en: Allow only numerical input for 'Other' text
th: รับเฉพาะค่าตัวเลข ในช่อง "อื่นๆ"

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
th: อนุญาตให้ผู้เข้าร่วมยกเลิกบัญชีดำด้วยตัวเอง:

en: Allow public registration?
th: บุคคลทั่วไปสามารถลงทะเบียน ?

en: Allow this user to edit these participants
th: อนุญาตให้ผู้ใช้นี้แก้ไขผู้เข้าร่วมเหล่านี้

en: Allowed
th: ได้รับอนุญาต

en: Allowed file types
th: ประเภทของไฟล์ที่อนุญาต

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
th: ประเภทของไฟล์ที่อนุญาต เช่น. pdf,doc,odt

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
th: ปัญหานี้อาจเกิดขึ้นได้หากท่านทำงานบนระบบของ LimeSurvey จากหลายหน้าต่างบราวเซอร์ ในเวลาเดียวกัน

en: Always
th: เสมอ

en: Always hide this question
th: ซ่อนคำถามนี้

en: An array with sub-question on each column. The sub-question are on table header, the answers are in each line header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละคอลัมน์ คำถามย่อยอยู่ในส่วนหัวของตาราง ส่วนคำตอบในแต่ละบรรทัด

en: An array with sub-question on each line, with 2 answers to provide on each line. The answers are contained in the table header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด โดยมี 2 คำตอบที่จะให้ในแต่ละบรรทัด คำตอบปรากฏอยู่ในส่วนหัวของตาราง

en: An array with sub-question on each line, with 2 answers to provide on each line. You have to select the answer.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด โดยมี 2 คำตอบที่จะให้ในแต่ละบรรทัด คุณต้องเลือกคำตอบ

en: An array with sub-question on each line. The answers are contained in the table header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คำตอบจะปรากฏอยู่ในส่วนหัวของตาราง

en: An array with sub-question on each line. The answers are increase, same, decrease and are contained in the table header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คำตอบคือ เพิ่มขึ้น, เหมือนเดิมและ ลดลง และปรากฏอยู่ในส่วนหัวของตาราง

en: An array with sub-question on each line. The answers are value from 1 to 10 and are contained in the table header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คำตอบจะมีค่าตั้งแต่ 1 ถึง 10 และมีอยู่ในส่วนหัวของตาราง

en: An array with sub-question on each line. The answers are value from 1 to 5 and are contained in the table header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คำตอบจะมีค่า 1-5 และมีอยู่ในส่วนหัวของตาราง

en: An array with sub-question on each line. The answers are yes, no, uncertain and are in the table header.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คำตอบคือใช่, ไม่ใช่ และไม่แน่นอน และปรากฏอยู่ในส่วนหัวของตาราง

en: An array with sub-question on each line. You have to select your answer.
th: อาร์เรย์ที่มีคำถามย่อยในแต่ละบรรทัด คุณต้องเลือกคำตอบของคุณ

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
th: อีเมล์ได้ส่งไปยังที่อยู่ที่ท่านให้ พร้อมรายละเอียดสำหรับการเข้าร่วมตอบแบบสอบถาม กรุณาคลิกตามลิงค์ที่ปรากฏในอีเมล๋ที่ได้รับเพื่อเข้าร่วมการตอบแบบสอบถาม

en: An email has been sent with details about your saved survey
th: ได้ทำการส่งอีเมล์สำหรับรายละเอียดเกี่ยวกับแบบสอบถามนี้แล้ว

en: An email with a generated password was sent to the user.
th: อีเมล์ที่แสดงรหัสผ่านได้ถูกส่งไปยังผู้ใช้แล้ว

en: An error occurred saving a response to survey id
th: ความผิดพลาดที่เกิดขึ้นได้บันทึกการตอบแบบสอบถามไปยัง ID ของแบบสอบถาม

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
th: เกิดความผิดพลาดในการอัพโหลดแฟ้มข้อมูล เหตุการณ์นี้อาจทำให้เกิดความผิดพลาดในการเข้าถึงแฟ้ม %s ของท่าน

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
th: แบบสอบถามที่หมดอายุแล้วผู้เข้าร่วมไม่สามารถเข้าถึงได้ (จะเห็นแต่ข้อความว่าแบบสอบถามได้หมดอายุแล้ว)

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่สามารถแก้ไขได้ระหว่างอัพเดต รายละเอียดคือ:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
th: เกิดความผิดพลาดที่ทำให้การตอบแบบสอบถามของท่านไม่สามารถบันทึกได้

en: Anonymized responses
th: การตอบคำถามที่ไม่ระบุชื่อ

en: Anonymized responses?
th: การตอบคำถามแบบนิรนาม?

en: Answer
th: คำตอบ

en: Answer codes
th: รหัสคำตอบ

en: Answer from previous questions
th: คำตอบจากคำถามที่แล้ว

en: Answer matched (regexp)
th: คำตอบตรงกับ (รูปแบบ regexp)

en: Answer must be %s
th: คำตอบต้องเท่ากับ %s

en: Answer must be between %s and %s
th: คำตอบต้องอยู่ระหว่าง %s และ %s

en: Answer must be greater or equal to %s
th: คำตอบต้องมากกว่าหรือเข้ากับ %s

en: Answer must be less or equal to %s
th: คำตอบต้องน้อยกว่าหรือเข้ากับ %s

en: Answer option
th: ตัวเลือกคำตอบ

en: Answer options
th: ตัวเลือกของคำตอบ

en: Answer options were successfully saved.
th: บันทึกคำตอบเรียบร้อย

en: Answer prefix
th: คำนำหน้าคำตอบ

en: Answer scale %s
th: มาตราส่วนคำตอบ %s

en: Answer suffix
th: คำต่อท้ายคำตอบ

en: Answer was
th: คำตอบคือ

en: Answer was NOT
th: คำตอบไม่ใช่

en: Answer was greater than
th: คำตอบมากกว่า

en: Answer was greater than or equal to
th: คำตอบมากกว่าหรือเท่ากับ

en: Answer was less than
th: คำตอบน้อยกว่า

en: Answer was less than or equal to
th: คำตอบน้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Answer:
th: คำตอบ:

en: Answers
th: คำตอบ

en: Answers and tokens have been re-opened.
th: คำตอบและโทเค็นถูกเปิดอีกครั้ง

en: Answers cleared
th: คำตอบถูกลบเรียบร้อย

en: Answers from this response
th: คำตอบของการตอบนี้

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
th: รหัสคำตอบที่เป็น 0 (ศูนย์) หรือการปล่อยว่าง ไม่สามารถดำเนินการได้

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
th: ข้อความสำหรับคั่นคำตอบ สำหรับตัวเลื่อน (ทางซ้าย/ขวา)

en: Any
th: ใดๆ

en: Apr
th: เม.ย.

en: April
th: เมษายน

en: Arabic
th: อราบิก

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
th: คุณต้องการลบคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ และเปลี่ยนสถานะของคำตอบและโทเค็นเป็นยังไม่สมบูรณ์ ?

en: Are you sure you want to clear all your responses?
th: คุณต้องการลบการตอบคำถามที่มีทั้งหมด ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขที่คุณได้กำหนดไปแล้วทั้งหมดสำหรับสถานการณ์ที่กำหนดนี้ ?

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขที่คุณได้กำหนดไปแล้วทั้งหมด ?

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
th: คุณแน่ใจว่าคุณต้องการที่จะลบรายการที่เลือกหรือไม่

en: Are you sure you want to delete these surveys?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบแบบสอบถามเหล่านี้?

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบ URL พารามิเตอร์นี้?

en: Are you sure you want to delete this condition?
th: คุณต้องการลบเงื่อนไขนี้ ?

en: Are you sure you want to delete this entry?
th: คุณต้องการลบข้อมูลที่ทำขึ้นนี้

en: Are you sure you want to delete this file?
th: คุณต้องการลบไฟล์นี้ ?

en: Are you sure you want to delete this template?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบแม่แบบนี้?

en: Are you sure you want to expire these surveys?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการทำให้แบบสอบถามเหล่านี้หมดอายุ?

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
th: ต้องการเรียงหมายเลขของเหตุการณ์โดยเรี่มจาก 1 ?

en: Are you sure you want to un-share the selected participants?
th: คุณแน่ใจว่าคุณต้องการที่จะยกเลิกการใช้ร่วมกันของผู้เข้าร่วมแบบสอบถามที่เลือก?

en: Arithmetic mean
th: ค่าเฉลี่ยทางคณิตศาสตร์

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Array
th: อาร์เรย์

en: Array (10 Point Choice)
th: อาร์เรย์ (10 ตัวเลือก)

en: Array (5 Point Choice)
th: อาร์เรย์ (5 ตัวเลือก)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
th: อาร์เรย์ (เพิ่มขึ้น / เท่าเดิม / ลดลง)

en: Array (Numbers)
th: อาร์เรย์ (ตัวเลข)

en: Array (Texts)
th: อาร์เรย์ (ตัวอักษร)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
th: อาร์เรย์ (ใช่/ไม่ใช่/ไม่แน่ใจ)

en: Array by column
th: อาร์เรย์ตามคอลัมน์

en: Array dual scale
th: อาร์เรย์แบบสองมาตราส่วน

en: Array filter
th: ตัวกรองอาร์เรย์

en: Array filter exclusion
th: การยกเว้นตัวกรองอาร์เรย์

en: Array filter style
th: รูปแบบตัวกรองอาร์เรย์

en: Arrays
th: อาร์เรย์

en: As a last step you should clear your browser cache now.
th: ขั้นตอนสุดท้าย คุณต้องทำการ clear browser cache

en: Assessment details
th: รายละเอียดการประเมินผล

en: Assessment group score
th: คะแนนจากการประเมินผลกลุ่ม

en: Assessment heading
th: หัวข้อการประเมินผล

en: Assessment rules
th: กฏการประเมินผล

en: Assessment value
th: กำหนดค่าการประเมิน

en: Assessment:
th: การประเมิน

en: Assessments
th: การประเมินผล

en: At beginning
th: ณ จุดเริ่มต้น

en: At end
th: สุดท้าย

en: At least one installed
th: ติดตั้งแล้วอย่างน้อยหนึ่ง

en: Attribute %s (%s)
th: คุณสมบัติ %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
th: ลบคุณสมบัติ %s แล้ว

en: Attribute ID
th: ID ของคุณสมบัติ

en: Attribute display setting updated
th: อัพเดตการตั้งค่าแสดงผลของคุณสมบัติแล้ว

en: Attribute field
th: ฟิลด์รายละเอียด

en: Attribute management
th: การจัดการคุณสมบัติ

en: Attribute name
th: ชื่อคุณสมบัติ

en: Attribute name:
th: ชื่อคุณสมบัติ:

en: Attribute settings
th: การตั้งค่าคุณสมบัติ

en: Attribute type
th: ประเภทคุณสมบัติ

en: Attribute type:
th: ประเภทคุณสมบัติ:

en: Attribute value
th: ค่าคุณสมบัติ

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
th: อัพเดตค่าคุณสมบัติสำหรับผู้เข้าร่วมที่มีอยู่แล้ว

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
th: ค่าคุณสมบัติของผู้เข้าร่วมที่มีอยู่แล้วถูกอัพเดต

en: Attribute visible:
th: การมองเห็นคุณสมบัติ:

en: Attributes to be created
th: คุณสมบัติที่จะสร้าง

en: Attributes to export:
th: คุณสมบัติที่จะส่งออก

en: Attributes values from the participant's token
th: ค่าคุณสมบัติจากโทเค็นของผู้เข้าร่วม

en: Aug
th: ส.ค.

en: August
th: สิงหาคม

en: Authentication method
th: วิธีระบุตัวตน

en: Auto
th: อัตโนมัติ

en: Auto Translate
th: แปลอัตโนมัติ

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
th: เลือกแบบอัตโนมัติของทางเลือกเฉพาะ ถ้าที่เหลือทั้งหมดถูกเลือก

en: Autoload URL
th: การเรียก URL อัตโนมัติ

en: Autoload URL:
th: URL อัตโนมัติ:

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Automatic (UTF-8)
th: อัตโนมัติ (UTF-8)

en: Automatically check for updates:
th: ตรวจสอบการอัพเดตโปรแกรมอัตโนมัติ

en: Automatically load URL when survey complete?
th: ต้องการให้ไปยังที่อยู่เว็บที่กำหนดไว้เมื่อจบแบบสอบถาม ?

en: Available languages:
th: ภาษาที่มี:

en: Average
th: ค่าเฉลี่ย

en: Average file size
th: ขนาดไฟล์เฉลี่ย

en: Average interview time:
th: เวลาสัมภาษณ์เฉลี่ย:

en: Back
th: กลับ

en: Back to Response Import
th: กลับไปยังผลที่นำเข้า

en: Back to attribute field management.
th: กลับไปที่หน้าจัดการคุณสมบัติ

en: Back to global settings
th: กลับไปยังการตั้งค่าโดยรวม

en: Back to main menu
th: กลับสู่เมนูหลัก

en: Backup Entire Database
th: สำรองข้อมูลในฐานข้อมูลทั้งหมด

en: Bar chart
th: แผนภูมิแท่ง

en: Base language
th: ภาษาหลักที่ใช้

en: Base language:
th: ภาษาหลัก:

en: Basic admin notification
th: แจ้งเตือนผู้ดูแลระบบขั้นต้น

en: Basic admin notification email body:
th: เนื้อหาอีเมล์แจ้งเตือนของผู้ดูแลระบบขั้นต้น:

en: Basic admin notification subject:
th: หัวข้ออีเมล์แจ้งเตือนของผู้ดูแลระบบขั้นต้น:

en: Basic email notification
th: ส่งอีเมล์ชี้แจงอย่างง่าย

en: Basic email notification is sent to:
th: แจ้งเตือนทางอีเมล์พื้นฐานจะถูกส่งไป:

en: Basic notification attachments:
th: แนบไฟล์อีเมล์แจ้งเตือนขั้นต้น:

en: Basque
th: บาสค์ (สเปน)

en: Before
th: ก่อน

en: Begins with
th: เริ่มต้นด้วย

en: Belarusian
th: เบลารุส

en: Big5 Traditional Chinese
th: จีนดั้งเดิม (Big5 Traditional Chinese)

en: Binary pseudo charset
th: เลขฐานสอง

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
th: บัญชีดำแบบสอบถามทั้งหมดในปัจจุบันสำหรับผู้เข้าร่วมเมื่อมีการตั้งค่าฟฟิลด์โดยรวมแล้ว:

en: Blacklist control
th: การควบคุมบัญชีดำ

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
th: บัญชีดำผู้เข้าร่วมสำหรับแบบสอบถามที่เข้ามาใหม่เมื่อมีการตั้งค่าฟิลด์โดยรวมแล้ว:

en: Blacklist settings
th: การตั้งค่าบัญชีดำ

en: Blacklisted
th: ถูกขึ้นบัญชีดำ

en: Blacklisted participants
th: ผู้เข้าร่วมที่ขึ้นบัญชีดำ

en: Bosnian
th: บอสเนีย

en: Both rows and columns
th: ระหว่างแถวและสดมภ์

en: Bounce Email:
th: อีเมล์ตีกลับ:

en: Bounce email:
th: อีเมล์ตีกลับ:

en: Browse
th: ดู/แก้ไข

en: Browse Uploaded Resources
th: เรียกดูทรัพยากรที่อัพโหลดแล้ว

en: Browse responses
th: ดูการตอบคำถาม

en: Browse saved responses
th: เรียกดูการตอบคำถามที่บันทึกไว้

en: Browse uploaded resources
th: เรียกดูทรัพยากรที่อัพโหลด

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
th: ได้ทำการปรับปรุง Buildnumber %s

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: But this one isn't.
th: แต่ในกรณีนี้ไม่ใช่

en: By group
th: โดยกลุ่ม

en: By question group
th: โดยกลุ่มคำถาม

en: Bypass token with failing email addresses
th: ข้ามผู้เข้าร่วมแบบสอบถามที่อีเมล์ผิดพลาด

en: CSS & Javascript files:
th: ไฟล์ CSS และ จาวาสคริปต์:

en: CSV field names
th: ชื่อฟิลด์ CSV

en: CSV input format
th: รูปแบบของไฟล์ CSV

en: Calculation
th: การคำนวณ

en: Can edit?
th: สามารถแก้ไขได้หรือไม่?

en: Can't bind to the LDAP directory
th: ไม่สามารถรวมกับข้อมูล LDAP ได้

en: Can't connect to the LDAP directory
th: ไม่สามารถติดต่อไปยังข้อมูล LDAP ได้

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
th: ไม่สามารถอัพเดตป้ายรายการเนื่องจากคุณกำลังใช้รหัสซ้ำกับที่มีอยู่เดิม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel editing
th: ยกเลิกปรับแต่ง

en: Cannot be changed
th: ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Cannot be changed (survey is active)
th: ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้ (เมื่อแบบสอบถามเปิดใช้งาน)

en: Cannot import the VVExport file.
th: ไม่สามารถนำเข้าไฟล์ VVExport

en: Catalan
th: คาตาลาน (สเปน)

en: Catalan (Valencian)
th: คาตาลัน (บาเลนเซีย)

en: Category separator
th: ตัวแบ่งหมวดหมู่

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
th: คำเตือน: การดำเนินงานจาวาสคริปต์ถูกปิดใช้งานในเบราว์เซอร์ของคุณ คุณอาจจะไม่สามารถที่จะตอบคำถามทุกข้อในแบบสอบถามครั้งนี้ กรุณาตรวจสอบค่าเบราว์เซอร์ของคุณ

en: Central participants database summary
th: สรุป Central participants database

en: Change log
th: เปลี่ยนค่าที่กำหนด

en: Change the language
th: เปลี่ยนภาษา

en: Changes cannot be saved to a standard template.
th: ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงลงบนแม่แบบมาตรฐานได้

en: Character set of the file:
th: กลุ่มลักษณะของไฟล์

en: Chart type
th: ประเภทแผนภูมิ

en: Check Data Integrity
th: ตรวจสอบความสมบูรณ์ของข้อมูล

en: Check again
th: ตรวจสอบข้อมูลอีกครั้ง

en: Check all
th: เลือกทั้งหมด

en: Check any that apply
th: กรุณาเลือกตัวเลือกที่เหมาะสม (อาจมีหลายคำตอบ)

en: Check data
th: ตรวจสอบข้อมูล

en: Check database again?
th: ต้องการตรวจสอบฐานข้อมูลอีกครั้ง ?

en: Check now
th: ตรวจสอบทันที

en: Check or uncheck all items
th: เลือกหรือยกเลิกรายการทั้งหมด

en: Check or uncheck the answer for each subquestion.
th: เลือกหรือไม่เลือกคำตอบของแต่ละคำถามย่อย

en: Checkbox is checked
th: ทำเครื่องหมายช่องทำเครื่องหมายแล้ว

en: Checkbox is unchecked
th: ยังไม่ทำเครื่องหมายในช่องทำเครื่องหมาย

en: Checkbox layout
th: รูปแบบการวางตัวเลือก

en: Checked
th: เลือก

en: Checking basic requirements...
th: กำลังตรวจสอบข้อกำหนดพื้นฐาน...

en: Checking existing LimeSurvey files...
th: กำลังตรวจสอบไฟล์ของ LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
th: จีน (สมัยใหม่)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
th: จีน (ดั้งเดิม - ฮ่องกง)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
th: จีน (ดั้งเดิม - ไต้หวัน)

en: Choice header
th: ส่วนหัวของตัวเลือก

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
th: เลือก 'ทำงาน/ทั้งหมด' จากเมนูเพื่อนำเข้า

en: Choose another language
th: เลือกภาษาอื่น

en: Choose columns
th: เลือกคอลัมน์

en: Choose one of the following answers
th: กรุณาเลือกเพียงหนึ่งคำตอบจากตัวเลือกที่ปรากฏ

en: Choose the CSV file to upload:
th: กรุณาเลือกไฟล์ CSV ที่ต้องการอัพโหลด:

en: Choose the file to upload:
th: เลือกไฟล์ที่จะอัพโหลด:

en: Choose token fields
th: เลือกฟิลด์โทเค็น

en: Choose when user can add a comment
th: เลือกเมื่อผู้ใช้สามารถเพิ่มความคิดเห็น

en: Choose your language
th: เลือกภาษาของคุณ

en: Clear
th: ล้างค่า

en: Clear All Page
th: ล้างข้อมูลทั้งหน้ารายการ

en: Clear Responses
th: ยกเลิกคำตอบ

en: Click here to continue
th: คลิ้กเพื่อดำเนินการ

en: Click here to log in.
th: กรุณาคลิกที่นี่เพื่อล็อกอิน

en: Click here to start the survey.
th: คลิกที่นี่เพื่อเริ่มต้นแบบสอบถาม

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
th: คลิก ส่ง เพื่อทำการบันทึกและเสร็จสิ้นการตอบแบบสอบถาม

en: Click on the following button if you want to
th: คลิกที่ปุ่มดังต่อไปนี้ถ้าคุณต้องการที่จะ

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
th: คลิกที่ 'ใช่' จะสร้างโทเค็นสำหรับทุกคนในรายการโทเค็นนี้ที่ไม่มีอย่างใดอย่างหนึ่ง ดำเนินการต่อ?

en: Close
th: ปิด

en: Close Window
th: ปิดหน้าต่าง

en: Close editor
th: ปิดตัวแก้ไข

en: Close this group
th: ปิดกลุ่มนี้

en: Close this question
th: ปิดคำถามนี้

en: Close this survey
th: ปิดแบบสอบถามนี้

en: Close this window
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Closed
th: ปิด

en: Code
th: รหัส

en: Code filter
th: ตัวกรองรหัส

en: Code:
th: รหัส:

en: Column control
th: ควบคุมแนวคอลัมน์

en: Columns
th: สดมภ์

en: ComfortUpdate step %s
th: ComfortUpdate ขั้นตอนที่ %s

en: Comma
th: จุลภาค

en: Comma (,)
th: จุลภาค (,)

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comment only when
th: แสดงความคิดเห็นได้เมื่อ

en: Comment only when you choose an answer.
th: แสดงความคิดเห็นได้เฉพาะเมื่อคุณเลือกคำตอบ

en: Comment only when you don't choose an answer.
th: แสดงความคิดเห็นได้เฉพาะเมื่อคุณไม่เลือกคำตอบ

en: Comment your answers.
th: แสดงความเห็นคำตอบของคุณ

en: Comments
th: ข้อคิดเห็น

en: Comparison operator
th: ตัวเปรียบเทียบ

en: Compatible
th: ความเข้ากันได้

en: Completed
th: เรียบร้อยสมบูรณ์

en: Completed Page
th: หน้าที่เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: Completed responses only
th: เฉพาะการตอบคำถามที่เสร็จสมบูรณ์

en: Completed?
th: เสร็จสมบูรณ์ ?

en: Completion state
th: ความก้าวหน้า

en: Condition
th: สภาพ

en: Condition successfully copied
th: คัดลอกเงื่อนไขเรียบร้อย

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
th: คัดลอกเงื่อนไขเรียบร้อย (บางส่วนถูกข้ามเนื่องจากพบการซ้ำกัน)

en: Conditional processing
th: การประมวลผลตามเงื่อนไข

en: Conditions
th: เงื่อนไข

en: Conditions designer
th: การออกแบบเงื่อนไข

en: Configuration
th: การกำหนดค่า

en: Configuration directory is not writable
th: ไดเรกทอรีตั้งค่าไม่สามารถเขียนได้

en: Configure
th: ปรับแต่ง

en: Confirm Password:
th: ยืนยันรหัสผ่าน:

en: Confirm your admin password
th: ยืนยันรหัสผ่านผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Confirmation
th: การยืนยัน

en: Confirmation attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์การยืนยัน:

en: Confirmation email
th: อีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email body:
th: เนื้อหาอีเมล์การยืนยัน:

en: Confirmation email subject
th: หัวข้ออีเมล์ยืนยัน

en: Confirmation email subject:
th: หัวเรื่องอีเมลยืนยัน:

en: Confirmation of your participation in our survey
th: ยืนยันการเข้าร่วมในแบบสอบถามของเรา

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
th: การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลที่ล้มเหลว กรุณาตรวจสอบฐานข้อมูล, ชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านและลองอีกครั้ง

en: Constant
th: คงที่

en: Constant value
th: ค่าคงที่

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Continue?
th: ต่อไป?

en: Convert N to
th: แปลง ไม่ (N) เป็น

en: Convert Y to
th: แปลง ใช่ (Y) เป็น

en: Convert a date/time string to unix timestamp
th: แปลงวันที่ / เวลาสตริงเป็นแบบยูนิกซ์

en: Convert a numerical value using a inputTable and outputTable of numerical values
th: แปลงค่าตัวเลขโดยใช้ inputTable และ outputTable ของค่าตัวเลข

en: Convert resource links?
th: แปลงลิ้งค์ทรัพยากร?

en: Convert resources links?
th: เปลี่ยนแปลงลิงค์ของทรัพยากร ?

en: Convert spaces in question text to underscores
th: แปลงช่องว่างในคำถามให้เป็นขีดล่าง (_)

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy Current Question
th: คัดลอกคำถามนี้

en: Copy Template
th: คัดลอกแม่แบบ

en: Copy advanced settings?
th: คัดลอกการตั้งค่าขั้นสูง?

en: Copy answer options?
th: คัดลอกตัวเลือกคำตอบ?

en: Copy conditions
th: คัดลอกเงื่อนไข

en: Copy failed
th: การคัดลอกผิดพลาด

en: Copy of survey is completed.
th: คัดลอกแบบสอบถามเสร็จสมบูรณ์

en: Copy question
th: คัดลอกคำถาม

en: Copy subquestions?
th: คัดลอกคำถามย่อย?

en: Copy survey
th: คัดลอกแบบสอบถาม

en: Copy template
th: คัดลอกแม่แบบ

en: Copy the selected conditions to
th: ทำสำเนาของเงื่อนไขไปยัง

en: Core plugin can not be disabled.
th: ปลั๊กอินหลักไม่สามารถปิดการใช้งาน

en: Corrected time:
th: เวลาที่ถูกต้อง

en: Could not connect to LDAP server.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ LDAP ได้

en: Could not delete user group.
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้

en: Could not delete user group. No group selected.
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้ เนื่องจากไม่มีการเลือกกลุ่มที่ต้องการลบ

en: Could not delete user. User was not supplied.
th: ไม่สามารถลบผู้ใช้เรื่องจากไม่มีข้อมูลรองรับ

en: Could not insert answer
th: ไม่สามารถเพิ่มคำตอบได้

en: Could not insert question
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้

en: Could not insert subquestion
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามย่อยได้

en: Could not modify user data.
th: ไม่สามารถแก้ไขข้อมูลผู้ใช้ได้

en: Couldn't delete
th: ไม่สามารถลบได้

en: Count
th: จำนวนที่นับ

en: Count the number of answered questions in the list
th: นับจำนวนคำถามที่ตอบแล้วในรายการ

en: Create
th: สร้าง

en: Create a new question group inside your survey.
th: สร้างกลุ่มคำถามใหม่ในแบบสอบถามของคุณ

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
th: สร้างแบบสอบถามใหม่ คลิกที่ปุ่ม %s ข้างบนขวา

en: Create database
th: สร้างฐานข้อมูล

en: Create dummy tokens
th: สร้างโทเค็นปลอม

en: Create new participant
th: สร้างผู้เข้าร่วมใหม่

en: Create new template
th: สร้างแม่แบบใหม่

en: Create new template called:
th: สร้างแม่แบบใหม่ที่เรียกว่า:

en: Create one or more questions inside the new question group.
th: สร้างอย่างน้อยหนึ่งคำถามภายในกลุ่มคำถามใหม่

en: Create tokens
th: สร้างรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Create, import, or copy a survey
th: สร้าง.นำเข้าหรือคัดลอกแบบสอบถาม

en: Create, import, or copy survey
th: สร้าง, นำเข้าหรือการคัดลอกแบบสอบถาม

en: Create/edit user groups
th: สร้าง/แก้ไขกลุ่มผู้ใช้งาน

en: Created by
th: สร้างโดย

en: Creating DB & file backup
th: กำลังสร้างฐานข้อมูลและไฟล์สำรอง

en: Creating database backup...
th: สร้างการสำรองฐานข้อมูล ...

en: Creating file backup...
th: สร้างไฟล์สำรอง..

en: Croatian
th: โครเอเชีย

en: Current
th: ณ ปัจจุบัน

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
th: ไม่มีการกำหนดภาษาเพิ่มเติมสำหรับแบบสอบถามนี้

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
th: ยังไม่มีการตั้งค่าเงื่อนไขใดๆ สำหรับแบบสอบถามนี้

en: Currently we detect and handle the following changes:
th: ขณะนี้ เราตรวจพบและจัดการกับการเปลี่ยนแปลงต่อไปนี้:

en: Czech
th: เชค

en: Czech (informal)
th: เช็ก (ไม่เป็นทางการ)

en: DATA TO BE ENTERED
th: ข้อมูลที่จะถูกบันทึก

en: DB backup created: %s
th: สร้างฐานข้อมูลสำรอง: %s

en: DEC West European
th: ยุโรปตะวันตก (DEC)

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Data consistency check
th: การตรวจสอบความสอดคล้องของข้อมูล

en: Data entry
th: รายการข้อมูล

en: Data entry screen
th: หน้ารายการข้อมูล

en: Data redundancy check
th: การตรวจสอบข้อมูลซ้ำ

en: Data selection
th: การเลือกข้อมูล

en: Data selection:
th: การเลือกข้อมูล:

en: Data view control
th: การควบคุมการดูฐานข้อมูล

en: Database
th: ฐานข้อมุล

en: Database %s has been successfully populated.
th: ฐานข้อมูล %s ติดตั้งเรียบร้อย

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
th: ฟังก์ชั่นการสำรองฐานข้อมูลอยู่ในขณะนี้ไม่สามารถใช้ได้กับชนิดของฐานข้อมูลของคุณ ก่อนที่จะดำเนินการกรุณาสำรองข้อมูลฐานข้อมูลของคุณโดยใช้เครื่องมือสำรอง!

en: Database configuration
th: การกำหนดค่าฐานข้อมูล

en: Database creation
th: การสร้างฐานข้อมูล

en: Database doesn't exist!
th: ฐานข้อมูลไม่มีอยู่!

en: Database error!!
th: ฐานข้อมูลผิดพลาด

en: Database has been created.
th: ฐานข้อมูลได้ถูกสร้างแล้ว

en: Database has been successfully upgraded to version %s
th: ฐานข้อมูลได้ถูกอัพเดตเป็นเวอร์ชั่น %s

en: Database location
th: ฐานข้อมูล

en: Database name
th: ชื่อฐานข้อมูล

en: Database password
th: รหัสผ่านฐานข้อมูล

en: Database settings
th: การตั้งค่าฐานข้อมูล

en: Database type
th: ชนิดฐานข้อมุล

en: Database update finished (%s)
th: อัพเดตฐานข้อมูลเสร็จสิ้น (%s)

en: Database upgrade
th: อัพเดตฐานข้อมูล

en: Database user
th: ผู้ใช้ฐานข้อมูล

en: Dataentry Screen for Survey
th: แบบสอบถามรูปแบบสำหรับใส่ข้อมูลเอง

en: Date
th: วันที่

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
th: วัน (ปปปป-ดด-วว) ที่เท่ากับ

en: Date Saved
th: วันที่บันทึกไว้

en: Date Stamp?
th: ประทับวันที่?

en: Date added
th: วันที่เพิ่ม

en: Date created
th: วันที่สร้าง

en: Date entered is invalid!
th: วันที่ป้อนไม่ถูกต้อง!

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Date format:
th: รูปแบบวันที่:

en: Date in the format : %s
th: รูปแบบของวันที่ : %s

en: Date is
th: วันที่

en: Date last action
th: วันสุดท้านที่มีการกระทำ

en: Date picker
th: ตัวเลือกวันที่

en: Date stamp?
th: ประทับวันที่?

en: Date started
th: วันเริ่มต้น

en: Date submitted
th: วันที่ส่ง

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Date/Time format
th: รูปแบบวันที่/เวลา

en: Datestamp
th: การบันทึกวันที่ที่ดำเนินการ

en: Day
th: วัน

en: Deactivate
th: ปิดการทำงาน

en: Deactivate Survey
th: ยกเลิกการทำงานของแบบสอบถาม

en: Deactivate survey
th: ปิดการใช้งานแบบสอบถาม

en: Deactivated result tables
th: ตารางผลลัพธ์ที่ปิดการใช้งานแล้ว

en: Deactivated token tables
th: ตารางโทเค็นที่ปิดการใช้งาน

en: Deactivation
th: การปิดการใช้งาน

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    ตามที่ท่านได้รับเชิญให้เข้าร่วมในแบบสอบถามนั้น 
    
    ทางเราใคร่ขอแจ้งให้ท่านทราบว่าท่านยังสามารถร่วมตอบแบบสอบถามได้ และจักเป็นพระคุณอย่างสูงหากท่านสามารถเข้าร่วมและทำแบบสอบถามที่ปรากฏด้านล่างนี้ให้เสร็จสมบูรณ์ 
    
    หัวข้อแบบสอบถาม
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    ทั้งนี้หากท่านยินดีในการร่วมทำแบบสอบถาม กรุณาคลิกที่ลิงค์ด้านล่างนี้ 
    
    ด้วยความเคารพอย่างสูง,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    กรุณาคลิกที่ลิงค์นี้:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
th: เรียน คุณ {FIRSTNAME},
    
    เนื่องจากอีเมล์ของท่านได้ถูกใช้ลงทะเบียนร่วมแบบสอบถามทางอินเตอร์เนต ในหัวข้อ {SURVEYNAME}.
    
    กรุณาเข้าร่วมแบบสอบถามตามลิงค์ที่ปรากฏนี้:
    
    {SURVEYURL}
    
    หากท่านมีข้อสงสัยใดเกี่ยวกับแบบสอบถามนี้ หรือหากท่านไม่ได้เป็นผู้ลงทะเบียนด้วยตนเอง หรือได้รับอีเมล์นี้โดยบังเอิญ กรุณาติดต่อ  {ADMINNAME} ทาง {ADMINEMAIL}.

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
th: คุณ {FIRSTNAME},
    
    email แสดงว่าคุณไปทำแบบสอบถาม {SURVEYNAME} และระบบได้บันทึกแล้ว. ขอบคุณสำหรับการเข้าร่วม.
    
    หากมีคำถามเกี่ยวกับ email นี้ ติดต่อ {ADMINNAME} ที่ {ADMINEMAIL}.
    
    ขอขอบคุณ,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
th: เรียน {FIRSTNAME},
    
    คนได้รับเชิญให้ร่วมการทำแบบสอบถาม.
    
    แบบสอบถามชื่อ:
    "{SURVEYNAME}"
    โดยมีรายละเอียด คือ
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    ขอขอบคุณ,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    คลิ้กเพื่อทำแบบสอบถาม:
    {SURVEYURL}

en: Dec
th: ธ.ค.

en: December
th: ธันวาคม

en: Decimal mark:
th: เครื่องหมายทศนิยม:

en: Decrease
th: ลดลง

en: Default
th: ค่าตั้งต้น

en: Default Google Analytics
th: ค่า Google Analytics ตั้งต้น

en: Default HTML editor mode:
th: กำหนดตัวแก้ไขในโหมด HTML:

en: Default administration page
th: หน้าเริ่มต้นการดูแลระบบ

en: Default answer for scale %s:
th: มาตราส่วนคำตอบเริ่มต้น %s:

en: Default answer value:
th: ค่าคำตอบเริ่มต้น:

en: Default answers
th: คำตอบที่เป็นค่าเริ่มต้น

en: Default attribute name:
th: ชื่อเริ่มต้นคุณสมบัติ:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
th: พิกัดเริ่มต้นของแผนที่เมื่อหน้าแรกถูกโหลด รูปแบบ:เส้นรุ้ง [space]เส้นแวง

en: Default language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Default position
th: ตำแหน่งเริ่มต้น

en: Default scenario
th: สถานการณ์ที่กำหนดตั้งต้น

en: Default site admin email:
th: อีเมลล์ของผู้ดูแลเว็บไซต์ตั้งต้น:

en: Default site bounce email:
th: อีเมล์ของการรับส่งอื่นๆ:

en: Default site language:
th: ภาษาเริ่มต้นของเว็บไซต์:

en: Default template:
th: แม่แบบเริ่มต้น:

en: Default value for option 'Other':
th: ค่าเริ่มต้นสำหรับตัวเลือก 'อื่น ๆ ':

en: Default value settings were successfully saved.
th: บันทึกการตั้งค่าเริ่มต้นเรียบร้อย

en: Default value:
th: ค่าเริ่มต้น:

en: Default:
th: ค่าตั้งต้น:

en: Delete
th: ลบ

en: Delete Tokens
th: ลบโทเค็น

en: Delete Tokens Table
th: ลบรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถาม

en: Delete User
th: ลบผู้ใช้

en: Delete all conditions
th: ลบเงื่อนไขทั้งหมด

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
th: ลบคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ทั้งหมดที่ตอบโดยโทเค็นนี้ แต่ยังคงบันทึกคำตอบที่สมบูรณ์ไว้

en: Delete attribute
th: ลบคุณสมบัติ

en: Delete checked items!
th: ลบรายการที่เลือก

en: Delete current question
th: ลบคำถามนี้

en: Delete current question group
th: ลบกลุ่มคำถามนี้

en: Delete current user group
th: ลบกลุ่มผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Delete entry
th: ลบรายการ

en: Delete exported tokens
th: ลบโทเค็นที่ส่งออกแล้ว

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
th: ลบผู้เข้าร่วมที่ขึ้นบัญชีดำทั้งหมดจากฐานข้อมูล:

en: Delete label set
th: ลบชุดป้ายรายการ

en: Delete marked responses
th: ลบการตอบคำถามที่เลือกไว้

en: Delete one or more participants...
th: ลบผู้เข้าร่วม หนึ่งหรือมากกว่า ...

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
th: ลบผู้เข้าร่วมจากเมนู central participants และตารางโทเค็น

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
th: ลบผู้เข้าร่วมจากเมนู central participants, ตารางโทเค็นและการตอบคำถามที่เกี่ยวข้องทั้งหมด

en: Delete participant(s) from central participants panel only
th: ลบผู้เข้าร่วม จากเมนู central participants เท่านั้น

en: Delete selected attribute(s) and associated data?
th: ลบคุณสมบัติที่เลือกและข้อมูลที่เกี่ยวข้อง?

en: Delete selected participant(s) from this survey
th: ลบผู้เข้าร่วมที่เลือกในแบบสอบถามนี้

en: Delete selected participants
th: ลบผู้เข้าร่วมที่เลือก

en: Delete selected survey(s)
th: ลบแบบสอบถามที่เลือก

en: Delete survey
th: ลบแบบสอบถาม

en: Delete the selected entries
th: ลบรายการที่เลือก

en: Delete this answer option
th: ลบตัวเลือกคำตอบนี้

en: Delete this attribute:
th: ลบคุณสมบัตินี้

en: Delete this condition
th: ลบเงื่อนไขนี้

en: Delete this entry
th: ลบรายการนี้

en: Delete this response
th: ลบการตอบคำถามนี้

en: Delete this scenario
th: ลบสถานการณ์ที่กำหนดนี้

en: Delete this subquestion
th: ลบคำถามย่อยนี้

en: Delete this template
th: ลบแม่แบบนี้

en: Delete this user
th: ลบผู้ใช้นี้

en: Delete this user from group
th: ลบผู้ใช้จากกลุ่ม

en: Delete token attribute %s
th: ลบคุณสมบัติของโทเค็น %s

en: Delete token entry
th: ลบรายการ รายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Delete tokens table
th: ลบตารางโทเค็น

en: Delete user
th: ลบผู้ใช้

en: Delete value
th: ลบค่า

en: Deleting User
th: กำลังลบผู้ใช้

en: Deleting answers: %u answers deleted
th: ลบคำตอบ: คำตอบ %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
th: ลบเงื่อนไข: %u ลบแล้ว

en: Deleting groups: %u groups deleted
th: ลบกลุ่ม: กลุ่ม %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting questions: %u questions deleted
th: ลบคำถาม: คำถาม %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting survey table: %s
th: กำลังลบตารางแบบสอบถาม: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
th: ลบแบบสอบถาม: แบบสอบถาม %u ถูกลบแล้ว

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าจะลบข้อมูลในกลุ่มคำถามนี้ เพราะอาจทำให้คำถามและข้อมูลที่เก็บในกลุ่มนี้อยู่ถูกลบไปด้วย ?

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
th: ลบคำถามนี้จะรวมถึงลบคำตอบและคำถามย่อยที่เก่ยวข้อง คุณแน่ใจว่าคุณต้องการที่จะดำเนินการต่อ?

en: Deleting token table: %s
th: กำลังลบตารางโทเค็น: %s

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
th: โหมดทดลองเท่านั้น ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ได้

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
th: โหมดการสาธิต: การเข้าสู่ระบบข้อมูลประจำตัวที่จะเติมเอง - เพียงแค่คลิกที่ปุ่มเข้าสู่ระบบ

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
th: โหมดตัวอย่าง : ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์แม่แบบได้

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
th: โหมดการทดสอบ การอัพโหลดเทมเพลทไม่สามารถดำเนินการได้

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description of the survey
th: รายละเอียดของแบบสอบถาม

en: Description:
th: รายละเอียด :

en: Description:
th: รายละเอียด :

en: Detailed Error
th: รายละเอียดของข้อผิดพลาด

en: Detailed admin notification
th: แจ้งเตือนผู้ดูแลระบบแบบละเอียด

en: Detailed admin notification email body:
th: เนื้อหาอีเมล์แจ้งเตือนของผู้ดูแลระบบอย่างละเอียด:

en: Detailed admin notification subject:
th: หัวข้อการแจ้งเตือนผู้ดูแลระบบแบบละเอียด:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
th: แจ้งเตือนทางอีเมล์อย่างละเอียดพร้อมกับการตอบคำถามถูกส่งไปยัง:

en: Detailed email notification with result codes
th: ส่งอีเมลล์ชี้แจงอย่างละเอียด

en: Detailed list of surveys
th: รายชื่อแบบสอบถามแบบละเอียด

en: Detailed notification attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์แจ้งเตือนอย่างละเอียด:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
th: ตรวจสอบตัวแปรว่าเป็นค่าว่าง

en: Did Not Save
th: ไม่สามารถบันทึกข้อมูล

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
th: ไดเร็กทอรี่ชื่อ `%s` มีแล้ว กรุณาเลือกชื่อใหม่

en: Disable chart
th: ไม่แสดงแผนภูมิ

en: Disable map display
th: แสดงผลเป็นแผนที่

en: Disable only
th: ระงับการใช้งานเท่านั้น

en: Disable the next button until time limit expires
th: ระงับการใช้งานของปุ่ม "ถัดไป" เมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Disable the prev button until the time limit expires
th: ปิดการใช้งาน ปุ่มก่อนหน้า จนถึงหมดเวลา

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Disabled - Delete current question
th: ปิดการใช้งาน - ลบคำถามนี้

en: Display
th: แสดงผล

en: Display / Export
th: แสดง / ส่งออก

en: Display Last 50 Responses
th: แสดงการตอบคำถามล่าสุด 50 รายการ

en: Display Responses
th: แสดงผลการตอบแบบสอบถาม

en: Display a chart in the statistics?
th: แสดงแผนภูมิในสถิติ

en: Display as bar chart
th: แสดงผลเป็นแผนภูมิแท่ง

en: Display as pie chart
th: แสดงผลเป็นแผนภูมิวงกลม

en: Display chart
th: แสดงแผนภูมิ

en: Display columns
th: แสดงตามแนวคอลัมน์

en: Display dropdown boxes
th: การแสดงผลช่องเลือกแบบดึงลง

en: Display map
th: แสดงแผนที่

en: Display min and max value under the slider
th: แสดงค่าต่ำสุดและสูงสุดด้านล่างของตัวเลื่อน

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
th: แสดงตัวเลขที่มีเครื่องหมายจุลภาคเป็นตัวคั่นทศนิยม หากมีความจำเป็น

en: Display participants
th: แสดงผู้เข้าร่วม

en: Display rows
th: แสดงตามแถว

en: Display slider min and max value
th: แสดงค่าต่ำสุดและสูงสุดด้านของตัวเลื่อน

en: Display survey tokens after adding?
th: แสดงโทเค็นของแบบสอบถามหนังจากการเพิ่ม?

en: Display tokens
th: แสดงรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Display:
th: แสดงผล

en: Do not use Google Analytics
th: ไม่ใช้ Google Analytics

en: Do survey
th: ทำแบบสอบถาม

en: Do you really want to delete all marked responses?
th: คุณต้องการที่จะลบการตอบคำถามที่เลือกทั้งหมดหรือไม่?

en: Do you really want to delete this label set?
th: คุณกำลังจะลบชุดป้ายชื่อนี้

en: Do you really want to delete this response?
th: คุณต้องการที่จะลบการตอบคำถามนี้?

en: Do you want to create a token table for this survey?
th: คุณต้องการสร้างตารางโทเค็น สำหรับแบบสอบถามนี้หรือไม่ ?

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
th: ต้องการเพิ่มฐานข้อมูลโดยการสร้างเฉพาะตารางที่จำเป็น ?

en: Does not contain
th: ไม่ได้ประกอบด้วย

en: Don't force on or off
th: อย่าบังคับเปิดหรือปิด

en: Done. Test your survey using the %s icon.
th: สำเร็จ ทดสอบแบบสอบถามโดยการคลิกปุ่ม %s

en: Dot (.)
th: จุด (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
th: เลือกคำตอบจากช่องซ้าย โดยลากมาวางไว้ที่ช่องขวา ตามลำดับความสำคัญของคำตอบ

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Download all files in this response as a zip file
th: ดาวน์โหลดไฟล์ทั้งหมดในการตอบคำถามนี้เป็นไฟล์ zip

en: Download files for this entry
th: ดาวน์โหลดไฟล์สำหรับรายการนี้

en: Download marked files
th: ดาวน์โหลดไฟล์ที่เลือก

en: Download the data and the syntax file
th: ดาวน์โหลดข้อมูลและไฟล์ไวยากรณ์

en: Download the data and the syntax file.
th: ดาวน์โหลดข้อมูลและไฟล์ไวยากรณ์

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
th: ลากและวางหมุดไปยังตำแหน่งที่ต้องการ คุณอาจคลิกขวาบนแผนที่เพื่อเลื่อนหมุดได้

en: Drop-down list
th: รายการเลือกแบบดึงลง

en: Dropdown prefix/suffix
th: ช่องเลือกแบบดึงลง คำนำหน้า/คำลงท้าย

en: Dropdown separator
th: ตัวแบ่งคั่นช่องเลือกแบบดึงลง

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
th: มีการให้รหัสซ้ำซ้อน ระบบไม่สามารถทำการอัพเดตข้อมูลได้

en: Duplicate label set name
th: ชื่อชุดสัญลักษณ์ซ้ำ

en: Duplicate records removed
th: ได้ทำการลบระเบียนข้อมูลที่ซ้ำซ้อนแล้ว

en: Duplicates are determined by:
th: การซ้ำซ้อนถูกประเมินจาก:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
th: รายการที่ซ้ำกันจะถูกตรวจพบโดยการรวมกันของชื่อ, นามสกุลและที่อยู่อีเมล์

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
th: รายการที่ซ้ำกันจะถูกตรวจพบโดยใช้ฟิลด์ participant_id ในไฟล์ CSV นี้

en: Dutch
th: เนเธอร์แลนด์

en: Dutch (informal)
th: ดัตช์ (ไม่เป็นทางการ)

en: ERROR MESSAGE
th: ข้อความชี้แจงความผิดพลาด

en: EUC-JP Japanese
th: ญี่ปุ่น (EUC-JP)

en: EUC-KR Korean
th: เกาหลี (EUC-KR)

en: Each answer is a number.
th: แต่ละคำตอบต้องเป็นจำนวน

en: Each answer must be %s
th: แต่ละคำตอบต้องเป็น %s

en: Each answer must be at least %s
th: แต่ละคำตอบต้องไม่น้อยกว่า %s

en: Each answer must be at most %s
th: แต่ละคำตอบต้องไม่มากกว่า %s

en: Each answer must be between %s and %s
th: แต่ละคำตอบต้องอยู่ระหว่าง %s ถึง %s

en: Each answers are a number.
th: แต่ละคำตอบเป็นตัวเลข

en: Earlier than:
th: ก่อน

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Current Question
th: แก้ไขคำถามนี้

en: Edit Group
th: แก้ไขกลุ่มคำถาม

en: Edit URL parameter
th: แก้ไข URL พารามิเตอร์

en: Edit answer options
th: แก้ไขตัวเลือกคำตอบ

en: Edit answer options for this question
th: แก้ไขตัวเลือกคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: Edit attribute
th: แก้ไขคุณสมบัติ

en: Edit attribute value
th: แก้ไขค่าคุณสมบัติ

en: Edit condition
th: แก้ไขเงื่อนไข

en: Edit current question group
th: แก้ไขกลุ่มคำถามนี้

en: Edit current user group
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้ปัจจุบัน

en: Edit default answer values
th: แก้ไขคำตอบเริ่มต้น

en: Edit default answers for this question
th: แก้ไขคำตอบเริ่มต้นสำหรับคำถามนี้

en: Edit email templates
th: แม่แบบอีเมล์

en: Edit entry
th: การแก้ไขรายการ

en: Edit label set
th: แก้ไขชุดป้ายรายการ

en: Edit label sets
th: แก้ไข label set

en: Edit permissions
th: แก้ไขสิทธิ์

en: Edit question
th: แก้ไขคำถาม

en: Edit quota
th: แก้ไขโควต้า

en: Edit response URL
th: แก้ไข URL การตอบคำถาม

en: Edit scenario
th: แก้ไขสถานการณ์ที่กำหนดนี้

en: Edit subquestions
th: แก้ไขคำถามย่อย

en: Edit subquestions for this question
th: แก้ไขคำถามย่อยของคำถามนี้

en: Edit survey permissions
th: แก้ไขการอนุญาตของแบบสอบถาม

en: Edit survey permissions for group %s
th: แก้ไขสิทธิ์แบบสอบถามของกลุ่ม %s

en: Edit survey permissions for user %s
th: แก้ไขสิทธิ์แบบสอบถามของผู้ใช้ %s

en: Edit survey settings
th: แก้ไขการตั้งค่าแบบสอบถาม

en: Edit survey text elements
th: แก้ไขข้อความของแบบสอบถาม

en: Edit template permissions
th: แก้ไขการอนุญาตการดำเนินการกับเทมเพลท

en: Edit text elements
th: แก้ไขข้อความ

en: Edit this condition
th: แก้ไขเงื่อนไขนี้

en: Edit this entry
th: แก้ไขการเพิ่มข้อมูลนี้

en: Edit this response
th: แก้ไขการตอบคำถามนี้

en: Edit this token
th: แก้ไขโทเค็นนี้

en: Edit this user
th: แก้ไขผู้ใช้นี้

en: Edit token entry
th: แก้ไขรายการรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Edit user permissions for user %s
th: แก้ไขสิทธิของผู้ใช้ %s

en: Edit value
th: แก้ไขค่า

en: Edit your personal preferences
th: แก้ไขการตั้งค่าส่วนบุคคลของคุณ

en: Editing
th: กำลังแก้ไข

en: Editing %s
th: กำลังแก้ไข %s

en: Editing response (ID %s)
th: กำลังแก้ไขการตอบแบบสอบถาม (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
th: กำลังแก้ไขแม่แบบ  '%s' - ในชื่อไฟล์ '%s'

en: Editing user
th: กำลังแก้ไขผู้ใช้

en: Editing user group (Owner: %s)
th: กำลังแก้ไขกลุ่มผู้ใช้ (เจ้าของ : %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
th: ท่านอาจทิ้งระยะเวลานานเกินไป หรือ ห้ามการทำงานของคุ๊กกี้ (cookies) ในบราวเซอร์ของท่าน หรือ อาจเกิดปัญหาในการเชื่อมต่อกับระบบอินเตอร์เนต

en: Email
th: อีเมล์

en: Email Status
th: สถานะอีเมล์

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล์

en: Email address contains
th: อีเมล์แอดเดรสประกอบด้วย

en: Email address is not valid.
th: ที่อยู่อีเมล์ไม่สามารถใช้ได้

en: Email address of the survey administrator
th: ที่อยู่อีเมล์ของผู้บริหารระบบ

en: Email batch size:
th: ขนาดของชุดอีเมล์:

en: Email failed.
th: อีเมล์ผิดพลาด

en: Email from the token
th: อีเมล์จากรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถาม

en: Email method:
th: วิธีการอีเมล์ :

en: Email settings
th: การตั้งค่าอีเมล

en: Email status
th: สถานะอีเมล์

en: Email templates
th: แม่แบบอีเมล์

en: Email templates successfully saved.
th: บันทึกแม่แบบอีเมล์เรียบร้อย

en: Email to %s failed. Error Message:
th: เกิดข้อผิดพลาดในการส่งอีเมล์ถึง %s เนื่องจาก:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
th: อีเมล์ถึง  {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) เกิดความล่าช้า รายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามอาจยังไม่

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
th: อีเมล์ถึง {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ผิดพลาด เนื่องจาก

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
th: อีเมล์ถึง {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) ถูกข้าม เนื่องจากโทเค็นไม่ถูกต้องอีกต่อไป

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
th: อีเมล์ ถึง {NAME} ({EMAIL}) ผิดพลาด.

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
th: อีเมล์ยังไม่ถูกส่งเนื่องจากเป็นโหมดทดลอง

en: Email:
th: อีเมล์:

en: Email: %s
th: อีเมล์: %s

en: Enable assessment mode?
th: ใช้การประเมินผล ?

en: Enable chart
th: แสดงผลภูมิ

en: Enable map display
th: แสดงผลเป็นแผนที่

en: Enable token-based response persistence?
th: กำหนดให้ดำเนินแบบสอบถามตามระบบรายชื่อ ?

en: Encryption type:
th: ชนิดการเข้ารหัส:

en: End URL
th: URL สุดท้าย

en: End URL:
th: ที่อยู่เว็บไซต์ตอนจบแบบสอบถาม

en: End message:
th: ข้อความลงท้าย:

en: English
th: อังกฤษ

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
th: กำหนดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้ (0 = ไม่จำกัด)

en: Enter a header text for the first scale
th: กรอกข้อความหัวเรื่องสำหรับมาตรวัดแรก

en: Enter a header text for the second scale
th: กรอกข้อความหัวเรื่องสำหรับมาตรวัดที่สอง

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
th: กรุณากรอกชื่อและรหัสผ่านสำหรับแบบสอบถามนี้ แล้วคลิก "บันทึก" หรือ "save" ด้านล่าง

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
th: กรอก ID คำถามเพื่อแสดงลำดับคำถามย่อยจากคำถามก่อน

en: Enter your answers:
th: ใส่คำตอบของคุณ:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
th: ใส่รายละเอียดด้านล่าง แล้วอีเมลที่มี link ที่จะเข้าร่วมในแบบสอบถามครั้งนี้จะถูกส่งทันที

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
th: ใส่ชื่อโฮสต์และพอร์ตของคุณเช่น: imap.gmail.com: 995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
th: กรุณาใส่ hostname และ port เช่น my.smtp.com:25

en: Enter your subquestions:
th: ใส่คำถามย่อยของคุณ:

en: Equals
th: เท่ากับ

en: Equals sum value
th: เท่ากับผลรวม

en: Equals:
th: เท่ากับ:

en: Equation
th: สมการ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error Files List
th: รายการไฟล์ที่ผิดพลาด

en: Error files list
th: รายชื่อไฟล์ที่มีข้อผิดพลาด

en: Error in SQL update
th: เปิดข้อผิดพลาดในการอัพเดต SQL

en: Error on %s for subquestion %s: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดใน %s สำหรับคำถามย่อย %s: %s

en: Error on file backup: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไฟล์: %s

en: Error saving results
th: ผลการบันทึกที่ผิดพลาด

en: Error when checking for new version: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดเมื่อตรวจสอบรุ่นของโปรแกรม: %s

en: Error while updating template permissions.
th: พบข้อผิดพลาดในขณะทำการปรับปรุงสิทธิ์ของเทมเพลต

en: Error:
th: ข้อผิดพลาด:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
th: เกิดข้อผิดพลาด: 'other' เป็นคำหลักที่สงวนไว้

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่มีตารางคำตอบอยู่ แบบสอบถามไม่สามารถปิดการใช้งาน

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่มีตัวเลือกคำตอบสำหรับคำถามนี้ และ / หรือ สิ่งเหล่านี้ไม่มีอยู่ในภาษานี้

en: Error: There are no answers defined for this question.
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่มีคำตอบที่กำหนดไว้สำหรับคำถามนี้

en: Error: This question has no answers.
th: เกิดข้อผิดพลาด: คำถามนี้ยังไม่มีคำตอบ

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
th: ผิดพลาด มีการกำหนดรหัสของคำตอบซ้ำ

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
th: ผิดพลาด: คุณกำลังให้รหัสซ้ำกับรหัสป้ายรายการเดิม

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
th: เกิดข้อผิดพลาด: คุณกำลังพยายามที่จะใช้รหัสคำถามย่อยที่ซ้ำกัน

en: Error: You have to enter a group title for each language.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อกลุ่มสำหรับแต่ละภาษา

en: Error: You have to enter a name for this label set.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อสำหรับป้ายรายการนี้

en: Error: You have to enter a title for this survey.
th: ผิดพลาด: กรุณาใส่ชื่อแบบสอบถาม

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns (%s)
th: เกิดข้อผิดพลาด: ไม่พบไฟล์ที่คุณอัพโหลด หรือ มีคอลัมน์บังคับที่เกินความจำเป็น (%s)

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Every 2 weeks
th: ทุกสองสัปดาห์

en: Every day
th: ทุกวัน

en: Every month
th: ทุกเดือน

en: Every week
th: ทุกสัปดาห์

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
th: ไม่พบข้อบกพร่องใดๆ ท่านสามารถดำเนินการต่อได้

en: Example data
th: ข้อมูลตัวอย่าง

en: Exclude answers?
th: ไม่รวมคำตอบ?

en: Exclude quotas?
th: ไม่รวมโควต้า?

en: Exclude record IDs?
th: ไม่รวม ID ของระเบียน ?

en: Exclude survey permissions?
th: ไม่รวมสิทธิ์แบบสอบถาม?

en: Exclusive option
th: ทางเลือกที่ถูกละเว้น

en: Execute this survey
th: ใช้งานแบบสอบถาม

en: Existing attribute
th: คุณสมบัติที่มีอยู่

en: Existing participant attributes
th: คุณสมบัติของผู้เข้าร่วมที่มีอยู่

en: Existing token attributes
th: คุณสมบัติของโทเค็นที่มีอยู่

en: Exit and clear survey
th: ออกจากแบบสำรวจและลบข้อมูล

en: Expiration
th: การหมดอายุ

en: Expire survey
th: แบบสอบถามหมดอายุ

en: Expired
th: สิ้นสุด

en: Expiry date/time:
th: วันสิ้นสุดแบบสอบถาม

en: Export
th: ส่งออก

en: Export %s participant to CSV | Export %s participants to CSV
th[0]: ส่งออก %s ผู้เข้าร่วมไปยังไฟล์ CSV

en: Export CSV
th: ส่งออก CSV

en: Export Resources As ZIP Archive
th: ส่งออกทรัพยากรเป็นไฟล์ ZIP

en: Export Template
th: การส่งออกแม่แบบ

en: Export VV file
th: ส่งออกไฟล์ VV

en: Export a VV survey file
th: ส่งออกไฟล์ VV

en: Export data
th: ส่งออกข้อมูล

en: Export resources as ZIP archive
th: ส่งออกทรัพยากรเป็นไฟล์ ZIP

en: Export result data to SPSS
th: ส่งออกผลลัพธ์ของข้อมูลเป็นรูปแบบ SPSS

en: Export results
th: ผลของการส่งออก

en: Export results to a SPSS/PASW command file
th: ส่งออกผลแบบ SPSS / PASW

en: Export results to application
th: ส่งออกผลไปยังโปรแกรมประยุกต์

en: Export survey
th: ส่งออกแบบสอบถาม

en: Export survey results
th: ส่งออกผลการทำแบบสอบถาม

en: Export syntax
th: ส่งออกไวยากรณ์

en: Export template
th: การส่งออกแม่แบบ

en: Export this Response
th: ส่งออกการตอบแบบสอบถามนี้

en: Export this question
th: ส่งออกคำถามนี้

en: Export this question group
th: ส่งออกกลุ่มคำถามนี้

en: Export to CSV file
th: ส่งออกจากไฟล์ CSV

en: Export tokens
th: ส่งออกโทเค็น

en: Export tokens to CSV file
th: ส่งออกโทเค็น ในรูปแบบไฟล์ CSV

en: Export...
th: ส่งออก ...

en: Extra tokens found
th: พบโทเค็นพิเศษ

en: Failed
th: ผิดพลาด

en: Failed to activate the plugin.
th: ไม่สามารถเปิดใช้งานปลั๊กอินได้

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
th: ล้มเหลวในการเพิ่มกลุ่ม! ชื่อกลุ่มไม่ได้กรอก

en: Failed to add group! Group already exists.
th: ไม่สามารถเพิ่มกลุ่มได้ เนื่องจากมีชื่ออยู่แล้ว

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
th: ไม่สามารถเพิ่มกลุ่มได้ ชื่อกลุ่มมากกว่า 20 ตัวอักษร

en: Failed to add user
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้

en: Failed to add user group.
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้ล้มเหลว

en: Failed to add user.
th: ไม่สามารถเพิ่มผู้ใช้งานได้:

en: Failed to create token entries
th: ผิดพลาดในการทำการสร้างรายชื่อโทเค็น

en: Failed to deactivate the plugin.
th: ไม่สามารถปิดการใช้งานปลั๊กอินได้

en: Failed to delete answer
th: ผิดพลาดในการลบคำตอบ

en: Failed to edit user group!
th: ไม่สามารถแก้ไขกลุ่มผู้ใช้ได้

en: Failed to insert default value
th: เพิ่มค่าตั้งต้นล้มเหลว

en: Failed to insert group
th: เพิ่มกลุ่มล้มเหลว

en: Failed to insert question attribute
th: เพิ่มคุณสมบัติของคำถามล้มเหลว

en: Failed to insert survey language
th: ใส่ภาษาแบบสอบถามล้มเหลว

en: Failed to open the uploaded file!
th: ไม่สามารถเปิดไฟล์ที่อัพโหลดได้!

en: Failed to remove user.
th: ไม่สามารถลบผู้ใช้ได้

en: Failed to update answers
th: ผิดพลาดในการอัพเดตคำตอบ

en: Failed to update survey permissions!
th: ไม่สามารถอัพเดตการอนุญาตของแบบสอบถามได้

en: Failed.
th: ล้มเหลว

en: Faulty line in import - fields and data don't match
th: ผิดพลาดในการนำเข้า ช่องข้อมูลและฐานข้อมูลไม่ตรงกัน

en: Fax to:
th: โทรสาร ถึง:

en: Feb
th: ก.พ.

en: February
th: กุมภาพันธ์

en: Female
th: เพศหญิง

en: Field caption
th: คำอธิบายของฟิลด์

en: Field description
th: ฟิลด์รายละเอียด:

en: Field summary for %s
th: สรุปผลสำหรับ %s

en: File
th: ไฟล์

en: File %s
th: ไฟล์ %s

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/template folder
th: ไม่สามารถลบไฟล์ %s ได้. กรุณาตรวจสอบสิทธิ์ไดเรกทอรี่ /upload/template

en: File %s deleted
th: ไฟล์ %s ถูกลบแล้ว

en: File %s uploaded
th: อัปโหลดไฟล์ %s แล้ว

en: File backup created: %s
th: สร้างไฟล์สำรองแล้ว: %s

en: File count
th: ตัวนับไฟล์

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
th: ไม่พบไฟล์ในระบบ LimeSurvey

en: File extension
th: นามสกุลของไฟล์

en: File metadata
th: เมตาดาต้าไฟล์

en: File name
th: ชื่อไฟล์

en: File seems empty or has only one line
th: ไฟล์ว่างเปล่า

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
th: ไฟล์ควรเป็นรูปแบบมาตรฐานของ CSV (comma delimited) พร้อมกับการใช้ อัญประกาศ ("") กับค่าของข้อมูล (ซึ่งเป็นมาตรฐานของ OpenOffice และ Excel) บรรทัดแรกต้องมีการระบุชื่อไฟล์ ในขณะที่ช่องข้อมูลสามารถเรียงลำดับอย่างไรก็ได้

en: File size
th: ขนาดไฟล์

en: File upload
th: อัพโหลดไฟล์

en: File upload succeeded.
th: การอัพโหลดสำเร็จ

en: File:
th: ไฟล์:

en: Files
th: ไฟล์

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Filter HTML for XSS:
th: ตัวกรอง HTML สำหรับ XSS:

en: Filter blank email addresses:
th: กรองที่อยู่อีเมลที่ว่างเปล่า:

en: Filter by
th: กรองโดย

en: Filter by email address
th: คัดกรองโดยอีเมล์

en: Filter by language
th: คัดกรองโดยรูปแบบภาษา

en: Filter duplicate records:
th: กรองข้อมูลที่ซ้ำซ้อน:

en: Filter surveys
th: ตัวกรองแบบสอบถาม

en: Filter the available answers by this value
th: คัดเลือกคำตอบที่เป็นไปได้สำหรับค่านี้

en: Filter...
th: ตัวกรอง...

en: Filtered from statistics script
th: กรองข้อมูลจากสคริปต์สถิติ

en: Finalize response submission
th: ปรับปรุงการตอบแบบสอบถามเพื่อส่งคำตอบ

en: Find
th: หา

en: Find highest value
th: หาค่าสูงสุด

en: Find lowest value
th: หาค่าต่ำสุด

en: Find whether the type of a variable is integer
th: หาชนิดของตัวแปรที่เป็นจำนวนเต็ม

en: Find whether the type of a variable is string
th: หาชนิดของตัวแปรที่เป็นอักขระ

en: Finds whether a value is not a number
th: หาชนิดของตัวแปรที่ไม่ใช่ตัวเลข

en: Finds whether a variable is NULL
th: หาตัวแปรที่เป็น NULL

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
th: หาตัวแปรที่เป็นตัวเลข

en: Finds whether the type of a variable is float
th: หาชนิดของตัวแปรที่เป็น float

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: First choice
th: ตัวเลือกแรก

en: First line contains the code of questions:
th: บรรทัดแรกประกอบด้วยรหัสของคำถาม:

en: First name
th: ชื่อ

en: First name from token
th: ชื่อจริงจากโทเค็น

en: Folder
th: โฟลเดอร์

en: Follow the following link to update it
th: คลิกที่ลิงค์ที่ปรากฏเพื่ออัพเดตรายการ

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
th: แบบสอบถามต่อไปนี้ยังไม่เปิดใช้งานแต่คุณสามารถลงทะเบียนได้

en: Font size of PDFs
th: ขนาดฟอนต์ของ PDF

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
th: เพื่อความสะดวกในการเปิดไฟล์ใน MS Excel กรุณาเปลี่ยนสกุลของไฟล์เป็น '.tab' หรือ '.txt'

en: For further information please contact %s
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาติดต่อ %s

en: For stable and unstable versions
th: สำหรับรุ่นที่เสถียรและไม่เสถียร

en: For stable versions
th: สำหรับรุ่นที่เสถียรแล้ว

en: Forbidden Extension
th: สกุลที่หวงห้าม

en: Force HTTPS:
th: บังคับใช้ HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height
th: บังคับให้แต่ละตัวเลือกคำตอบที่จะมีความสูงเดียวกัน

en: Force import:
th: นำเข้าแบบบังคับ:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height
th: บังคับให้รายการตัวเลือกและรายชื่อตำแหน่งที่จะมีความสูงเดียวกัน

en: Forgot your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: Format
th: รูปแบบ

en: Format a GMT date/time
th: รูปแบบวันที่แบบ GMT date/time

en: Format a local date/time
th: รูปแบบ วันที่/เวลาท้องถิ่น

en: Format a local time/date as integer
th: รูปแบบ เวลา/วันที่ท้องถิ่น เป็นจำนวนเต็ม

en: Format:
th: รูปแบบ :

en: Format: %s
th: รูปแบบ : %s

en: Found
th: พบ

en: Found & writable
th: พบและเขียนทับได้

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: From
th: จาก

en: From token table
th: จากตารางโทเค็น

en: Full
th: สมบูรณ์

en: Full answers
th: คำตอบแบบเต็ม

en: Full name
th: ชื่อ-นามสกุล

en: Full names
th: ชื่อเต็ม

en: Full question text
th: ข้อความคำถามแบบเต็ม

en: Full responses
th: การตอบคำถามแบบสมบูรณ์

en: Full search
th: การค้นหาแบบเต็มรูปแบบ

en: Full selector (default)
th: ตัวเลือกเต็มรูปแบบ (ค่าเริ่มต้น)

en: Full template editor
th: แก้ไขแม่แบบแบบเต็มรูปแบบ

en: Full template editor (default)
th: ตัวแก้ไขแม่แบบเต็มรูปแบบ (ค่าเริ่มต้น)

en: GB2312 Simplified Chinese
th: จีนสมัยใหม่ (GB2312)

en: GBK Simplified Chinese
th: จีนสมัยใหม่ (GBK)

en: GEOSTD8 Georgian
th: จอร์เจีย (GEOSTD8)

en: GNU General Public License:
th: สัญญาอนุญาตสาธารณะทั่วไป:

en: Galician
th: เกลิค

en: Gender
th: เพศ

en: General
th: ทั่วไป

en: General filters
th: ตัวกรองข้อมูลทั่วไป

en: General settings
th: การตั้งค่าทั่วไป

en: Generate a random integer
th: สร้างเลขสุ่ม

en: Generate tokens
th: สร้างโทเค็น

en: Generating summaries ...
th: กำลังสร้างรายงานสรุป

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: German
th: เยอรมัน

en: German (informal)
th: เยอรมัน (ไม่เป็นทางการ)

en: Get order from previous question
th: ใช้ลำดับจากคำถามก่อนหน้า

en: Get statistics from these responses
th: รับสถิติจากการตอบคำถามเหล่านี้

en: Get string length
th: รับค่าความยาวอักขระ

en: Get the integer value of a variable
th: รับค่าจำนวนเต็มของตัวแปร

en: Get time statistics from these responses
th: รับสถิติเวลาจากการตอบคำถามเหล่านี้

en: Get value of pi
th: รับค่าของ pi

en: Getting questions and answers ...
th: กำลังเรียกคำถาม/คำตอบ

en: Give focus to the HTML editor popup window
th: ให้โฟกัสไปที่หน้าต่างป๊อปอัพแก้ไข HTML

en: Global participant settings
th: การตั้งค่าของผู้เข้าร่วมโดยรวม

en: Global settings
th: ตั้งค่าโดยรวม

en: Global settings were saved.
th: บันทึกการตั้งค่าโดยรวมแล้ว

en: Go back
th: ย้อนกลับ

en: Go to question
th: ไปยังคำถาม

en: Go to question group
th: ไปที่กลุ่มคำถาม

en: Go to survey
th: ไปยังแบบสอบถาม

en: Go to this group
th: ไปที่กลุ่มนี้

en: Go to this question
th: ไปที่คำถามนี้

en: Google Analytics API key for this survey?
th: Google Analytics API key สำหรับแบบสอบถามนี้?

en: Google Analytics style for this survey?
th: รูปแบบ Google Analytics สำหรับแบบสอบถามนี้?

en: Google Maps
th: แผนที่กูเกิล

en: Grand total
th: ผลรวมสุดท้าย

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Greater than (Strings)
th: มากกว่า (Strings)

en: Greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: Greater than or equal to (Strings)
th: มากกว่าหรือเท่ากับ (ตัวอักษร)

en: Greater than:
th: มากกว่า:

en: Greek
th: กรีก

en: Group
th: กลุ่ม

en: Group 1: The first lot of questions
th: กลุ่มที่ 1: คำถามกลุ่มแรก

en: Group by Group
th: ตามกลุ่ม

en: Group could not be deleted
th: กลุ่มคำถามไม่สามารถลบได้

en: Group description
th: รายละเอียดของกลุ่ม

en: Group member can only see own group:
th: กลุ่มสมาชิกสามารถดูได้เฉพาะของกลุ่มตนเอง:

en: Group members
th: สมาชิกในกลุ่ม

en: Group not found.
th: ไม่พบกลุ่ม

en: Group of checkboxes
th: กลุ่มของตัวเลือกแบบ  checkbox

en: Group time
th: เวลาของกลุ่ม

en: Gujarati
th: คุชราต

en: HP West European
th: ยุโรปตะวันตก (HP)

en: HTML editor
th: ตัวแก้ไข HTML

en: HTML editor mode
th: โหมดตัวแก้ไข HTML

en: Header for first scale
th: หัวเรื่องสำหรับมาตรวัดแรก

en: Header for second scale
th: หัวเรื่องสำหรับมาตรวัดที่สอง

en: Heading
th: หัวข้อ

en: Headings
th: ส่วนหัว

en: Hebrew
th: ฮิบบรู (อิสราเอล)

en: Height of dropdown
th: ความสูงของรายการแบบเลื่อนลง

en: Height of the map in pixel
th: ความสูงของแผนที่ในพิกเซล

en: Hello %s,
th: สวัสดีครับ/ค่ะ %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
th: สวัสดี,
    
    มีคำตอบใหม่ในแบบสอบถามของคุณ '{SURVEYNAME}'.
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อ reload แบบสอบถาม:
    {RELOADURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูคำตอบ:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อแก้ไขคำตอบ:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูสถิติ:
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
th: สวัสดี,
    
    มีคำตอบใหม่ในแบบสอบถามของคุณ '{SURVEYNAME}'.
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อ reload แบบสอบถาม:
    {RELOADURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูคำตอบ:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อแก้ไขคำตอบ:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    คลิ้กลิ้งค์เพื่อดูสถิติ:
    {STATISTICSURL}
    
    
    คำตอบจากผู้เข้าร่วม:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
th: คำอธิบาย

en: Help about this question
th: ตัวช่วยเหลือสำหรับคำถามนี้

en: Help:
th: ช่วยเหลือ:

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Hide advanced settings
th: ซ่อนการตั้งค่าขั้นสูง

en: Hide blacklisted participants:
th: ซ่อนผู้เข้าร่วมที่อยู่ในบัญชีดำ:

en: Hide both
th: ซ่อนทั้งสอง

en: Hide both (Forced by the system administrator)
th: ซ่อนทั้งสอง (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Hide details of this Survey
th: ซ่อนรายละเอียดของแบบสอบถามนี้

en: Hide details of this group
th: ซ่อนรายละเอียดของกลุ่มนี้

en: Hide details of this question
th: ซ่อนรายละเอียดของคำถามนี้

en: Hide the tip that is normally shown with a question
th: งดการแสดงคำอธิบายเสริมที่แสดงคู่กับคำถามอยู่แล้ว

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
th: งดการแสดงคำถามนี้ เพื่อเป็นประโยชน์กับการกรอกข้อมูลที่เสร็จสิ้นแล้ว

en: Hide tip
th: งดการแสดงคำอธิบายเสริม

en: Hindi
th: ฮินดี

en: Hints
th: ข้อชี้แนะ

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: How many rows to display
th: จำนวนแถวที่ต้องการแสดง ?

en: Huge Free Text
th: คำตอบข้อความแบบยาวพิเศษ

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: I accept
th: ฉันยอมรับ

en: IP Addresses will be logged
th: ที่อยู่ IP ของผู้ตอบฯ จะถูกบันทึกไว้

en: IP address
th: ที่อยู่ IP

en: ISO 8859-7 Greek
th: กรีก (ISO 8859-7)

en: ISO 8859-8 Hebrew
th: ฮิบรูว (ISO 8859-8)

en: Icelandic
th: ไอซ์แลนด์

en: Identifier
th: ตัวระบุข้อมูล

en: Identifier:
th: ตัวระบุค่า:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
th: หากมีข้อบกพร่องปรากฏขึ้นคุณอาจต้องรันสคริปต์นี้ซ้ำแล้วซ้ำอีก

en: If necessary the database will be updated.
th: ฐานข้อมูลจะมีการอัพเดตในกรณีที่จำเป็น

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
th: ถ้าหนึ่งในคำถามย่อยมีการทำเครื่องหมายแล้ว สำหรับแต่ละคำถามย่อยที่ระบุไว้ ค่านี้จะมีการเพิ่มค่าตามที่กำหนดไว้

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
th: ถ้าฐานข้อมูลยังไม่มีมันจะถูกสร้างขึ้น (ให้แน่ใจว่าผู้ใช้ฐานข้อมูลของคุณมีสิทธิ์ที่จำเป็น) ในทางตรงกันข้ามหากมีตารางอยู่ในฐานข้อมูลมันจะถูกปรับโดยอัตโนมัติหลังจากการติดตั้ง

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
th: หากลิงค์ไม่ทำงานและคุณเปิด HTTPS, LimeSurvey จะไม่ทำงานและคุณจะไม่สามารถที่จะเข้าถึงได้

en: If tokens are used, the public may register for this survey
th: ในกรณีที่มีการใช้ระบบรายชื่อผู้ร่วมการสำรวจ ผู้สนใจอื่นๆอาจสามารถเข้าร่วมแบบสอบถามนี้ได้

en: If username and email that you specified are valid, a new password has been sent to you
th: ถ้าชื่อผู้ใช้และอีเมล์ที่คุณระบุถูกต้องรหัสผ่านใหม่ได้รับการส่งไปให้ท่าน

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
th: หากคุณถูกขึ้นบัญชีดำ แต่ต้องการเข้าร่วมการสอบถามและต้องการคำเชิญ กรุณาคลิ้กลิ้งค์:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
th: ถ้าคุณต้องการที่จะใช้งานฟังก์ชันโทเค็น หรือ การแจ้งเตือนอีเมลล์ คุณจำเป็นต้องติดตั้งอีเมล์ของผู้ดูแลระบบ

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
th: หากทำการลบรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามแล้ว จะทำให้ผู้ที่ถูกลบไม่สามารถเข้าถึงแบบสอบถามนี้ได้อีก

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
th: ถ้าคุณไม่ต้องการเข้าร่วมในแบบสอบถามนี้ และไม่ต้องการรับคำเชิญใด กรุณาคลิ้กที่นี่:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
th: ถ้าคุณให้ที่อยู่อีเมล์ อีเมล์ที่มีรายละเอียดจะถูกส่งไปยังคุณ

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
th: ในกรณีที่ท่านมีข้อสงสัยใดๆ กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบที่ %s ขอขอบคุณ

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
th: หากท่านพบปัญหาโทเค็น กรุณาใส่ข้อมูลด้านล่างและคลิก ดำเนินการต่อ

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
th: หากท่านทำการสร้างโทเค็นสำหรับแบบสอบถามนี้จำมีผลให้ แบบสอบถามนี้สามารถเข้าถึงได้เฉพาะผู้ที่มีรายชื่อที่มีการเชิญชวนหรือลงทะเบียนผ่าน URL เอาไว้เท่านั้น

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
th: หากคุณลบคุณสมบัตินี้คุณจะสูญเสียข้อมูลทั้งหมด

en: If you set 'Yes' then no link will exist between token table and survey responses table. You won't be able to identify responses by their token.
th: ถ้าคุณตั้งค่า 'ใช่' แล้วจะไม่มีการเชื่อมโยงอยู่ระหว่างตาราง token สำรวจและตารางการตอบสนอง คุณจะไม่สามารถที่จะระบุการตอบสนองโดยโทเค็นของพวกเขาได้

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
th: ในกรณีที่ทำการเปลี่ยนรูปแบบอีเมล์ กรุณาตรวจสอบเทมเพลทของอีเมล์อีกครั้งเพื่อความเหมาะสม

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
th: หากคุณเปิด -การตอบคำถามแบบนิรนาม- และสร้างตารางโทเค็น, LimeSurvey จะทำเครื่องหมาย 'Y' แทนวัน / เวลาเพื่อให้แน่ใจว่าตัวตนของผู้เข้าร่วมจะไม่ถูกบันทึก

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
th: ในกรณีที่คุณต้องการตรวจสอบหรือเปลี่ยนแปลงคำตอบ คุณสามารถใช้ปุ่ม [<< prev] หรือ [<< ก่อนหน้า] เพื่อย้อนกลับไปยังคำถามที่ผ่านมา

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
th: ถ้าต้องการแก้ไข %s กรุณาคัดลอกก่อน%s.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
th: ถ้าคุณต้องการที่จะนำเข้าแบบสอบถามในการติดตั้งโปรแกรมรุ่นเก่าหรือถ้าแบบสอบถามของคุณมีปัญหา: ให้ใช้รุ่นเก่า (เลือกโดยอัตโนมัติถ้ารหัสซ้ำ)

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
th: คุณอาจอัพโหลดได้อีก %s ไฟล์; หรือกลับไปยังแบบสอบถาม.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
th: ถ้าฐานข้อมูลของคุณจะถูกใช้ร่วมกันแนะนำให้ใช้ คำนำหน้าคือ "lime_" นอกนั้นคุณสามารถเว้นว่างได้

en: If your database is using a custom port attach it using a colon. Example: db.example.com:5431
th: ถ้าฐานข้อมูลของคุณจะใช้พอร์ตที่กำหนดเองกรุณาใช้โคลอนตามหลังโฮสต์ของฐานข้อมูล ตัวอย่าง: db.example.com:5431

en: Images
th: รูปภาพ

en: Import
th: นำเข้า

en: Import CSV
th: นำเข้า CSV

en: Import Label Set
th: นำเข้าชุดป้ายชื่อ

en: Import Question
th: นำเข้าคำถาม

en: Import Resources ZIP Archive
th: นำเข้าทรัพยากรในรูปแบบ ZIP

en: Import VV file
th: นำเข้าไฟล์ VV

en: Import a VV survey file
th: นำเข้าไฟล์ VV

en: Import again
th: นำเข้าอีกครั้ง

en: Import as not finalized answers?
th: นำเข้าคำตอบที่ไม่สมบูรณ์ด้วยหรือไม่ ?

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
th: นำเข้าล้มเหลว. คุณระบุชนิดของไฟล์ไม่ถูกต้อง '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
th: นำเข้าผิดพลาด:ไฟล์ที่นำเข้าไม่ได้มีคอลัมน์พอสำหรับแบบสอบถาม

en: Import failed: No answers could be mapped.
th: นำเข้าล้มเหลว: ไม่มีคำตอบที่จะได้รับการแมป

en: Import from CSV file
th: นำเข้าจากไฟล์ CSV

en: Import label set(s)
th: นำเข้าชุด label set

en: Import of survey is completed.
th: นำเข้าของแบบสอบถามเสร็จสมบูรณ์

en: Import of this survey file failed
th: การนำเข้าไฟล์แบบสอบถามผิดพลาด

en: Import old tokens
th: นำเข้ารายชื่อผู้ตอบแบบสอบถามเดิม

en: Import question group
th: นำเข้ากลุ่มคำถาม

en: Import resources ZIP archive
th: นำเข้าไฟล์ทรัพยากรแบบ ZIP

en: Import responses
th: นำเข้าการตอบคำถาม

en: Import responses from a deactivated survey table
th: นำเข้าการตอบคำถามจากแบบสอบถามที่ปิดการใช้งานแล้ว

en: Import survey
th: นำเข้าแบบสอบถาม

en: Import survey data
th: นำเข้าข้อมูลแบบสอบถาม

en: Import survey resources
th: นำเข้าทรัพยากรแบบสอบถาม

en: Import template
th: นำเข้าแม่แบบ

en: Import template ZIP archive
th: นำเข้าไฟล์แม่แบบเป็น ZIP :

en: Import timings (if exist)
th: การกำหนดเวลานำเข้า (ถ้ามี)

en: Import tokens from CSV file
th: นำเข้าโทเค็นจากไฟล์ CSV

en: Import tokens from LDAP query
th: นำเข้ารายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามจาก  LDAP query

en: Important instructions
th: คำแนะนำสำคัญ

en: Imported Files List
th: รายการไฟล์ที่นำเข้า

en: Imported Resources for
th: ทรัพยากรที่นำเข้าสำหรับ

en: Imported files list
th: รายชื่อไฟล์ที่นำเข้าแล้ว

en: Imported resources for
th: ทรัพยากรที่นำเข้า สำหรับ

en: Imported template files for
th: นำเข้าไฟล์แม่แบบสำหรับ

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
th: ไม่สามารถลบกลุ่มคำถามนี้ได้ เนื่องจากมีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามอย่างน้อยหนึ่งข้อ

en: Inactive
th: ไม่ถูกใช้งาน

en: Include:
th: รวมถึง:

en: Incomplete responses
th: การตอบคำถามแบบไม่สมบูรณ์

en: Incomplete responses only
th: เฉพาะการตอบคำถามที่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์

en: Incorrect permissions in your %s folder.
th: การอนุญาตไม่ถูกต้องกับแฟ้ม %s

en: Incorrect username and/or password!
th: ชื่อผู้ใช้หรือรหัสผ่าน ไม่ถูกต้อง

en: Increase
th: เพิ่มขึ้น

en: Incremental
th: เพิ่มขึ้น

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Inexistant token table
th: ตารางโทเค็นที่ไม่ปรากฏ

en: Information
th: ข้อมูล

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
th: ผู้บริหารระบบขั้นสูง(คนแรก) ไม่สามารถถูกลบได้

en: Initial Superadmin permissions cannot be updated!
th: สิทธิ์ superadmin เริ่มต้นไม่สามารถอัพเดตได้!

en: Initialise tokens
th: กำหนดค่าตั้งต้นโทเค็น

en: Inline HTML editor
th: ตัวแก้ไขในโหมด HTML แบบ Inline

en: Input
th: ข้อมูลที่รับ

en: Input box width
th: ความกว้างของช่องรับข้อมูล

en: Insert a new answer option after this one
th: เพิ่มตัวเลือกคำตอบใหม่หลังจากนี้

en: Insert a new subquestion after this one
th: ใส่คำถามย่อยใหม่หลังจากนี้

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
th: กำหนดให้คำถามนี้อยู่ในหน้าถัดไปในโหมดการพิมพ์ (แทรกตัวคั่นหน้า) โดยคลิก ใช่

en: Insert page break in printable view
th: แทรกตัวคั่นหน้าในโหมดการพิมพ์

en: Instructions for the impatient
th: คำแนะนำสำหรับการดำเนินการที่เร่งรีบเกืนไป

en: Integer only
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Interface language
th: ภาษาสำหรับการโต้ตอบกับผู้ใช้

en: Interfaces
th: ส่วนต่อประสาน

en: Interview time
th: เวลาสัมภาษณ์

en: Invalid email address.
th: ที่อยู่อีเมลไม่ถูกต้อง

en: Invalid group number for this survey:
th: จำนวนกลุ่มไม่ถูกต้องสำหรับแบบสอบถามครั้งนี้:

en: Invalid question - probably missing sub-questions or language-specific settings for language %s
th: คำถามไม่ถูกต้อง - อาจเป็นเพราะคำถามย่อยไม่มี หรือมีปัญหาเกี่ยวกับภาษา %s

en: Invalid survey ID
th: ID แบบสอบถามไม่ถูกต้อง

en: Invitation
th: คำเชิญ

en: Invitation attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์เชิญชวน:

en: Invitation email
th: email เชิญชวน

en: Invitation email body:
th: เนื้อหาอีเมล์เชิญชวน:

en: Invitation email subject
th: หัวข้ออีเมล์การเชิญชวน

en: Invitation email subject:
th: หัวเรื่องของอีเมลเชิญ:

en: Invitation email:
th: อีเมล์เชิญ:

en: Invitation sent date
th: วันที่ส่งคำเชิญ

en: Invitation sent to:
th: ส่งการเชิญชวนไปยัง

en: Invitation sent?
th: ส่งการเชิญชวน?

en: Invitation status:
th: สถานะการเชิญ

en: Invitation to participate in a survey
th: ขอเชิญเข้าร่วมตอบทำแบบสอบถาม

en: Invited
th: เชิญแล้ว

en: Irish
th: ไอริช

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
th: ผู้เข้าร่วมต้องแสดงความคิดเห็นไฟล์ที่อัพโหลดหรือไม่

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
th: ผู้เข้าร่วมต้องระบุชื่อไฟล์ที่อัพโหลดหรือไม่

en: It is missing a quota message for the following languages:
th: ข้อความโควต้าหายไปสำหรับภาษาดังต่อไปนี้:

en: It is presented group by group.
th: คำถามจะแสดงทีละกลุ่มคำถาม

en: It is presented on one single page.
th: คำถามจะแสดงทั้งหมดในหน้าเดียวกัน

en: It is presented question by question.
th: คำถามจะแสดงทีละคำถาม

en: It uses cookies for access control.
th: ใช้คุกกี้สำหรับการควบคุมการเข้าถึงแบบสอบถาม

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
th: นอกจากนี้ยังจะลบทรัพยากร/ไฟล์ใดๆ ที่ได้รับการอัปโหลดในแบบสอบถามนี้

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
th: ก็ยังคงเป็นไปได้ที่จะทำสถิติการตอบคำถามโดยใช้ LimeSurvey

en: Italian
th: อิตาลี

en: Italian (informal)
th: อิตาลี (ทางการ)

en: Iterate survey
th: กำหนดแบบสอบถาม

en: Jan
th: ม.ค.

en: January
th: มกราคม

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Jul
th: ก.ค.

en: July
th: กรกฎาคม

en: Jun
th: มิ.ย.

en: June
th: มิถุนายน

en: KOI8-R Relcom Russian
th: รัสเซีย (KOI8-R Relcom)

en: KOI8-U Ukrainian
th: ยูเครน (KOI8-U)

en: Kazakh
th: คาซัคสถาน

en: Korean
th: เกาหลี

en: Kurdish (Sorani)
th: เคิร์ด (Sorani)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
th: การทำงานของ LDAP ถูกยกเลิก จึงมีผลให้ข้อมูลของ LDAP ไม่สามารถดำเนินการได้

en: Label
th: ป้ายรายการ

en: Label Set
th: ชุดป้ายรายการ

en: Label for 'Other:' option
th: คำอธิบายแทน "อื่นๆ"

en: Label set name
th: ชื่อชุดสัญลักษณ์

en: Label:
th: ป้ายรายการ:

en: Labels
th: ป้ายชื่อ

en: Language
th: ภาษา

en: Language Switch
th: เปลี่ยนภาษา

en: Language code
th: รหัสของภาษา

en: Language selection
th: เลือกภาษา

en: Languages
th: ภาษา

en: Languages:
th: ภาษา:

en: Last check: %s
th: การตรวจสอบล่าสุด: %s

en: Last invited
th: การเชิญชวนล่าสุด

en: Last name
th: นามสกุล

en: Last name from token
th: นามสกุลจากโทเค็น

en: Last page
th: หน้าสุดท้าย

en: Last reminder sent date
th: วันที่ส่งตัวเตือนความจำครั้งล่าสุด

en: Later than:
th: หลังจาก

en: Latvian
th: ลัทเวีย

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Less than (Strings)
th: น้อยกว่า (ตัวอักษร)

en: Less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: Less than or equal to (Strings)
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ (ตัวอักษร)

en: Less than:
th: น้อยกว่า:

en: License
th: อนุญาต

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
th: ทาง LimeSurvey สามารถสร้างระบบฐานข้อมูลใหม่ให้แก่ท่านได้

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
th: ฐานข้อมูล LimeSurvey อัพเดตแล้ว ไม่จำเป็นต้องทำการใดๆ

en: LimeSurvey has been installed successfully.
th: LimeSurvey ได้รับการติดตั้งเรียบร้อยแล้ว

en: LimeSurvey installer
th: เครื่องมือติดตั้ง LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
th: คู่มือ LimeSurvey แบบ Online

en: Limit
th: ลิมิต

en: Limit the number of possible answers
th: จำกัดจำนวนของคำตอบที่เป็นไปได้

en: Limit time to answer question (in seconds)
th: เวลาสำหรับการตอบคำถามนี้ (วินาที)

en: Limit:
th: จำกัด:

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
th: บรรทัด %s : พบขอบเขตข้อมูล: %s ยกเว้น: %s

en: List
th: รายการ

en: List (Dropdown)
th: รายการแบบทิ้งตัวลง

en: List (Radio)
th: รายการ(กำหนดคำตอบเอง)

en: List survey publicly:
th: รายการแบบสอบถามสำหรับบุคคลทั่วไป

en: List with comment
th: รายการพร้อมความคิดเห็น

en: Lithuanian
th: ลิทัวเนีย

en: Load Page
th: เรียกหน้ารายการ

en: Load a previously saved survey
th: เรียกแบบสอบถามที่บันทึกคราวที่แล้ว

en: Load now
th: กำลังเรียกข้อมูล

en: Load unfinished survey
th: เรียกแบบสอบถามที่ยังไม่เสร็จ

en: Loading translations
th: กำลังโหลดการแปล

en: Loading...
th: กำลังโหลด ...

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Logged in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Logged in as:
th: เข้าระบบในชื่อของ:

en: Logic
th: ตรรกะ

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Logout successful.
th: ออกจากระบบสมบูรณ์

en: Long Free Text
th: คำตอบข้อความแบบยาว

en: Look at survey logic files
th: ดูแบบสอบถามในรูปแบบไฟล์ลอจิก

en: Mac Central European
th: แมค ยุโรปกลาง

en: Mac West European
th: แมค ยุโรปตะวันตก

en: Macedonian
th: มาเซโดเนีย

en: Mail to all Members
th: ส่งเมล์ไปยังสมาชืกทั้งหมด

en: Main Admin Screen
th: หน้าผู้บริหารระบบหลัก

en: Main admin screen
th: หน้าจอผู้บริหารระบบหลัก

en: Make a comment on your choice here:
th: กรุณาให้ความคิดเห็น

en: Make a string lowercase
th: ทำให้อักขระเป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Make a string uppercase
th: ทำให้อักขระเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
th: บังคับให้ผู้ตอบฯ ต้องกรอกความเห็น เมื่อช่อง "อื่นๆ" ถูกเลือก

en: Malay
th: ภาษามลายู

en: Male
th: เพศชาย

en: Maltese
th: ภาษามอลตา

en: Manage additional attribute fields
th: จัดการรายละเอียดของช่องข้อมูลเพิ่มเติม

en: Manage survey administrators
th: จัดการผู้ดูแลแบบสอบถาม

en: Manage token attribute fields
th: จัดการฟิลด์คุณสมบัติโทเค็น

en: Mandatory Question
th: คำถามนี้จำเป็นต้องตอบ

en: Mandatory field:
th: ฟิลด์จำเป็นต้องตอบ:

en: Mandatory fields:
th: ฟิลด์จำเป็นต้องตอบ

en: Mandatory:
th: จำเป้นต้องตอบ ? :

en: Mandatory?
th: จำเป็นต้องตอบ?

en: Map height
th: ความสูงของแผนที่

en: Map width
th: ความกว้างของแผนที่

en: Map zoom level
th: ระดับการขยายของแผนที่

en: Mar
th: มี.ค.

en: Marathi
th: มราฐี

en: March
th: มีนาคม

en: Mask questions
th: คำถามแบบคำตอบกำหนดไว้แล้ว

en: Max number of files
th: จำนวนไฟล์สูงสุด

en: Max reminders
th: จำนวนการเตือนความจำสูงสุด

en: Maximize
th: สูงสุด

en: Maximum
th: ขั้นสูง

en: Maximum 60 attributes. Please remove an attribute before adding.
th: สามารใช้คุณลักษณะสูงสุดได้ 60 คุณลักษณะ กรุณาลบแอตทริบิวต์ก่อนที่จะเพิ่ม

en: Maximum answers
th: ขอบเขตคำตอบสูงสุด

en: Maximum characters
th: จำนวนตัวอักษรสูงสุด

en: Maximum characters allowed
th: จำนวนตัวอักษรสูงสุดที่อนุญาต

en: Maximum date
th: อย่างมากวันที่

en: Maximum file size allowed (in KB)
th: ขนาดไฟล์สูงสุด (หน่วย KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
th: จำนวนไฟล์สูงสุดที่อัพโหลดได้ในคำถามนี้

en: Maximum sum value
th: ผลรวมสูงสุด

en: Maximum sum value of multiple numeric input
th: ผลรวมสูงสุดของค่าทางคณิตศาสตร์ที่รับเข้ามา

en: Maximum value
th: ค่าสูงสุด

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
th: จำนวนสูงสุดของประเภทคำถามแบบอาร์เรย์(mult-flexible)

en: Maximum value of the numeric input
th: จำนวนตัวเลขสูงสุด

en: May
th: พ.ค.

en: Maybe you don't have permission.
th: ท่านอาจไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: Median:
th: ค่ามัธยฐาน:

en: Message
th: ข้อความ

en: Message:
th: ข้อความ:

en: Microsoft Excel
th: ไมโครซอฟท์ เอกซ์เซล

en: Microsoft Word
th: ไมโครซอฟท์ เวิร์ด

en: Min days between reminders
th: ระยะเวลาขั้นต่ำสำหรับการเว้นช่วงการส่งการเตือนความจำ

en: Min number of files
th: จำนวนไฟล์น้อยสุด

en: Minimize
th: ต่ำสุด

en: Minimum
th: ขั้นต่ำ

en: Minimum answers
th: ขอบเขตคำตอบต่ำสุด

en: Minimum date
th: อย่างน้อยวันที่

en: Minimum memory available
th: หน่วยความจำขั้นต่ำที่มีอยู่

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
th: จำนวนไฟล์น้อยสุดที่ผู้เข้าร่วมต้องอัพโหลดในคำถามนี้

en: Minimum requirements
th: ความต้องการขั้นต่ำ

en: Minimum sum value
th: ผลรวมน้อยที่สุด

en: Minimum value
th: ค่าต่ำสุด

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
th: จำนวนต่ำสุดของประเภทคำถามแบบอาร์เรย์(mult-flexible)

en: Minimum value of the numeric input
th: จำนวนตัวเลขน้อยสุด

en: Minute
th: นาที

en: Mobile
th: โทรศัพท์มือถือ

en: Mongolian
th: มองโกเลีย

en: Month
th: เดือน

en: Month display style
th: รูปแบบการแสดงผลเดือน

en: Move on without warning
th: ดำเนินการต่อโดยไม่มีการเตือน

en: Moving user templates to new location at %s...
th: ย้ายแม่แบบผู้ใช้ไปยัง %s...

en: Multiple Numerical Input
th: ตัวเลขแบบหลายคำตอบ

en: Multiple Short Text
th: ข้อความสั้นแบบหลายคำตอบ

en: Multiple choice
th: เลือกตอบได้หลายตัว

en: Multiple choice questions
th: คำถามแบบเลือกตอบได้หลายตัว

en: Multiple choice with comments
th: เลือกตอบได้หลายตัวพร้อมความคิดเห็น

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
th: ผลรวมทางคณิตศาสตร์ที่ได้จะต้องมีค่าเท่าจำนวนที่ตั้งไว้นี้

en: Name
th: ชื่อ

en: Name [ID]
th: ชื่อ [ID]

en: Name of the survey
th: ชื่อของแบบสอบถามนี้

en: Name of the survey administrator
th: ชื่อผู้บริหารระบบ

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Navigation delay (seconds):
th: หน่วงเวลา (วินาที):

en: Need %s token. | Need %s tokens.
th[0]: ต้องการ %s โทเค็น.

en: Never
th: ไม่เคย

en: New answer for quota '%s'
th: คำตอบใหม่สำหรับโควต้า '%s'

en: New answer option
th: ตัวเลือกคำตอบใหม่

en: New dummy tokens were added.
th: โทเค็นปลอมใหม่ถูกเพิ่ม

en: New files were successfully installed.
th: ไฟล์ใหม่ได้ถูกติดตั้งแล้ว

en: New files will be downloaded and installed.
th: ไฟล์ใหม่ จะถูกดาวน์โหลดและติดตั้ง

en: New password: %s
th: รหัสผ่านใหม่: %s

en: New question group was saved.
th: บันทึกกลุ่มคำถามใหม่แล้ว

en: New quota
th: โควต้าใหม่

en: New scenario number:
th: หมายเลขสถานการณ์ใหม่:

en: New subquestion
th: คำถามย่อยใหม่

en: New survey id:
th: ID  ของการสำรวจใหม่:

en: New survey title:
th: ชื่อเรื่องแบบสอบถามใหม่:

en: New token was added.
th: โทเค็นใหม่ที่ถูกเพิ่มเข้ามา

en: NewTemplate
th: แม่แบบใหม่

en: Next
th: ต่อไป

en: Next choice
th: ตัวเลือกถัดไป

en: Next question
th: คำถามถัดไป

en: Next question group
th: กลุ่มคำถามถัดไป

en: No
th: ไม่

en: No (Forced by the system administrator)
th: ไม่ใช่ (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
th: ไม่มีการกำหนดรหัสของกลุ่มคำถาม  GID (Group) จีงไม่สามารถนำเข้าคำถามได้

en: No HTML editor
th: ไม่มีตัวแก้ไขในโหมด HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
th: ไม่มีการกำหนดรหัสของแบบสอบถาม  SID (Survey) จีงไม่สามารถนำเข้าคำถามได้

en: No SID Provided
th: ไม่พบ SID

en: No Username selected.
th: กรุณาเลือกชื่อผู้ใช้งาน

en: No answer
th: ไม่มีคำตอบ

en: No attributes to view
th: ไม่มีคุณสมบัติ ที่ต้องการดู

en: No available surveys
th: ไม่มีแบบสอบถามที่เปิดใช้งาน

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
th: เงื่อนไขไม่ได้รับการทำสำเนา เนื่องจากเกิดการซ้ำซ้อน

en: No control on checkbox
th: ไม่มีการควบคุมในช่องทำเครื่องหมาย

en: No database action required!
th: ไม่จำเป็นต้องใช้คำสั่งฐานข้อมูล

en: No email notification
th: ไม่มีการส่งอีเมล์ชี้แจง

en: No invitation code is needed to complete the survey.
th: การร่วมตอบแบบสอบถามนี้ไม่ต้องมีการใช้รหัสของการเชิญชวน

en: No matching group
th: ไม่มีกลุ่มที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching question
th: ไม่มีคำถามที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No matching survey
th: ไม่มีแบบสอบถามที่ตรงกับฐานข้อมูล

en: No new participants were created
th: ไม่มีการเพิ่มผู้เข้าร่วมใหม่

en: No next question
th: ไม่มีคำถามถัดไป

en: No next question group
th: ไม่มีกลุ่มคำถามถัดไป

en: No of surveys
th: หมายเลขการสำรวจ

en: No old responses found.
th: ไม่พบการตอบคำถามเก่า

en: No old survey or token table selected.
th: ไม่มีแบบสอบถามเก่าหรือตารางโทเค็นที่เลือก

en: No other user in the system
th: ไม่มีผู้ใช้อื่นในระบบ

en: No parameters defined
th: ไม่มีการกำหนดพารามิเตอร์

en: No participant information lost.
th: ไม่มีข้อมูลผู้เข้าร่วมที่หายไป

en: No participants to view
th: ไม่มีผู้เข้าร่วม ที่ต้องการดู

en: No previous question
th: ไม่มีคำถามก่อนหน้านี้

en: No previous question group
th: ไม่มีกลุ่มคำถามก่อนหน้านี้

en: No question group found.
th: ไม่พบกลุ่มคำถาม

en: No question index will be shown with this format.
th: ไม่มีดัชนีคำถามจะแสดงกับรูปแบบนี้

en: No questions selected
th: ไม่มีคำถามที่เลือก

en: No quotas have been set for this survey
th: ไม่มีการกำหนดโควต้าสำหรับแบบสอบถามนี้

en: No reminder(s) sent
th: ยังไม่มีการส่งการเตือนความจำ

en: No replacement variable available for this field
th: ไม่พบตัวแปรที่เปลี่ยนแปลงได้สำหรับช่องข้อมูลนี้

en: No response lines in your file.
th: ไม่มีบบรทัดการตอบในไฟล์ของคุณ

en: No responses are lost.
th: ไม่มีการตอบคำถามที่หายไป

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
th: ไม่ได้รับ ID ของแบบสอบถาม ไม่สามารถคัดลอกได้

en: No survey participants matching the search criteria
th: ไม่พบผู้เข้าร่วมแบบสอบถามที่ตรงกับเงื่อนไขการค้นหา

en: No surveys are available. Either you don't have permissions to any surveys or none of your surveys have a token table
th: ไม่มีแบบสอบถามที่ใช้ได้ คุณอาจจะไม่ได้รับสิทธิ์หรือไม่มีตารางโทเค็นจากแบบสอบถามใด ๆ

en: No surveys available.
th: ไม่มีแบบสอบถามที่เปิดใช้งาน

en: No syntax errors detected in this survey
th: ไม่มีการผิดพลาดทางไวยากรณ์ที่พบในแบบสอบถามนี้

en: No token table.
th: ไม่มีตารางโทเค็น

en: No, thanks.
th: ไม่เป็นไร ขอบคุณ

en: Nominal
th: ค่าอ้างอิงกลุ่ม/ประเภท

en: None
th: ไม่มีข้อมูล

en: None found
th: ไม่พบ

en: None selected
th: ไม่มีรายการที่เลือก

en: Norwegian (Bokmal)
th: นอร์เวย์ (บ็อกมอล)

en: Norwegian (Nynorsk)
th: นอร์เวย์ (นีนอกส์)

en: Not Active
th: ไม่ได้ใช้งาน

en: Not Selected
th: ไม่ถูกเลือก

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
th: ไม่สามารถบันทึกคำตอบของคำถามไว้ได้ทั้งหมด เหตุการ์เช่นนี้นี้มักจะเกิดขึ้นเนื่องจากข้อจำกัดของเซิร์ฟเวอร์ (การตั้งค่า PHP max_input_vars) - โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
th: ไม่สามารถบันทึกคำถามย่อยไว้ได้ทั้งหมด เหตุการณ์เช่นนี้นี้มักจะเกิดขึ้นเนื่องจากข้อ จำกัด ของเซิร์ฟเวอร์ (การตั้งค่า PHP max_input_vars) - โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: Not completed or Not displayed
th: ไม่สมบูรณ์หรือไม่แสดง

en: Not contains
th: ไม่ได้มี

en: Not displayed
th: ไม่แสดง

en: Not enough values for calculation
th: ไม่มีจำนวน/ค่าที่รับเข้ามา เพียงพอสำหรับการคำนวณ

en: Not equal
th: ไม่เท่ากับ

en: Not equal to
th: ไม่เท่ากับ

en: Not found
th: ไม่ปรากฏ

en: Not invited
th: ยังไม่เชิญ

en: Not started
th: ยังไม่ได้เริ่มต้น

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
th: การประเมินผลจะแสดงเฉพาะในกรณีที่กฏการประเมินผลถูกตั้งไว้และโหมดการประเมินผลถูกตั้งให้ดำเนินการ

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
th: คำเตือน: ข้อมูลที่คุณลบทิ้งจะไม่สามารถเรียกคินมาได้อีก

en: Note: All fields marked with (*) are required.
th: หมายเหตุ: ช่องที่มี (*) ต้องกรอกให้ครบถ้วน

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
th: หมายเหตุ: โหมดสาธิตการเปิดใช้งาน การตั้งค่าที่ทำเครื่องหมาย (*) ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
th: หมายเหตุ:  หากแบบสอบถามที่ถูกยกเลิกการทำงานนี้เกิดขึ้นโดยบังเอิญ/อุบัติเหตุ การเรียกฐานข้อมูลกลับคืนอาจทำได้หากโครงสร้างของแบบสอบถามยังไม่เกิดการเปลี่ยนแปลงในกรณีใดๆ สำหรับรายละเอียดกรุณาดูจากเอกสารประกอบของ LimeSurvey

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
th: หมายเหตุ: หากคุณเปิดการใช้งาน -แบบสอบถามแบบนิรนาม- แล้ว LimeSurvey จะทำเครื่องหมายสัญญาณของคุณเสร็จสมบูรณ์เท่านั้นที่มี 'Y' แทนวัน / เวลาเพื่อให้แน่ใจว่าตัวตนของผู้เข้าร่วมของคุณไม่ถูกบันทึก

en: Note: This is a standard template.
th: หมายเหตุ: นี่คือแม่แบบมาตรฐาน

en: Note: You MUST enter a new question code!
th: หมายเหตุ: คุณต้องใส่รหัสคำถามใหม่

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
th: หมายเหตุ: คุณสามารถให้สิทธิ์ที่ จำกัด ให้กับผู้ใช้อื่น ๆ เพราะสิทธิ์ของคุณเองก็ถูก จำกัด ไว้ด้วย

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
th: หมายเหตุ: คุณไม่สามารถแก้ไขสมการความเกี่ยวข้องได้เพราะปัจจุบันมีเงื่อนไขที่ตั้งไว้สำหรับคำถามนี้แล้ว

en: Nothing to translate on this page
th: ไม่มีอะไรที่จะแปลในหน้านี้

en: Notification & data management
th: การแจ้งเตือนและการจัดการข้อมูล

en: Nov
th: พ.ย.

en: November
th: พฤศจิกายน

en: Null values are ignored in calculations
th: การคำนวณไม่ได้รวมช่องที่ไม่มีข้อมูล

en: Number greater than
th: จำนวนที่มากกว่า

en: Number less than
th: จำนวนที่น้อยกว่า

en: Number of attribute fields to add:
th: จำนวนของช่องรายละเอียดที่ต้องการเพิ่ม:

en: Number of cases
th: จำนวนของกรณี

en: Number of files greater than
th: จำนวนของไฟล์มากกว่า

en: Number of files less than
th: จำนวนไฟล์น้อยกว่า

en: Number of questions/groups
th: จำนวนของคำถาม/กลุ่มคำถาม

en: Number of records in this query:
th: จำนวนของระเบียนของแบบสอบถามนี้

en: Number of tokens
th: จำนวนของโทเค็น

en: Numbers
th: ตัวเลข

en: Numbers only
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Numbers only for 'Other'
th: ค่าตัวเลขเท่านั้น ในช่อง "อื่นๆ"

en: Numerical Input
th: คำตอบแบบตัวเลข

en: OK
th: ตกลง

en: OR
th: หรือ

en: Occitan
th: อ็อกซิตัน

en: Oct
th: ต.ค.

en: October
th: ตุลาคม

en: Off
th: ปิด

en: Off (Forced by the system administrator)
th: ปิด (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Ok
th: ตกลง

en: On
th: เปิด

en: On (Forced by the system administrator)
th: เปิด (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: On errors
th: ความผิดพลาด

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
th: ในการเรียกข้อมูลการอัพเดตจาก limesurvey.org เกิดความผิดพลาด:

en: Once a survey is activated you can no longer:
th: หลังจากแบบสอบถามนี้เริ่มทำงานคุณจะไม่สามารถ :

en: One
th: หนึ่ง

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
th: ไฟล์หนึ่งไฟล์หรือมากว่ามีขนาดไฟล์เกินกว่าและมีรูปแบบไม่ถูกต้อง หรือจำนวนขั้นต่ำของไฟล์ไม่ได้มีการอัปโหลด คุณไม่สามารถดำเนินการต่อได้จนกว่ากระบวนการข้างต้นจะแล้วเสร็จ

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
th: มีข้อคำถามจำเป็นต้องตอบที่ยังไม่ได้ตอบ กรุณาใส่คำตอบเพื่อดำเนินการต่อไป

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
th: มีคำตอบที่เป็นโมฆะ กรุณาใส่คำตอบใหม่เพื่อดำเนินการต่อไป

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
th: หนึ่งในไฟล์ที่อัปโหลดไม่ได้อยู่ในรูปแบบหรือขนาดที่เหมาะสม  คุณไม่สามารถดำเนินการต่อไปจนกว่าจะมีไฟล์เหล่านี้จะถูกต้อง

en: Online Manual
th: คู่มือการใช้งานออนไลน์

en: Online manual
th: คู่มือการใช้งานออนไลน์

en: Only %s new dummy tokens were added after %s trials.
th: มีเพียง %s โทเค็นปลอมเพิ่มเข้ามาหลังการลองใช้งาน %s ครั้ง.

en: Only %s token has been created. | Only %s tokens have been created.
th[0]:  %s โทเค็นเท่านั้นที่สร้างขึ้น.

en: Only Previous pages answers are available
th: คำตอบสำหรับหน้าที่ผ่านมาเท่านั้นที่สามารถดำเนินการได้

en: Only an integer value may be entered in this field.
th: เฉพาะค่าจำนวนเต็มที่ป้อนได้ในฟิลด์นี้

en: Only answer the following question if:
th: เพียงตอบคำถามต่อไปนี้ถ้า:

en: Only answer this if the following conditions are met:
th: กรุณาตอบในกรณีที่เป็นไปตามเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Only answer this question if the following conditions are met:
th: ตอบคำถามนี้ ในกรณีที่สอดคล้องกับเงื่อนไขที่ปรากฏ:

en: Only integer values may be entered in these fields.
th: เฉพาะค่าจำนวนเต็มที่ป้อนได้ในฟิลด์เหล่านี้

en: Only numbers may be entered in these fields.
th: ตัวเลขเท่านั้น

en: Only numbers may be entered in this field.
th: ช่องนี้ใส่เฉพาะหมายเลขเท่านั้น

en: Only show question %s IF
th: แสดงคำถามนี้ %s ถ้ามีเงื่อนไขดังนี้

en: Only variables can be assigned values
th: ตัวแปรเหล่านี้เท่านั้นที่สามารถได้รับการกำหนดค่า

en: Oops, There was an error deleting the file
th: โอ๊ะ! มีปัญหาในการลบไฟล์

en: Open
th: เปิด

en: Open imported template
th: เปิดแม่แบบที่นำเข้า

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
th: เปิดไฟล์ syntax ในโหมด SPSS (Unicode)

en: Open-access mode
th: โหมดการเข้าถึงแบบเปิด

en: Option 'Other':
th: ตัวเลือก 'อื่น ๆ ':

en: Optional
th: ตัวเลือก

en: Optional Question
th: คำถามเพิ่มเติม

en: Optional fields:
th: ช่องอื่นๆ:

en: Optional modules
th: โมดูลตัวเลือก

en: Optional settings
th: การตั้งค่าอื่นๆ

en: Optional settings to give you a head start
th: การตั้งค่าอื่นๆเพื่อให้ง่ายต่อการเริ่มต้น

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Ordinal
th: ค่าอ้างอิงลำดับ

en: Organize question groups/questions
th: จัดระเบียบกลุ่มคำถาม/คำถาม

en: Other
th: อื่นๆ

en: Other answer
th: คำตอบอื่น

en: Other comment
th: ความคิดเห็นอื่นๆ

en: Other files:
th: ไฟล์อื่น ๆ:

en: Other:
th: อื่นๆ:

en: Outdated
th: ล้าสมัย

en: Output options
th: ทางเลือกในการแสดงผล

en: Overall assessment score
th: คะแนนการประเมินโดยรวม

en: Overview & update
th: ภาพรวมและการอัพเดต

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
th: เขียนทับคุณสมบัติที่มีอยู่ถ้ามีผู้เข้าร่วมอยู่แล้ว?

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
th: เขียนทับค่าฟิลด์มาตรฐานที่มีอยู่ถ้ามีผู้เข้าร่วมอยู่แล้ว?

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
th: เขียนทับค่าคุณสมบัติโทเค็นที่มีอยู่ถ้าพบผู้เข้าร่วมที่ซ้ำกัน?

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
th: เขียนทับคุณสมบัติของโทเค็นที่มีอยู่ถ้ามีผู้เข้าร่วมอยู่แล้ว?

en: Owner
th: เจ้าของ

en: Owner ID
th: ID เจ้าของ

en: Owner name
th: ชื่อเจ้าของ

en: PDF export
th: ส่งออกแบบ PDF

en: PDF header string (if empty, survey name will be used)
th: อักษรส่วนหัวของรูปแบบไฟล์ PDF (ถ้าว่างจะใช้ชื่อการสำรวจ)

en: PDF header title (if empty, site name will be used)
th: ชื่อส่วนหัวของรูปแบบไฟล์ PDF (ถ้าว่างชื่อเว็บไซต์จะถูกนำมาใช้)

en: PHP (default)
th: PHP (ใช้ค่าตั้งต้น)

en: PHP version
th:  รุ่น PHP

en: Page {0} of {1}
th: หน้า {0} ใน {1}

en: Papiamento (Aruba)
th: Papiamento (อารูบา)

en: Papiamento (Curaçao and Bonaire)
th: Papiamento (คูราเซาและโบแนร์)

en: Parameter
th: พารามิเตอร์

en: Parameter name:
th: ชื่อพารามิเตอร์:

en: Partial
th: เป็นบางส่วน

en: Partial (saved) responses
th:  การตอบคำถามบางส่วน (ที่บันทึก)

en: Participant ID
th: ID ผู้เข้าร่วม

en: Participant attributes to create
th: สร้างคุณสมบัติผู้เข้าร่วม

en: Participant may save and resume later?
th: ผู้เข้าร่วมอาจจะบันทึกและดำเนินการภายหลังได้?

en: Participant panel
th: แผงควบคุมผู้เข้าร่วม

en: Participant table is empty.
th: ตารางผู้เข้าร่วมว่างเปล่า

en: Participant's attribute information
th: ข้อมูลคุณสมบัติของผู้เข้าร่วม

en: Participant's survey information
th: ข้อมูลผู้เข้าร่วมของแบบสอบถาม

en: Participants
th: ผู้เข้าร่วม

en: Participants can save partially finished surveys
th: ผู้ร่วมแบบสอบถามสามารถบันทึกแบบสอบถามที่ถูกตอบไปเป็นบางส่วนได้

en: Participants may print answers?
th: อนุญาตให้ผู้ร่วมแบบสอบถามพิมพ์คำถาม/คำตอบได้

en: Participants owned by you
th: ผู้เข้าร่วมที่เป็นของคุณ

en: Participants shared with you
th: ผู้เข้าร่วมที่แบ่งปันกับคุณ

en: Participants you have shared
th: ผู้เข้าร่วมที่คุณแบ่งปัน

en: Pashto
th: พาช

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password:
th: รหัสผ่าน:

en: Passwords do not match!
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Passwords don't match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Percentage
th: ร้อยละ

en: Percentage of total:
th: ยอดรวม (ร้อยละ)l:

en: Permission
th: การอนุญาต

en: Permission to activate/deactivate a survey
th: สิทธิการ เปิด / ปิดการใช้งานแบบสอบถาม

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
th: สิทธิ์ในการสร้าง(ซึ่งสิทธิ์ทั้งหมดจะได้รับโดยอัตโนมัติ), การดู, อัพเดตและการลบแบบสอบถามของผู้อื่น

en: Permission to create your own participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
th: สิทธิ์ในการสร้างผู้เข้าร่วมของตัวเองใน central participants database (ซึ่งสิทธิ์ทั้งหมดจะได้รับโดยอัตโนมัติ), การดู, อัพเดตและลบผู้เข้าร่วมอื่น

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
th: สิทธิการอนุญาตให้ สร้าง(ป้อนข้อมูล) / ดู / อัพเดต / ลบ / นำเข้า / ส่งออก คำตอบ

en: Permission to create, view, update and delete user groups
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดตและลบกลุ่มผู้ใช้

en: Permission to create, view, update and delete users
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดตและลบผู้ใช้

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดต, ลบ, ส่งออกและนำเข้า label sets/labels

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
th: สิทธิ์ในการสร้าง, ดู, อัพเดต, ลบ, ส่งออกและนำเข้าแม่แบบ

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
th: สิทธิการ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ / นำเข้า / ส่งออก รายการโทเค็น

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
th: สิทธิการอนุญาตให้ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ กฎการประเมินผลสำหรับแบบสอบถาม

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
th: สิทธิการอนุญาตให้ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ กฎโควต้าผลสำหรับแบบสอบถาม

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
th: สิทธิการ สร้าง / ดู / อัพเดต / ลบ / นำเข้า / ส่งออก คำถาม, กลุ่ม, การตอบคำถามและเงื่อนไขของแบบสอบถาม

en: Permission to delete a survey
th: สิทธิการลบแบบสอบถาม

en: Permission to modify survey security settings
th: สิทธิการ ปรับเปลี่ยนการตั้งค่าความปลอดภัยแบบสอบถาม

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
th: สิทธิการอนุญาตให้ ดูและอัพเดต การแปลด้วยการใช้งานการแปลแบบเร่งด่วน

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
th: สิทธิ์ในการดูและอัพเดตปลั๊กอินและการตั้งค่าโดยรวม และลบและนำเข้าปลั้กอิน

en: Permission to view statistics
th: สิทธิการดูสถิติข้อมูล

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
th: สิทธิการอนุญาตให้ ดู/อัพเดต การตั้งค่าการกระทำแบบสอบถามรวมทั้งการสร้างตารางโทเค็น

en: Permission to view/update the survey text elements : survey title, survey description, welcome and end message …
th: ได้รับอนุญาตให้ดู / ปรับปรุงองค์ประกอบของข้อการสำรวจ: ชื่อการสำรวจรายละเอียดการสำรวจ คำต้อนรับและข้อความลงท้าย ...

en: Permissions were successfully updated.
th: อัพเดตการอนุญาตเรียบร้อยแล้ว

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Pie chart
th: แผนภูมิวงกลม

en: Please <a href="%s">log in</a>.
th: กรุณา <a href="%s">เข้าสู่ระบบ</a>.

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
th: กรุณารอ และลองอีกครั้งในอีก 10 นาทีข้างหน้า

en: Please be patient...
th: กรุณารอสักครู่ ...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
th: กรุณาแก้ไขสิทธฺ์ของไดเรกทอรี่ %s เพื่อให้สามารถแสดงตัวอย่างแม่แบบได้.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
th: กรุณาเปลี่ยนสิทธิ์ของไดเรกทอรี /tmp และ /upload/templates ในการที่จะเปิดตัวเลือกนี้

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
th: กรุณาตรวจสอบข้อขัดข้องและดำเนินการขั้นตอนสุดท้าย

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
th: กรุณาตรวจสอบข้อบกพร่องและดำเนินการในขั้นตอนต่อไป

en: Please check at least one item.
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย 1 คำตอบ

en: Please check the directory permissions.
th: กรุณาตรวจสอบการเข้าถึงไดเร็กทอรี่

en: Please check the format of your answer.
th: กรุณาตรวจสอบรูปแบบของคำตอบของคุณ

en: Please check these settings now, then click the button below.
th: กรุณาตรวจสอบการตั้งค่าเหล่านี้จากนั้นคลิกที่ปุ่มด้านล่าง

en: Please check your settings
th: กรุณาตรวจสอบการตั้งค่า

en: Please choose
th: กรุณาเลือก

en: Please choose *all* that apply:
th: กรุณาเลือกข้อที่เหมาะสมทุกข้อ:

en: Please choose *only one* of the following:
th: กรุณาเลือกเพียงหนึ่งข้อจากที่ปรากฏ:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
th: กรุณาเลือกข้อที่เหมาะสมทุกข้อ พร้อมทั้งความเห็นเพิ่มเติม:

en: Please choose at least %s items.
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย %s อย่าง.

en: Please choose no more than %s items.
th: กรุณาเลือกไม่เกิน %s อย่าง.

en: Please choose one option.
th: กรุณาเลือกตัวเลือกอย่างน้อยตัว

en: Please choose the appropriate response for each item:
th: กรุณาเลือกลักษณะการตอบที่เหมาะสมสำหรับแต่ละข้อ:

en: Please choose...
th: กรุณาเลือก...

en: Please complete all parts
th: กรุณาตอบคำถามทุกข้อ

en: Please complete all parts of the date!
th: กรุณากรอกทุกส่วนของวันที่!

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
th: กรุณายืนยันการเข้าร่วมตอบแบบสอบถามโดยการตอบคำถามด้านล่าง แลัวคลิก ดำเนินการต่อ

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
th: กรุณายืนยันโทเค็นโดยการกรอกข้อมูลด้านล่างและ คลิก ดำเนินการต่อ

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
th: กรุณาติดต่อ %s ( %s ) เพื่อรับความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
th: กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบสำหรับ password ของท่าน

en: Please continue with populating the database.
th: กรุณาดำเนินการต่อกับการติดตั้งฐานข้อมูล

en: Please enter a date:
th: กรุณาใส่วันที่:

en: Please enter a value for:
th: กรุณากรอกค่าสำหรับ :

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
th: โปรดป้อนการตั้งค่าฐานข้อมูลที่คุณต้องการใช้สำหรับ LimeSurvey:

en: Please enter the name for the copied template:
th: กรุณาใส่ชื่อสำหรับแม่แบบที่คัดลอก:

en: Please enter your comment here
th: กรุณาใส่ความคิดเห็นของคุณที่นี่

en: Please explain something in detail:
th: กรุณาอธิบายรายละเอียดเพิ่มเติม:

en: Please fax your completed survey to:
th: กรุณาส่งโทรสารของแบบสอบถามที่เสร็จแล้วที่ :

en: Please fill in %s answers
th: กรุณากรอก %s คำตอบ

en: Please fill in at least %s answers
th: กรุณาเติมอย่างน้อย %s คำตอบ

en: Please fill in at least one answer
th: กรุณาเติมอย่างน้อยหนึ่งคำตอบ

en: Please fill in at most %s answers
th: กรุณาเติมอย่างมาก %s คำตอบ

en: Please fill in at most one answer
th: กรุณาเติมอย่างมากหนึ่งคำตอบ

en: Please fill in between %s and %s answers
th: กรุณากรอกคำตอบระหว่าง %s ถึง %s คำตอบ

en: Please fix this error in your database and try again
th: กรุณาซ่อมแซมฐานข้อมูลและลองอีกครั้ง

en: Please log in first.
th: กรุณาเข้าสู่ระบบก่อน

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
th: โปรดทราบว่าเมื่อมีการมีการตอบคำถามในแบบสอบถามครั้งนี้แล้ว แต่คุณต้องการที่จะเพิ่มหรือลบกลุ่ม / คำถามหรือการเปลี่ยนแปลงการตั้งค่าอย่างใดอย่างหนึ่ง. คุณจะต้องปิดการใช้งานแบบสอบถามครั้งนี้ซึ่งข้อมูลทั้งหมดจะย้ายเข้าสู่ ตารางแยกเก็บ

en: Please note: The export to Excel is currently limited to loading no more than 255 columns.
th: ข้อสังเกตุ: การส่งออกไปยัง Excel ต้องไม่เกิน 255 คอลัมน์

en: Please number each box in order of preference from 1 to
th: กรุณาใส่ตัวเลขลงในช่องว่างตามลำดับ จาก 1 ถึง

en: Please rank all items
th: กรุณาเรียงลำดับสำหรับทุกตัวเลือก

en: Please select %s answers
th: กรุณาเลือก %s คำตอบ

en: Please select a condition
th: กรุณาเลือกเงื่อนไข

en: Please select a condition.
th: กรุณาเลือกเงื่อนไข

en: Please select a field
th: กรุณาเลือกฟิลด์

en: Please select a field.
th: กรุณาเลือกฟิลด์

en: Please select a file to import!
th: กรุณาเลือกแฟ้มข้อมูลที่ต้องการนำเข้า

en: Please select a language:
th: กรุณาเลือกภาษา

en: Please select a user first
th: กรุณาเลือกผู้ใช้

en: Please select a user group first
th: กรุณาเลือกผู้ใช้

en: Please select at least %s answers
th: กรุณาเลือกอย่างน้อย %s คำตอบ

en: Please select at least one answer
th: กรุณาเลือกอย่างน้อยหนึ่งคำตอบ

en: Please select at least one file for deletion
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งไฟล์สำหรับการลบ

en: Please select at least one file for download
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งไฟล์สำหรับการดาวน์โหลด

en: Please select at least one participant
th: โปรดเลือกผู้เข้าร่วมอย่างน้อยหนึ่ง

en: Please select at least one participant.
th: โปรดเลือกอย่างน้อยหนึ่งที่ผู้เข้าร่วม

en: Please select at most %s answers
th: กรุณาเลือกอย่างมาก %s คำตอบ

en: Please select at most one answer
th: กรุณาเลือกอย่างมากหนึ่งคำตอบ

en: Please select between %s and %s answers
th: กรุณาเลือกระหว่าง %s ถึง %s คำตอบ

en: Please select the attributes that are to be added to the central database
th: กรุณาเลือกคุณสมบัติที่จะเข้ามาอยู่ในฐานข้อมูลกลาง

en: Please select your preferred language:
th: กรุณาเลือกภาษาที่คุณต้องการ:

en: Please submit by %s
th: กรุณาส่งก่อน %s

en: Please try again.
th: กรุณาลองอีกครั้ง

en: Please upload %s files
th: กรุณาอัพโหลด %s ไฟล์

en: Please upload %s more file(s).
th: กรุณาอัพโหลดอีก %s ไฟล์.

en: Please upload at least %s files
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างน้อย %s ไฟล์

en: Please upload at least one file
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างน้อย 1 ไฟล์

en: Please upload at most %s files
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างมาก %s ไฟล์

en: Please upload at most one file
th: กรุณาเลือกไฟล์เพื่ออัพโหลดอย่างมาก 1 ไฟล์

en: Please upload between %s and %s files
th: กรุณาอัพโหลดระหว่าง %s ถึง %s ไฟล์

en: Please upload one file
th: กรุณาอัพโหลด 1 ไฟล์

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
th: กรุณาใช้ปุ่มนำทางของโปรแกรม Limesurvey ไม่ควรใช้ปุ่ม back บนเบราเซอร์

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
th: กรุณาตรวจสอบข้อมูลก่อนอัพเดตฐานข้อมุล

en: Please wait ...
th: รอสักครู่...

en: Please write your answer here:
th: กรุณาให้คำตอบที่นี่:

en: Please write your answer(s) here:
th: กรุณาให้คำตอบที่นี่:

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Plugin '%s' was missing and is removed from the database.
th: ไม่พบปลั้กอิน '%s' และนำออกจากฐานข้อมูล

en: Plugin manager
th: ตัวจัดการปลั๊กอิน

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Populate database
th: ติดตั้งฐานข้อมูล

en: Popup HTML editor
th: ตัวแก้ไขในโหมด HTML แบบ Popup

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Portuguese (Brazilian)
th: โปรตุเกส(บราซิล)

en: Position:
th: ตำแหน่ง:

en: Possible attribute values
th: ค่าคุณสมบัติที่เป็นไปได้

en: Pre-installation check
th: ตรวจสอบก่อนการติดตั้ง

en: Pre-installation check for LimeSurvey
th: การตรวจสอบก่อนการติดตั้งสำหรับ LimeSurvey

en: Predefined
th: กำหนดไว้ล่วงหน้า

en: Predefined answer options for this question
th: ตัวเลือกคำตอบที่กำหนดไว้ล่วงหน้าสำหรับคำถามนี้

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
th: คำนำหน้า/ตามหลัง สำหรับรายการ Dropdown

en: Present answer options in reverse order
th: ตัวเลือกคำตอบปัจจุบันที่อยู่ในลำดับที่กลับกัน

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
th: แสดงเป็นกล่องข้อความแทนที่ตัวเลือก

en: Present subquestions/answer options in random order
th: เลือกคำถามย่อย/คำตอบในลำดับแบบสุ่ม

en: Presentation
th: การแสดงผล

en: Presentation & navigation
th: การแสดงผลและการนำทาง

en: Preview current question group
th: แสดงตัวอย่างกลุ่มคำถามนี้

en: Preview this group
th: ดูตัวอย่างกลุ่มนี้

en: Preview this question
th: แสดงตัวอย่างคำถามนี้

en: Preview this question group in:
th: แสดงตัวอย่างกลุ่มคำถามนี้ใน:

en: Preview this question in:
th: แสดงตัวอย่างคำถามนี้ใน:

en: Preview:
th: ดูตัวอย่าง:

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous answer fields
th: ฟิลด์คำตอบก่อนหน้า

en: Previous question
th: คำถามก่อนหน้านี้

en: Previous question group
th: กลุ่มคำถามก่อนหน้านี้

en: Previous questions
th: คำถามที่ผ่านมา

en: Previous session is set to be finished.
th: ช่วงที่แล้วได้ถูกกำหนดให้เสร็จสิ้นแล้ว

en: Print answers page
th: พิมพ์หน้ารายการคำตอบ

en: Print your answers.
th: พิมพ์คำตอบของท่าน

en: Printable survey page
th: แบบสอบถามในรูปแบบสำหรับสิ่งพิมพ์

en: Printable version
th: เวอร์ชันที่พิมพ์ได้

en: Prior to 16
th: ก่อน 16

en: Proceed to step %s
th: ดำเนินการในขั้นตอน %s

en: Processing...
th: กำลังดำเนินการ...

en: Progress
th: ความคืบหน้า

en: Public statistics?
th: เผยแพร่สถิติ?

en: Publication & access control
th: ความเป็นสาธารณะและการเข้าถึง

en: Punjabi
th: ปัญจาบ

en: Q1 and Q3 calculated using %s
th: การคำนวณหา ค่าควอไทล์ที่ 1 (Q1) และ 3 (Q3) โดยใช้ %s

en: Qmail
th: Q-Mail:

en: Question
th: คำถาม

en: Question Page
th: หน้ารายการคำถาม

en: Question Selection
th: การเลือกคำถาม

en: Question Type:
th: ลักษณะของคำถาม:

en: Question attribute
th: คุณสมบัติของคำถาม

en: Question attributes
th: คุณสมบัติคำถาม

en: Question attributes:
th: คุณสมบัติคำถาม:

en: Question by Question
th: ทีละคำถาม

en: Question code
th: รหัสคำถาม

en: Question code %s was updated to %s.
th: รหัสคำถาม %s อัพเดตเป็น %s.

en: Question code / ID
th: รหัสคำถาม / ID

en: Question code:
th: รหัสคำถาม:

en: Question codes must be unique.
th: รหัสคำถามต้องไม่ซ้ำกัน

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
th: รหัสคำถามต้องเริ่มต้นด้วยตัวอักษรภาษาอังกฤษและอาจมีตัวเลข

en: Question codes were successfully regenerated.
th: รหัสคำถามที่ถูกสร้างใหม่แล้ว

en: Question could not be created with error on %s: %s
th: ไม่สามารถสร้างคำถามได้ เพราะความผิดพลาด %s: %s

en: Question could not be created.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
th: ไม่สามารถลบคำถามได้ มีเงื่อนไขสำหรับคำถามอื่น ๆ ที่พึ่งพาคำถามนี้ คุณไม่สามารถลบคำถามนี้จนกว่าเงื่อนไขเหล่านั้นจะถูกลบออก

en: Question could not be updated
th: การอัพเดตคำถามนี้ยังไม่สามารถทำได้

en: Question could not be updated with error on %s: %s
th: ไม่สามารถอัพเดตคำถามได้จากความผิดพลาด %s: %s

en: Question could not be updated.
th: ไม่สามารถอัพเดตคำถามได้

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
th: ไม่สามารถอัพเดตคำถามได้ เนื่องจากมีเงื่อนไขสำหรับคำถามอื่น ๆ ที่อาศัยอยู่กับคำตอบในคำถามนี้และการเปลี่ยนชนิดจะทำให้เกิดปัญหาได้ คุณต้องลบเงื่อนไขเหล่านี้ก่อนที่คุณจะสามารถเปลี่ยนประเภทของคำถามนี้

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
th: การอัพเดตคำถามนี้อาจมีปัญหาเกิดขึ้น เนื่องจากได้มีการตั้งเงื่อนไขเชื่อมโยงความสัมพันธ์ไปยังคำถามที่เกี่ยวข้องอื่นๆ กรุณาลบเงื่อนไขของคำถามนี้ก่อนดำเนินการแก้ไขใดๆ เกี่ยวกับลักษณะของคำถาม

en: Question group
th: กลุ่มคำถาม

en: Question group import is complete.
th: นำเข้ากลุ่มคำถามเสร็จสมบูรณ์

en: Question group import summary
th: สรุปการนำเข้ากลุ่มคำถาม

en: Question group successfully saved.
th: บันทึกกลุ่มคำถามแล้ว

en: Question group/question organizer disabled
th: ปิดการใช้งานตัวจัด คำถาม/กลุ่มคำถาม

en: Question group:
th: กลุ่มคำถาม :

en: Question groups
th: กลุ่มคำถาม

en: Question groups:
th: กลุ่มคำถาม:

en: Question help
th: คำถามช่วยเหลือ

en: Question import is complete.
th: การนำเข้าคำถามสมบูรณ์

en: Question import summary
th: สรุปการนำเข้าคำถาม

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
th: ไม่สามารถสร้างคำถามในภาษา %s ได้เนื่องจากความผิดพลาด %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างคำถามในภาษา %s

en: Question index
th: ดัชนีคำถาม

en: Question is added to target (result is set to database default value).
th: คำถามถูกเพิ่มในเป้​​าหมาย (ผลลัพธ์ถูกตั้งค่าเป็นค่าเริ่มต้นฐานข้อมูล)

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
th: คำถามถูกย้ายไปยังกลุ่มอื่น (ผลลัพธ์นำเข้าอย่างถูกต้อง)

en: Question is removed from target (result is ignored).
th: คำถามถูกลบออกจากเป้าหมาย (ผลลัพธ์จะถูกละเว้น)

en: Question time
th: เวลาของคำถาม

en: Question type selector:
th: ตัวเลือกประเภทคำถาม:

en: Question validation equation
th: สมการการตรวจสอบของคำถาม

en: Question validation tip
th: เคล็ดลับการตรวจสอบของคำถาม

en: Question was successfully added.
th: คำถามถูกเพิ่มเข้ามาแล้ว

en: Question was successfully deleted.
th: คำถามถูกลบแล้ว

en: Question was successfully saved.
th: คำถามถูกบันทึกแล้ว

en: Question:
th: คำถาม :

en: Questions
th: คำถาม

en: Questions with conditions to this group
th: มีการตั้งค่าเงื่อนไขไว้กับคำถามอย่างน้อยหนึ่งข้อ สำหรับกลุ่มคำถามนี้

en: Questions:
th: คำถาม:

en: Quick CSV report
th: รายงาน CSV แบบรวดเร็ว

en: Quick add...
th: เพิ่มอย่างรวดเร็ว ...

en: Quick statistics
th: สถิติเบื้องต้น

en: Quick translation
th: การแปลแบบเร่งด่วน

en: Quick-add answers
th: เพิ่มคำตอบแบบรวดเร็ว

en: Quick-add subquestion or answer items
th: เพิ่มคำถามย่อยหรือคำตอบของคำถามแบบด่วน

en: Quick-add subquestions
th: เพิ่มคำถามย่อยแบบรวดเร็ว

en: Quick-translation
th: แปลแบบรวดเร็ว

en: Quota action
th: สถานะของโควต้า

en: Quota action:
th: การดำเนินการ โควต้า:

en: Quota could not be added.
th: ไม่สามารถเพิ่มโควต้าได้

en: Quota limit
th: จำกัด โควต้า

en: Quota limit:
th: จำกัด โควต้า:

en: Quota message
th: ข้อความโควต้า

en: Quota name
th: ชื่อโควต้า

en: Quota name:
th: ชื่อโควต้า:

en: Quotas
th: โควต้า

en: RANK
th: อันดับ

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
th: โปรดอ่านข้อความนี้ให้เข้าใจก่อนดำเนินการต่อ

en: Random order
th: ลำดับแบบสุ่ม

en: Randomization group name
th: ชื่อกลุ่มแบบสุ่ม

en: Randomization group:
th: กลุ่มแบบสุ่ม:

en: Randomize on each page load
th: สุ่มในการโหลดแต่ละหน้า

en: Range:
th: ขอบเขต:

en: Rank %s
th: ลำดับ %s

en: Ranking
th: คำตอบแบบจัดลำดับ

en: Reading file..
th: อ่านไฟล์..

en: Reading file...
th: กำลังอ่านไฟล์...

en: Reason:
th: เหตุผล:

en: Recommended
th: แนะนำ

en: Record Deleted
th: ข้อมูลถูกลบแล้ว

en: Record has been updated.
th: ข้อมูลถูกอัพเดทแล้ว

en: Records displayed:
th: แสดงจำนวนบันทึก:

en: Records imported
th: ได้ทำการนำเข้าระเบียนข้อมูลแล้ว

en: Recover your password
th: กู้คืนรหัสผ่าน

en: Referrer URL
th: URL อ้างอิง

en: Referrer URL will be saved.
th: บันทึก URL อ้างอิงแล้ว

en: Refresh list
th: เรียกรายชื่อใหม่

en: RegExp
th: นิพจน์ปรกติ (เช่น แบบ Perl5 และแบบ Posix)

en: Regenerate question codes
th: โค้ดคำถามนำกลับมาใช้ใหม่

en: Register Page
th: ลงทะเบียนหน้ารายการ

en: Registration
th: การลงทะเบียน

en: Registration attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์การลงทะเบียน:

en: Registration email
th: อีเมล์ลงทะเบียน

en: Registration email body:
th: เนื้อหาอีเมล์การลงทะเบียน:

en: Registration email subject
th: หัวข้ออีเมล์ลงทะเบียน

en: Registration email subject:
th: หัวข้อการลงทะเบียนอีเมล์:

en: Regular expression
th: นิพจน์ปรกตื (เช่น แบบ Perl5 และแบบ Posix)

en: Relevance
th: ความสัมพันธ์กัน

en: Relevance:
th: ความสัมพันธ์กัน:

en: Reload URL
th: โหลด URL ใหม่

en: Reload participant list
th: เรียกรายการผู้เข้าร่วมใหม่

en: Reload survey list
th: เรียกรายชื่อแบบสอบถามใหม่

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
th: เรียกแบบสอบถามของท่านโดยการคลิกที่ลิงค์ด้านล่าง (หรือคัดลอกไปใส่ในแถบบราวเซอร์แอดเดรส)

en: Reloading screen. Please wait.
th: โหลดหน้าจอ กรุณารอสักครู่

en: Remaining
th: คงเหลือ

en: Remaining:
th: คงเหลือ:

en: Reminder
th: การแจ้งเตือน

en: Reminder Email:
th: อีเมล์เตือนความจำ

en: Reminder attachments:
th: ไฟล์แนบอีเมล์เตือนความจำ:

en: Reminder count
th: จำนวนของการเตือนความจำ

en: Reminder count:
th: จำนวนรายการเตือนการตอบแบบสอบถาม

en: Reminder email
th: อีเมล์แจ้งเตือน

en: Reminder email body:
th: เนื้อหาอีเมล์เตือนความจำ:

en: Reminder email subject
th: หัวข้ออีเมลการแจ้งเตือน

en: Reminder email subject:
th: หัวเรื่องของอีเมลเตือน:

en: Reminder sent to:
th: การเตือนความจำถูกส่งไปยัง:

en: Reminder sent?
th: ส่งการเตือนความจำ ?

en: Reminder status:
th: สถานะการเตือนความจำ

en: Reminder to participate in a survey
th: การแจ้งเตือนการทำแบบสอบถาม

en: Reminder(s) sent
th: การเตือนความจำที่ส่งไปแล้ว

en: Remove
th: ลบออก

en: Remove condition
th: ลบเงื่อนไข

en: Remove search condition
th: ลบเงื่อนไขการค้นหา

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
th: ลบข้อความหรือยกเลิกทำเครื่องหมายในช่องทำเครื่องหมาย โดยอัตโนมัติ

en: Rename this template
th: เปลี่ยนชื่อแม่แบบนี้

en: Rename this template to:
th: เปลี่ยนชื่อแม่แบบนี้ไป:

en: Renumber scenario automatically
th: เรียงหมายเลขของเหตุการณ์อัตโนมัต

en: Renumber the new record.
th: ให้หมายเลขระเบียนใหม่

en: Reorder question groups / questions
th: เรียงลำดับ คำถาม/กลุ่มคำถาม

en: Repeat a string
th: ซ้ำค่าอักขระ

en: Repeat headers
th: ซ้ำส่วนหัว

en: Repeat headings every X subquestions (Set to 0 to deactivate heading repeat, deactivate minimum repeat headings from config).
th: แสดงหัวเรื่องซ้ำทุกๆ X คำถามย่อย (ตั้งค่าเป็น 0 เพื่อปิดการซ้ำหัวเรื่อง กำหนดได้จากการตั้งค่า)

en: Repeat password
th: กรอกรหัสผ่านอีกครั้ง

en: Replace
th: แทนที่

en: Replace label set?
th: แทนที่ชุดสัญลักษณ์

en: Replace the existing record.
th: แทนระเบียนที่มีอยู่ด้วยระเบียนใหม่

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
th: ให้เปลี่ยนจากคำว่า อื่นๆ เป็นตามข้อความที่กรอกโดยผู้ตอบ

en: Report and skip the new record.
th: รายงานและข้ามไปยังระเบียนถัดไป

en: Required
th: จำเป็น

en: Reset
th: ตั้งค่าใหม่

en: Reset Survey Logic
th: ยกเลิกตรรกะของแบบสอบถาม

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
th: เปลี่ยนสถานะของโทเค็นทั้งหมดกลับเป็นยังไม่ใช้

en: Reset answers and token completed state
th: เปลี่ยนสถานะของคำตอบและโทเค็นเป็นยังไม่สมบูรณ์

en: Reset conditions
th: รีเซ็ตเงื่อนไข

en: Reset conditions/relevance?
th: ตั้งค่าเงื่อนไข / ความเกี่ยวข้องใหม่?

en: Reset start/end date/time?
th: ตั้งค่า วัน/เวลา ที่ เริ่มต้น/สิ้นสุด หรือไม่

en: Reset the completed answers to the incomplete state
th: เปลี่ยนสถานะจากการตอบคำถามที่สมบูรณ์กลับเป็นยังไม่สมบูรณ์

en: Resources
th: ทรัพยากร

en: Resources Import Summary
th: สรุปการนำเข้าทรัพยากร

en: Resources import summary
th: สรุปการนำเข้าทรัพยากร

en: Response
th: การตอบคำถาม

en: Response ID
th: ID การตอบแบบสอบถาม

en: Response ID %s was successfully deleted.
th: ลบการตอบคำถาม ID %s แล้ว

en: Response filters
th: ตัวกรองการตอบคำถาม

en: Response import summary
th: สรุปนำเข้าการตอบคำถาม

en: Response rate
th: อัตราการตอบคำถาม

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
th: มีการตอบแบบสอบถาม {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
th: มีการตอบแบบสอบถาม {SURVEYNAME} พร้อมผล

en: Response summary
th: สรุปการตอบแบบสอบถาม

en: Responses
th: การตอบคำถาม

en: Responses & statistics
th: การตอบคำถามและสถิติ

en: Responses containing
th: การตอบคำถามได้รวม

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
th: การตอบคำถามในแบบสอบถามนี้เป็นแบบไม่นิรนาม

en: Responses to this survey are anonymized.
th: การตอบคำถามในแบบสอบถามนี้เป็นแบบนิรนาม

en: Responses will be date stamped.
th: การตอบแบบสอบถามจะทำการลงวันที่ไว้

en: Responses will have the IP address logged
th: การตอบแบบสอบถามจะทำการบันทึกที่อยู่ IP ไว้

en: Responses will have their referring URL logged.
th: การตอบแบบสอบถามจะทำการบันทึก URL อ้างอิง ไว้

en: Responses will not be date stamped.
th: การตอบแบบสอบถามจะไม่มีการลงวันที่ไว้

en: Responses will not have the IP address logged.
th: การตอบแบบสอบถามจะไม่มีการบันทึกที่อยู่ IP ไว้

en: Responses will not have their referring URL logged.
th: การตอบแบบสอบถามจะไม่มีการบันทึก URL อ้างอิง ไว้

en: Restart this Survey
th: เริ่มทำแบบสอบถามใหม่

en: Restore
th: เรียกคืน

en: Restore options
th: เรียกการตั้งค่าทางเลือกเดิมกลับคิน

en: Restrict input to integer values
th: ข้อมูลตัวเลขเท่านั้น

en: Result
th: ผลลัพธ์

en: Results
th: ผลลัพธ์

en: Results from LDAP Query.
th: ผลลัพธ์ที่ได้จากการค้น LDAP

en: Resume later
th: ทำต่อภายหลัง

en: Return to survey
th: กลับสู่แบบสอบถาม

en: Return to survey administration
th: กลับสู่หน้าผู้บริหารระบบ

en: Returns true if all non-empty responses are unique
th: ตอบกลับเป็นค่า จริง ถ้าการตอบคำถามที่ไม่ว่างเปล่าทั้งหมดไม่ซ้ำกัน

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
th: ส่งค่ากลับเป็น จริง (1) ถ้าเป็นวันที่ถูกต้องในปฏิทินเกรกอเรียน

en: Reverse a string
th: กลับค่าอักขระ

en: Reverse answer order
th: กลับลำดับคำตอบ

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Rows
th: แถว

en: Russian
th: รัสเชีย

en: SMTP debug mode:
th: โหมดการแก้ไข SMTP:

en: SMTP debug output:
th: ข้อบกพร่องของ SMTP:

en: SMTP password:
th: รหัสผ่าน SMTP:

en: SMTP username:
th: ชื่อผู้ใช้ SMTP

en: SPSS export scale type
th: ประเภทสเกลของ SPSS สำหรับส่งออก

en: SPSS version:
th: เวอร์ชั่น SPSS :

en: SQL CODE THAT FAILED
th: คำสั่ง SQL ที่ผิดพลาด

en: SQL command failed: %s
th: คำสั่ง SQL ผิดพลาด: %s

en: Same
th: เท่าเดิม

en: Same height for all answer options
th: ความสูงเหมือนกันสำหรับตัวเลือกคำตอบทั้งหมด

en: Same height for lists
th: ความสูงเหมือนกันสำหรับรายการ

en: Save
th: บันทึก

en: Save & Load
th: การบันทึกและเรียกข้อมูล

en: Save & edit survey text elements
th: บันทึกและแก้ไขข้อความของแบบสอบถาม

en: Save / Activate survey
th: บันทึก / เปิดใช้งานแบบสอบถาม

en: Save IP Address?
th: บันทึก IP address?

en: Save IP address?
th: บันทึก IP address?

en: Save Now
th: บันทึก

en: Save Page
th: บันทึกหน้ารายการ

en: Save and close
th: บันทึกและปิด

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
th: บันทึกทั้งหมดไว้ใน ไดเร็กทอรี่ R (ใช้ getwd() และ setwd() ในหน้าต่างของ R command เพื่อเข้าถึงและกำหนดค่า)

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save city
th: บันทึกเมือง

en: Save country
th: บันทึกประเทศ

en: Save for further completion by survey user
th: บันทึกการตอบแบบสอบถามเพิ่มเติมโดยผู้ใช้

en: Save plugin settings
th: บันทึกการตั้งค่าปลั๊กอิน

en: Save postal code
th: บันทึกรหัสไปรษณีย์

en: Save question group
th: บันทึกกลุ่มคำถาม

en: Save quota
th: บันทึกโควต้า

en: Save referrer URL?
th: บันทึก URL อ้างอิง?

en: Save settings
th: บันทึกการตั้งค่า

en: Save state
th: บันทึกรัฐ

en: Save this, then create another:
th: บันทึกนี้แล้วสร้างอีกอัน:

en: Save timings?
th: บันทึกการกำหนดเวลา?

en: Save your unfinished survey
th: บันทึกแบบสอบถามที่ยังไม่เสร็จสิ้น

en: Saved Responses
th: การตอบคำถามที่บันทึกไว้

en: Saved Responses:
th: การตอบคำถามที่บันทึกไว้:

en: Saved Survey Details
th: รายละเอียดแบบสอบถามที่บันทึก

en: Saved name
th: ชื่อที่บันทึก

en: Scale
th: ระดับการชี้วัด

en: Scale 1
th: มาตรวัดที่ 1

en: Scale 2
th: มาตรวัดที่ 2

en: Scenario
th: เหตุการณ์

en: Scope
th: ขอบข่าย

en: Screen:
th: หน้าจอ:

en: Search
th: ค้นหา

en: Search attributes
th: ค้นหาคุณสมบัติ

en: Search shared participants
th: ค้นหาผู้เข้าร่วมที่ใช้ร่วมกัน

en: Search...
th: ค้นหา...

en: Second choice
th: ตัวเลือกที่สอง

en: Section
th: หมวดหมู่

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Security Question
th: คำถามเพื่อความปลอดภัย

en: Security alert
th: การแจ้งเตือนเรื่องความปลอดภัย

en: Security question
th: คำถามรักษาความปลอดภัย

en: Security question:
th: คำถามความปลอดภัย

en: Select Answer
th: เลือกคำตอบ

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
th: เลือกไฟล์คำถาม LimeSurvey (* CSV. lsq / *.)

en: Select ZIP File:
th: เลือกไฟล์ ZIP:

en: Select ZIP file:
th: เลือกไฟล์ ZIP :

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Select at least one attribute.
th: เลือกอย่างน้อยหนึ่งคุณสมบัติ

en: Select at least one survey.
th: เลือกไม่น้อยกว่าหนึ่งแบบสอบถาม

en: Select columns
th: เลือกคอลัมน์

en: Select file
th: เลือกไฟล์

en: Select output format
th: เลือกรูปแบบการแสดงผล

en: Select question
th: เลือกคำถาม

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
th: เลือกไฟล์กลุ่มคำถาม (. LSG / csv):

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv, *.txt) or survey archive (*.lsa):
th: เลือกไฟล์โครงสร้าง (*.lss, *.csv, *.txt, *.lsa):

en: Select survey to copy:
th: เลือกแบบสอบถามที่จะคัดลอก:

en: Select template ZIP file:
th: เลือกไฟล์แม่แบบเป็น ZIP :

en: Select the LDAP query you want to run:
th: กรุณาเลือกข้อมูล LDAP ที่ต้องการดำเนินการ:

en: Select the answer for each subquestion.
th: เลือกคำตอบสำหรับแต่ละคำถามย่อย

en: Select the type of chart to be displayed
th: เลือกประเภทแผนภูมิที่ต้องการแสดง

en: Select...
th: เลือก ...

en: Semicolon
th: อัฒภาค

en: Send
th: ส่ง

en: Send Invitations
th: ส่งคำเชิญชวน

en: Send Reminders
th: ส่งการเตือนความจำ

en: Send a reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
th: ส่งจดหมายเตือนไปยังรายการที่เลือก

en: Send an invitation email to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
th: ส่งจดหมายเชิญไปยังรายการที่เลือก

en: Send basic admin notification email to:
th: ส่งอีเมล์แจ้งเตือนอย่างง่ายของผู้ดูแลระบบ:

en: Send confirmation emails?
th: ส่งอีเมลยืนยัน?

en: Send detailed admin notification email to:
th: ส่งอีเมล์แจ้งเตือนอย่างละเอียดของผู้ดูแลระบบ:

en: Send email invitation
th: ส่งอีเมล์เชิญชวน

en: Send email invitations
th: ส่งอีเมล์เชิญชวน

en: Send email reminder
th: ส่งอีเมล์เตือนความจำ

en: Send invitation email to this person (if they have not yet been sent an invitation email)
th: ส่งอีเมล์เชิญชวนไปยังบุคคลนี้(ในกรณีที่ยังไม่ส่งจดหมายเชิญ)

en: Send invitation email to token ID(s):
th: ส่งอีเมลเชิญไปที่โทเค็นหมายเลข :

en: Send me a copy:
th: ให้ส่งสำเนามาที่ฉัน:

en: Send reminder email to this person (if they have already received the invitation email)
th: ส่งอีเมลแจ้งเตือนให้กับบุคคลนี้ (ถ้าพวกเขาได้รับอีเมล์เชิญชวนแล้ว)

en: Send reminder to token ID(s):
th: ส่งการเตือนให้ token ID :

en: Sending invitations...
th: กำลังส่งการเชิญชวน

en: Sending reminders...
th: กำลังส่งการแจ้งเตือน ...

en: Sending to Token IDs
th: ส่งไปยัง ID โทเค็น

en: Sep
th: ก.ย.

en: September
th: กันยายน

en: Serbian (Cyrillic)
th: เซอร์เบีย (ซีริลลิ)

en: Serbian (Latin)
th: เซอร์เบีย (ละติน)

en: Server name & port:
th: ชื่อเซิร์ฟเวอร์และพอร์ต

en: Server time:
th: เวลาเซิร์ฟเวอร์:

en: Server type:
th: ชนิดของเซิร์ฟเวอร์:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
th: ช่วงเวลาที่ดำเนินการทำแบบสอบถามได้ (วินาที):

en: Set Survey Rights
th: กำหนดสิทธิของการจัดการแบบสอบถาม

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
th: กำหนดสเกลเฉพาะของ SPSS สำหรับคำถามนี้

en: Set conditions for this question
th: กำหนดเงื่อนไขสำหรับคำถามนี้

en: Set cookie to prevent repeated participation?
th: กำหนดค่าคุกกี้เพื่อป้องกันการร่วมตอบแบบสอบถามซ้ำซ้อน

en: Set global permissions for this user
th: กำหนดค่าสิทธิ์โดยรวมสำหรับผู้ใช้นี้

en: Set name:
th: ชื่อชุด:

en: Set survey permissions
th: กำหนดสิทธิ์แบบสอบถาม

en: Set template permissions for this user
th: กำหนดเงื่อนไขสำหรับตัวแบบสำหรับผู้ใช้นี้

en: Set templates that this user may access
th: ตั้งค่าเทมเพลทที่ผู้ใช้อาจเข้าไปดำเนินการได้

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
th: ตั้งค่าเปอร์เซ็นความกว้าง(1-100)ของคอลัมน์คำถาม (ย่อย)

en: Set token length to:
th: กำหนดความยาวโทเค็นไว้ที่:

en: Set user permissions
th: ตั้งค่าการอนุญาตของผู้ใช้

en: Settings & Plugins
th: การตั้งค่าและปลั๊กอิน

en: Settings for plugin %s
th: ตั่งค่าสำหรับปลั๊กอิน %s

en: Settings for plugin: %s
th: ตั้งค่าสำหรับปลั๊กอิน: %s

en: Share
th: แบ่งปัน

en: Share panel
th: แผงควบคุมการแบ่งปัน

en: Share participants with other users
th: แบ่งปันผู้เข้าร่วมกับผู้อื่น

en: Share the selected participants
th: แบ่งปันผู้เข้าร่วมที่เลือก

en: Shared user id
th: ID ของผู้ใช้ที่แบ่งปัน

en: Shared with
th: แบ่งปันกับ

en: Sharing participants...
th: แบ่งปันผู้เข้าร่วม ...

en: Shift-JIS Japanese
th: ญี่ปุ่น (Shift-JIS)

en: Short Free Text
th: คำตอบข้อความแบบสั้น

en: Short names
th: ชื่อย่อ

en: Should we proceed with the delete?
th: คุณต้องการลบ?

en: Show
th: แสดง

en: Show "No answer"
th: แสดง "ไม่มีคำตอบ"

en: Show "There are X questions in this survey"
th: แสดงข้อความ "มีคำถามอยู่ X คำถามในแบบสอบถามนี้"

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
th: แสดงตัวเลือก "ไม่มีคำตอบ" สำหรับคำถามที่ไม่บังคับต้องตอบ:

en: Show Details of this Question
th: แสดงรายละเอียดของคำถามนี้

en: Show PHPInfo
th: แสดง PHPInfo

en: Show [<< Prev] button
th: แสดงปุ่ม [<< ก่อนหน้า]

en: Show advanced settings
th: แสดงการตั้งค่าขั้นสูง

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
th: แสดงการแจ้งเตือนถ้าคำตอบเกินกว่าจำนวนสูงสุดของคำตอบ

en: Show both
th: แสดงทั้งสอง

en: Show both (Forced by the system administrator)
th: แสดงทั้งสอง (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show comment
th: แสดงข้อคิดเห็น

en: Show conditions for this question
th: แสดงเงื่อนไขสำหรับคำถามนี้

en: Show details of this group
th: แสดงรายละเอียดของกลุ่มนี้

en: Show details of this question
th: แสดงรายละเอียดของคำถามนี้

en: Show details of this survey
th: แสดงรายละเอียดของแบบสอบถามนี้

en: Show during registration?
th: แสดงระหว่างการลงทะเบียน?

en: Show grand total
th: แสดงผลรวมทั้งหมดสำหรับ

en: Show grand total for either columns or rows
th: แสดงผลรวมทั้งหมดสำหรับคอลัมน์หรือแถว

en: Show graphs
th: แสดงกราฟ

en: Show graphs in public statistics?
th: แสดงแผนภูมิของสถิติ?

en: Show group description only
th: แสดงเพียงคำอธิบายกลุ่ม

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
th: แสดงคำอธิบายกลุ่มเท่านั้น (ถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show group name and/or group description
th: แสดงชื่อกลุ่มและ/หรือคำอธิบายกลุ่ม

en: Show group name only
th: แสดงเพียงชื่อกลุ่ม

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
th: ชื่อกลุ่มแสดงเท่านั้น (ถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show header in answers export PDFs?
th: ต้องการให้แสดงหัวในคำตอบเมื่อส่งออกเป็น PDF หรือไม่

en: Show help
th: แสดงความช่วยเหลือ

en: Show in public statistics
th: แสดงในหน้าสถิติ

en: Show javascript alert
th: แสดงคำเตือนแบบ javascript

en: Show last..
th: แสดงสุดท้าย..

en: Show last...
th: แสดงสุดท้าย..

en: Show next..
th: แสดงถัดไป..

en: Show next...
th: แสดงถัดไป..

en: Show previous..
th: แสดงก่อนหน้า..

en: Show previous...
th: แสดงก่อนหน้า..

en: Show progress bar
th: แสดงแถบความก้าวหน้า

en: Show question code only
th: รหัสแสดงคำถามเท่านั้น

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
th: แสดงรหัสคำถามเท่านั้น (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show question group name and/or description
th: แสดงชื่อกลุ่มคำถาม และ/หรือ คำอธิบาย

en: Show question index / allow jumping
th: แสดงดัชนีคำถาม/กระโดดระหว่างคำถาม

en: Show question number and/or code
th: แสดงหมายเลขและ/หรือรหัสคำถาม

en: Show question number and/or question code
th: แสดงหมายเลขคำถาม และ/หรือ รหัสคำถาม

en: Show question number only
th: แสดงหมายเลขคำถามเท่านั้น

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
th: แสดงหมายเลขคำถามเท่านั้น (ถูกกำหนดใช้โดยผู้ดูแลระบบ)

en: Show start...
th: แสดงการเริ่ม ...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
th: แสดงสถิติของคำถามนี้ในหน้าสถิติ

en: Show summary information
th: แสดงข้อมูลสรุป

en: Show text responses inline:
th: แสดงงข้อความของคำตอบในแต่ละบรรทัด

en: Show this token entry
th: แสดงรายการโทเค็นนี้

en: Show title
th: แสดงหัวข้อ

en: Show token summary
th: แสดงสรุปโทเค็น

en: Show totals for
th: แสดงผลรวมสำหรับ

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
th: แสดงผลรวมสำหรับ แถว, สดมภ์ หรือ ทั้งแถวและสดมภ์

en: Show update notifications:
th: แสดงการแจ้งเตือนการอัพเดตโปรแกรม:

en: Show welcome screen?
th: แสดงหน้าจอต้อนรับ?

en: Showing Filtered Results
th: แสดงผลลัพธ์ที่มีการกรองแล้ว

en: Simple selector
th: ตัวเลือกอย่างง่าย

en: Simple template editor
th: ตัวแก้ไขแม่แบบอย่างง่าย

en: Single checkbox
th: ตัวเลือกแบบ  checkbox

en: Single choice questions
th: คำถามแบบเลือก 1 คำตอบ

en: Single response: ID %s
th: ID ของการตอบคำถาม: %s

en: Sinhala
th: สิงหล

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site name:
th: ชื่อเว็บไซต์:

en: Size
th: ขนาด

en: Skipped tokens entry:
th: รายการโทเค็นที่ข้ามไป:

en: Slider
th: ตัวเลื่อน

en: Slider accuracy
th: ความแม่นยำของตัวเลื่อน

en: Slider initial value
th: ค่าตั้งต้นของตัวเลื่อน

en: Slider left/right text separator
th: ตัวคั่นคำตอบ สำหรับตัวเลื่อน (ทางซ้าย/ขวา)

en: Slider maximum value
th: ค่าสูงสุดของตัวเลื่อน

en: Slider minimum value
th: ค่าต่ำสุดของตัวเลื่อน

en: Slider start as this value (this will set the initial value). You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page.
th: เริ่มต้น Slider เป็นค่านี้ (นี้จะตั้งค่าตั้งต้น) คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้า

en: Slider starts at the middle position
th: ตัวเลื่อนแสดงที่ตำแหน่งกลางสเกล

en: Slovak
th: สโลวัก

en: Slovenian
th: สโลเวเนีย

en: Some Question have been disabled
th: บางคำถามถูกปิดการใช้งาน

en: Some URL description
th: รายละเอียดของที่อยู่เว็บไซต์ (URL)

en: Some example answer option
th: ตัวอย่างคำตอบ

en: Some example subquestion
th: ตัวอย่างคำถามย่อย

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
th: ขั้นตอนง่ายๆ ในการสร้างแบบสอบถามชิ้นแรกของคุณ:

en: Some text in this answer
th: บางข้อความในคำตอบนี้

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
th: มีบุคคลที่สามกำลังพยายามเข้าถึงระบบ LimeSurvey ที่ท่านใช้ แต่หากท่านบังเอิญเข้าไปยังลิงค์ของเว็บไซต์ที่ไม่ปลอดภัย กรุณาแจ้งแก่ผู้บริหารระบบของท่าน

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
th: ขออภัย ไม่มีลักษณะของคำถามที่ท่านต้องการในแบบสอบถามนี้

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
th: ขออภัย การตอบแบบสอบถามของท่านได้เกินโควต้าของแบบสอบถามนี้

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
th: ขออภัย โมดูลของ LDAP ได้หายไปจากการตั้งค่าของ PHP ของท่าน

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
th: ขออภัย เนื่องจากคำถามนี้ได้ยังไม่มีการตอบคำถามดังนั้นแผนภูมิจะไม่สามารถแสดงได้

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
th: ขออภัย แต่คำถามนี้มีตัวเลือกคำตอบมากเกินไปที่จะแสดงอย่างถูกต้องในแผนภูมิ

en: Sorry, no more files can be uploaded!
th: ขออภัย ไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ได้อีก!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
th: ขออภัย, อนุญาตไฟล์เฉพาะประเภท %s

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
th: ขออภัย, คำถามสามารถอัพโหลดได้เพียง %s ไฟล์!

en: Sorry, the request failed!
th: ขออภัย, การทำงานล้มเหลว

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
th: ขออภัย, ฟล์ที่อัปโหลด (%s) มีขนาดใหญ่กว่าขนาดที่อนุญาติ %s KB.

en: Sorry, there was an error uploading your file
th: ขออภัย มีข้อผิดพลาดในการอัพโหลดไฟล์ของคุณ

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
th: ขออภัย, ไฟล์นามสกุล (%s) ไม่อนุญาต!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
th: ออภัย, ไฟล์นี้ใหญ่เกินไป. อนุญาตให้ไฟล์ใหญ่ที่สุดเพียง %s KB .

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
th: ขออภัย, ไฟล์นี้ใหญ่เกินไป. อนุญาตให้ไฟล์ใหญ่ที่สุดเพียง %s KB .

en: Sorry. There is no matching survey.
th: ขออภัย ไม่มีหัวข้อแบบสอบถามที่ต้องการ

en: Sort answers alphabetically
th: เรียนลำดับคำตอบตามตัวอักษร

en: Sort the answer options alphabetically
th: เรียงลำดับตัวเลือกคำตอบตามลำดับตัวอักษร

en: Source table
th: ตารางแหล่งที่มา

en: Spanish
th: สเปน

en: Spanish (Argentina)
th: สเปน (อาร์เจนตินา)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
th: สเปน (อาร์เจนตินา) (ไม่เป็นทางการ)

en: Spanish (Chile)
th: สเปน (ชิลี)

en: Spanish (Mexico)
th: สเปน (แม็กซิโก)

en: Specify how array-filtered sub-questions should be displayed
th: ระบุวิธีการกรองอาร์เรย์ ย่อยคำถามที่ควรจะแสดง

en: Square root
th: รากที่สอง

en: Standard Fields
th: ฟิลด์มาตรฐาน

en: Standard deviation
th: ค่าเบี่ยงเบนมาตรฐาน

en: Standard files:
th: ไฟล์มาตรฐาน:

en: Standard token fields
th: ฟิลด์โทเค็นแบบมาตรฐาน

en: Start HTML editor in a popup window
th: เริ่มแก้ไข HTML ในหน้าต่างป๊อปอัพ

en: Start bounce processing
th: เริ่มต้นการประมวลผลตีกลับ

en: Start date/time:
th: วัน/เวลา ที่เริ่ม:

en: Start installation
th: เริ่มการติดตั้ง

en: Start language
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Start language:
th: ภาษาเริ่มต้น

en: Started but not yet completed
th: เริ่มทำแต่ยังไม่เสร็จสมบูรณ์

en: Starting from:
th: เริ่มต้นจาก:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
th: เวอร์ชั่น 2.05 ในชื่อตัวแปรควรประกอบด้วยตัวอักษรและตัวเลขและไม่อาจเริ่มต้นด้วยหมายเลข ชื่อตัวแปรนี้ถูกยกเลิก

en: Statistics
th: สถิติข้อมูล

en: Statistics URL
th: URL สถิติ

en: Statistics survey %s
th: สถิติแบบสอบถาม %s

en: Status
th: สถานะ

en: Step 1:
th: ขั้นที่ 1:

en: Step 2:
th: ขั้นที่ 2:

en: Step value
th: ค่าที่กำหนดตามขั้น

en: Stop this survey
th: หยุดแบบสอบถามนี้

en: Store the city?
th: บันทึกเมืองหรือไม่?

en: Store the country?
th: บันทึกประเทศหรือไม่?

en: Store the postal code?
th: บันทึกรหัสไปรษณีย์หรือไม่?

en: Store the state?
th: บันทึกรัฐหรือไม่?

en: Straight
th: ตามลำดับ

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
th: ตัดช่องว่าง (หรือตัวอื่น ๆ) จากต้นและท้ายอักขระ

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
th: ตัดช่องว่าง (หรือตัวอื่น ๆ ) จากจุดเริ่มต้นอักขระ

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
th: ตัดช่องว่าง (หรือตัวอื่น ๆ ) จากท้ายอักขระ

en: Sub-question validation equation
th: สมการการตรวจสอบของคำถามย่อย

en: Sub-question validation tip
th: เคล็ดลับการตรวจสอบของคำถามย่อย

en: Subject
th: เรื่อง

en: Subject:
th: เรื่อง:

en: Submission date
th: วันส่ง

en: Submit
th: ส่ง

en: Submit Your Survey.
th: ส่งคำตอบของแบบสอบถาม

en: Submit your answers
th: ส่งคำตอบของท่าน

en: Submit your survey.
th: ส่งแบบสอบถาม

en: Submitted
th: ยืนยันแล้ว

en: Subquestion
th: คำถามย่อย

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
th: รหัส คำถามย่อย อาจมีเพียงตัวอักษรและตัวเลข

en: Subquestion codes must be unique.
th: รหัส คำถามย่อย ต้องไม่ซ้ำกัน

en: Subquestion:
th: คำถามย่อย:

en: Subquestions
th: คำถามย่อย

en: Subquestions %s could not be updated.
th: คำถามย่อย %s ไม่สามารถอัพเดตได้.

en: Subquestions were successfully saved.
th: บันทึกคำถามย่อยเรียบร้อย

en: Subtotals based on displayed questions
th: ผลรวมย่อยตามคำถามที่ปรากฏ

en: Success
th: สำเร็จ

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Successfully created token entries
th: ทำการสร้างรายการโทเค็นแล้ว

en: Sum
th: ผลรวม

en: Summary
th: สรุป

en: Superadministrator
th: ผู้ดูแลสูงสุด

en: Support this project - Donate to
th: สนับสนุนโครงการนี้ได้โดยการบริจาคไปยัง

en: Survey
th: แบบสอบถาม

en: Survey %s
th: แบบสอบถาม %s

en: Survey Access
th: การเข้าถึงแบบสอบถาม

en: Survey Format is %s:
th: รูปแบบของแบบสอบถามคือ %s:

en: Survey Has Been Deactivated
th: แบบสอบถามได้ถูกยกเลิกการทำงานแล้ว

en: Survey ID
th: ID แบบสอบถาม:

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
th: หมายเลขแบบสอบถาม (ID) %d ถูกบันทึกที่ %s รวมทั้งหมด %d รายการ

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
th: ID แบบสอบถาม %d ถูกบันทึกที่ %s รวมทั้งหมด %d รายการ (%s)

en: Survey List Page
th: หน้ารายการแบบสอบถาม

en: Survey URL
th: URL ของแบบสอบถาม

en: Survey activation
th: การเปิดใช้งานแบบสอบถาม

en: Survey admin can choose
th: ผู้ดูแลแบบสอบถามสามารถเลือก

en: Survey administrator
th: ผู้ดูแลแบบสอบถาม

en: Survey archive (.lsa)
th: แบบสอบถามเก่า (.lsa)

en: Survey bounce email:
th: อีเมล์ตีกลับของแบบสอบถาม:

en: Survey cannot be activated yet.
th: แบบสอบถามยังไม่สามารถทำงานได้ในขณะนี้

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
th: แบบสอบถามไม่สามารถเริ่มทำงานได้ เนื่องจากท่านไม่ได้รับอนุญาต หรือ ไม่มีคำถามใดๆ ในแบบสอบถามนี้

en: Survey content
th: เนื้อหาแบบสอบถาม

en: Survey copy summary
th: สรุปการคัดลอกแบบสอบถาม

en: Survey could not be created because it did not have a title
th: แบบสอบถามไม่สามารถสร้างขึ้นได้ กรุณาใส่ชื่อของแบบสอบถามก่อน

en: Survey could not be updated
th: แบบสอบถามไม่สามารถอัพเดตได้

en: Survey could not be updated.
th: แบบสอบถามไม่สามารถอัพเดทได้

en: Survey currently active
th: แบบสอบถามทำงานอยู่ในขณะนี้

en: Survey deleted.
th: ลบแบบสอบถามแล้ว

en: Survey deletion
th: การลบแบบสอบถาม

en: Survey does not pass consistency check
th: แบบสอบถามไม่ผ่านการตรวจสอบความเที่ยงตรง

en: Survey expiration date
th: วันสิ้นสุดของแบบสอบถาม

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
th: แบบสอบถามได้เริ่มทำงานแล้ว ตารางผลลัพธ์ได้ถูกสร้างขึ้นแล้ว

en: Survey import summary
th: สรุปการนำเข้าแบบสอบถาม

en: Survey links
th: ลิ้งค์แบบสอบถาม

en: Survey mode is set to %s:
th: โหมดแบบสอบถามถูกกำหนดเป็น %s:

en: Survey name
th: ชื่อแบบสอบถาม

en: Survey name (ID)
th: แบบสอบถามเลขที่ (ID):

en: Survey name (ID):
th: ชื่อแบบสอบถาม (เลขที่):

en: Survey name-[SID]/Group name
th: ชื่อแบบสอบถาม [SID] / ชื่อกลุ่ม

en: Survey participants
th: ผู้เข้าร่วมแบบสอบถาม

en: Survey permissions
th: สิทธิ์ของแบบสอบถาม

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
th: อัพเดตการอนุญาตของแบบสอบถามสำหรับผู้ใช้กลุ่มนี้เรียบร้อย

en: Survey permissions were successfully updated.
th: อัพเดตการอนุญาตของแบบสอบถามเรียบร้อย

en: Survey preview only for administration users
th: การแสดงการทดลองแบบสอบถามนี้สำหรับผู้บริหารระบบเท่านั้น

en: Survey properties
th: คุณสมบัติของแบบสอบถาม

en: Survey quota
th: โควต้าของแบบสอบถาม

en: Survey quotas
th: โควต้าของแบบสอบถาม

en: Survey registration confirmation
th: อีเมล์สำหรับบุคคลทั่วไปที่ลงทะเบียน

en: Survey response
th: การตอบคำถามของแบบสอบถาม

en: Survey response %d
th: การตอบคำถามของแบบสอบถาม %d

en: Survey security
th: ความปลอดภัยของแบบสอบถาม

en: Survey settings
th: การตั้งค่าแบบสอบถาม

en: Survey settings were successfully saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแบบสอบถามเรียบร้อยแล้ว

en: Survey structure (.lss)
th: โครงสร้างแบบสอบถาม (lss.)

en: Survey structure import summary
th: สรุปการนำเข้าโครงสร้างแบบสอบถาม

en: Survey table could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างตารางแบบสอบถาม

en: Survey table name
th: ชื่อตารางแบบสอบถาม

en: Survey text elements
th: สำรวจองค์ประกอบข้อความ

en: Survey text elements successfully saved.
th: บันทึกข้อความแบบสอบถามเรียบร้อยแล้ว

en: Survey title
th: ชื่อเรื่องแบบสอบถาม

en: Survey title and description
th: หัวข้อและรายละเอียดแบบสอบถาม

en: Survey was successfully added.
th: แบบสอบถามถูกเพิ่มแล้ว

en: Surveys
th: แบบสอบถาม

en: Surveys:
th: แบบสอบถาม:

en: Swahili
th: ภาษาสวาฮิลี

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Switch to closed-access mode
th: เปลี่ยนเป็นโหมดการเข้าถึงแบบปิด

en: System overview
th: ภาพรวมของระบบ

en: TIS620 Thai
th: ไทย TIS620

en: Table prefix
th: คำนำหน้าชื่อตาราง

en: Tamil
th: ทมิฬ

en: Target (sub-)question:
th: เป้าหมาย คำถาม(ย่อย):

en: Target question
th: คำถามเป้าหมาย

en: Tempdir %s is not writable
th: แฟ้มข้อมูลชั่วคราว (Tempdir) %s ไม่สามารถบันทึกข้อมูลได้

en: Template %s not found, please review when activating.
th: ไม่พบตัวแบบ %s กรุณาตรวจสอบในขั้นตอนการ activate

en: Template '%s' does already exist.
th: ไม่พบเทมเพลท '%s'

en: Template '%s' was successfully deleted.
th: เทมเพลท  '%s' ได้ถูกลบแล้ว

en: Template Editor
th: ตัวแก้ไขแม่แบบ

en: Template Preview:
th: แสดงตัวอย่างแม่แบบ:

en: Template Sample
th: ตัวอย่างตัวแบบ

en: Template could not be renamed to `%s`.
th: แม่แบบไม่สามารถเปลี่ยนชื่อเป็น '%s' ได้

en: Template editor
th: ตัวแก้ไขแม่แบบ

en: Template editor mode
th: โหมดการแก้ไขแม่แบบ

en: Template editor:
th: ตัวแก้ไขแม่แบบ:

en: Template name
th: ชื่อแม่แบบ

en: Template permissions were updated successfully.
th: การอนุญาตสำหรับการดำเนินการกับเทมเพลทได้ถูกอัพเดตแล้ว

en: Template preview image
th: ภาพตัวอย่างแม่แบบ

en: Template upgrade summary
th: สรุปการปรับปรุงแม่แบบ

en: Template(s) to be verified :
th: แม่แบบที่ตรวจสอบ:

en: Template:
th: แม่แบบ:

en: Templates
th: แม่แบบ

en: Terminate survey
th: ยุติการทำแบบสอบถาม

en: Terminate survey with warning
th: ยุติการทำแบบสอบถามด้วยคำเตือน

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
th: ทดสอบว่าเซิร์ฟเวอร์ของคุณเปิดการใช้งาน SSL โดยการคลิกที่ลิงค์นี้

en: Test survey
th: ทดสอบแบบสอบถาม

en: Test this survey
th: ทดสอบแบบสอบถามนี้

en: Text [Help] (Tip)
th: ข้อความ [ช่วยเหลือ] (เคล็ดลับ)

en: Text box
th: กล่องข้อความ

en: Text display
th: การแสดงผลข้อความ

en: Text inputs
th: การป้อนเข้าข้อความ

en: Text needs to be lowercase.
th: ตัวอักษรต้องการเป็นตัวพิมพ์เล็ก

en: Text needs to be uppercase.
th: ตัวอักษรต้องการตัวพิมพ์ใหญ่

en: Text questions
th: คำถามแบบตอบในกล่องข้อความ

en: Thai
th: ไทย

en: Thank you for completing this survey.
th: ขอขอบพระคุณที่ท่านได้ร่วมแบบสอบถามนี้

en: Thank you for registering to participate in this survey.
th: ขอบคุณสำหรับการลงทะเบียนเพื่อตอบแบบสอบถามนี้

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
th: ขอขอบคุณที่บันทีกการตอบแบบสอบถาม รายละเอียดข้างล่างนี้จะสามารถใช้เมื่อท่านกลับมาดำเนินการตอบแบบสอบถามต่อ กรุณาจดอีเมล์นี้ไว้เป็นอ้างอิงในกรณีที่ลืมรหัสผ่าน

en: Thank you!
th: ขอบคุณ!

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
th:  LimeSurvey ComfortUpdate เป็นบริการที่ง่ายและสะดวกสำหรับการอัพเดตให้ระบบ LimeSurvey ของท่านทันสมัยตลอดเวลา

en: The LimeSurvey database is being upgraded
th: อัพเดตฐานข้อมูล LimeSurvey

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
th: เงื่อนไขของคำตอบจะถูกกระจายไปทั่วทั้งคอลัมน์ที่ตั้งไว้

en: The answer to the security question is incorrect.
th: คำตอบของคำถามเพื่อความปลอดภัยไม่ถูกต้อง

en: The database does exists and contains LimeSurvey tables. You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click <a href="%s">here</a>.
th: ฐานข้อมูลและตารางของ LimeSurvey มีอยู่แล้ว. ไปหน้าอัพเดตฐานข้อมูลหรือ (ถ้าเป็นฐานข้อมูลที่อัพเดตแล้ว) เข้าสู่ระบบใน 5 วินาที. ถ้าไม่, กรุณาคลิ้ก <a href="%s">ที่นี่</a>.

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
th: ฐานข้อมูลได้ส่งออกเฉพาะที่ปรากฏในฐานข้อมูล MySQL สำหรับฐานข้อมูลประเภทอื่น กรุณาใช้กลไกการสำรองข้อมูลตามที่ซอฟแวร์นั้นๆ

en: The database you specified does already exist.
th: ฐานข้อมูลที่ระบุมีอยู่แล้ว

en: The database you specified does not exist:
th: ฐานข้อมูลที่คุณระบุไม่มีอยู่:

en: The email address is not valid.
th: อีเมล์ไม่ถูกต้อง

en: The email you used has already been registered.
th: อีเมล์ที่ท่านให้ได้รับการลงทะเบียนแล้ว

en: The email you used is not valid. Please try again.
th: อีเมล์ที่ท่านให้ไม่ปรากฏในฐานข้อมูล กรุณาลองอีกครั้ง

en: The entry was assigned the following record id:
th: การเพิ่มข้อมูลได้ถูกกำหนดตาม ID ดังที่ปรากฏ:

en: The file %s was deleted.
th: ลบไฟล์ %s แล้ว

en: The file has been successfuly uploaded.
th: ไฟล์ที่ได้รับการอัพโหลดเรียบร้อย

en: The following LimeSurvey updates are available:
th: ท่านสามารถอัพเดต limesurvey ดังนี้

en: The following additional fields were found in your CSV file.
th: พบฟิลด์เพิ่มเติมในไฟล์ CSV ของคุณ

en: The following answers should be deleted:
th: คำตอบเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following conditions should be deleted:
th: เงื่อนไขต่อไปนี้ควรจะถูกลบ:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
th: ไฟล์ที่ปรากฏนี้จำเป็นต้องถูกแก้ไขหรือลบทิ้ง แต่ได้เกิดการแก้ไขก่อนหน้าโดยบุคคลอื่น

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
th: ไฟล์ที่ปรากฏนี้จำเป็นต้องถูกเพิ่ม แต่ได้มีการดำเนินการไปก่อนแล้วซึ่งแสดงถึงเหตุการณ์ที่ไม่ปรกติของระบบ

en: The following groups should be deleted:
th: กลุ่มเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
th: แบบสอบถามที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
th: แบบสอบถามเก่าต่อไปนี้ควรจะถูกลบเพราะไม่พบการบันทึกหรือแบบสอบถามต้นกำเนิดไม่มีอยู่:

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
th: รายชื่อโทเค็นเก่าที่ปรากฏสามารถลบได้หากไม่อยู่ในการใช้งานแล้ว

en: The following old token tables could be restored:
th: ตารางโทเค็นเก่าที่ปรากฏสามารถเรียกกลับคืนได้

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
th: ตารางโทเค็นต่อไปนี้ควรจะถูกลบเพราะไม่พบการบันทึกหรือแบบสอบถามต้นกำเนิดไม่มีอยู่:

en: The following problems have been found:
th: พบข้อบกพร่องบางประการ:

en: The following questions should be deleted:
th: คำถามเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
th: การตั้งค่าดังต่อไปนี้ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้เมื่อการสอบถามเปิดใช้งาน

en: The following steps will be done by this update:
th: ขั้นตอนที่ปรากฏต่อไปนี้จะนำไปสู่การอัพเดตดังกล่าว

en: The following survey language settings should be deleted:
th: การตั้งค่าภาษาของแบบสอบถามเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The following surveys are available:
th: แบบสอบถามที่แสดงนี้เปิดสำหรับการรับข้อมูล

en: The following surveys should be deleted:
th: แบบสอบถามเหล่านี้ควรถูกลบ:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
th: ไม่พบไฟล์ของฟอนต์ %s ในไดเร็กทอรี่ <limesurvey root folder>/fonts หากต้องการสร้างชาร์ต กรุณาอ่านเท็กไฟล์ภาษาของคุณ ในฟอนต์ไดเร็กทอรี่

en: The imap PHP library is not installed. Please contact your system administrator.
th: PHP IMAP ไม่ได้ติดตั้ง กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
th: ภาษาของไฟล์กลุ่มที่นำเข้าอย่างน้อยต้องมีภาษาที่ฐานของแบบสอบถามนี้

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
th: ภาษาของไฟล์คำถามที่นำเข้าอย่างน้อยต้องมีภาษาฐานของแบบสอบถามนี้

en: The last cell are for no answer.
th: เซลล์สุดท้ายสำหรับการไม่มีคำตอบ

en: The last cell give some information.
th: เซลล์สุดท้ายจะให้ข้อมูลบางอย่าง

en: The last column shows the total for the row.
th: คอลัมน์สุดท้ายแสดงผลรวมของแต่ละรายการ

en: The last row shows the total for the column and the last column shows the total for the row.
th: รายการล่าสุด แสดงผลรวมของคอลัมน์ และคอลัมน์สุดท้ายแสดงผลรวมของแต่ละรายการ

en: The last row shows the total for the column.
th: รายการล่าสุด แสดงผลรวมของคอลัมน์

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
th: อัพโหลดครบตามจำนวนสูงสุด คุณกลับไปยังแบบสอบถาม

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
th: ข้อความที่จะแสดงเมื่อเวลาที่กำหนดหมดอายุ (ข้อความเริ่มต้นจะแสดงการตั้งค่านี้ถ้าถูกปล่อยว่างไว้)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
th: จำนวนขั้นต่ำของไฟล์ยังไม่ได้รับการอัพโหลด

en: The new question group/question order was successfully saved.
th: บันทึกลำดับ กลุ่มคำถาม/คำถามใหม่ เรียบร้อยแล้ว

en: The number of selected columns was reduced automatically.
th: จำนวนของคอลัมน์ที่เลือกที่ได้รับการลดลงโดยอัตโนมัติ

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
th: ผู้เข้าร่วมไม่สามารถอัพโหลดไฟล์ที่มีขนาดมากกว่า

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้ อย่างน้อยคุณต้องป้อนรหัสคำถาม

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
th: ไม่สามารถเพิ่มคำถามได้ กรุณาใส่รหัสของคำถาม

en: The question could not be imported for the following reasons:
th: ไม่สามารถนำเข้าคำถามได้ด้วยเหตุผล:

en: The question group was deleted.
th: ลบกลุ่มคำถามแล้ว

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
th: การบันทึกการตอบแบบสอบถามของคุณไม่ได้มีการระบุข้อมูลใด ๆ เกี่ยวกับคุณ เว้นแต่จะมีคำถามที่เฉพาะเจาะจงอย่างชัดเจน

en: The records have been saved successfully!
th: บันทึกเรียบร้อยแล้ว

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
th: การตรวจสอบข้อมูลซ้ำได้ดำเนินการกับตารางที่อาจเป็นส่วนเกินหลังจากแบบสอบถามได้ถูกยกเลิก ท่านสามารถลบข้อมูลเหล่านี้ได้หากไม่ต้องการใช้งาน

en: The related survey is missing.
th: แบบสอบถามที่เกี่ยวข้องได้หายไป

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
th: ไดเรกทอรีที่จำเป็นสำหรับการบันทึกไฟล์ที่อัปโหลดไม่สามารถสร้างได้ กรุณาตรวจสอบสิทธฺ์ บนไดเรกทอรี /upload/surveys

en: The response timings table has been renamed to:
th: ตารางกำหนดเวลาตอบคำถามได้ถูกเปลี่ยนชื่อไป:

en: The responses table has been renamed to:
th: ตารางของการตอบแบบสอบถามได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
th: การตอบแบบสอบถามสำหรับแบบสอบถามนี้ไม่สามารถเข้าถึงได้จากระบบของ LimeSurvey อีกต่อไป

en: The selected attribute was invalid.
th: คุณสมบัติที่เลือกไม่ถูกต้อง

en: The sum must be at least %s
th: ผลรวมต้องไม่น้อยกว่า %s

en: The sum must be at most %s
th: ผลรวมต้องไม่มากกว่า %s

en: The sum must be between %s and %s
th: ผลรวมต้องอยู่ระหว่าง %s ถึง %s

en: The sum must equal %s
th: ผลรวมต้องเท่ากับ %s

en: The sum must equal %s.
th: ผลรวมต้องเท่ากับ %s.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
th: แบบสอบถามนี้จะไม่สามารถเริ่มทำงานได้จนกว่าข้อบกพร่องเหล่านี้ยังไม่ถูกแก้ไข

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
th: แบบสอบถามนี้จะหมดเวลาโดยการตั้งค่าวันหมดเวลาใน เมนูการตั้งค่าแบบสอบถาม

en: The survey you selected does not exist
th: ไม่มีแบบสอบถามที่เลือกในฐานข้อมูล

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
th: แสดงข้อความจับเวลาในระหว่างการนับถอยหลัง

en: The token entry was successfully updated.
th: การบันทึกข้อมูลผู้ร่วมแบบสอบถามได้รับการอัพเดตแล้ว

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
th: โทเค็นที่คุณใช้ ไม่ถูกต้องหรือมีการใช้ไปแล้ว

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
th: ไม่พบรายชื่อผู้เข้าร่วมแบบสอบถามที่ให้ หรือรายชื่อถูกใช้ไปแล้ว

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
th: โทเค็นที่คุณให้ไว้ไม่ตรงกับคนที่อยู่ในเซสชั่นของคุณ

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
th: ตารางโทเค็นที่เกี่ยวข้องกับแบบสอบถามนี้ได้ถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
th: ทำการลบรายชื่อผู้ร่วมแบบสอบถามแล้ว ซึ่งมีผลให้ผู้ที่ถูกลบไม่สามารถเข้าถึงแบบสอบถามนี้ได้อีก

en: The type of your database management system
th: ประเภทของระบบการจัดการฐานข้อมูลของคุณ

en: The update is now complete!
th: การอัพเดตเสร็จสมบูรณ์

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
th: ขณะนี้เซิร์ฟเวอร์ไม่ว่าง เนื่องจากไฟล์อัพเดตรุ่นใหม่กำลังเตรียมการ

en: The user name already exists.
th: ชื่อผู้ใช้ถูกใช้อยู่แล้ว

en: The username already exists.
th: ชื่อผู้ใช้นี้มีอยู่แล้ว

en: The value of this variable can not be changed
th: ไม่สามารถแก้ไขค่าตัวแปรนี้ได้

en: There are %s user attribute fields in this token table
th: มี %s ฟิลด์คุณสมบัติในตารางโทเค็นนี้

en: There are currently no surveys.
th: ไม่มีแบบสอบถามในขณะนี้

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
th: มีจำนวนอีเมล์ค้างส่งเนื่องจากเกินปริมาณสำหรับการส่งหนึ่งครั้ง กรุณาคลิกด้านล่างเพื่อทำการส่งอีเมล์ที่ค้างอยู่

en: There are no existing conditions in this survey.
th: ไม่มีเงื่อนไขที่อยู่ในแบบสอบถามนี้

en: There are no groups available.
th: ไม่มีกลุ่มที่ใช้ได้

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
th: ท่านได้มาถึงข้อสุดท้ายของแบบสอบถาม กรุณากด <Submit> เพื่อเสร็จสิ้นการร่วมตอบแบบสำรวจ

en: There are no participants to be exported.
th: ไม่มีมีผู้เข้าร่วมที่ใช้ในการส่งออก

en: There are no questions in this survey
th: ยังไม่มีคำถามสำหรับแบบสอบถามนี้

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
th: มี2แนวทางสำหรับการหยุดแบบสอบถาม กรุณาอ่านให้ละเอียดก่อนเลือก

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
th: ยังคงมี {EMAILCOUNT} อีเมล์ ที่ยังต้องทำการส่ง

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
th: แบบสอบถามนี้มีทั้งหมด  {NUMBEROFQUESTIONS}  คำถาม

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
th: แบบสอบถามนี้มีคำถามทั้งหมด {NUMBEROFQUESTIONS} ข้อ

en: There is 1 question in this survey
th: แบบสอบถามนี้มี 1 คำถาม

en: There is already a recorded answer for this token
th: มีระเบียนของการเข้าร่วมแบบสอบถามของรายชื่อนี้แล้ว

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
th: พบรายการโทเค็นที่มีอยู่ซ้ำกับรายการใหม่และรายการโทเค็นที่ซ้ำซ้อนจะไม่สามารถดำเนินการทางข้อมูลหลายครั้งได้

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
th: ยังไม่มี LimeSurvey เวอร์ชั่นใหม่กว่าที่ใช้อยู่นี้

en: There is no matching saved survey
th: ไม่มีแบบสอบถามที่บันทึกไว้

en: There is no matching survey.
th: ไม่พบแบบสอบถามที่ตรงกับที่ต้องการ

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
th: มีความขัดข้องในการลบเทมเพลท  '%s' กรุณาตรวจสอบการรับอนุญาติการเข้าถึงข้อมูล

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
th: พบปัญหาในการดาวน์โหลดไฟล์อัพเดต กรุณาเริ่มระบบใหม่อีกครั้ง

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
th: มีปัญหาในการดาวน์โหลดไฟล์อัพเดท กรุณาเริ่มต้นขั้นตอนการอัพเดต

en: There was a problem updating the user permissions.
th: มีปัญหาในการปรับปรุงสิทธิ์ของผู้ใช้

en: There was an error on update check (%s)
th: เกิดความผิดพลาดในการตรวจสอบการอัพเดตระบบ (%s)

en: There was an error using the Google API.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการใช้ API ของ Google

en: There were errors when trying to populate the database:
th: มีข้อผิดพลาดเมื่อพยายามที่จะเติมฐานข้อมูล:

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
th: พบว่ามีการซ้ำกันโดยใช้การรวมกันของชื่อ, นามสกุลและอีเมล์

en: They were found to be duplicate using the participant id field
th: พบการซ้ำกันของฟิลด์ participant ID

en: Third choice
th: ตัวเลือกที่สาม

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
th: ไฟล์ ZIP ไม่มีทรัพยากร จึงทำให้การนำเข้าผิดพลาด

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
th: ไม่พบเทมเพลทไฟล์ที่ต้องการในไฟล์ ZIP การนำเข้าผิดพลาด

en: This action need confirmation.
th: กรุณายืนยัน

en: This feature is only available for MySQL databases.
th: คุณสมบัตินี้ใช้ได้กับฐานข้อมูล MySQL เท่านั้น

en: This field is required.
th: ฟิลด์จำเป็น

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
th: การนำเข้าผิดพลาดเนื่องจากไม่ใช่ไฟล์ป้ายรายการในรูปแบบของ  LimeSurvey

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
th: ไม่พบไฟล์ในรูปแบบของ LimeSurvey จึงทำให้การนำเข้าผิดพลาด

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
th: การนำเข้าผิดพลาด เนื่องจากไม่พบไฟล์ในระบบ LimeSurvey

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
th: ไม่พบไฟล์ ZIP การนำเข้าผิดพลาด

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
th: ไฟล์นี้เป็นรุ่นเก่าเกินไป เฉพาะไฟล์จาก LimeSurvey รุ่น 1.50 (DBVersion 112) และรุ่นใหม่ได้รับการสนับสนุน

en: This file type is not allowed to be uploaded.
th: รูปแบบของไฟล์ไม่อนุญาตให้ทำการอัพโหลด

en: This filename is not allowed to be uploaded.
th: ไม่อนุญาตให้อัพโหลดชื่อไฟล์นี้

en: This function creates a ZIP archive of several survey archives and can take some time - please be patient! Do you want to continue?
th: ฟังก์ชั่นนี้จะสร้างไฟล์ ZIP ของแยยสอบถามเก่า - โปรดรอ! คุณต้องการที่จะดำเนินการต่อ?

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
th: กลุ่มคำถามนี้ยังไม่มีคำถาม คุณต้องเพิ่มคำถามก่อนแสดงตัวอย่าง

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
th: คำอธิบายกลุ่มคำถามนี้ไม่ปรากฏ ซึ่งมีต้องให้ความสำคัญสูงมาก

en: This group does not contain any question(s).
th: กลุ่มคำถามนี้ไม่มีคำถามบรรจุอยู่

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
th: กลุ่มนี้ไม่ได้มีการผิดพลาดทางไวยากรณ์ใด

en: This invitation has already been used.
th: การเชิญชวนถูกใช้ไปแล้ว

en: This invitation is not valid anymore.
th: การเชิญชวนไม่สามารถทำได้อีกต่อไป

en: This invitation is not valid yet.
th: การเชิญชวนยังไม่สามารถทำได้

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
th: นี้เป็นแบบสอบถามแบบปิด คุณต้องกรอกโทเค็นที่ถูกต้องเท่านั้น กรุณาติดต่อผู้บริหารระบบเพื่อความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
th: การเข้าร่วมตอบแบบสอบถามนี้รองรับด้วยรายชื่อผู้เข้าร่วมเฉพาะ ท่านจำเป็นต้องมีรายชื่ออยู่ในฐานข้อมูลก่อนเข้าร่วม

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
th: นี่เป็นข้อความคำแนะนำที่จะแสดงกับผู้เข้าร่วมเพื่อการอธิบายสมการตรวจสอบคำถาม

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับวันที่

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับตัวเลือก

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
th: นี่คือตัวอย่างคำอธิบายรายละเอียดแบบสอบถาม ซื่งในความเป็นจริงอาจยาวกว่าได้

en: This is a tip shown to the participant describing the sub-question validation equation.
th: เคล็ดลับที่แสดงกับผู้เข้าร่วมเพื่ออธิบายสมการตรวจสอบย่อยคำถาม

en: This is an unstable version and cannot be updated using ComfortUpdate. Please check %sour website%s regularly for a newer version.
th: นี่เป็นเวอร์ชั่นที่ไม่เสถียรไม่สามารถอัพเดตได้โดย ComfortUpdate. กรุณาไปที่ %sour website%s เพื่อหาเวอร์ชั่นที่ใหม่ขึ้น

en: This is another sample question text - asking for number.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับตัวเลข

en: This is not a .csv file.
th: ไม่ใช่ไฟล์นามสกุล .csv

en: This is not a valid token data XML file.
th: นี้ไม่ได้เป็นไฟล์โทเค็นแบบ XML ที่ถูกต้อง

en: This is one last sample question text - asking for some free text.
th: ตัวอย่างคำถาม-เกี่ยวกับตัวอักษร

en: This is some help text for this question.
th: ข้อความช่วยเหลือสำหรับคำถามนี้

en: This is some help text.
th: นี่คือข้อความแสดงความช่วยเหลือ

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
th: นี้เป็นภาษาหลักของแบบสอบถามของคุณและจะไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้ในภายหลัง คุณสามารถเพิ่มภาษาอื่น ๆ หลังจากที่คุณได้สร้างแบบสอบถามแล้ว

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
th: นี่คือที่อยู่อีเมลเริ่มต้นของผู้ดูแลระบบและใช้สำหรับข้อความระบบ, ตัวเลือกการติดต่อและอีเมล์ตีกลับเริ่มต้น

en: This is the survey end message.
th: นี้คือคำส่งท้ายของแบบสอบถาม

en: This list cannot accept token attributes.
th: ไม่ยอมรับคุณสมบัติโทเค็นในรายชื่อนี้

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
th: ชื่อนี้ถูกใช้สำหรับแบบสอบถามนี้แล้ว กรุณากำหนดใหม่

en: This name is reserved for standard template.
th: ชื่อนี้จะสงวนไว้สำหรับแม่แบบมาตรฐานเท่านั้น

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
th: ชื่อนี้จะปรากฏในภาพรวมของรายการแบบสอบถามและด้านบนของหน้าการจัดการ

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
th: ไม่สามารถตั้งค่าตัวเลือกนี้ถ้า `การตอบคำถามแบบนิรนาม`  มีการใช้งาน

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
th: กระบวนการนี้จะทำการลบแบบสอบถามนี้ รวมถึงกลุ่มของแบบสอบถาม คำถาม และเงื่อนไขต่างๆ

en: This question does not have a question 'type' set.
th: คำถามนี้ยังไม่มีการกำหนดลักษณะของคำถามในขณะนี้

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
th: คำถามนี้มีการกำหนดเงื่อนไขสำหรับการดำเนินการ แต่ยังไม่พบคำถามที่สัมพันธ์กับเงื่อนไขนี้

en: This question has at least %s error. | This question has at least %s errors.
th[0]: มี %s ข้อผิดพลาดในคำถามนี้

en: This question has no answers.
th: คำถามนี้ไม่มีคำตอบ

en: This question has no subquestions.
th: คำถามนี้ไม่มีคำถามย่อย

en: This question is always shown.
th: แสดงคำถามนี้ตลอดเวลา

en: This question is mandatory
th: จำเป็นต้องตอบคำถามนี้

en: This question requires a second answer set but none is set.
th: คำถามนี้ต้องกากรคำตอบที่สอง

en: This question requires answers, but none are set.
th: ยังไม่สร้างคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: This question's group ID number
th: คำถามนี้ จากกลุ่มหมายเลข

en: This question's question ID number
th: คำถามนี้ จากคำถามหมายเลข

en: This question's survey ID number
th: คำถามนี้ จากแบบสำรวจหมายเลข

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
th: คำถามนี้ไม่ได้มีการผิดพลาดทางไวยากรณ์ใด

en: This response ID is invalid.
th: ID ของการตอบคำถามนี้ไม่ถูกต้อง

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
th: แบบสอบถามนี้อนุญาตให้บุคคลทั่วไปเข้าร่วมได้ ตารางโทเค็นควรต้องถูกสร้างขึ้นมา

en: This survey does not seem to exist.
th: ไม่พบแบบสอบถามนี้

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่ได้บรรจุคำถามจึงยังไม่สามารถทำการทดสอบหรือตอบแบบสอบถามได้

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
th: แบบสอบถามนี้มีตารางโทเค็นที่เกี่ยวข้อง ถ้าคุณลบแบบสอบถามนี้ตารางโทเค็นจะถูกลบออก เราขอแนะนำให้คุณส่งออกหรือการสำรองข้อมูลตารางโทเค็นนี้ก่อนที่จะลบแบบสอบถามนี้

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
th: แบบสอบถามยังไม่ได้เริ่มทำงาน จึงยังไม่มีผลลัพธ์ให้แสดง

en: This survey is active - click here to stop this survey.
th: แบบสอบถามนี้ทำงานอยู่ คลิ้กเพื่อหยุดการทำงาน

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
th: แบบสอบถามนี้เปิดใช้งานและมีตารางการตอบคำถามอยู่ ถ้าคุณลบแบบสอบถามครั้งนี้การตอบคำถามเหล่านี้ (และไฟล์) จะถูกลบออก เราขอแนะนำให้คุณส่งออกการตอบคำถามก่อนที่จะลบแบบสอบถามครั้งนี้

en: This survey is active but expired.
th: แบบสอบถามนี้เริ่มทำงานแล้วแต่เกินกำหนดเวลารับข้อมูล

en: This survey is active but has a start date.
th: แบบสอบถามเริ่มทำงานแล้วพร้อมกับมีการกำหนดวันเริ่มต้น

en: This survey is anonymous.
th: แบบสอบถามนี้จะเป็นแบบนิรนาม

en: This survey is currently active.
th: แบบสอบถามนี้กำลังทำงาน

en: This survey is currently not active
th: แบบสอบถามไม่ได้ใช้งานขณะนี้

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
th: แบบสอบถามนี้ไม่ได้ทำงาน - คลิกเพื่อให้แบบสอบถามเริ่มเก็บข้อมูล

en: This survey is currently not active.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่ได้เริ่มใช้งาน

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่เริ่มทำงาน ไม่สามารถบันทึกการตอบได้

en: This survey is no longer available.
th: แบบสอบถามนี้ปิดการรับข้อมูลแล้ว

en: This survey is not active - no responses are available
th: แบบสอบถามยังไม่ได้เริ่มทำงาน ไม่มีการตอบคำถามที่ใช้ได้

en: This survey is not active - no responses are available.
th: แบบสอบถามนี้ไม่ได้ใช้งาน - ไม่มีการตอบคำถาม

en: This survey is not active, data entry is not allowed
th: แบบสอบถามยังไม่ได้เริ่มทำงาน การใส่ข้อมูลใดๆ จะไม่ได้รับการอนุญาต

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
th: แบบสอบถามนี้ไม่ได้ใช้งาน คุณต้องเปิดใช้งานแบบสอบถามก่อนที่จะพยายามที่จะนำเข้าไฟล์ VVexport

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่ได้เปิดใช้งานและทำให้ผู้เข้าร่วมของคุณจะไม่สามารถที่จะกรอกแบบสอบถาม

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่เริ่มใช้งาน

en: This survey is not yet started.
th: แบบสอบถามนี้ยังไม่เริ่มรับข้อมูล

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
th: แบบสอบถามนี้ได้เริ่มทำงานแล้ว การตอบแบบสอบถามใดๆ จะได้รับการบันทึกไว้ในฐานข้อมูล

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
th: ไม่สามารถนำเข้าการตั้งค่าแบบสอบถามนี้: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
th: แบบสอบถามนี้จะใช้การตอบกลับแบบนิรนาม ดังนั้นคุณจึงไม่สามารถปรับปรุงการตอบกลับของคุณได้

en: This variable name has already been used.
th: ชื่อตัวแปรนี้ได้ถูกนำมาใช้แล้ว

en: This will be your default language.
th: นี้จะเป็นภาษาเริ่มต้นของคุณ

en: This will replace the existing text. Continue?
th: คุณต้องการเปลี่ยนแปลงด้วยข้อความเหล่านี้ ?

en: Three
th: สาม

en: Time difference (in hours):
th: ความต่างของเวลา (ชม)

en: Time limit
th: การจำกัดเวลา

en: Time limit action
th: การดำเนินการกับการจำกัดเวลา

en: Time limit countdown message
th: ข้อความนับถอยหลังเวลาที่กำหนด

en: Time limit disable next
th: ระงับการใช้งานของปุ่ม "ถัดไป" เมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Time limit expiry message
th: ข้อความสำหรับแสดงเมื่อเวลาเกินกำหนด

en: Time limit expiry message display time
th: ระยะเวลาแสดงข้อความกำหนดเวลาหมด

en: Time limit message CSS style
th: สำหรับข้อความแสดงกำหนดเวลาในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time limit timer CSS style
th: ตัวนับเวลาถอยหลังในรูปแบบ CCS (Cascading Style Sheets)

en: Time remaining
th: เวลาที่เหลือ

en: Time statistics
th: สถิติเวลา

en: Timer
th: ตัวจับเวลา

en: Timings table could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างตารางกำหนดเวลาได้

en: Timings will be saved.
th: การจับเวลาจะถูกบันทึกไว้

en: Timings will not be saved.
th: การจับเวลาจะไม่ถูกบันทึก

en: Tip:
th: เคล็ดลับ:

en: Title
th: เรื่อง

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
th: หัวข้อของคำถามย่อย %s ถูกอัพเดตเป็น %s.

en: Title:
th: หัวข้อ:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
th: เพื่อให้สามารถอัพโหลดภาพหรือเนื้อหาอื่น ๆ ที่คุณต้องบันทึกแบบสอบถามก่อน

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
th: กรอกชื่อบัญชีและ email เพื่อรับรหัสผ่านใหม่

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
th: เพื่อให้เป็นนิรนามโปรดใช้นามแฝงเป็นชื่อผู้ใช้ของคุณ ทั้งนี้ไม่จำเป็นต้องใช้อีเมล์

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
th: เปลี่ยนลำดับคำถาม/กลุ่มคำถาม ด้วยการลากคำถาม/กลุ่มคำถามด้วยเมาส์ของคุณไปยังตำแหน่งที่ต้องการ

en: Token
th: โทเค็น

en: Token ID
th: ID โทเค็น

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
th: รายละเอียดคุ​​ณลักษณะของโทเค็น ได้รับการอัพเดตเรียบร้อยแล้ว

en: Token attribute: %s
th: คุณสมบัติของโทเค็น: %s

en: Token attributes to create
th: สร้างคุณสมบัติของโทเค็น

en: Token code for this participant
th: รหัสของผู้ร่วมแบบสอบถาม

en: Token control
th: ควบคุมรายชื่อผู้ตอบแบบสอบถาม

en: Token export options
th: ทางเลือกสำหรับการส่งออกโทเค็น

en: Token fields
th: ฟิลด์โทเค็น

en: Token length
th: ความยาวโทเค็น

en: Token management
th: การจัดการโทเค็น

en: Token mismatch
th: โทเค็นไม่ตรงกัน

en: Token status:
th: สถานะของโทเค็น

en: Token summary
th: สรุปโทเค็น

en: Token:
th: โทเค็น:

en: Tokens
th: โทเค็น

en: Tokens already exist for this survey.
th: แบบสอบถามนี้มีโทเค็นอยู่แล้ว

en: Tokens available
th: โทเค็นที่ใช้งานได้

en: Tokens have not been initialised for this survey.
th: โทเค็นไม่ได้ถูกสร้างขี้นสำหรับแบบสอบถามนี้

en: Too low
th: ต่ำเกินไป

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Total Errors
th: ข้อผิดพลาดทั้งหมด

en: Total Imported files
th: ไฟล์ที่นำเข้าทั้งหมด

en: Total attributes in the central table
th: คุณสมบัติทั้งหมดในตาราง Central participants database

en: Total errors
th: ข้อผิดพลาดทั้งหมด

en: Total files imported
th: ไฟล์ทั้งหมดที่นำเข้า

en: Total imported files
th: ไฟล์ที่นำเข้าทั้งหมด

en: Total invitations sent
th: ยอดรวมของการเชิญชวน

en: Total number of files
th: จำนวนไฟล์ทั้งหมด

en: Total numbers of sent reminders
th: จำนวนของเตือนความจำที่ส่ง

en: Total participants in central table
th: ผู้เข้าร่วมทั้งหมดใน Central participants database

en: Total records in survey
th: จำนวนที่บันทึกในแบบสอบถามนี้

en: Total records in survey:
th: จำนวนรายการบันทึกสำหรับแบบสอบถามนี้

en: Total records in this token table
th: จำนวนรายการของตารางโทเค็น นี้

en: Total responses
th: การตอบคำถามทั้งหมด

en: Total screened out
th: รวมคัดออก

en: Total size of files
th: ขนาดไฟล์ทั้งหมด

en: Total surveys completed
th: ยอดรวมแบบสอบถามที่เสร็จสมบูรณ์

en: Total time
th: เวลารวมทั้งหมด

en: Total with no unique Token
th: ยอดรวมที่ไม่มีโทเค็นเฉพาะ

en: Total:
th: รวม:

en: Transfer the surveys of this user to:
th: โอนการสำรวจของผู้ใช้นี้ไปยัง:

en: Translate survey
th: แปลภาษาแบบสอบถาม

en: Translate to
th: แปลเป็น

en: Try again
th: ลองอีกครั้ง

en: Try again! Connection with database failed.
th: ลองอีกครั้ง การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลล้มเหลว

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
th: ลองอีกครั้ง การเชื่อมต่อกับฐานข้อมูลล้มเหลว เหตุผล:

en: Try to import even if question codes don't match
th: พยายามที่จะนำเข้าแม้ว่ารหัสคำถามไม่ตรงกัน

en: Try to submit again
th: กรุณาลองส่งอีกครั้ง

en: Try with a bigger token length.
th: กรุณาลองโทเค็นที่ยาวกว่านี้

en: Turkish
th: ตูรกี

en: Two
th: สอง

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
th: พิมพ์ ชื่อ และรหัสผ่าน ที่คุณใช้บันทึกแบบสอบถาม

en: Type:
th: ประเภท :

en: UCS-2 Unicode
th: ยูนิโค้ด (UCS-2)

en: UJIS for Windows Japanese
th: วินโดวส์ ญี่ปุ่น (UJIS)

en: URL description
th: คำอธิบาย URL

en: URL description:
th: คำอธิบาย URL:

en: URL of the survey
th: URL ของแบบสอบถาม

en: URL parameters
th: URL พารามิเตอร์

en: US ASCII
th: สหรัฐอเมริกา (US ASCII)

en: UTF-8 Unicode
th: ยูนิโค้ด (UTF-8)

en: Un-share selected participants
th: ยกเลิกการใช้ร่วมกันของผู้เข้าร่วมแบบสอบถามที่เลือก

en: Unable to backup your database for unknow reason. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
th: ไม่สามารถที่จะสำรองฐานข้อมูลของคุณด้วยเหตุผลที่ไม่แน่ชัด ก่อนที่จะดำเนินการใดๆ กรุณาสำรองข้อมูลฐานข้อมูลของคุณโดยใช้เครื่องมืออื่นๆ!

en: Unable to create directory `%s`.
th: ไม่สามารถสร้างไดเร็กทอรี่ `%s`

en: Unable to insert record into survey table
th: ไม่สามารถเพิ่มข้อมูลลงแบบสอบถาม

en: Uncertain
th: ไม่แน่ใจ

en: Unchanged
th: ไม่เปลี่ยนแปลง

en: Uncheck all
th: ไม่เลือกทั้งหมด

en: Undefined function
th: ฟังก์ชั่นที่ไม่ได้กำหนด

en: Undefined variable
th: ตัวแปรที่ไม่ได้กำหนด

en: Unknown error
th: ข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

en: Unknown file extension
th: ไม่รู้รักนามสกุลของไฟล์

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Unlimited administration permissions
th: สิทธิ์ไม่จำกัด

en: Unsupported syntax
th: ไวยากรณ์ที่ไม่รองรับ

en: Unwritable
th: ไม่สามารถเขียนทับได้

en: Update
th: อัพเดต

en: Update available: %s | Updates available: %s
th[0]: มีรายการอัพเดท: %s

en: Update condition
th: อัพเดตเงื่อนไข

en: Update scenario
th: อัพเดต สถานการณ์ที่กำหนด

en: Update server busy
th: เซิฟเวอร์กำลังปฏิบัติงานกับข้อมูลอื่นในขณะนี้

en: Update token entry
th: อัพเดตรายการโทเค็น

en: Update user group
th: ปรับปรุงกลุ่มผู้ใช้

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
th: ตัวอัพเดตไม่สามารถเขียนไฟล์ได้ (%s). กรุณาตรวจสอบสิทธฺิไฟล์/ไดเรกทอรี่

en: Updates
th: อัพเดต

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Upload a file:
th: อัพโหลดไฟล์

en: Upload files
th: อัพโหลดไฟล์

en: Upload summary
th: สรุปการอัพโหลด

en: Upload your files
th: อัพโหลดไฟล์ของคุณ

en: Uploaded CSV file successfully
th: อัพโหลดไฟล์ CSV สำเร็จ

en: Uploaded resources management
th: การจัดการทรัพยากรที่อัพโหลดแล้ว

en: Uploaded template file
th: อัพโหลดไฟล์แม่แบบ

en: Uploading
th: กำลังอัพโหลด

en: Uploading LDAP Query
th: กำลังอัพโหลดข้อมูล LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
th: ทำให้ตัวแรกของแต่ละคำในอักขระเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Urdu
th: ภาษาอิรดู

en: Use CAPTCHA for
th: ใช้ CAPTCHA เพื่อ

en: Use ComfortUpdate
th: ใช้ ComfortUpdate

en: Use HTML format for token emails?
th: ต้องการส่งอีเมล์ไปยังผู้ร่วมแบบสอบถามในรูปแบบ HTML ?

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
th: ความสามารถในการเข้าถึงช่องเลือกแบบดึงลงแทนที่ด้วยหน้าต่างปฏิทิน

en: Use checkbox layout
th: ใช้รูปแบบ Checkbox

en: Use dropdown presentation
th: ใช้การนำเสนอรายการแบบเลื่อนลง

en: Use global settings
th: ใช้การตั้งค่าโดยรวม

en: Use javascript function to remove text and uncheck checkbox (or use Expression Manager only).
th: ใช้งานจาวาสคริปต์ในการลบข้อความและยกเลิกทำเครื่องหมายในช่องทำเครื่องหมาย (หรือใช้การแสดงออกผู้จัดการเท่านั้น)

en: Use mapping service
th: ใช้บริการแผนที่

en: Use same default value across languages:
th: ใช้ค่าเริ่มต้นเดียวกันในภาษาอื่นๆ:

en: Use settings below
th: ใช้การตั้งค่าด้านล่าง

en: Use slider layout
th: ใช้รูปแบบการเลื่อน

en: Used/free space for file uploads
th: พื้นที่ ว่าง/ใช้ไปแล้ว  สำหรับการอัพโหลดไฟล์

en: User
th: ผู้ใช้

en: User '%s' was successfully deleted.
th: ลบผู้ใช้ชื่อ '%s'

en: User ID
th: ID ผู้ใช้

en: User ID editable:
th: ID ผู้ใช้สามารถแก้ไขได้:

en: User added.
th: เพิ่มผู้ใช้แล้ว

en: User already exists in the group.
th: มีผู้ใช้นี้อยู่ในกลุ่มแล้ว

en: User control
th: ควบคุมผู้ใช้

en: User data
th: ข้อมูลของผู้ใช้

en: User does not exist in the group.
th: ไม่มีผู้ใช้นี้อยู่ในกลุ่ม

en: User group
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User group added.
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้แล้ว

en: User group successfully added!
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: User group successfully saved!
th: บันทึกกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อย

en: User groups
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User name
th: ชื่อบัญชี

en: User name:
th: ชื่อผู้ใช้:

en: User not found.
th: ไม่พบผู้ใช้

en: User registration at '%s'
th: ผู้ใช้ลงทะเบียนที่ '%s'

en: User removed.
th: ลบผู้ใช้แล้ว

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username already exists.
th: ชื่อผู้ใช้มีปรากฏในฐานข้อมูลแล้ว

en: Username: %s
th: ชื่อผู้ใช้: %s

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Uses left
th: ใช้ไปเหลือ

en: Uses left:
th: ใช้เหลือ

en: Valid from
th: ใช้ได้ตั้งแต่

en: Valid until
th: ใช้ได้ถึง

en: Validation:
th: การตรวจสอบ:

en: Value
th: ค่า

en: Value range allows missing
th: ไม่ได้ระบุขอบเขตของค่า

en: Values:
th: ค่า:

en: Variable not declared until a later page
th: ตัวแปรไม่ได้ประกาศจนกระทั่งหน้าหลัง

en: Version
th: รุ่น

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
th: รุ่นของไฟล์ไม่สามารถบันทึกได้ (%s) กรุณาตั้งค่าสำหรับการอนุญาต

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: View Saved but not submitted Responses
th: ดูการตอบคำถามที่บันทึกไว้ แต่ไม่ได้ส่ง

en: View This Record
th: ดูระเบียนนี้

en: View participants of this survey in the central participant database panel
th: ดูผู้เข่าร่วมแบบสอบถามนี้ในเมนู central participant database

en: View response
th: ดูการตอบคำถาม

en: View response ID %d
th: ดูการตอบคำถาม ID %d

en: View response URL
th: ดู URL การตอบคำถาม

en: View response details
th: ดูรายละเอียดการตอบคำถาม

en: View statistics
th: แสดงสถิติ

en: View summary of all available fields
th: ดูสรุปผลจากช่องข้อมูลที่มี

en: View the statistics for this survey.
th: ดูสถิติของแบบสอบถามนี้

en: View this person in the central participants database
th: ดูบุคคลนี้ใน central participants database

en: View this record
th: ดูรายการนี้

en: View {0} - {1} of {2}
th: ดู {0} - {1} ใน {2}

en: View/read
th: ดู/อ่าน

en: Viewing response (ID %s)
th: กำลังดูการตอบแบบสอบถาม  (ID %s)

en: Visible in participants panel
th: มองเห็นได้ในเมนูผู้เข้าร่วม

en: Visit our website!
th: เยี่ยมชมเว็บไซต์ของเรา

en: Warn and move on
th: เตือนและดำเนินการต่อ

en: Warning
th: ข้อควรระวัง

en: Warning!
th: คำเตือน!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมล์ตีกลับของผู้ดูแลระบบไม่ได้ถูกบันทึกไว้เพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning! Admin email was not saved because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมล์ของผู้ดูแลระบบไม่ได้ถูกบันทึกไว้เพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมล์ตีกลับไม่ได้รับการอัพเดตเพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
th: คำเตือน! อีเมลแจ้งเตือนไม่ได้รับการอัพเดตเพราะมันไม่ถูกต้อง

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
th: ระวัง: ก่อนที่จะตั้งค่าเป็น HTTPS,%s กรุณาตรวจสอบกับ link นี้.%s

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
th: คำเตือน: ไฟล์/ไดเรกทอรีต่อไปนี้ที่ต้องมีการอัพเดต แต่สิทธิ์ถูกตั้งค่าให้อ่านอย่างเดียว

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
th: คำเตือน: คุณกำลังใช้รหัสผ่านพื้นฐาน ("password") กรุณาเปลี่ยนรหัสผ่านและล็อกอินอีกครั้ง

en: Warnings
th: คำเตือน

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
th: ขออภัย มีการผิดพลาดของระบบและไฟล์ของคุณไม่ได้บันทึกไว้ อีเมล์ส่งไปแจ้งผู้ดูแลระบบแบบสอบถามแล้ว

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถตอบแบบสอบถามนี้ได้

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
th: ขออภัย ท่านไม่สามารถดำเนินการนี้ได้

en: We are sorry but your session has expired.
th: ขออภัย ท่านใช้เวลาเกินกำหนด

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
th: คำแนะนำ: ก่อนการลบแบบสอบถามนี้ คุณควรทำการส่งออก (Export) แบบสอบถามนี้เพื่อสำรองไว้

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
th: การสำรองข้อมูลโดยการ ส่งออก ซึ่งอยู่ในหน้าผู้จัดการระบบอาจเป็นการเหมาะสมก่อนที่ท่านจะดำเนินการนี้

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
th: ข้อแนะนำคือ ไฟล์เหล่านี้ควรถูกเปลี่ยนแปลงไปตามที่กระบวนการอัพเดตจะดำเนินการ

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome %s!
th: ยินดีต้อนรับ %s!

en: Welcome Page
th: หน้าต้อนรับ

en: Welcome and end text
th: คำเริ่มต้นและคำส่งท้าย

en: Welcome message:
th: ข้อความต้อนรับ:

en: Welcome to %s!
th: ยินดีต้อนรับสู่ %s!

en: Welcome to the ComfortUpdate
th: ยินดีต้อนรับสู่ ComfortUpdate

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
th: ยินดีต้อนรับสู่ตัวช่วยสร้างการติดตั้ง LimeSurvey ตัวช่วยนี้จะแนะนำคุณผ่านการติดตั้งการติดตั้งฐานข้อมูลและการกำหนดค่าเริ่มต้นของ LimeSurvey

en: Welcome to this sample survey
th: ยินดีต้อนรับเข้าสู่ตัวอย่างแบบสอบถาม

en: Welcome:
th: ยินดีต้อนรับ :

en: Welsh
th: เวลช์

en: When an imported record matches an existing record ID:
th: เมื่อระเบียนที่นำเข้าตรงกับ ID ของระเบียนที่มีอยู่เดิม:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการอนุญาต กรุณาตรวจสอบข้อความแสดงความผิดพลาดเพื่อดำเนินการแก้ไขก่อนที่จะดำเนินการใดๆ ต่อไป

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
th: การติดตั้งพบข้อผิดพลาดบางประการ กรุณาตรวจสอบกับข้อความแสดงความผิดพลาดแล้วดำเนินการแก้ไขก่อนดำเนินการใดๆ ต่อไป

en: Width of PDF header logo
th: ความกว้างของโลโก้บนหัวไฟล์ PDF

en: Width of text input box
th: ความกว้างของช่องรับข้อความ

en: Width of the map in pixel
th: ความกว้างของแผนที่ในหน่วยพิกเซล

en: With non-anonymized responses (and the token table field 'Uses left' set to 1) if the participant closes the survey and opens it again (by using the survey link) his previous answers will be reloaded.
th: ด้วยการตอบที่ไม่ระบุชื่อ (และเขตข้อมูลตาราง token 'ผู้ใช้' ตั้งค่าเป็น 1) ถ้าผู้เข้าร่วมการสำรวจปิดและเปิดอีกครั้ง (โดยใช้การเชื่อมโยงการสำรวจ) คำตอบของเขาก่อนหน้าจะโหลดกลับมาอีกครั้ง

en: Writable
th: สามารถเขียนได้

en: X-Scale
th: มาตราส่วน X

en: Y-Scale
th: มาตราส่วน Y

en: YES
th: ใช่

en: Year
th: ปี

en: Yes
th: ใช่

en: Yes (Forced by the system administrator)
th: ใช่ (ถูกกำหนดโดยผู้ดูแลระบบ)

en: Yes - Delete Them!
th: ใช่ - ลบ!

en: Yes/No
th: ใช่/ไม่ใช่

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
th: การกระทำนี้จะเป็นการลบเงื่อนไขทั้งหมดของคำถามที่มีในแบบสอบถามนี้

en: You are about to delete this survey
th: คุณกำลังจะลบแบบสอบถามนี้

en: You are already a part of this survey.
th: คุณเป็นส่วนหนึ่งของแบบสอบถามนี้อยู่แล้ว

en: You are not a participant in this survey.
th: คุณไม่เป็นผู้เข้าร่วมในแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed dump the database!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ลงฐานข้อมูลนี้ได้

en: You are not allowed export a label set!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ส่งออกชุดป้ายรายการใดๆ

en: You are not allowed to activate this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้กำหนดการเริ่มทำงานของแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to add a group to this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เพิ่มกลุ่มคำถามในแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เพิ่มคำถามใหม่ในแบบสอบถามนี้ได้

en: You are not allowed to browse responses!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ดู/แก้ไขการตอบแบบสอบถาม

en: You are not allowed to change user data!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการเปลี่ยนแปลงข้อมูลผู้ใช้

en: You are not allowed to create new surveys!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้สร้างแบบสอบถามใหม่ได้

en: You are not allowed to delete this group!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ลบกลุ่มคำถามนี้

en: You are not allowed to delete this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการลบแบบสอบถามนี้ได้

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขกลุ่มคำถามของแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to edit this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
th: คุณยังไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขสิทธิ์ผู้ใช้ของคุณเอง

en: You are not allowed to import a group!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ส่งออกกลุ่มคำถามนี้

en: You are not allowed to import a survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้นำเข้าแบบสอบถามใดๆ

en: You are not allowed to order groups in this survey!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้เรียงกลุ่มคำถามของแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to perform this operation!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้

en: You are not allowed to set assessment rules!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้ตั้งค่าการประเมินผล

en: You are not allowed to stop this survey!
th: ไม่อนุญาตให้หยุดแบบสอบถามนี้

en: You are not allowed to to import a question!
th: ท่านไม่ได้รับอนุญาตให้นำเข้าคำถาม

en: You are not authorized to delete questions.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ที่จะลบคำถามนี้

en: You can %s download and update manually %s or use the %s.
th: คุณสามารถ %s ดาวน์โหลด หรืออัพเดตด้วยตัวเอง %s หรือใช้ %s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
th: คุณสามารถนำเข้าการตอบคำถามเก่าทั้งหมดที่เข้ากันได้กับแบบสอบถามในปัจจุบันของคุณ ความเข้ากันได้จะถูกกำหนดโดยการเปรียบเทียบชนิดคอลัมน์และชื่อฟิลด์ โดย ID จะถูกละเว้นเสมอ

en: You can leave these settings blank and change them later
th: คุณสามารถปล่อยค่าว่างไว้และเปลี่ยนภายหลังได้

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
th: คุณสามารถปล่อยให้ว่างได้ และสร้างโทเค็นอัตโนมัติโดยใช้ 'สร้างโทเค็น'

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
th: ท่านสามารถเรียกแบบสอบถามที่บันทึกไว้จากหน้าจอนี้

en: You can not add or remove the group owner from the group.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มหรือลบเจ้าของกลุ่มออกจากกลุ่ม

en: You can only archive active surveys.
th: คุณสามารถเก็บการสอบถามที่เปิกใช้งาน

en: You can only choose 255 colums at a maximum for Excel export.
th: คุณสามารถเลือกได้สูงสุด 255 คอลัมน์เพื่อการส่งออกเป็นไฟล์ Excel

en: You can see and edit settings for shared participants in share panel.
th: คุณสามารถดูและแก้ไขการตั้งค่าสำหรับผู้เข้าร่วมที่แบ่งปันแล้วในเมนู share

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
th: ท่านสามารถเปลี่ยนเป็นโหมดการเข้าถึงแบบปิดโดยทำการสร้างตารางโทเค็นจากปุ่มด้านล่าง

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 0. If minimum value is not set, this value is used.
th: คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้าการตั้งค่าอื่น ๆ ให้เป็น 0 ถ้าค่าต่ำสุดไม่ได้ตั้งค่านี้ถูกนำมาใช้

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 1.
th: คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้าชุดอื่นถึง 1

en: You can use Expression manager, but this must be a number before showing the page else set to 100. If maximum value is not set, this value is used.
th: คุณสามารถใช้จัดการการแสดงออก แต่ต้องเป็นตัวเลขก่อนที่จะแสดงหน้าชุดอื่นถึง 100 ถ้าค่าสูงสุดไม่ได้ตั้งค่านี้ถูกนำมาใช้

en: You can use now the following credentials to log into the site:
th: ท่านสามารถทำการล็อกอินเพื่อเข้าใช้งานที่:

en: You can't copy a question if the survey is active.
th: ไม่สามารถทำการคัดสำเนาของคำถามนี้ เนื่องจากแบบสอบถามยังทำงานอยู่

en: You can't delete this question because the survey is currently active.
th: คุณไม่สามารถลบคำถามนี้เพราะแบบสอบถามใช้งานอยู่ในขณะนี้

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
th: คุณไม่สามารถนำเข้ากลุ่มที่ไม่สนับสนุนอย่างน้อยภาษาฐานของแบบสอบถาม

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
th: คุณไม่สามารถนำเข้าคำถามที่ไม่สนับสนุนอย่างน้อยภาษาของแบบสอบถาม

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
th: คุณไม่สามารถนำเข้าคำตอบที่ไม่สนับสนุนอย่างน้อยภาษาฐานของแบบสอบถาม

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
th: ไม่สามารถนำเข้าป้ายรายชื่อที่ไม่รองรับภาษาหลักได้

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
th: ไม่สามารถบันทึกการเปลี่ยนแปลงได้เนื่องจากไดเร็กทอรี่ของแม่แบบนี้ไม่สามารถแก้ไขได้

en: You can't update question code for an active survey.
th: คุณจะไม่สามารถปรับปรุงคำถามสำหรับแบบสำรวจที่กำลังใช้งานอยู่ได้

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
th: คุณไม่สามารถทำการตอบคำถามแบบนิรนามได้เมื่อมีการเปิดใช้งานโทเค็นอยู่

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
th: คุณไม่สามารถเพิ่ม/ลบหรือแก้ไขรหัสคำถามย่อยได้ เพราะแบบสอบถามเปิดใช้งานอยู่

en: You cannot delete the last answer option.
th: คุณไม่สามารถลบตัวเลือกคำตอบสุดท้าย

en: You cannot delete the last subquestion.
th: คุณไม่สามารถลบคำถามย่อยล่าสุด

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
th: คุณไม่สามารถดำเนินการต่อไป จนกว่าคุณจะป้อนข้อความบางอย่าง สำหรับหนึ่งหรือมากกว่าหนึ่งคำถาม

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
th: คุณไม่สามารถลบรายการนี้ได้เนื่องจากฐานข้อมูลจำเป็นต้องเก็บป้ายรายการไว้อย่างน้อย 1 ภาษา

en: You did not answer to the security question.
th: คุณไม่ได้ตอบคำถามเพื่อความปลอดภัย

en: You did not provide a name
th: คุณยังไม่ได้ใส่ชื่อ

en: You did not provide a password
th: คุณยังไม่ได้ใส่รหัสผ่าน

en: You do not have sufficient rights to access this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าถึงหน้านี้

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
th: เนื่องจากการแสดงแผนภูมิจำเป็นต้องมีการรองรับของ  Freetype Library  จึงทำให้เกิดความไม่สะดวกในการแสดงแผนภูมินี้

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
th: เนื่องจากการแสดงแผนภูมิจำเป็นต้องมีการรองรับของ  GD Library จึงทำให้เกิดความไม่สะดวกในการแสดงแผนภูมินี้

en: You do not have the permission to edit this participant.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขผู้เข้าร่วมนี้

en: You don't have permission to delete this entry.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สามารทำการลบแบบสอบถามนี้ได้

en: You don't have sufficient permissions.
th: คุณไม่ได้มีสิทธิ์เพียงพอ

en: You don't have the permission to activate tokens.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เปิดใช้งานโทเค็น

en: You have already been removed from the central participants list for this site
th: คุณได้ถูกลบออกจาก central participants

en: You have already completed this survey.
th: คุณได้กรอกแบบสอบถามเสร็จสิ้นไปแล้ว

en: You have been already removed from this survey.
th: คุณได้ถูกลบออกไปแล้วจากแบบสอบถามนี้

en: You have been removed from the central participants list for this site
th: คุณถูกลบออกจาก central participants list

en: You have been successfully added back to this survey.
th: คุณได้กลับไปเป็นผู้เข้าร่วมในแบบสอบถามนี้

en: You have been successfully removed from this survey.
th: คุณได้ถูกลบออกแบบสอบถามนี้

en: You have completed %s%% of this survey
th: คุณทำไปแล้ว %s%% ของแบบสอบถาม

en: You have completed answering the questions in this survey.
th: คุณได้ทำการตอบคำถามทั้งหมดในแบบสอบถามนี้แล้ว

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
th: คุณได้ลองเข้าสู่ระบบมากกว่าจำนวนที่ตั้งไว้. กรุณารอ %d นาทีแล้วลองอีกครั้ง.

en: You have no row selected
th: คุณไม่มีมีแถวที่เลือก

en: You have not provided a survey identification number
th: คุณยังไม่ได้ระบุหมายเลขของแบบสอบถาม

en: You have not selected a question
th: คุณยังไม่ได้เลือกคำถาม

en: You have not selected a survey
th: กรุณาเลือกแบบสอบถาม

en: You have not selected a survey to delete
th: กรุณาเลือกแบบสอบถามที่ต้องการลบ

en: You have to enter a valid parameter name.
th: คุณจะต้องป้อนชื่อพารามิเตอร์ที่ถูกต้อง

en: You have to pair it with one attribute of the token table
th: คุณจะต้องจับคู่กับหนึ่งในคุณลักษณะของตารางโทเค็น

en: You have to pair this field with an existing attribute.
th: คุณจะต้องจับคู่ฟิลด์นี้กับคุณสมบัติที่มีอยู่

en: You have to select a file.
th: คุณต้องเลือกไฟล์

en: You may register for this survey if you wish to take part.
th: คุณอาจทำการลงทะเบียนเพื่อร่วมในการตอบแบบสอบถาม

en: You must be registered to complete this survey
th: กรุณาลงทะเบียนก่อนเริ่มตอบแบบสอบถาม

en: You must select a survey from the list
th: คุณต้องเลือกแบบสอบถามจากรายการ

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
th: คุณต้องตั้งค่า สิทธิ์ในการเขียนไฟล์เหล่านี้ก่อนจึงจะสามารถดำเนินการต่อไป ถ้าคุณไม่แน่ใจ โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณสำหรับคำแนะนำ

en: You must set at last one available language.
th: คุณต้องตั้งค่าภาษาที่ใช้ได้อย่างน้อยหนึ่งภาษา

en: You must supply a name for this saved session.
th: กรุณาใส่ชื่อของช่วงที่บันทึก

en: You must supply a password for this saved session.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านของช่วงที่บันทึก

en: You need to add answer options to this question
th: คุณจำเป็นต้องเพิ่มตัวเลือกคำตอบสำหรับคำถามนี้

en: You need to add question groups
th: คุณต้องเพิ่มกลุ่มคำถาม

en: You need to add questions
th: กรุณาเพิ่มคำถาม

en: You need to add subquestions to this question
th: คุณจำเป็นต้องเพิ่มคำถามย่อยในคำถามนี้

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
th: คุณต้องอัพโหลดอีก %s ไฟล์สำหรับคำถามนี้.
    คุณต้องการออกตอนนี้ใช่หรือไม่?

en: You should export your responses before deactivating.
th: คุณควรส่งออกการตอบคำถามของคุณก่อนที่จะปิดการใช้งาน

en: You should have a great time doing this
th: ท่านจะมีช่วงเวลาที่ดีสำหรับการนี้

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
th: คุณควรจดชื่อของตาราง ในกรณีที่คุณจำเป็นต้องเข้าถึงข้อมูลนี้ในภายหลัง

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
th: คุณควรกำหนดให้แแบบสอบถามเริ่มทำงานเมื่อคุณแน่ใจว่า แบบสอบถามได้ถูกตั้งค่าต่างๆ อย่างเหมาะสมแล้วและ ไม่ต้องมีการแก้ไขใดๆ อีก

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
th: คุณจะถูก redirect ใน 5 วินาที. ถ้ายังไม่, คลิ้ก <a href="%s">ที่นี่</a>.

en: Your Choices
th: ทางเลือก

en: Your DB and any changed files will be backed up.
th: ฐานข้อมูลของท่านรวมถึงการเปลี่ยนแปลงใดๆ จะได้รับการสำรองข้อมูล

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
th: ระบบติดตั้งของ LimeSurvey จะทำการตรวจสอบหากตัวอัพเดตได้ดำเนินการเสร็จสมบูรณ์

en: Your Ranking
th: การเรียงลำดับ

en: Your answer
th: คำตอบของท่าน

en: Your answer must be %s
th: คำตอบของคุณควรจะต้องเป็น​ %s

en: Your answer must be at least %s
th: คำตอบของคุณต้องอย่างน้อย %s

en: Your answer must be at most %s
th: คำตอบของคุณต้องมีอย่างมากที่สุด %s

en: Your answer must be between %s and %s
th: คำตอบของคุณควรจะต้องอยู่ระหว่าง %s และ %s

en: Your assessment
th: การประเมินของคุณ

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
th: บราวเซอร์ของท่านเคยถูกใช้ร่วมตอบแบบสอบถามนี้มาก่อน ทางระบบกำลังดำเนินการเพื่อให้ท่านสามารถเริ่มตอบแบบสอบถามตั้งแต่ต้น

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
th: เงื่อนไขนี้ไม่สามารถเพิ่มได้ เนื่องจากไม่มีการกำหนดความสัมพันธ์กับคำถาม/คำตอบที่เกี่ยวข้อง กรุณาตรวจสอบอีกครั้ง

en: Your data should be imported now
th: ข้อมูลของคุณควรจะนำเข้าในขณะนี้

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
th: ข้อมูลถูกนำเข้าแล้ง ทั้งนี้ data.frame คือ "data"  variable.labels คือรายละเอียดของข้อมูล ("attributes(data)$variable.labels") เช่น foreign:read.spss.

en: Your database server password.
th: รหัสผ่านเซิร์ฟเวอร์ฐานข้อมูลของคุณ

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
th: ชื่อผู้ใช้ฐานข้อมูลของคุณ ในกรณีส่วนใหญ่คือ "root"

en: Your email address
th: ที่อยู่อีเมล์ของคุณ

en: Your passwords do not match.
th: รหัสผ่านของคุณไม่ถูกต้อง

en: Your personal settings
th: การตั้งค่าส่วนบุคคล

en: Your personal settings were successfully saved.
th: ได้ทำการบันทึกการตั้งค่าส่วนตัวเรียบร้อยแล้ว

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
th: ภาษาที่ต้องการของคุณจะถูกนำมาใช้ตลอดทั้งกระบวนการติดตั้ง

en: Your response table will be renamed to:
th: ตารางการตอบคำถามของคุณจะถูกเปลี่ยนชื่อเป็น:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
th: คำตอบของคุณยังไม่ได้หายไปและได้รับการส่งไปยังผู้ดูแลระบบแบบสอบถามและจะถูกป้อนเข้าสู่ฐานข้อมูลของเราในภายหลัง

en: Your responses were successfully saved.
th: บันทึกการตอบคำตอบของคุณเรียบร้อย

en: Your search returned no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณค้นหา

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
th: แบบสอบถามของท่านสามารถส่งออกรายชื่อโทเค็นไปกับการตอบแบบสอบถามแต่ละรายการ กรุณาเลือกช่องข้อมูลเพิ่มเติมที่ท่านต้องการส่งออก

en: Your survey responses have been recorded.
th: บันทึกผลแบบสอบถามเรียบร้อยแล้ว

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
th: การตอบแบบสอบถามได้รับการบันทึกแล้ว ท่านจะได้รับอีเมล์ยืนยันการส่งแบบสอบถาม และกรุณาเก็บรหัสผ่านเอาไว้สำหรับกรณีใดๆ เนื่องจากทางผู้บริหารระบบไม่สามารถเข้าถึงรหัสผ่านของท่านและทำการส่งให้ท่านอีกครั้งได้

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
th: แบบสอบถามของคุณไม่สามารถบันทึกผลได้ เพราะแบบสอบถามนี้ยังไม่ได้ทำงาน

en: Your survey was successfully saved.
th: บันทึกแบบสอบถามเรียบร้อย

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
th: แบบสอบถามจะถูกบันทึกโดย ชื่อและรหัสผ่าน ที่ท่านให้ และท่านสามารถใช้ชื่อและรหัสผ่านนี้ในการทำแบบสอบถามครั้งต่อไป

en: Your time to answer this question has expired
th: เกินกำหนดเวลาในการตอบคำถามนี้

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
th: คุณเหลือ {TIME} เพื่อใช้ในการตอบคำถามนี้

en: Your update key is invalid and was removed.
th: คีย์สำหรับการอัพเดตไม่ถูกต้องและถูกยกเลิกแล้ว

en: Your user data for accessing %s
th: ข้อมูลของคุณสำหรับการเข้า %s

en: Zoom level
th: ระดับการขยาย

en: Zulu
th: ซูลู

en: and
th: และ

en: at question
th: คำถามที่

en: begins with
th: เริ่มต้นด้วย

en: checked
th: ทำเครื่องหมาย

en: contains
th: ประกอบด้วย

en: copy_of_
th: สำเนาของ

en: directory
th: ไดเรกทอรี

en: does not begin with
th: ไม่ได้เริ่มต้นด้วย

en: does not contain
th: ไม่ได้ประกอบด้วย

en: does not end with
th: ไม่ได้ลงท้ายด้วย

en: ends with
th: ลงท้ายด้วย

en: equal
th: เท่ากับ

en: equals
th: เท่ากับ

en: greater
th: มากกว่า

en: greater or equal
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: having a token
th: มีโทเค็น

en: having a valid email address
th: ใช้ email ที่ถูกต้อง

en: hh:mm
th: ชม:นาที (hh:mm)

en: hours
th: ชัวโมง

en: is
th: คือ

en: is NOT
th: ไม่ใช่

en: is greater than
th: มากกว่า

en: is greater than or equal to
th: มากกว่าหรือเท่ากับ

en: is in
th: อยู่ใน

en: is less than
th: น้อยกว่า

en: is less than or equal to
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: is matched (regexp)
th: ตรงกับ (รูปแบบ regexp)

en: is not in
th: ไม่ได้อยู่ใน

en: is not null
th: ไม่ว่าง

en: is null
th: ว่าง

en: less
th: น้อยกว่า

en: less or equal
th: น้อยกว่าหรือเท่ากับ

en: minitab method
th: วิธีการของ Minitab

en: mins
th: นาที

en: none
th: ไม่

en: not checked
th: ไม่ทำเครื่องหมาย

en: not equal
th: ไม่เท่ากับ

en: or
th: หรือ

en: page
th: หน้า

en: quota language settings
th: การตั้งค่าของภาษาตามโควต้า

en: quota members
th: สมาชิกตามโควต้า

en: responses
th: การตอบคำถาม

en: seconds
th: วินาที

en: selected
th: ถูกเลือก

en: table
th: ตาราง

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
th: นี่คืออีเมล์สำหรับแจ้งให้ท่านทราบว่าชื่อผู้ใช้ของท่านได้ถูกสร้างขึ้น ณ  '%s'

en: timings
th: การกำหนดเวลา

en: to
th: ถึง

en: until
th: จนถึง

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
th: ในกรณีที่ท่านต้องการข้อมูลเพิ่มเติม กรุณาดูที่ http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
th: เนื่องจากฐานข้อมูล ZIP ไม่รองรับ PHP ทำให้การนำเข้า ZIP ถูกยกเลิก
