LimeSurvey 2.x - en to el translation catalogue (3206 entries)

en: %s cannot be left empty
el: %s δεν μπορεί να είναι κενό

en: %s duplicate records removed
el: %s διπλότυπες εγγραφές διαγράφηκαν

en: %s entries were not copied because they already existed
el: %s καταχωρίσεις δεν αντιγράφηκαν γιατί υπάρχουν ήδη.

en: %s entries were skipped because they are blacklisted
el: %s καταχωρίσεις αγνοήθηκαν επειδή είναι ενταγμένες σε μαύρη λίστα

en: %s field(s) were successfully added.
el: %s πεδία προστέθηκαν επιτυχώς.

en: %s lines had a mismatching number of fields.
el: %s γραμμές έχουν έναν αριθμό πεδίων με αποτυχημένους συνδυασμούς.

en: %s messages were scanned out of which %s were marked as bounce by the system.
el: %s μηνύματα ελέγχθηκαν από τα οποία %s επισημάνθηκαν ως μηνύματα επιστροφής από το σύστημα.

en: %s messages were scanned, none were marked as bounce by the system.
el: %s μηνύματα ελέγχθηκαν και κανένα δεν επισημάνθηκε ως μήνυμα επιστροφής από το σύστημα.

en: %s min. %s sec.
el: %s λεπ. %s δευτ.

en: %s new participants were created
el: %s νέοι συμμετέχοντες δημιουργήθηκαν.

en: %s of %s columns selected
el: %s από %s στήλες επιλέχθηκαν

en: %s old response(s) and according timings were successfully imported.
el: %s παλιές απαντήσεις και ανάλογοι χρονισμοί εισήχθησαν επιτυχώς.

en: %s old response(s) were successfully imported.
el: %s παλιές απαντήσεις προστέθηκαν επιτυχώς.

en: %s participant(s) are to be copied
el: %s συμμετέχοντας(-ες) πρόκειται να αντιγραφούν

en: %s participants have been copied to the central participants table
el: %s συμμετέχοντες έχουν αντιγραφεί στην κεντρική βάση δεδομένων των συμμετεχόντων

en: %s participants have been copied to the survey token table
el: %s συμμετέχοντες έχουν αντιγραφεί στον πίνακα κλειδάριθμων του ερωτηματολογίου

en: %s participants have been shared
el: %s συμμετέχοντες έχουν διαμοιραστεί

en: %s question contains errors that need to be corrected | %s questions contain errors that need to be corrected
el[0]: %s ερώτηση περιέχει σφάλματα τα οποία θα πρέπει να διορθωθούν.
el[1]: %s ερωτήσεις περιέχουν σφάλματα τα οποία θα πρέπει να διορθωθούν.

en: %s records found in CSV file
el: %s εγγραφές βρέθηκαν στο αρχείο CSV

en: %s records have empty mandatory fields
el: %s εγγραφές έχουν κενά υποχρεωτικά πεδία

en: %s records have incomplete or wrong attribute values
el: %s εγγραφές είναι ελλιπείς ή έχουν εσφαλμένες τιμές χαρακτηριστικών.

en: %s records imported
el: %s εγγραφές εισήχθησαν

en: %s records in CSV
el: %s εγγραφές σε μορφή CSV

en: %s records met minimum requirements
el: %s εγγραφές ικανοποιούν τις ελάχιστες απαιτήσεις

en: %s records were duplicate but had attributes updated
el: %s καταχωρίσεις ήταν διπλότυπες αλλά είχαν ενημερωμένα χαρακτηριστικά.

en: %s records where the number of fields does not match
el: %s εγγραφές όπου ο αριθμός των πεδίων δεν ταιριάζει

en: %s records with invalid email address removed
el: %s εγγραφές με λανθασμένη ηλεκτρονική διεύθυνση έχουν διαγραφεί.

en: %s response lines in your file.
el: %s γραμμές απαντήσεων στο αρχείο σας.

en: %s response was successfully deleted. | %s responses were successfully deleted.
el[0]: Ενικός: %s απάντηση διαγράφηκε με επιτυχία.
el[1]: Πληθυντικός: %s απαντήσεις διαγράφηκαν με επιτυχία.

en: %s responses already exist.
el: Υπάρχουν ήδη %s απαντήσεις.

en: %s responses cannot be inserted or updated.
el: %s απαντήσεις δεν είναι δυνατόν να εισαχθούν ή να ενημερωθούν.

en: %s responses were inserted.
el: %s απαντήσεις έχουν εισαχθεί.

en: %s responses were updated.
el: %s απαντήσεις έχουν ενημερωθεί.

en: %s token has been created. | %s tokens have been created.
el[0]: Ενικός: %s κλειδάριθμος δημιουργήθηκε.
el[1]: Πληθυντικός: %s κλειδάριθμοι δημιουργήθηκαν.

en: %s were found to be duplicate entries and did not need a new participant to be created.
el: %s βρέθηκαν να αποτελούν διπλές καταχωρίσεις και δεν απαιτήθηκε η δημιουργία ενός νέου συμμετέχοντα.

en: %s%% completed
el: %s%% ολοκληρώθηκε

en: 'Other:' comment mandatory
el: 'Άλλο:' υποχρεωτικό σχόλιο

en: (Autodetect)
el: (Αυτόματη ανίχνευση)

en: (Iconv Library not installed)
el: (Δεν έχει εγκατασταθεί η βιβλιοθήκη Iconv)

en: (Label sets were not imported since you do not have the permission to create new label sets.)
el: (Οι ετικέτες δεν εισήχθησαν, γιατί δεν έχετε το δικαίωμα να δημιουργείτε νέες ετικέτες.)

en: (No target question)
el: Όχι στόχος ερώτησης

en: (None)
el: (Κανένα)

en: (Reason: Admin email address empty)
el: (Αιτιολογία: Το πεδίο διεύθυνσης email του διαχειριστή είναι κενό)

en: (Select multiple label sets by using the Ctrl key)
el: (Επιλέξτε πολλαπλά σετ ετικετών χρησιμοποιώντας το πλήκτρο Ctrl)

en: (Sub-)question width
el: Πλάτος υπό-ερώτησης

en: (XSS filtering is always disabled for the superadministrator.)
el: (Το XSS φιλτράρισμα είναι πάντα απενεργοποιημένο για τον υπερδιαχειριστή.)

en: (none)
el: (κανένα)

en: (stable)
el: (σταθερή)

en: (unstable)
el: (ασταθής)

en: *This setting cannot be changed later!
el: *Αυτή η επιλογή δεν μπορεί να αλλάξει αργότερα!

en: ...or import a question
el: ... ή εισαγωγή μιας ερώτησης

en: 16 or up
el: 16 και πάνω

en: 1st quartile (Q1)
el: 1ο τεταρτημόριο (Q1)

en: 1st time limit warning CSS style
el: Στυλ CSS 1ης ειδοποίησης για το όριο χρόνου

en: 1st time limit warning message
el: 1η προειδοποίηση χρονικού ορίου

en: 1st time limit warning message display time
el: 1η προειδοποίηση για το όριο χρόνου, με εμφάνιση του χρόνου

en: 1st time limit warning message timer
el: 1η προειδοποίηση χρονικού ορίου από το χρονόμετρο

en: 2nd quartile (Median)
el: 2ο τεταρτημόριο (Q2)

en: 2nd time limit warning CSS style
el: Στυλ CSS 2ης ειδοποίησης για το όριο χρόνου

en: 2nd time limit warning message
el: 2η προειδοποίηση για το όριο χρόνου

en: 2nd time limit warning message display time
el: Προηδοποιητικό μύνημα (δεύτερη φορά) χρόνος προβολής

en: 2nd time limit warning message timer
el: Προηδοποιητικό μύνημα (δεύτερη φορά)

en: 3-Click ComfortUpdate
el: Εύκολη ενημέρωση με 3 κλικ

en: 3rd quartile (Q3)
el: 3o τεταρτημόριο (Q3)

en: 5 Point Choice
el: Επιλογή 5 σημείων

en: <No default value>
el: <Καμία προεπιλεγμένη τιμή>

en: <no data>
el: <χωρίς δεδομένα>

en: A Note On Privacy
el: Σημείωση σχετικά με το προσωπικό απόρρητο

en: A backup of this table has been made and can be accessed by your system administrator.
el: Έχει δημιουργηθεί ένα αντίγραφο ασφαλείας το οποίο μπορει να προσπελαστεί μόνο από τον διαχειριστή του συστήματος.

en: A backup of this table will be made if you proceed. Your system administrator will be able to access this table.
el: Αν συνέχισετε θα δημιουργηθεί ένα αντίγραφο ασφαλείας το οποίο θα μπορει να προσπελαστεί μόνο από τον διαχειριστή του συστήματος.

en: A database named "%s" already exists.
el: Υπάρχει ήδη μια βάση δεδομένων με το όνομα "%s".

en: A deactivated survey is not accessible to participants (only a message appears that they are not permitted to see this survey).
el: Ένα απενεργοποιημένο ερωτηματολόγιο δεν είναι προσβάσιμο από τους συμμετέχοντες (εμφανίζεται μόνο ένα μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται να το δούνε).

en: A full question index will be shown; participants will be able to jump between relevant questions.
el: Ένα πλήρες ευρετήριο ερωτήσεων θα εμφανιστεί. Οι συμμετέχοντες θα μπορούν να μετακινούνται μεταξύ σχετικών ερωτήσεων.

en: A group in the CSV/SQL file is not part of the same survey. The import of the survey was stopped.
el: Μία ομάδα στο CSV/SQL αρχείο δεν είναι μέρος του ίδιου ερωτηματολογίου. Η εισαγωγή του ερωτηματολογίου σταμάτησε.

en: A question index will be shown; participants will be able to jump between viewed questions.
el: Θα εμφανιστεί ευρετήριο ερωτήσεων. Οι συμμετέχοντες θα μπορούν να μετακινούνται μεταξύ των προβαλλόμενων ερωτήσεων.

en: A template with that name already exists.
el: Ένα πρότυπο με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη.

en: A token entry for the saved survey has been created too.
el: Ένας πίνακας κουπονιών έχει δημιουργηθεί για αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: A token table has been created for this survey and the old tokens were imported.
el: Ένας πίνακας κουπονιών έχει δημιουργηθεί γι' αυτό το ερωτηματολόγιο και τα παλιά κουπόνια έχουν εισαχθεί.

en: A token table has been created for this survey.
el: Ένας πίνακας κουπονιών έχει δημιουργηθεί γι' αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: A username was not supplied or the username is invalid.
el: Είτε δεν δόθηκε όνομα χρήστη είτε είναι μη έγκυρο.

en: AND
el: ΚΑΙ

en: AND/OR Date is
el: ΚΑΙ/Ή η ημερομηνία είναι

en: ARMSCII-8 Armenian
el: ARMSCII-8 Αρμενικό

en: Abbreviated question text
el: Συντετμημένο κείμενο ερώτησης

en: Ability to change of questions, groups and parameters is still limited.
el: Η δυνατότητα αλλαγής ερωτήσεων, ομάδων και παραμέτρων είναι ακόμη περιορισμένη.

en: Absolute value
el: Απόλυτη τιμή

en: Accelerator keys for list items
el: Κλειδιά επιτάχυνσης λίστας αντικειμένων

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Access denied
el: Η πρόσβαση δεν επιτράπηκε.

en: Access denied!
el: Δεν επιτρέπεπεται η πρόσβαση!

en: Action
el: Ενέργεια

en: Action to perform when time limit is up
el: Ενέργεια που θα εκτελείται όταν το χρονικό όριο αυξάνεται

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate Survey
el: Ενεργοποίηση ερωτηματολογίου

en: Activate this Survey
el: Ενεργοποίηση αυτού του ερωτηματολογίου

en: Activate this to show a map above the input field where the user can select a location
el: Ενεργοποιήστε αυτό για να εμφανίσετε έναν χάρτη πάνω από το πεδίο εισαγωγής και στον οποίο ο χρήστης θα μπορεί να επιλέξει μια τοποθεσία

en: Active
el: Ενεργά

en: Active surveys
el: Ενεργά ερωτηματολόγια

en: Active token tables
el: Ενεργοί πίνακες κουπονιών

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add New Quota
el: Προσθήκη νέας ποσόστωσης

en: Add URL parameter
el: Προσθήκη URL παραμέτρου

en: Add a button to reset the slider. If you choose an start value, it reset at start value, else empty the answer.
el: Προσθήκη πλήκτρου για επαναφορά του επιλογέα. Εάν επιλέξετε μια τιμή έναρξης, η επαναφορά θα γίνεται σε αυτή την τιμή, διαφορετικά η απάντηση θα μείνει κενή.

en: Add a language:
el: Προσθήκης μιας γλώσσας:

en: Add a new question
el: Προσθήκη νέας ερώτησης

en: Add a prefix to the answer field
el: Εισαγωγή προθέματος στο πεδίο της απάντησης

en: Add a suffix to the answer field
el: Προσθήκη επιθέματος στο πεδίο της απάντησης

en: Add all %s participants in your current list to a survey.
el: Προσθήκη όλων των %s συμμετεχόντων της τρέχουσας λίστας σε ένα ερωτηματολόγιο.

en: Add all participants in your current list to a survey.
el: Προσθήκη όλων των συμμετεχόντων στην τρέχουσα λίστα ενός ερωτηματολογίου.

en: Add and edit conditions
el: Προσθήκη και επεξεργασία συνθηκών

en: Add another record
el: Προσθήκη μιας άλλης εγγραφής.

en: Add another search criteria
el: Προσθήκη ενός ακόμη κριτηρίου αναζήτησης

en: Add another token entry
el: Προσθήκη επιπλέον εγγραφής κουπονιού

en: Add answer
el: Προσθήκη απάντησης

en: Add attribute
el: Προσθήκη χαρακτηριστικού

en: Add condition
el: Προσθήκη συνθήκης

en: Add dummy tokens
el: Προσθήκη εικονικών κουπονιών

en: Add fields
el: Προσθήκη πεδίων

en: Add file
el: Προσθήκη αρχείου

en: Add group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Add language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: Add new group to survey
el: Προσθήκη νέας ομάδας στο ερωτηματολόγιο

en: Add new question to group
el: Προσθήκη νέας ερώτησης στην ομάδα

en: Add new token entry
el: Προσθήκη εγγραφής νέου κουπονιού

en: Add new user group
el: Προσθήκη νέας ομάδας χρηστών

en: Add or delete groups
el: Προσθήκη ή αφαίρεση ομάδων

en: Add or delete questions
el: Προσθήκη ή διαγραφή ερώτησεων

en: Add or delete subquestions or change their codes
el: Προσθήκη ή διαγραφή υποερωτήσεων ή αλλαγή των κωδικών τους

en: Add or delete token attributes
el: Προσθήκη ή διαγραφή χαρακτηριστικών των κλειδάριθμων

en: Add participant
el: Προσθήκη συμμετέχοντα

en: Add participant to survey
el: Προσθήκη συμμετέχοντα στο ερωτηματολόγιο.

en: Add participants to a survey
el: Προσθήκη συμμετεχόντων σε ένα ερωτηματολόγιο

en: Add participants to central database
el: Προσθήκη συμμετεχόντων στην κεντρική βάση δεδομένων

en: Add participants to survey
el: Προσθήκη συμμετεχόντων σε ένα ερωτηματολόγιο.

en: Add question
el: Προσθήκη ερώτησης

en: Add question group
el: Προσθήκη ομάδας ερωτήσεων

en: Add scenario
el: Προσθήκη σεναρίου

en: Add search condition
el: Προσθήκη συνθήκης αναζήτησης

en: Add survey
el: Προσθήκη ερωτηματολογίου

en: Add the %s selected participants to a survey.
el: Προσθήκη των %s επιλεγμένων συμμετεχόντων σε ένα ερωτηματολόγιο.

en: Add the selected participants to a survey.
el: Προσθήκη των επιλεγμένων συμμετεχόντων σε ένα ερωτηματολόγιο.

en: Add token entry
el: Προσθήκη εγγραφής κουπονιού

en: Add user
el: Προσθήκη χρήστη

en: Add user group
el: Προσθήκη ομάδας χρήστων

en: Add user:
el: Προσθήκη χρήστη:

en: Add value
el: Προσθήκη τιμής

en: Additional Languages
el: Επιπλέον γλώσσες

en: Additional languages:
el: Επιπλέον γλώσσες:

en: Admin email:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση διαχειριστή:

en: Admin login name
el: Όνομα σύνδεσης διαχειριστή

en: Admin login password
el: Κωδικός σύνδεσης διαχειριστή

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Administration template:
el: Πρότυπο εμφάνισης διαχειριστή:

en: Administrator credentials
el: Username/Password Διαχειριστή

en: Administrator email
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση διαχειρηστή

en: Administrator name
el: Ονοματεπώνυμο διαχειριστή

en: Administrator name:
el: Ονοματεπώνυμο διαχειριστή:

en: Administrator:
el: Διαχειριστής:

en: Afrikaans
el: Αφρικανο-ολλανδικά

en: After
el: Μετά

en: After answers, a cell give some information.
el: Μετά τις απαντήσεις, ένα κελί δίνει μερικές πληροφορίες.

en: After having clicked the save button you can either close this browser window or continue filling out the survey.
el: Αφού κάνετε κλικ στο κουμπί αποθήκευσης, μπορείτε είτε να κλείσετε αυτό το παράθυρο του περιηγητή, είτε να συνεχίσετε να συμπληρώνοντας το ερωτηματολόγιο.

en: After you are done please click the bottom 'Save' button to save your changes.
el: Αφού τελειώσετε, κάντε κλικ στο κουμπί "Αποθήκευση" στο κάτω μέρος για να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας.

en: Albanian
el: Αλβανικά

en: All
el: Όλα

en: All %s user templates updated.
el: Το πρότυπου του χρήστη %s ενημερώθηκε.

en: All answers are already selected in this quota.
el: Όλες οι απαντήσεις είναι ήδη επιλεγμένες σε αυτή την ποσόστωση

en: All answers meet consistency standards.
el: Όλες οι απαντήσεις είναi συνεπείς με τα standards

en: All assessments meet consistency standards.
el: Όλες οι αξιολογήσεις ειναι συνεπείς με τα standards

en: All conditions in this survey have been deleted.
el: Όλες οι συνθηκές του ερωτηματολογίου έχουν διαγραφεί

en: All conditions meet consistency standards.
el: Όλες οι συνθήκες φέρνουν τα πρότυπα σταθερότητας

en: All conditions scenarios were renumbered.
el: Όλα τα σενάρια των συνθηκών επαναριθμοποιήθηκαν

en: All default values meet consistency standards.
el: Όλες οι τιμες προεπιλογής φέρνουν κριτήρια σταθερότητας

en: All groups meet consistency standards.
el: Όλες οι ομάδες (groups) ειναι συνεπείς με τα standards

en: All in one
el: Όλα σε ένα

en: All of the user's surveys were transferred to %s.
el: Όλα τα ερωτηματολόγια του χρήστη μεταφέρθηκαν στο %s.

en: All old survey tables meet consistency standards.
el: Όλες παλαιές έρευνες ειναι συνεπείς με τα standards

en: All old token tables meet consistency standards.
el: Όλα τα παλιά token ειναι συνεπείς με τα standards

en: All participant information is lost.
el: Όλες οι πληροφορίες των συμμετεχόντων έχουν χαθεί.

en: All question attributes meet consistency standards.
el: Όλα τα γνωρίσματα των ερωτήσεων πληρούν τα κριτήρια σταθερότητας

en: All questions meet consistency standards.
el: Όλες οι ερωτήσεις ειναι συνεπείς με τα standards

en: All questions, answers, etc for removed languages will be lost. Are you sure?
el: Όλες οι ερωτήσεις, οι απαντήσεις, κλπ., που συνδέονται με τις γλώσσες που θέλετε να αφαιρέσετε θα χαθούν. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: All questions, groups and parameters are editable again.
el: Όλες οι ερωτήσεις, ομάδες και παράμετροι είναι επεξεργάσιμα και πάλι.

en: All quota language settings meet consistency standards.
el: Όλες οι ρυθμίσεις στα quota φέρνουν κριτήρια σταθερότητας

en: All quota quota members meet consistency standards.
el: Όλα τα μέλη quota quota φέρνουν κριτήρια σταθερότητας

en: All quotas meet consistency standards.
el: Όλες αναλογίες (quota) φέρνουν κριτήρια σταθερότητας

en: All responses
el: Όλες οι απαντήσεις

en: All responses are not accessible anymore with LimeSurvey.
el: Όλες οι απαντήσεις δεν θα είναι πλέον προσβάσιμες μέσω του LimeSurvey

en: All survey language settings meet consistency standards.
el: Όλες οι ρυθμίσεις γλωσσών είναι σωστές.

en: All surveys meet consistency standards.
el: Όλα τα ερωτηματολόγια ειναι συνεπείς με τα standards

en: All the attributes are automatically mapped
el: Όλα τα χαρακτηριστικά χαρτογραφούνται αυτόματα.

en: All tokens
el: Όλες τα κουπόνια

en: All your answers must be different.
el: Όλες οι απαντήσεις σας πρέπει να είναι διαφορετικές

en: Allow blacklisted participants to be added to a survey:
el: Να επιτρέπεται σε συμμετέχοντες που έχουν ενταχθεί σε μαύρη λίστα να προστίθενται σε ένα ερωτηματολόγιο:

en: Allow multiple responses or update responses with one token?
el: Να επιτρέπονται πολλαπλές απαντήσεις ή ενημέρωση απαντήσεων με ένα κουπόνι;

en: Allow only numerical input
el: Eπιτρέπεται μόνο η εισαγωγή αριθμών

en: Allow only numerical input for 'Other' text
el: Επιτρέπεται μόνο η εισαγωγή αριθμών για το πεδίο 'Άλλο'

en: Allow participant to unblacklist himself/herself:
el: Να επιτρέπεται στον συμμετέχοντα να αφαιρεί τον εαυτό του από τη μαύρη λίστα:

en: Allow public registration?
el: Επιτρέπεται η δημόσια εγγραφή:

en: Allow reset the slider
el: Επιτρέπεται η επαναφορά του επιλογέα

en: Allow this user to edit these participants
el: Επιτρέψτε σε αυτό τον χρήστη να επεξεργαστεί αυτούς τους συμμετέχοντες

en: Allowed
el: Επιτρέπεται

en: Allowed file types
el: Επιτρεπόμενοι τύποι αρχείων

en: Allowed file types in comma separated format. e.g. pdf,doc,odt
el: Επιτρέπονται διαφορετικοί τύποι αρχείων διαχωρισμένοι με κόμμα και χωρίς κενά, π.χ. pdf,doc,odt.

en: Also this problem can occur when you are working/editing in LimeSurvey in several browser windows/tabs at the same time.
el: Αυτό το πρόβλημα μπορεί να συμβαίνει επειδή εργάζεστε στο LimeSurvey ταυτόχρονα σε πολλά παράθυρα ή καρτέλες του περιηγητή.

en: Always
el: Πάντα

en: Always hide this question
el: Μόνιμη απόκρυψη αυτής της ερώτησης:

en: Amharic
el: Αμχάρικα

en: An array of sub-question on each cell. The sub-question text are in the table header and concerns line header.
el: Μια διάταξη υποερώτησης σε κάθε γραμμή. Το κείμενο των υποερωτήσεων βρίσκεται στον πίνακα επικεφαλίδας και αφορά τη γραμμή επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each column. The sub-question are on table header, the answers are in each line header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε στήλη. Οι υποερωτήσεις βρίσκονται στον πίνακα επικεφαλίδας, ενώ οι απαντήσεις σε κάθε επικεφαλίδα γραμμής.

en: An array with sub-question on each line, with 2 answers to provide on each line. The answers are contained in the table header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε στήλη, με 2 απαντήσεις να παρέχονται σε κάθε γραμμή. Οι απαντήσεις περιέχονται στον πίνακα επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each line, with 2 answers to provide on each line. You have to select the answer.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε στήλη, με 2 απαντήσεις να παρέχονται σε κάθε γραμμή. Θα πρέπει να επιλέξετε την απάντηση.

en: An array with sub-question on each line. The answers are contained in the table header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε γραμμή. Οι απαντήσεις περιέχονται στον πίνακα της επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each line. The answers are increase, same, decrease and are contained in the table header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε γραμμή. Οι απαντήσεις είναι αύξηση, ίδιο, μείωση και περιέχονται στον πίνακα της επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each line. The answers are value from 1 to 10 and are contained in the table header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε γραμμή. Οι απαντήσεις είναι τιμές από το 1 έως το 10 και περιέχονται στον πίνακα της επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each line. The answers are value from 1 to 5 and are contained in the table header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε γραμμή. Οι απαντήσεις είναι τιμές από το 1 έως το 5 και περιέχονται στον πίνακα της επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each line. The answers are yes, no, uncertain and are in the table header.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε γραμμή. Οι απαντήσεις είναι ναι, όχι, δεν είμαι σίγουρος και περιέχονται στον πίνακα της επικεφαλίδας.

en: An array with sub-question on each line. You have to select your answer.
el: Μια διάταξη με υποερώτηση σε κάθε γραμμή. Θα πρέπει να επιλέξετε την απάντησή σας.

en: An email has been sent to the address you provided with access details for this survey. Please follow the link in that email to proceed.
el: 'Εχει σταλεί ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση που δώσατε, με περαιτέρω πληροφορίες για την πρόσβαση στο συγκεκριμένο ερωτηματολόγιο. Παρακαλώ, ακολουθήστε τον σύνδεσμο που θα βρείτε στο μήνυμα για να προχωρήσετε.

en: An email has been sent with details about your saved survey
el: Σας απεστάλη μήνυμα με πληροφορίες σχετικά με το αποθηκευμένο σας ερωτηματολόγιο

en: An email with a generated password was sent to the user.
el: Μήνυμα με τον νέο κωδικό έχει σταλεί στον χρήστη.

en: An email with your login data was sent to you.
el: Σας έχει σταλεί μήνυμα email με πληροφορίες σύνδεσης.

en: An error occurred saving a response to survey id
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση μιας απάντησης στο id του ερωτηματολογίου.

en: An error occurred uploading your file. This may be caused by incorrect permissions in your %s folder.
el: Το ανέβασμα του αρχείου απέτυχε. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε λάθος δικαιώματα στον φάκελο %s.

en: An expired survey is not accessible to participants (they only see a message that the survey has expired).
el: Τα ερωτηματολόγια που έχουν λήξει, δεν είναι προσβάσιμα στους συμμετέχοντες (βλέπουν μόνο ένα μήνυμα που τους ειδοποιεί ότι το ερωτηματολόγιο έχει λήξει).

en: An non-recoverable error happened during the update. Error details:
el: Ένα μη αναστρέψιμο σφάλμα συνέβη κατά τη διάρκεια της ενημέρωσης. Λεπτομέρειες σφάλματος:

en: An unexpected error has occurred and your responses cannot be saved.
el: Ένα απρόσμενο σφάλμα συνέβη και οι απαντήσεις σας δε μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Anonymized responses
el: Ανώνυμες απαντήσεις

en: Anonymized responses?
el: Ανώνυμες απαντήσεις:

en: Answer
el: Απάντηση

en: Answer codes
el: Κωδικοί ερωτήσεων

en: Answer from previous questions
el: Απάντηση από προηγούμενες ερωτήσεις

en: Answer matched (regexp)
el: Η απάντηση ταιριάζει (regexp)

en: Answer must be %s
el: Η απάντηση πρέπει να είναι %s

en: Answer must be between %s and %s
el: Η απάντηση πρέπει να είναι μεταξύ %s και %s

en: Answer must be greater or equal to %s
el: Η απάντηση πρέπει να είναι ίση ή μεγαλύτερη από %s

en: Answer must be less or equal to %s
el: Η απάντηση πρέπει να είναι ίση ή μικρότερη από %s

en: Answer option
el: Επιλογή απάντησης

en: Answer options
el: Επιλογές απάντησης

en: Answer options were successfully saved.
el: Οι επιλογές της απάντησης αποθηκεύτηκαν με επιτυχία.

en: Answer prefix
el: Πρόθημα απάντησης:

en: Answer scale %s
el: Κλίμακα απάντησης %s

en: Answer suffix
el: Επίθημα απάντησης:

en: Answer was
el: Η απάντηση ήταν

en: Answer was NOT
el: Η απάντηση ΔΕΝ ήταν

en: Answer was greater than
el: Η απάντηση ήταν μεγαλύτερη από

en: Answer was greater than or equal to
el: Η απάντηση ήταν μεγαλύτερη από ή ίση με

en: Answer was less than
el: Η απάντηση ήταν μικρότερη από

en: Answer was less than or equal to
el: Η απάντηση ήταν μικρότερη από ή ίση με

en: Answer:
el: Απάντηση:

en: Answers
el: Απαντήσεις

en: Answers and tokens have been re-opened.
el: Απαντήσεις και κουπόνια έχουν ξανανοιχτεί.

en: Answers cleared
el: Οι απαντήσεις καθαρίστηκαν

en: Answers from this response
el: Απαντήσεις από αυτή την απόκριση

en: Answers with a code of 0 (zero) or blank code are not allowed, and will not be saved
el: Απαντήσεις με κωδικό 0 (μηδέν) ή κενό κωδικό δεν επιτρέπονται και δεν θα αποθηκευτούν.

en: Answer|Left-slider-text|Right-slider-text separator character
el: Χαρακτήρας διαχωρισμού |Left-slider-text|Right-slider-text απάντησης

en: Any
el: Οποιαδήποτε

en: Apr
el: Απρ

en: April
el: Απρίλιος

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Arc cosine
el: Συνημίτονο τόξου

en: Arc sine
el: Ημίτονο τόξου

en: Arc tangent
el: Εφαπτομένη τόξου

en: Arc tangent of two variables
el: Εφαπτομένη τόξου δύο μεταβλητών

en: Are you really sure you want to *delete* some incomplete answers and reset the completed state of both answers and tokens?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να *διαγράψετε* μερικές ανολοκλήρωτες απαντήσεις και να επαναφέρετε ερωτήσεις και κουπόνια που βρίσκονται σε ολοκληρωμένη κατάσταση;

en: Are you sure you want to clear all your responses?
el: Είστε σίγουρος ότι επιθυμείτε τη διαγραφή όλων των απαντήσεών σας;

en: Are you sure you want to delete all conditions set in this scenario?
el: Είστε βέβαιος ότι επιθυμείτε τη διαγραφή όλων των συνθηκών που έχουν οριστεί γι' αυτό το σενάριο;

en: Are you sure you want to delete all conditions set to the questions you have selected?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε όλες τις συνθήκες που έχουν οριστεί για τις ερώτησεις που έχετε επιλέξει;

en: Are you sure you want to delete the selected entries?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε τις επιλεγμένες εγγραφές;

en: Are you sure you want to delete these surveys?
el: Είστε σίγουρος οτι θέλετε να διαγράψετε αυτά τα ερωτηματολόγια;

en: Are you sure you want to delete this URL parameter?
el: Σίγουρα επιθυμείτε την διαγραφή αυτης της παραμέτρου;

en: Are you sure you want to delete this condition?
el: Είστε σίγουροι πως θέλετε να διαγράψετε αυτή τη συνθήκη;

en: Are you sure you want to delete this entry?
el: Σίγουρα επιθυμείτε τη διαγραφή αυτής της καταχώρησης;

en: Are you sure you want to delete this file?
el: Σίγουρα επιθυμείτε την διαγραφή αυτού του αρχείου;

en: Are you sure you want to delete this template?
el: Σίγουρα επιθυμείτε την διαγραφή αυτού του πρότυπου;

en: Are you sure you want to expire these surveys?
el: Σίγουρα επιθυμείτε την λήξη αυτών των ερευνών

en: Are you sure you want to renumber the scenarios with incremented numbers beginning from 1?
el: Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την επαναρίθμηση τα σενάρια με τους επαυξημένους αριθμούς να ξεκινούν από το 1;

en: Are you sure you want to un-share the selected participants?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να σταματήσετε τον  διαμοιρασμό των επιλεγμένων συμμετεχόντων;

en: Arithmetic mean
el: Αριθμητικός μέσος

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Array
el: Διάταξη

en: Array (10 Point Choice)
el: Διάταξη (επιλογή 10 σημείων)

en: Array (5 Point Choice)
el: Διάταξη (επιλογή 5 σημείων)

en: Array (Increase/Same/Decrease)
el: Διάταξη (Αύξηση/Ίδιο/Μείωση)

en: Array (Numbers)
el: Διάταξη (Αριθμοί)

en: Array (Texts)
el: Διάταξη (Κείμενα)

en: Array (Yes/No/Uncertain)
el: Διάταξη (Ναι/Όχι/Αβέβαιος)

en: Array by column
el: Διάταξη ανά στήλη

en: Array dual scale
el: Διάταξη διπλής κλίμακας

en: Array filter
el: Φίλτρο διάταξης

en: Array filter exclusion
el: Διάταξη φίλτρου αποκλεισμού

en: Array filter style
el: Στυλ φιλτραρίσματος διάταξης

en: Arrays
el: Διατάξεις

en: As a last step you should clear your browser cache now.
el: Ως τελευταίο βήμα, θα πρέπει να καθαρίσετε τη μνήμη cache του περιηγητή σας.

en: Assessment details
el: Λεπτομέρειες αξιολόγησης

en: Assessment group score
el: Βαθμολογία αξιολόγησης της ομάδας

en: Assessment heading
el: Κεφαλίδα αξιολόγησης

en: Assessment mode for this survey is not activated. You can activate it in the %s survey settings %s (tab 'Notification & data management').
el: Η λειτουργία αξιολόγησης γι΄αυτό το ερωτηματολόγιο δεν ενεργοποιήθηκε. Μπορείτε να την ενεργοποιήσετε στις %s ρυθμίσεις του ερωτηματολογίου %s (καρτέλα 'Ειδοποιήσεις & Διαχείριση δεδομένων').

en: Assessment rules
el: Κανόνες αξιολόγησης

en: Assessment value
el: Τιμή αξιολόγησης

en: Assessment:
el: Αξιολογήση

en: Assessments
el: Αξιολογήσεις

en: Assessments mode not activated
el: Η λειτουργία αξιολόγησης δεν ενεργοποιήθηκε.

en: At beginning
el: Στην αρχή

en: At end
el: Στο τέλος

en: At least one installed
el: Τουλάχιστον ένα έχει εγκατασταθεί

en: Attention: Several question codes were updated. Please check these carefully as the update  may not be perfect with customized expressions.
el: Προσοχή: Ανανεώθηκαν πολλοί κωδικοί ερωτήσεων. Παρακαλούμε ελέγξτε τους προσεκτικά καθώς η ανανέωση μπορεί να μην είναι ακριβής σε σχέση με προσαρμοσμένες εκφράσεις.

en: Attribute %s (%s)
el: Χαρακτηριστικό %s (%s)

en: Attribute %s was deleted.
el: Το χαρακτηριστικό %s διαγράφηκε.

en: Attribute ID
el: ID αναγνωριστικό

en: Attribute display setting updated
el: Η ρύθμιση εμφάνισης του χαρακτηριστικού ενημερώθηκε

en: Attribute field
el: Πεδίο ιδιότητας

en: Attribute management
el: Διαχείριση χαρακτηριστικών

en: Attribute name
el: Όνομα ιδιότητας

en: Attribute name:
el: Όνομα ιδιότητας:

en: Attribute settings
el: Ρυθμίσεις ιδιότητας

en: Attribute type
el: Τύπος ιδιότητας

en: Attribute type:
el: Τύπος ιδιότητας:

en: Attribute value
el: Τιμή χαρακτηριστικού

en: Attribute values for existing participants have been updated from the participants records
el: Οι τιμές χαρακτηριστικών συμμετεχόντων που υπάρχουν ήδη, έχουν ενημερωθεί από τις εγγραφές τους.

en: Attribute values for existing participants have been updated from the token records
el: Οι τιμές των χαρακτηριστικών για τους υπάρχοντες συμμετέχοντες, έχουν ενημερωθεί από τις εγγραφές των κλειδάριθμων.

en: Attribute visible:
el: Εμφανές Attribute

en: Attributes to be created
el: Ιδιότητες προς δημιουργία

en: Attributes to export:
el: Χαρακτηριστικά προς εξαγωγή:

en: Attributes values from the participant's token
el: Τιμές ιδιοτήτων από το κουπόνι του χρήστη

en: Aug
el: Αυγ

en: August
el: Αύγουστος

en: Authentication method
el: Μέθοδος πιστοποιήσης

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Auto Translate
el: Αυτόματη μετάφραση

en: Auto-check exclusive option if all others are checked
el: Αυτόματη επιλογή αποκλεισμένης επιλογής εάν όλες οι άλλες είναι επιλεγμένες

en: Autoload URL
el: Αυτόματη φόρτωση URL

en: Autoload URL:
el: Αυτόματη φόρτωση URL:

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Automatic (UTF-8)
el: Αυτόματα (UTF-8)

en: Automatically check for updates:
el: Αυτόματος έλεγχος για ενημερώσεις:

en: Automatically load URL when survey complete?
el: Αυτόματη μεταφορά σε ιστοσελίδα με την ολοκλήρωση του ερωτηματολογίου:

en: Available label sets:
el: Διαθέσιμα σετ ετικετών:

en: Available languages:
el: Διαθέσιμες γλώσσες:

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Average file size
el: Μέσος όρος μεγέθους αρχείου

en: Average interview time:
el: Μέσος όρος χρόνου συνέντευξης:

en: Average no. of files per respondent
el: Μέσος όρος αρχείων ανά συμμετέχοντα

en: Average size per respondent
el: Μέσος όρος μεγέθους ανά συμμετέχοντα

en: Back
el: Πίσω

en: Back to Response Import
el: Επιστροφή στην εισαγωγή απαντήσεων

en: Back to attribute field management.
el: Πίσω στη διαχείρηση πεδίων ιδιοτήτων.

en: Back to global settings
el: Πίσω στις γενικές ρυθμίσεις

en: Back to main menu
el: Επιστροφή στο κεντρικό μενού

en: Backup Entire Database
el: Αντίγραφο ασφαλείας ολόκληρης της βάσης δεδομένων

en: Bar chart
el: Διάγραμμα μπάρας

en: Base language
el: Βασική γλώσσα

en: Base language:
el: Κύρια γλώσσα:

en: Basic admin notification
el: Βασική ειδοποίηση διαχειριστή

en: Basic admin notification email body:
el: Σώμα ειδοποίησης βασικής διαχείρισης:

en: Basic admin notification subject:
el: Θέμα ειδοποίησης βασικής διαχείρισης:

en: Basic email notification
el: Βασική ειδοποίηση email

en: Basic email notification is sent to:
el: Βασική ειδοποίηση έχει σταλεί με μήνυμα σε:

en: Basic notification attachments:
el: Βασικά συνημμένα ειδοποιήσεων:

en: Basque
el: Βασκικά

en: Before
el: Πριν

en: Begins with
el: Ξεκινά με

en: Belarusian
el: Λευκορωσικά

en: Big5 Traditional Chinese
el: Big5 Παραδοσιακά κινέζικα

en: Binary pseudo charset
el: Δυαδικό ψευδές σύνολο χαρακτήρων

en: Binary safe string comparison
el: Δυαδική ασφαλής σύγκρισης συμβολοσειράς

en: Blacklist all current surveys for participant once the global field is set:
el: Εισαγωγή στη μαύρη λίστα όλων των τρεχόντων ερωτηματολογίων για τον συμμετέχοντα, μόλις το γενικό πεδίο οριστεί σε:

en: Blacklist control
el: Έλεγχος της BlackList

en: Blacklist participant for any new added survey once the global field is set:
el: Εισαγωγή του συμμετέχοντα στη μαύρη λίστα για κάθε νέο ερωτηματολόγιο, μόλις το γενικό πεδίο οριστεί σε:

en: Blacklist settings
el: Ρυθμίσεις μαύρης λίστας

en: Blacklisted
el: Στη μαύρη λίστα

en: Blacklisted participants
el: Αποκλισμένοι συμμετέχοντες

en: Bosnian
el: Βοσνιακά

en: Both rows and columns
el: Και γραμμές και στήλες

en: Bounce Email:
el: Email επιστροφής μηνυμάτων:

en: Bounce email:
el: Email επιστροφής μηνυμάτων:

en: Bounce processing is deactivated either application-wide or for this survey in particular.
el: Η διαδικασία επιστροφής μηνυμάτων είναι απενεργοποιημένη είτε για ολόκληρο το σύστημα είτε μόνο γι' αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Bounce settings
el: Ρυθμίσεις επιστροφών

en: Bounce settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις επιστροφών αποθηκεύτηκαν.

en: Bounce settings to be used
el: Ρυθμίσεις επιστροφής μηνυμάτων που θα χρησιμοποιηθούν

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Browse Uploaded Resources
el: Περιήγηση στους πόρους που έχουν φορτωθεί

en: Browse responses
el: Περιήγηση στις απαντήσεις

en: Browse saved responses
el: Περιήγηση στις αποθηκευμένες απαντήσεις

en: Browse uploaded resources
el: Περιήγηση στους φορτωμένους πόρους.

en: Buildnumber was successfully updated to %s.
el: Ο αριθμός δημιουργίας ενημερώθηκε επιτυχώς σε %s.

en: Bulgarian
el: Βουλγαρικά

en: But this one isn't.
el: Αλλά αυτό δεν είναι.

en: By group
el: Ανα Ομάδα

en: By question group
el: Με ομάδα ερωτήσεων

en: Bypass token with failing email addresses
el: Σημείο παράκαμψης με τις αποτυχούσες διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: CPDB CSV summary
el: Περίληψη CPDB CSV

en: CPDB mapping
el: Χαρτογράφηση CPDB

en: CSS & Javascript files:
el: Αρχεία CSS και Javascript:

en: CSS Style for the message that displays in the countdown timer during the countdown
el: Στυλ CSS του μηνύματος που εμφανίζεται στο χρονόμετρο κατά τη διάρκεια της αντίστροφης μέτρησης.

en: CSS style for the 'time limit expiry message'
el: Στυλ CSS για το μήνυμα 'λήξη ορίου χρόνου'

en: CSS style used when the 'time limit warning' message is displayed
el: Στυλ CSS που χρησιμοποιείται όταν εμφανίζεται το μήνυμα 'προειδοποίησης για το όριο χρόνου'.

en: CSS style used when the 2nd 'time limit warning' message is displayed
el: Στυλ CSS που χρησιμοποιείται όταν εμφανίζεται το δεύτερο μήνυμα "προειδοποίηση ορίου χρόνου"

en: CSV field names
el: Πεδία ονομάτων CSV

en: CSV input format
el: Μορφή εισαγωγής CSV

en: Calculate the Sample Standard Deviation for the list of numbers
el: Υπολογισμός του δείγματος της Τυπικής Απόκλισης για τη λίστα των αριθμών.

en: Calculate the sum of values in an array
el: Υπολογίστε το άθροισμα των τιμών σε μια συστοιχία

en: Calculates the exponent of e
el: Υπολογίζει τον εκθέτη του e

en: Calculation
el: Υπολογισμός

en: Can edit?
el: Επεξεργασία;

en: Can't bind to the LDAP directory
el: Αποτυχία σύνδεσης με τον κατάλογο LDAP

en: Can't connect to the LDAP directory
el: Αποτυχία επικοινωνίας με τον κατάλογο LDAP

en: Can't update labels because you are using duplicated codes
el: Αδυναμία ενημέρωσης ετικετών, επειδή χρησιμοποιείτε διπλότυπα κωδικών.

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel editing
el: Ακύρωση επεξεργασίας

en: Cannot be changed
el: Δεν μπορεί να αλλάξει

en: Cannot be changed (survey is active)
el: Δεν μπορεί να αλλάξει (το ερωτηματολόγιο είναι ενεργό)

en: Cannot import the VVExport file.
el: Αδυναμία εισαγωγής του αρχείου VVExport

en: Case-insensitive strstr
el: Strstr χωρίς διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Catalan
el: Καταλανικά

en: Catalan (Valencian)
el: Καταλανικά (Βαλεντσιάνικα)

en: Category separator
el: Διαχωριστής κατηγοριών

en: Caution: JavaScript execution is disabled in your browser. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.
el: Προσοχή: Η εκτέλεση Javascript είναι απενεργοποιημένη στον περιηγητή σας. Ενδέχεται να μην μπορείτε να απαντήσετε όλες τις ερωτήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο. Παρακαλώ, ελέγξτε τις ρυθμίσεις του περιηγητή σας.

en: Central participant database/panel
el: Κεντρικός πίνακας/βάση δεδομένων συμμετεχόντων

en: Central participants database summary
el: Κεντρική βάση δεδομένων των συμμετέχοντων

en: Change log
el: Αλλαγή καταγραφής

en: Change the display style of the month when using select boxes
el: Αλλαγή της εμφάνισης του στυλ του μήνα, όταν χρησιμοποιούνται πλαίσια επιλογής

en: Change the language
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Changes cannot be saved to a standard template.
el: Οι αλλαγές σε προκαθορισμένο πρότυπο δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Character set of file:
el: Σετ χαρακτήρων του αρχείου:

en: Character set of the file:
el: Σετ χαρακτήρων του αρχείου:

en: Chart type
el: Τύπος διαγράμματος

en: Check Data Integrity
el: Έλεγχος ακεραιότητας βάσης δεδομένων

en: Check again
el: Επανέλεγχος

en: Check all
el: Επιλογή όλων

en: Check any that apply
el: Επιλέξτε καθετί που εφαρμόζει

en: Check data
el: Έλεγχος στοιχείων

en: Check database again?
el: Επανάληψη ελέγχου βάσης δεδομένων;

en: Check now
el: Έλεγχος τώρα

en: Check or uncheck all items
el: Επιλογή ή αποεπιλογή όλων των στοιχείων

en: Check or uncheck the answer for each subquestion.
el: Επιλογή ή αποεπιλογή της απάντησης για κάθε υποερώτηση.

en: Check survey logic for current question
el: Έλεγχος της λογικής του ερωτηματολογίου για την τρέχουσα ερώτηση.

en: Check survey logic for current question group
el: Έλεγχος της λογικής του ερωτηματολογίου για την τρέχουσα ομάδα ερωτήσεων.

en: Checkbox is checked
el: Το πλαίσιο ελέγχου έχει επιλεγεί

en: Checkbox is unchecked
el: Το πλαίσιο ελέγχου δεν έχει επιλεγεί

en: Checkbox layout
el: Διάταξη πλαισίου ελέγχου

en: Checked
el: Έχει ελεγχθεί

en: Checking basic requirements...
el: Έλεγχος εκπλήρωσης βασικών προϋποθέσεων...

en: Checking existing LimeSurvey files...
el: Έλεγχος υπαρχόντων αρχείων του LimeSurvey...

en: Chinese (Simplified)
el: Κινέζικα (Απλοποιημένα)

en: Chinese (Traditional - Hong Kong)
el: Κινέζικα (Παραδοσιακά Hong Kong)

en: Chinese (Traditional - Taiwan)
el: Κινέζικα (Παραδοσιακά Taiwan))

en: Choice header
el: Επικεφαλίδα επιλογών

en: Choice of rank %s
el: Επιλογή σειράς %s

en: Choose 'Run/All' from the menu to run the import
el: Επιλέξτε την επιλογή 'Run/All' από το μενού για να γίνει η εισαγωγή

en: Choose another language
el: Επιλέξτε μια άλλη γλώσσα

en: Choose columns
el: Επιλογή στηλών

en: Choose one of the following answers
el: Επιλέξτε μια από τις παρακάτω απαντήσεις

en: Choose the CSV file to upload:
el: Επιλέξτε το CSV αρχείο που θα ανεβάσετε:

en: Choose the file to upload:
el: Επιλέξτε το αρχείο που θα αποστείλετε:

en: Choose token fields
el: Επιλογή πεδίων κουπονιών

en: Choose when user can add a comment
el: Επιλέξτε πότε θα μπορεί ο χρήστης να προσθέτει σχόλιο

en: Choose your language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear All Page
el: Καθαρισμός όλων των σελίδων

en: Clear Responses
el: Καθαρισμός απαντήσεων

en: Click here to continue
el: Κάντε κλικ εδώ για να συνεχίσετε

en: Click here to log in.
el: Κάντε κλικ εδώ για να συνδεθείτε.

en: Click here to start the survey.
el: Κάντε κλικ εδώ για να ξεκινήσετε το ερωτηματολόγιο.

en: Click on 'Submit' now to complete the process and save your answers.
el: Κάντε κλικ στο κουμπί 'Υποβολή' για να ολοκληρώσετε τη διαδικασία και να αποθηκεύσετε τις απαντήσεις σας.

en: Click on the following button if you want to
el: Κάντε κλικ στο ακόλουθο πλήκτρο αν θέλετε να

en: Clicking 'Yes' will generate tokens for all those in this token list that have not been issued one. Continue?
el: Κάνοντας κλικ στο 'Ναι' θα δημιουργηθούν κλειδάριθμοι για όλους αυτούς σε αυτή τη λίστα κλειδάριθμων που δεν έχουν διανεμηθεί ακόμα. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Window
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Close editor
el: Κλείσιμο επεξεργαστή

en: Close this group
el: Κλείσιμο αυτής της ομάδας

en: Close this question
el: Κλείσιμο αυτής της ερώτησης

en: Close this survey
el: Κλείσιμο αυτού του ερωτηματολογίου

en: Close this window
el: Κλείσιμο αυτού του παραθύρου

en: Closed
el: Κλειστό

en: Code
el: Κωδικός

en: Code filter
el: Φίλτρο κωδικού

en: Code:
el: Κωδικός:

en: Column control
el: Έλεγχος στηλών

en: Columns
el: Στήλες

en: ComfortUpdate step %s
el: Εύκολη ενημέρωση με 3 κλικ, βήμα %s

en: Comma
el: Κόμμα

en: Comma (,)
el: Κόμμα (,)

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment only when
el: Σχόλιο μόνο όταν

en: Comment only when you choose an answer.
el: Σχόλιο μόνο όταν επιλέξετε μια απάντηση.

en: Comment only when you don't choose an answer.
el: Σχόλιο μόνο όταν δεν επιλέξετε μια απάντηση.

en: Comment your answers.
el: Σχολιάστε τις απαντήσεις σας.

en: Comments
el: Σχόλια

en: Compare a string to a regular expression pattern
el: Σύγκριση μιας συμβολοσειράς με ένα κανονικό πρότυπο έκφρασης.

en: Comparison operator
el: Τελεστής σύγκρισης

en: Compatible
el: Συμβατό

en: Compatible with type coercion
el: Συμβατό με είδος εξαναγκασμού

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Completed Page
el: Ολοκληρωμένη σελίδα

en: Completed responses only
el: Ολοκληρωμένες απαντήσεις μόνο

en: Completed?
el: Ολοκληρώθηκε;

en: Completion state
el: Κατάσταση ολοκλήρωσης

en: Condition
el: Κατάσταση

en: Condition successfully copied
el: Η συνθήκη αντιγράφηκε με επιτυχία.

en: Condition successfully copied (some were skipped because they were duplicates)
el: Η συνθήκη έχει αντιγραφεί με επιτυχία (μερικές ενδεχομένως να αγνοήθηκαν επειδή υπήρχαν διπλότυπες).

en: Conditional processing
el: Υπό συνθήκη επεξεργασία.

en: Conditions
el: Συνθήκες

en: Conditions designer
el: Σχεδιαστής συνθηκών

en: Configuration
el: Ρύθμιση

en: Configuration directory is not writable
el: Ο κατάλογος ρυθμίσεων δεν είναι εγγράψιμος

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: Confirm Password:
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης:

en: Confirm your admin password
el: Επιβεβαιώστε τον κωδικό πρόσβασης του διαχειριστή

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Confirmation attachments:
el: Συνημμένα επιβεβαίωσης:

en: Confirmation email
el: Μήνυμα επιβεβαίωσης

en: Confirmation email body:
el: Σώμα email επιβεβαίωσης:

en: Confirmation email subject
el: Θέμα email επιβεβαίωσης

en: Confirmation email subject:
el: Θέμα μηνύματος επιβεβαίωσης:

en: Confirmation of your participation in our survey
el: Επιβεβαίωση της συμμετοχής σας στο ερωτηματολόγιό μας

en: Connection with database failed. Please check database location, user name and password and try again.
el: Η σύνδεση με τη βάση δεδομένων απέτυχε. Παρακαλώ ελέγξτε την τοποθεσία της βάσης δεδομένων, το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης και ξαναπροσπαθήστε.

en: Constant
el: Σταθερά

en: Constant value
el: Σταθερή τιμή

en: Contains
el: Περιέχει

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue?
el: Συνέχεια;

en: Convert N to
el: Μετατροπή 'Όχι' σε

en: Convert Y to
el: Μετατροπή 'Ναι' σε

en: Convert a 8 bit string to a quoted-printable string
el: Μετατροπή μιας 8 bit συμβολοσειράς σε συμβολοσειρά εκτυπώσιμη με εισαγωγικά.

en: Convert a date/time string to unix timestamp
el: Μετατροπή αλφαριθμητικού ημερομηνίας/χρόνου σε unix timestamp

en: Convert a quoted-printable string to an 8 bit string
el: Μετατροπή μιας συμβολοσειράς με εισαγωγικά σε ένα 8bit συμβολοσειρά.

en: Convert all HTML entities to their applicable characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
el: Μετατροπή όλων των HTML οντοτήτων στους εφαρμόσιμους χαρακτήρες τους (πάντα χρησιμοποιούνται ENT_QUOTES και UTF-8).

en: Convert all applicable characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
el: Μετατροπή όλων των εφαρμόσιμων χαρακτήρων σε HTML οντότητες (πάντα χρησιμοποιούνται ENT_QUOTES και UTF-8).

en: Convert resource links and INSERTANS fields?
el: Μετατροπή συνδεσμών των πόρων και πεδίων INSERTANS;

en: Convert resource links?
el: Μετατροπή συνδέσμων των πόρων;

en: Convert resources links?
el: Μετατροπή των συνδέμων-πόρων?

en: Convert spaces in question text to underscores
el: Μετατροπή διαστημάτων του κειμένου της ερώτησης σε κάτω παύλα

en: Convert special HTML entities back to characters (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
el: Μετατροπή ειδικών HTML οντοτήτων σε χαρακτήρες (πάντα χρησιμοποιούνται ENT_QUOTES και UTF-8).

en: Convert special characters to HTML entities (always uses ENT_QUOTES and UTF-8)
el: Μετατροπή ειδικών χαρακτήρων σε HTML οντότητες (πάντα χρησιμοποιούνται ENT_QUOTES και UTF-8).

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Current Question
el: Αντιγραφή της τρέχουσας ερώτησης

en: Copy Template
el: Αντιγραφή προτύπου

en: Copy advanced settings?
el: Αντιγραφή προχωρημένων ρυθμίσεων;

en: Copy answer options?
el: Αντιγραφή επιλογών απαντήσεων;

en: Copy conditions
el: Αντιγραφή συνθηκών

en: Copy failed
el: Αποτυχία αντιγραφής

en: Copy of survey is completed.
el: Η αντιγραφή του ερωτηματολογίου ολοκληρώθηκε.

en: Copy question
el: Αντιγραφή ερώτησης

en: Copy subquestions?
el: Αντιγραφή υποερωτήσεων;

en: Copy survey
el: Αντιγραφή ερωτηματολογίου

en: Copy template
el: Αντιγραφή προτύπου

en: Copy the selected conditions to
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων συνθηκών στο

en: Core plugin can not be disabled.
el: Το κεντρικό πρόσθετο δεν είναι δυνατόν να απενεργοποιηθεί.

en: Corrected time:
el: Σωστός χρόνος:

en: Cosine
el: Συνημίτονο

en: Could not connect to LDAP server.
el: Αδυναμία σύνδεσης στον διακομιστή LDAP.

en: Could not delete user group.
el: Αδυναμία διαγραφής της ομάδας του χρήστη

en: Could not delete user group. No group selected.
el: Αδυναμία διαγραφής της ομάδας του χρήστη. Δεν έχει επιλεγεί ομάδα

en: Could not delete user. User was not supplied.
el: Αδύνατη η διαγραφή του χρήστη. Δεν προσδιορίστηκε χρήστης.

en: Could not insert answer
el: Αδυναμία εισαγωγής απάντησης

en: Could not insert question
el: Αδυναμία εισαγωγής ερώτησης

en: Could not insert subquestion
el: Αδύνατη η εισαγωγή υποερώτησης

en: Could not modify user data.
el: Αδυναμία αλλαγής των δεδομένων του χρήστη.

en: Couldn't delete
el: Αδυναμία διαγραφής

en: Count
el: Μέτρηση

en: Count stats for each question based only on the total number of responses for which the question was displayed
el: Μετρήστε τα στατιστικά για κάθε ερώτηση με βάση μόνο το συνολικό αριθμό των απαντήσεων για τις οποίες το ερώτημα αυτό εμφανίζεται

en: Count the number of answered questions in the list
el: Μέτρηση του αριθμού των απαντημένων ερωτήσεων της λίστας

en: Count the number of answered questions in the list equal the first argument
el: Μέτρηση του αριθμού των απαντημένων ερωτήσεων της λίστας ίσου με την πρώτη παράμετρο.

en: Count the number of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
el: Μέτρηση των απαντημένων ερωτήσεων της λίστας, οι οποίες ικανοποιούν τα κριτήρια (όρισμα ή τιμή)

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create a new question group inside your survey.
el: Δημιουργία νέας ομάδας ερωτήσεων εντός του ερωτηματολογίου σας.

en: Create a new survey clicking on the %s icon in the upper right.
el: Δημιουργήστε μια νέα έρευνα κάνοντας κλικ στο εικονίδιο %s πάνω δεξιά

en: Create database
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων

en: Create dummy tokens
el: Δημιουργία εικονικών κουπονιών

en: Create new label set
el: Δημιουργία νέου σετ ετικετών

en: Create new participant
el: Δημιουργία νέου συμμετέχοντα

en: Create new template
el: Δημιουργία νέου προτύπου

en: Create new template called:
el: Δημιουργία νέου προτύπου με το όνομα:

en: Create one or more questions inside the new question group.
el: Δημιουργία μιας ή περισσοτέρων ερωτήσεων μέσα στην νέα ομάδα ερωτήσεων.

en: Create or import new label set(s)
el: Δημιουργία ή εισαγωγή νέου σετ ετικετών

en: Create tokens
el: Δημιουργία κουπονιών

en: Create, import, or copy a survey
el: Δημιουργία, εισαγωγή ή αντιγραφή ενός ερωτηματολογίου

en: Create, import, or copy survey
el: Δημιουργία, εισαγωγή, ή αντιγραφή ερωτηματολογίου

en: Create/edit user groups
el: Δημιουργία/Επεξεργασία ομάδων χρηστών

en: Created by
el: Δημιουργήθηκε από

en: Creating DB & file backup
el: Δημιουργία αντίγραφου ασφαλείας των αρχείων και της βάσης δεδομένων

en: Creating database backup...
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας της βάσης δεδομένων...

en: Creating file backup...
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας του αρχείου...

en: Croatian
el: Κροατικά

en: Current
el: Τρέχων

en: Currently there are no additional languages configured for this survey.
el: Προς το παρόν, δεν υπάρχουν ρυθμίσεις για πρόσθετες γλώσσες σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Currently there are no conditions configured for this survey.
el: Προς το παρόν, δεν υπάρχουν ρυθμίσεις συνθηκών γι' αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Currently we detect and handle the following changes:
el: Για την ώρα εντοπίσαμε και χειριζόμαστε τις παρακάτω αλλαγές:

en: Czech
el: Τσέχικα

en: Czech (informal)
el: Τσέχικα (ανεπίσημα)

en: DATA TO BE ENTERED
el: ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗ

en: DB backup created: %s
el: Δημιουργήθηκε το αντίγραφο της βάσης δεδομένων: %s

en: DOS Central European (cp852)
el: DOS Κεντρικής Ευρώπης (cp852)

en: DOS Cyrillic (cp866)
el: DOS Κυριλλικά (cp866)

en: DOS West European (cp850)
el: DOS Δυτικής Ευρώπης (cp850)

en: Danish
el: Δανέζικα

en: Dari
el: Νταρί

en: Data consistency check
el: Έλεγχος συνοχής δεδομένων

en: Data entry
el: Εισαγωγή δεδομένων

en: Data entry screen
el: Οθόνη εισαγωγής δεδομένων

en: Data redundancy check
el: Έλεγχος πλεονασμού δεδομένων

en: Data selection
el: Επιλογή δεδομένων

en: Data selection:
el: Επιλογή δεδομένων:

en: Data view control
el: Προβολή ελέγχου δεδομένων

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Database %s has been successfully populated.
el: Η βάση δεδομένων %s συμπληρώθηκε με επιτυχία.

en: Database backup functionality is currently not available for your database type. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
el: Η λειτουργία αντιγράφων ασφαλείας της βάσης δεδομένων δεν είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμη για τον τύπο της δικής σας βάσης δεδομένων. Πριν προχωρήσετε, παρακαλώ κρατήστε ένα αντίγραφο ασφαλείας της βάσης σας με το αντίστοιχο εργαλείο.

en: Database configuration
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Database creation
el: Δημιουργία βάσης δεδομένων

en: Database doesn't exist!
el: Η βάση δεδομένων δεν υπάρχει!

en: Database error!!
el: Σφάλμα βάσης δεδομένων!!

en: Database has been created.
el: Η βάση δεδομένων δημιουργήθηκε.

en: Database has been successfully upgraded to version %s
el: Η βάση δεδομένων αναβαθμίστηκε επιτυχώς στην έκδοση %s

en: Database location
el: Τοποθεσία βάσης δεδομένων

en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: Database password
el: Κωδικός βάσης δεδομένων

en: Database settings
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Database type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

en: Database update finished (%s)
el: Η ενημέρωση της βάσης δεδομένων ολοκληρώθηκε (%s)

en: Database upgrade
el: Αναβάθμιση βάσης δεδομένων

en: Database user
el: Χρήστης βάσης δεδομένων

en: Database was populated but there were errors:
el: Ή Βάση δεδομένων ήταν γεμάτη, αλλά υπήρχαν λάθη:

en: Dataentry Screen for Survey
el: Φόρμα εισαγωγής δεδομένων για το ερωτηματολόγιο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date (YYYY-MM-DD) equals
el: Η ημερομηνία (ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ) ισούται

en: Date Saved
el: Η ημερομηνία αποθηκεύτηκε

en: Date Stamp?
el: Χρήση χρονοσήμανσης:

en: Date added
el: Προστέθηκε ημερομηνία

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Date entered is invalid!
el: Η καταχωρημένη ημερομηνία δεν είναι έγκυρη.

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

en: Date in the format : %s
el: Μορφή ημερομηνίας: %s

en: Date is
el: Η ημερομηνία είναι

en: Date last action
el: Ημερομηνία τελευταίας ενέργειας

en: Date picker
el: Επιλογέας ημερομηνίας

en: Date stamp?
el: Χρήση χρονοσήμανσης:

en: Date started
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Date submitted
el: Ημερομηνία καταχώρισης

en: Date/Time
el: Ημερομηνία/Ώρα

en: Date/Time format
el: Μορφή ημερομηνίας/ώρας

en: Datestamp
el: Χρονόσημο

en: Day
el: Μέρα

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Deactivate Survey
el: Απενεργοποίηση ερωτηματολογίου

en: Deactivate survey
el: Απενεργοποίηση ερωτηματολογίου

en: Deactivated result tables
el: Ανενεργοί πίνακες αποτελεσμάτων

en: Deactivated token tables
el: Ανενεργοί πίνακες κουπονιών

en: Deactivation
el: Απενεργοποίηση

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    Recently we invited you to participate in a survey.
    
    We note that you have not yet completed the survey, and wish to remind you that the survey is still available should you wish to take part.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
el: Αγαπητέ/η {FIRSTNAME},
    
    Πρόσφατα σας καλέσαμε να συμμετάσχετε σε μια έρευνα.
    
    Παρατηρήσαμε πως δεν έχετε συμπληρώσει το σχετικό ερωτηματολόγιο και θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι είναι ακόμη διαθέσιμο.
    
    Ο τίτλος του ερωτηματολογίου είναι:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}".
    
    Για να συμμετάσχετε, παρακαλώ μεταβείτε στον σύνδεσμο που ακολουθεί.
    
    Ευχαριστούμε πολύ,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Μετάβαση στο ερωτηματολόγιο:
    {SURVEYURL}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    You, or someone using your email address, have registered to participate in an online survey titled {SURVEYNAME}.
    
    To complete this survey, click on the following URL:
    
    {SURVEYURL}
    
    If you have any questions about this survey, or if you did not register to participate and believe this email is in error, please contact {ADMINNAME} at {ADMINEMAIL}.
el: Αγαπητέ/ή {FIRSTNAME},
    
    Εσείς, ή κάποιος/α άλλος/η που χρησιμοποιεί την ηλεκτρονική σας διεύθυνση, έχετε δηλώσει συμμετοχή στη διαδικτυακή έρευνα που διεξάγουμε με τίτλο "{SURVEYNAME}".
    
    Για να συμπληρώσετε το ερωτηματολόγιο της έρευνας, παρακαλώ μεταβείτε στον ακόλουθο σύνδεσμο:
    
    {SURVEYURL}
    
    Για οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με την έρευνα, ή αν πιστεύετε πως το μήνυμα αυτό σας έχει σταλεί κατά λάθος, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον/την  {ADMINNAME} στη διεύθυνση {ADMINEMAIL}.
    
    Ευχαριστούμε,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    this email is to confirm that you have completed the survey titled {SURVEYNAME} and your response has been saved. Thank you for participating.
    
    If you have any further questions about this email, please contact {ADMINNAME} on {ADMINEMAIL}.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME}
el: Αγαπητέ/ή {FIRSTNAME},
    
    Αυτό το μήνυμα έχει σκοπό να επιβεβαιώσει πως συμπλήρωσατε το ερωτηματολόγιο με τίτλο {SURVEYNAME} και η απάντησή σας καταγράφηκε επιτυχώς. Σας ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας.
    
    Αν χρειάζεστε επιπλέον διευκρινίσεις για το ερωτηματολόγιο, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον/την {ADMINNAME} στη διεύθυνση {ADMINEMAIL}.
    
    Ευχαριστούμε πολύ,
    
    {ADMINNAME}

en: Dear {FIRSTNAME},
    
    you have been invited to participate in a survey.
    
    The survey is titled:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    To participate, please click on the link below.
    
    Sincerely,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Click here to do the survey:
    {SURVEYURL}
el: Αγαπητέ/ή {FIRSTNAME},
    
    Σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε σε μια έρευνα.
    
    Η έρευνα έχει τίτλο:
    "{SURVEYNAME}"
    
    "{SURVEYDESCRIPTION}"
    
    Για να συμμετάσχετε, παρακαλώ μεταβείτε στον σύνδεσμο που ακολουθεί.
    
    Ευχαριστούμε πολύ,
    
    {ADMINNAME} ({ADMINEMAIL})
    
    ----------------------------------------------
    Μετάβαση στο ερωτηματολόγιο:
    {SURVEYURL}

en: Dec
el: Δεκ

en: December
el: Δεκέμβριος

en: Decimal mark:
el: Δεκαδικός αριθμός:

en: Decrease
el: Μείωση

en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: Default Google Analytics
el: Προκαθορισμένο Google Analytics

en: Default HTML editor mode:
el: Προεπιλεγμένη κατάσταση λειτουργίας επεξεργαστή HTML:

en: Default administration page
el: Προκαθορισμένη σελίδα διαχείρισης

en: Default answer for scale %s:
el: Προεπιλεγμένη απάντηση για την κλίμακα %s:

en: Default answer value:
el: Προεπιλεγμένη τιμή απάντησης:

en: Default answers
el: Προεπιλεγμένες απαντήσεις

en: Default attribute name:
el: Προκαθορισμένο όνομα χαρακτηριστικού:

en: Default coordinates of the map when the page first loads. Format: latitude [space] longtitude
el: Προκαθορισμένες συντεταγμένες του χάρτη όταν φορτώνει η σελίδα για πρώτη φορά. Μορφή: γεωγραφικό πλάτος [space] γεωγραφικό μήκος.

en: Default language
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα

en: Default position
el: Προεπιλεγμένη θέση

en: Default scenario
el: Προεπιλεγμένο σενάριο

en: Default site admin email:
el: Προεπιλεγμένο email διαχειριστή ιστότοπου:

en: Default site bounce email:
el: Προεπιλεγμένη διεύθυνση email για την επιστροφή μηνυμάτων:

en: Default site language:
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα ιστότοπου:

en: Default template:
el: Προεπιλεγμένο πρότυπο:

en: Default value for option 'Other':
el: Προεπιλεγμένη τιμή για την επιλογή 'Άλλο':

en: Default value settings were successfully saved.
el: Οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις των τιμών αποθηκεύτηκαν επιτυχώς.

en: Default value:
el: Προκαθορισμένη τιμή:

en: Default:
el: Προκαθορισμένο:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Tokens
el: Διαγραφή κουπονιών

en: Delete Tokens Table
el: Διαγραφή πίνακα κουπονιών

en: Delete User
el: Διαγραφή χρήστη

en: Delete all conditions
el: Διαγραφή όλων των συνθηκών

en: Delete all incomplete answers that correspond to a token for which a completed answers is already recorded
el: Διαγράψτε όλες τις ημιτελείς απαντήσεις που αντιστοιχούν σε έναν κλειδάριθμο για τον οποίο ήδη υπάρχει μια ολοκληρωμένη απάντηση.

en: Delete attribute
el: Διαγραφή χαρακτηριστικού

en: Delete checked items!
el: Διαγραφή επιλεγμένων αντικειμένων!

en: Delete current question
el: Διαγραφή της τρέχουσας ερώτησης

en: Delete current question group
el: Διαγραφή της τρέχουσας ομάδας ερωτήσεων

en: Delete current user group
el: Διαγραφή τρέχουσας ομάδας χρηστών

en: Delete entry
el: Διαγραφή καταχώρησης

en: Delete exported tokens
el: Διαγραφή ενδείξεων που εξήχθησαν

en: Delete globally blacklisted participant from the database:
el: Διαγραφή από τη βάση δεδομένων των συμμετεχόντων που βρίσκονται σε μαύρη λίστα.

en: Delete label set
el: Διαγραφή σετ ετικετών

en: Delete marked responses
el: Διαγραφή σημειωμένων απαντήσεων

en: Delete one or more participants...
el: Διαγραφή ενός ή περισσότερων συμμετεχόντων...

en: Delete participant(s) from central panel and tokens tables
el: Διαγραφή συμμετεχόντων από το κεντρικό πάνελ και τους πίνακες ενδείξεων

en: Delete participant(s) from central panel, tokens tables and all associated responses
el: Διαγραφή συμμετεχόντων από το κεντρικό πάνελ, τους πίνακες ενδείξεων και όλες τις σχετιζόμενες απαντήσεις.

en: Delete participant(s) from central participants panel only
el: Διαγραφή συμμετεχόντων από το κεντρικό πάνελ συμμετεχόντων μόνο

en: Delete selected attribute(s) and associated data?
el: Διαγραφή των επιλεγμένων χαρακτηριστικών και των συνδεδεμένων με αυτά δεδομένων;

en: Delete selected participant(s) from this survey
el: Διαγραφή των επιλεγμένων συμμετεχόντων από αυτό το ερωτηματολόγιο

en: Delete selected participants
el: Διαγραφή επιλεγμένων συμμετεχόντων

en: Delete selected survey(s)
el: Διαγραφή επιλεγμένου(ων) ερωτηματολογίου(ων)

en: Delete survey
el: Διαγραφή ερωτηματολογίου

en: Delete the selected entries
el: Διαγραφή των επιλεγμένων εγγραφών

en: Delete this answer option
el: Διαγραφή αυτής της επιλογής της απάντησης.

en: Delete this attribute:
el: Διαγράψτε αυτό το χαρακτηριστικό:

en: Delete this condition
el: Διαγραφή της συνθήκης

en: Delete this entry
el: Διαγραφή αυτής της καταχώρησης

en: Delete this label
el: Διαγραφή αυτής της ετικέτας

en: Delete this response
el: Διαγραφή αυτής της απάντησης

en: Delete this scenario
el: Διαγραφή αυτού του σεναρίου

en: Delete this subquestion
el: Διαγραφή αυτής της υπο-ερώτησης.

en: Delete this template
el: Διαγραφή αυτού του προτύπου

en: Delete this user
el: Διαγραφή αυτού του χρήστη

en: Delete this user from group
el: Διαγραφή αυτού του χρήστη από την ομάδα

en: Delete token attribute %s
el: Διαγραφή χαρακτηριστικού %s του κουπονιού

en: Delete token entry
el: Διαγραφή εγγραφής κουπονιού

en: Delete tokens table
el: Διαγραφή πίνακα κλειδάριθμων

en: Delete user
el: Διαγραφή χρήστη

en: Delete value
el: Διαγραφή τιμής

en: Deleting User
el: Διαγραφή χρήστη

en: Deleting answers: %u answers deleted
el: Διαγραφή απαντήσεων: %u απαντήσεις διαγράφτηκαν

en: Deleting assessments: %u assessment entries deleted
el: Διαγραφή αξιολογήσεων: %u εγγραφές αξιολόγησης διαγράφηκαν.

en: Deleting conditions: %u conditions deleted
el: Διαγραφή συνθηκών: %u συνθήκες διαγράφηκαν

en: Deleting groups: %u groups deleted
el: Διαγραφή ομάδων: %u ομάδες διαγράφτηκαν

en: Deleting orphan survey table:
el: Διαγραφή ορφανού πίνακα του ερωτηματολογίου:

en: Deleting orphan token table:
el: Διαγραφή ορφανού πίνακα κλειδαρίθμων:

en: Deleting orphaned default values.
el: Διαγραφή ορφανών προκαθορισμένων τιμών.

en: Deleting orphaned quota members.
el: Διαγραφή ορφανών μελών ποσοστόσεων.

en: Deleting orphaned quotas.
el: Διαγραφή ορφανών ποσοστώσεων.

en: Deleting question attributes: %u attributes deleted
el: Διαγραφή χαρακτηριστικών ερώτησης: %u χαρακτηριστικά διαγράφηκαν

en: Deleting questions: %u questions deleted
el: Διαγραφή ερωτήσεων: %u ερωτήσεις διαγράφτηκαν

en: Deleting survey languagesettings: %u survey languagesettings deleted
el: Διαγραφή ρυθμίσεων γλώσσας του ερωτηματολογίου: %u ρυθμίσεις γλώσσας του ερωτηματολογίου διαγράφηκαν.

en: Deleting survey table: %s
el: Διαγραφή πίνακα ερωτηματολογίου: %s

en: Deleting surveys: %u surveys deleted
el: Διαγραφή ερωτηματολογίων: %u ερωτηματολόγια διαγράφτηκαν

en: Deleting this group will also delete any questions and answers it contains. Are you sure you want to continue?
el: Αν διαγράψετε την ομάδα αυτή θα διαγραφούν και οι ερωτήσεις και απαντήσεις που περιέχει. Είσστε σίγουροι πως θέλετε να συνεχίσετε;

en: Deleting this question will also delete any answer options and subquestions it includes. Are you sure you want to continue?
el: Διαγράφοντας αυτήν την ερώτηση, θα διαγραφούν και οι περιεχόμενες απαντήσεις και υποερωτήσεις. Είστε βέβαιος ότι θέλετε να γίνει η διαγραφή;

en: Deleting token table: %s
el: Διαγραφή πίνακα κλειδάριθμων: %s

en: Demo mode only: Uploading files is disabled in this system.
el: Κατάσταση επίδειξης: Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία στο σύστημα.

en: Demo mode: Login credentials are prefilled - just click the Login button.
el: Λειτουργία παρουσίασης: Τα στοιχεία σύνδεσης είναι προσυμπληρωμένα, απλά κάντε κλικ στο πλήκτρο Σύνδεση.

en: Demo mode: Uploading template files is disabled.
el: Λειτουργία επίδειξης: Τα αρχεία του προτύπου που φορτώνονται είναι απενεργοποιημένα.

en: Demo mode: Uploading templates is disabled.
el: Κατάσταση επίδειξης: Δεν μπορείτε να ανεβάσετε πρότυπα στο σύστημα.

en: Description
el: Περιγραφή

en: Description of the survey
el: Περιγραφή ερωτηματολογίου

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Detailed Error
el: Λεπτομερές σφάλμα

en: Detailed admin notification
el: Λεπτομερής ειδοποίηση διαχειριστή

en: Detailed admin notification email body:
el: Κείμενο μηνύματος λεπτομερούς ειδοποίησης διαχειριστή:

en: Detailed admin notification subject:
el: Λεπτομερές θέμα ειδοποίησης του διαχειριστή:

en: Detailed email notification with response data is sent to:
el: Αναλυτικό μήνυμα ειδοποίησης με δεδομένα απαντήσεων στάλθηκε στον:

en: Detailed email notification with result codes
el: Αναλυτικό μήνυμα με κωδικούς αποτελεσμάτων

en: Detailed list of surveys
el: Λεπτομερής λίστα των ερωτηματολογίων

en: Detailed notification attachments:
el: Λεπτομερή συνημμένα ειδοποιήσεων:

en: Determine whether a variable is considered to be empty
el: Καθορίστε εάν μια μεταβλητή θεωρείται ότι μπορεί να είναι κενή.

en: Did Not Save
el: Δεν αποθηκεύτηκε

en: Directory with the name `%s` already exists - choose another name
el: Ο φάκελος με όνομα '%s' υπάρχει ήδη. Παρακαλώ διαλέξτε ένα νέο όνομα.

en: Disable chart
el: Απενεργοποίηση γραφήματος

en: Disable map display
el: Απενεργοποίηση εμφάνισης χάρτη

en: Disable only
el: Απενεργοποίηση μόνο

en: Disable the next button until time limit expires
el: Απενεργοποίηση του επόμενου πλήκτρου μέχρι να λήξει ο χρόνος

en: Disable the prev button until the time limit expires
el: Απενεργοποίηση του κουμπιού prev μέχρι να λήξει το χρονικό όριο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Disabled - Delete current question
el: Απενεργοποιημένο - Διαγραφή τρέχουσας ερώτησης

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display / Export
el: Εμφάνιση / Εξαγωγή

en: Display Last 50 Responses
el: Προβολή τελευταίων 50 απαντήσεων

en: Display Responses
el: Προβολή απαντήσεων

en: Display a 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
el: Εμφάνιση μιας "προειδοποίησης χρονικού ορίου" όταν απομένουν αρκετά δευτερόλεπτα κατά την αντίστροφη μέτρηση (η προειδοποίηση δεν θα εμφανιστεί εάν παραμείνει κενό)

en: Display a chart in the statistics?
el: Προβολή διαγράμματος στα στατιστικά;

en: Display as bar chart
el: Εμφάνιση ως ραβδόγραμμα

en: Display as pie chart
el: Εμφάνιση ως γράφημα πίτα

en: Display chart
el: Εμφάνιση διαγράμματος

en: Display columns
el: Εμφάνιση στηλών

en: Display dropdown boxes
el: Προβολή πτυσσόμενων πλαισίων επιλογής

en: Display map
el: Εμφάνιση χάρτη

en: Display min and max value under the slider
el: Εμφάνιση ελάχιστης και μέγιστης τιμής του επιλογέα

en: Display numbers with comma as decimal separator, if needed
el: Εμφάνιση αριθμών με κόμμμα ως διαχωριστή δεκαδικών, εάν είναι απαραίτητο.

en: Display participants
el: Εμφάνιση συμμετεχόντων

en: Display rows
el: Εμφάνιση σειρών:

en: Display slider min and max value
el: Εμφάνιση ελάχιστης και μέγιστης τιμής του επιλογέα

en: Display survey tokens after adding?
el: Εμφάνιση των κλειδαρίθμων του ερωτηματολογίου μετά την εισαγωγή τους;

en: Display the 'time limit expiry message' for this many seconds before performing the 'time limit action' (defaults to 1 second if left blank)
el: Εμφάνιση του 'μηνύματος λήξης χρόνου' γι' αυτά τα δευτερόλεπτα πριν την εκτέλεση της 'ενέργειας λήξης χρόνου' (προεπιλεγμένη τιμή 1 δευτερόλεπτο εάν αφεθεί κενό).

en: Display the 2nd 'time limit warning' when there are this many seconds remaining in the countdown (warning will not display if left blank)
el: Εμφάνιση της δεύτερης 'προειδοποίησης για το όριο χρόνου' όταν υπάρχουν ακόμη αρκετά δευτερόλεπτα που απομένουν στην αντίστροφη μέτρηση (η προειδοποίηση δεν θα εμφανίζεται εάν αφεθεί κενό).

en: Display tokens
el: Προβολή κουπονιών

en: Display:
el: Εμφάνιση:

en: Do not use Google Analytics
el: Να μη χρησιμοποιείται το Google Analytics

en: Do survey
el: Εκκίνηση ερωτηματολογίου

en: Do you really want to delete all marked responses?
el: Σίγουρα επιθυμείτε να διαγραφούν όλες οι επιλεγμένες απαντήσεις;

en: Do you really want to delete this label set?
el: Σίγουρα επιθυμείτε τη διαγραφή του αρχείου;

en: Do you really want to delete this response?
el: Σίγουρα επιθυμείτε τη διαγραφή αυτής της απάντησης;

en: Do you want to create a token table for this survey?
el: Θέλετε να δημιουργηθεί ένας πίνακας κουπονιών γι' αυτή την έρευνα;

en: Do you want to populate that database now by creating the necessary tables?
el: Θέλετε να γίνει συμπλήρωση της βάσης δεδομένων με την δημιουργία των απαραίτητων πινάκων;

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Don't force on or off
el: Χωρίς επιβολή ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης.

en: Don't import if label set already exists:
el: Να μην γίνει εισαγωγή εάν το σετ ετικετών υπάρχει ήδη:

en: Done. Test your survey using the %s icon.
el: Ολοκληρώθηκε. Δοκιμάστε την έρευνά σας κάνοντας κλικ στο εικονίδιο %s.

en: Dot (.)
el: Τελεία (.)

en: Double-click or drag-and-drop items in the left list to move them to the right - your highest ranking item should be on the top right, moving through to your lowest ranking item.
el: Διπλό κλικ ή σύρσιμο και απόθεση αντικειμένων από τη λίστα στ' αριστερά για να μετακινηθούν στα δεξιά. Το αντικείμενο με την υψηλότερη κατάταξη θα πρέπει να είναι στην κορυφή δεξιά, κινούμενο διαμέσου του αντικειμένου με την χαμηλότερη κατάταξη.

en: Download
el: Λήψη

en: Download all files in this response as a zip file
el: Λήψη όλων των αρχείων αυτής της απάντησης σε ένα συμπιεσμένο αρχείο (zip)

en: Download files for this entry
el: Λήψη αρχείων για αυτή την καταχώρηση

en: Download marked files
el: Λήψη σημειωμένων αρχείων

en: Download the data and the syntax file
el: Λήψη των δεδομένων και του αρχείου σύνταξης

en: Download the data and the syntax file.
el: Λήψη του αρχείου και του αρχείου σύνταξης

en: Drag and drop the pin to the desired location. You may also right click on the map to move the pin.
el: Σύρετε και αποθέστε την πινέζα στην τοποθεσία που θέλετε. Επίσης, μπορείτε με δεξί κλικ πάνω στο χάρτη να την μετακινήσετε.

en: Drag this attribute to another column to map it to the central participants database
el: Σύρετε αυτό το χαρακτηριστικό σε μια άλλη στήλη για να το αντιστοιχίσετε στην κεντρική βάση δεδομένων των συμμετεχόντων.

en: Drop a CSV field into an existing participant attribute listed below to import your data into it.
el: Αποθέστε ένα πεδίο CSV σε ένα υπάρχον χαρακτηριστικό συμμετέχοντα που βλέπετε παρακάτω και εισάγετε τα δεδομένα σας σε αυτό.

en: Drop a CSV field into this area to create a new participant attribute and import your data into it.
el: Αποθέστε ένα πεδίο CSV σε αυτή την περιοχή, για να δημιουργήσετε ένα νέο χαρακτηριστικό συμμετέχοντα και εισάγετε τα δεδομένα σας σε αυτό.

en: Drop-down list
el: Πτυσσόμενη λίστα

en: Dropdown prefix/suffix
el: Πρόθημα/Επίθημα πτυσόμμενου μενού

en: Dropdown separator
el: Διαχωριστής πτυσσόμενων πλαισίων επιλογής

en: Duplicate codes found, these entries won't be updated
el: Βρέθηκαν διπλοί κωδικοί. Αυτές οι καταχωρήσεις δεν θα ενημερωθούν.

en: Duplicate label set name
el: Διπλότυπο όνομα σετ ετικετών

en: Duplicate records removed
el: Οι διπλές εγγραφές έχουν διαγραφεί

en: Duplicates are determined by:
el: Οι διπλές εγγραφές έχουν καθοριστεί από:

en: Duplicates will be detected by a combination of firstname, lastname and email addresses.
el: Τα διπλότυπα θα εντοπιστούν με έναν συνδυασμό του ονόματος, του επωνύνου και της email διεύθυνσης.

en: Duplicates will be detected using the participant_id field in this CSV file.
el: Τα διπλότυπα θα εντοπιστούν με τη χρήση του πεδίου participant_id σε αυτό το CVS αρχείο.

en: Dutch
el: Ολλανδικά

en: Dutch (informal)
el: Ολλανδικά (ανεπίσημα)

en: ERROR MESSAGE
el: ΜΗΝΥΜΑ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ

en: Each answer must be %s
el: Κάθε απάντηση πρέπει να είναι %s.

en: Each answer must be at least %s
el: Κάθε απάντηση πρέπει να είναι τουλάχιστον %s.

en: Each answer must be at most %s
el: Κάθε απάντηση πρέπει να είναι το πολύ %s.

en: Each answer must be between %s and %s
el: Κάθε απάντηση πρέπει να είναι μεταξύ %s και %s.

en: Each answers are a number.
el: Κάθε απάντηση είναι αριθμός.

en: Each answers are number.
el: Κάθε απάντηση είναι αριθμός.

en: Earlier than:
el: Νωρίτερα από:

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Current Question
el: Επεξεργασία τρέχουσας ερώτησης

en: Edit Group
el: Επεξεργασία ομάδας:

en: Edit URL parameter
el: Επεξεργασία URL παραμέτρου

en: Edit answer options
el: Επεξεργασία επιλογών των απαντήσεων

en: Edit answer options for this question
el: Επεξεργασία επιλογών των απαντήσεων αυτής της ερώτησης

en: Edit attribute
el: Επεξεργασία χαρακτηριστικού

en: Edit attribute value
el: Επεξεργασία τιμής χαρακτηριστικού

en: Edit condition
el: Επεξεργασία συνθήκης

en: Edit current question group
el: Επεξεργασία της τρέχουσας ομάδας ερωτήσεων

en: Edit current user group
el: Επεξεργασία τρέχουσας ομάδας χρηστών

en: Edit default answer values
el: Επεξεργασία προεπιλεγμένων τιμών των απαντήσεων

en: Edit default answers for this question
el: Επεξεργασία προεπιλεγμένων απαντήσεων γι' αυτή την ερώτηση

en: Edit email templates
el: Επεξεργασία προτύπων email

en: Edit entry
el: Επεξεργασία καταχώρησης

en: Edit label set
el: Επεξεργασία σετ ετικετών

en: Edit label sets
el: Επεξεργασία σετ ετικετών

en: Edit permissions
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων

en: Edit question
el: Επεξεργασία ερώτησης

en: Edit quota
el: Επεξεργασία ποσόστωσης

en: Edit response URL
el: Επεξεργασία URL απαντήσεων

en: Edit scenario
el: Επεξεργασία σεναρίου

en: Edit subquestions
el: Επεξεργασία υποερωτήσεων

en: Edit subquestions for this question
el: Επεξεργασία υποερωτήσεων γι' αυτή την ερώτηση

en: Edit survey permissions
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων ερωτηματολογίου

en: Edit survey permissions for group %s
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων ερωτηματολογίου για την ομάδα %s

en: Edit survey permissions for user %s
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων ερωτηματολογίου για τον χρήστη %s

en: Edit survey settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων ερωτηματολογίου

en: Edit survey text elements
el: Επεξεργασία στοιχείων κειμένου του ερωτηματολογίου

en: Edit template permissions
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων των προτύπων

en: Edit text elements
el: Επεξεργασία κειμένων

en: Edit the 4th line and complete the filename with a full path to the downloaded data file
el: Επεξεργαστήτε την τέταρτη γραμμή και συμπληρώστε το όνομα αρχείου και την πλήρη διαδρομή στο αρχείο του υπολογιστή σας

en: Edit this condition
el: Επεξεργασία της συνθήκης

en: Edit this entry
el: Επεξεργασία αυτής της καταχώρησης

en: Edit this response
el: Επεξεργασία αυτής της απάντησης

en: Edit this token
el: Επεξεργασία αυτού του κουπονιού

en: Edit this user
el: Επεξεργασία αυτού του χρήστη

en: Edit token entry
el: Επεξεργασία εγγραφής κουπονιού

en: Edit user permissions for user %s
el: Επεξεργασία δικαιωμάτων χρήστη για τον χρήστη %s

en: Edit value
el: Επεξεργασία τιμής

en: Edit your personal preferences
el: Επεξεργασία προσωπικών προτιμήσεων

en: Editing
el: Επεξεργασία

en: Editing %s
el: Επεξεργασία του %s

en: Editing response (ID %s)
el: Επεξεργασία απάντησης (ID %s)

en: Editing template '%s' - File '%s'
el: Επεξεργασία προτύπου '%s' - Αρχείο '%s'

en: Editing user
el: Επεξεργασία χρήστη

en: Editing user group (Owner: %s)
el: Επεξεργασία ομάδας χρηστών (Κάτοχος: %s)

en: Either you have been inactive for too long, you have cookies disabled for your browser, or there were problems with your connection.
el: Είτε είστε ανενεργός για πολύ ώρα, είτε είναι απενεργοποιημένα τα cookies στον φυλομετρητή σας, είτε υπάρχουν προβλήματα με την σύνδεσή σας.

en: Email
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση

en: Email Status
el: Κατάσταση email

en: Email address
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση

en: Email address is not valid.
el: Η ηλεκτρονική διεύθυνση δεν είναι έγκυρη.

en: Email address of the survey administrator
el: Email του διαχειριστή του ερωτηματολογίου

en: Email batch size:
el: Μέγεθος δέσμης email:

en: Email from the token
el: Email από το κουπόνι

en: Email method:
el: Μέθοδος email:

en: Email settings
el: Ρυθμίσεις email

en: Email status
el: Κατάσταση email

en: Email templates
el: Πρότυπα μηνύματα email

en: Email templates successfully saved.
el: Τα πρότυπα των email αποθηκεύτηκαν με επιτυχία.

en: Email to %s failed. Error Message:
el: Η αποστολή στον %s απέτυχε. Μήνυμα λάθους:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) delayed: Token is not yet valid.
el: Η αποστολή στον {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) καθυστέρησε: Το κουπόνι δεν είναι πλέον έγκυρο.

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) failed. Error Message:
el: Η αποστολή email στον  {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) απέτυχε. Μήνυμα λάθους:

en: Email to {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) skipped: Token is not valid anymore.
el: Η αποστολή στον {FIRSTNAME} {LASTNAME} ({EMAIL}) παραλείφθηκε: Το κουπόνι δεν είναι έγκυρο πια.

en: Email to {NAME} ({EMAIL}) failed.
el: Η αποστολή μηνύματος στο {NAME} ({EMAIL}) απέτυχε

en: Email was not sent because demo-mode is activated.
el: Τo email δεν στάλθηκε γιατί είναι ενεργοποιημένη η κατάσταση επίδειξης.

en: Email:
el: Ηλεκτρονική διεύθυνση:

en: Enable assessment mode?
el: Να ενεργοποιηθεί η λειτουργία αξιολόγησης;

en: Enable chart
el: Ενεργοποίηση γραφήματος

en: Enable map display
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης χάρτη

en: Enable token-based response persistence?
el: Ενεργοποίηση απαντήσεων με τη χρήση κουπονιών:

en: Encryption type:
el: Τύπος κρυπτογράφησης:

en: End URL
el: URL τέλους

en: End URL:
el: URL τέλους:

en: End message:
el: Μήνυμα τέλους:

en: English
el: Αγγλικά

en: Ensure a minimum number of possible answers (0=No limit)
el: Εξασφάλισε τον ελάχιστο αριθμό των πιθανών απαντήσεων (0=Χωρίς όριο)

en: Enter a boolean equation to validate each sub-question.
el: Εισαγωγή μιας λογικής εξίσωσης για επικύρωση κάθε υπο-ερώτησης.

en: Enter a boolean equation to validate the whole question.
el: Εισαγωγή μιας λογικής εξίσωσης για επικύρωση ολόκληρης της ερώτησης.

en: Enter a header text for the first scale
el: Εισάγετε το κείμενο της επικεφαλίδας για την πρώτη κλίμακα

en: Enter a header text for the second scale
el: Εισάγετε το κείμενο της επικεφαλίδας για τη δεύτερη κλίμακα

en: Enter a name and password for this survey and click save below.
el: Δώστε ένα όνομα και έναν κωδικό πρόσβασης γι' αυτό το ερωτηματολόγιο και πατήστε αποθήκευση.

en: Enter one answer per line. You can provide a code by separating code and answer text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
el: Εισαγωγή μιας απάντησης ανά γραμμή. Μπορείτε να εισάγετε κώδικα διαχωρίζοντάς τον από το κείμενο της απάντησης με ερωτηματικό ή tab. Για πολυγλωσσικά ερωτηματολόγια οι μεταφράσεις εισάγονται στην ίδια γραμμή, διαχωρισμένες με ερωτηματικό ή tab.

en: Enter one label per line. You can provide a code by separating code and label text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
el: Εισάγετε μια ετικέτα σε κάθε γραμμή. Μπορείτε να καταχωρίσετε κωδικό διαχωρίζοντάς τον από το κείμενο της ετικέτας με ελληνικό ερωτηματικό ή tab. Για πολυγλωσσικά ερωτηματολόγια προσθέστε τις μεταφράσεις στην ίδια γραμμή, διαχωρίζοντάς τες με ελληνικό ερωτηματικό ή tab.

en: Enter one subquestion per line. You can provide a code by separating code and subquestion text with a semikolon or tab. For multilingual surveys you add the translation(s) on the same line separated with a semikolon or tab.
el: Εισάγετε μια υπο-ερώτηση σε κάθε γραμμή. Μπορείτε να παρέχετε κώδικα διαχωρίζοντάς τον από το κείμενο της υπο-ερώτησης με ελληνικό ερωτηματικό ή tab. Για πολύγλωσσα ερωτηματολόγια προσθέστε τις μεταφράσεις στην ίδια γραμμή, διαχωρισμένες κι αυτές με ελληνικό ερωτηματικό ή tab.

en: Enter question ID to get subquestion order from a previous question
el: Δώσε το ID της ερώτησης για να λάβεις την υποερώτηση απο μία προηγόυμενη ερώτηση

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to exclude the matching answer options in this question.
el: Εισάγετε τους κωδικούς των ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, διαχωρισμένους με ελληνικό ερωτηματικό για να εξαιρέσετε τις επιλογές αντιστοίχισης των απαντήσεων σε αυτή την ερώτηση.

en: Enter the code(s) of Multiple choice question(s) (separated by semicolons) to only show the matching answer options in this question.
el: Εισάγετε τους κωδικούς των ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών (διαχωρισμένους με ελληνικό ερωτηματικό), μόνο για να εμφανιστούν οι αντίστοιχες απαντήσεις γι' αυτή την ερώτηση.

en: Enter your answers:
el: Εισάγετε τις απαντήσεις σας:

en: Enter your details below, and an email containing the link to participate in this survey will be sent immediately.
el: Παρακαλώ, συμπληρώστε τα στοιχεία σας και θα σας σταλεί αμέσως μήνυμα email με πληροφορίες και έναν σύνδεσμο για να συμμετάσχετε στην έρευνα.

en: Enter your hostname and port, e.g.: imap.gmail.com:995
el: Δηλώστε το hostname και τη θύρα, π.χ.: imap.gmail.com:995

en: Enter your hostname and port, e.g.: my.smtp.com:25
el: Όνομα διακομιστή και θύρα, π.χ.: my.smtp.com:25

en: Enter your labels:
el: Εισάγετε τις ετικέτες σας:

en: Enter your subquestions:
el: Εισάγετε τις υποερωτήσεις σας:

en: Equals
el: Ισούται

en: Equals sum value
el: Τιμή ισοδυναμίας με το άθροισμα

en: Equals:
el: Ισούται:

en: Equation
el: Εξίσωση

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error Files List
el: Λανθασμένη λίστα αρχείων

en: Error files list
el: Σφάλμα λίστας αρχείων

en: Error in SQL update
el: Σφάλμα στην ενημέρωση της SQL

en: Error on %s for subquestion %s: %s
el: Σφάλμα στο %s για την υποερώτηση %s: %s

en: Error on file backup: %s
el: Σφάλμα κατά τη λήψη αντιγράφου ασφαλείας του αρχείου: %s

en: Error saving results
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των αποτελεσμάτων

en: Error when checking for new version: %s
el: Σφάλμα κατά τον έλεγχο για νέα έκδοση: %s

en: Error while updating usertemplates.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των προτύπων του χρήστη.

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Error: 'other' is a reserved keyword.
el: Σφάλμα: η λέξη 'άλλο' είναι δεσμευμένη.

en: Error: Email failed, this may indicate a PHP Mail Setup problem on the server. Your survey details have still been saved, however you will not get an email with the details. You should note the "name" and "password" you just used for future reference.
el: Σφάλμα: Η αποστολή μηνύματος email απέτυχε, κάτι που δείχνει πρόβλημα εγκατάστασης του PHP Mail στο διακομιστή σας. Οι λεπτομέρειες του ερωτηματολογίου αποθηκεύτηκαν, ωστόσο δεν θα μπορείτε να λαμβάνετε μηνύματα email γι' αυτές. Θα πρέπει να προσέξετε το "όνομα χρήστη" και τον "κωδικό πρόσβασης" που μόλις χρησιμοποιήσατε, για μελλοντική χρήση.

en: Error: Response table does not exist. Survey cannot be deactivated.
el: Σφάλμα: Ο πίνακας απαντήσεων δεν υπάρχει. Το ερωτηματολόγιο δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί.

en: Error: There are no answer options for this question and/or they don't exist in this language.
el: Σφάλμα: Δεν υπάρχουν επιλογές απαντήσεων γι' αυτή την ερώτηση ή δεν υπάρχουν σε αυτή τη γλώσσα.

en: Error: There are no answers defined for this question.
el: Σφάλμα: Δεν υπάρχουν απαντήσεις γι' αυτή την ερώτηση.

en: Error: This question has no answers.
el: Σφάλμα: Η ερώτηση αυτή δεν έχει απαντήσεις.

en: Error: You are trying to use duplicate answer codes.
el: Σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η χρήση διπλότυπων κωδικών απαντήσεων.

en: Error: You are trying to use duplicate label codes.
el: Σφάλμα: Δεν είναι δυνατή η διπλοεγγραφή κωδικών απαντήσεων.

en: Error: You are trying to use duplicate subquestion codes.
el: Σφάλμα: Προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε διπλότυπους κωδικούς υποερωτήσεων.

en: Error: You have to enter a group title for each language.
el: Σφάλμα: Πρέπει να εισάγετε έναν τίτλο ομάδας για κάθε γλώσσα.

en: Error: You have to enter a name for this label set.
el: Σφάλμα: Πρέπει να εισάγετε ένα όνομα για αυτό το σετ ετικετών

en: Error: You have to enter a title for this survey.
el: Σφάλμα: Πρέπει να εισάγετε έναν τίτλο γι' αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Error: Your uploaded file is missing one or more of the mandatory columns (%s)
el: Σφάλμα: Από το αρχείο που ανεβάσατε λείπει μία ή περισσότερες από τις απαραίτητες στήλες (%s).

en: Estonian
el: Εσθονικά

en: Every 2 weeks
el: Κάθε 2 εβδομάδες

en: Every day
el: Κάθε ημέρα

en: Every month
el: Κάθε μήνα

en: Every week
el: Κάθε εβδομάδα

en: Everything looks alright. Please proceed to the next step.
el: Όλα φαίνονται εντάξει. Παρακαλώ προχωρήστε στο επόμενο βήμα.

en: Example data
el: Παράδειγμα δεδομένων

en: Exclude answers?
el: Αποκλεισμός των απαντήσεων;

en: Exclude quotas?
el: Αποκλεισμός ποσοστώσεων;

en: Exclude record IDs?
el: Αποκλεισμός εγγεγραμμένων ID;

en: Exclude survey permissions?
el: Αποκλεισμός δικαιωμάτων ερωτηματολογίου;

en: Excludes all other options if a certain answer is selected - just enter the answer code(s) separated with a semikolon.
el: Αποκλείει όλες τις άλλες ρυθμίσεις εάν μια ορισμένη απάντηση επιλεγεί - απλά εισάγετε τον κωδικό της απάντησης ξεχωριστά με μια άνω τελεία.

en: Exclusive option
el: Αποκλειστική επιλογή

en: Execute this survey
el: Εκτέλεση αυτού του ερωτηματολογίου

en: Existing LID: %s
el: Υπάρχον LID: %s

en: Existing attribute
el: Υπάρχον χαρακτηριστικό

en: Existing participant attributes
el: Υπάρχοντα χαρακτηριστικά συμμετέχοντα

en: Existing token attributes
el: Υπάρχοντα χαρακτηριστικά κλειδάριθμου

en: Exit and clear survey
el: Έξοδος και καθαρισμός ερωτηματολογίου

en: Expected expressions separated by commas
el: Αναμενόμενες εκφράσεις διαχωρισμένες με κόμμα.

en: Expected left parentheses after function name
el: Αναμενόμενη αριστερή παρένθεση μετά το όνομα της λειτουργίας.

en: Expected right parentheses
el: Αναμενόμενη δεξιά παρένθεση.

en: Expiration
el: Λήξη

en: Expire survey
el: Λήξη ερωτηματολογίου

en: Expired
el: Έχει λήξει

en: Expiry date/time:
el: Ημερομηνία/χρόνος λήξης:

en: Exponential expression
el: Εκθετική έκφραση

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export %s participant to CSV | Export %s participants to CSV
el[0]: Ενικός: Εξαγωγή %s συμμετέχοντα σε CSV
el[1]: Ενικός: Εξαγωγή %s συμμετεχόντων σε CSV

en: Export (filtered) participants to CSV
el: Εξαγωγή (φιλτράρισμα) συμμετεχόντων σε CSV

en: Export CSV
el: Εξαγωγή CSV

en: Export Resources As ZIP Archive
el: Εξαγωγή πόρων σε μορφή ZIP

en: Export Template
el: Εξαγωγή προτύπου

en: Export VV file
el: Εξαγωγή VV αρχείου

en: Export a VV survey file
el: Εξαγωγή έρευνας σε VV αρχείο

en: Export data
el: Εξαγωγή δεδομένων

en: Export multiple label sets
el: Εξαγωγή πολλαπλών σετ ετικετών

en: Export resources as ZIP archive
el: Εξαγωγή πόρων σε αρχείο ZIP

en: Export result data to SPSS
el: Εξαγωγή των αποτελεσμάτων σε μορφή αρχείου SPSS

en: Export results
el: Εξαγωγή αποτελεσμάτων

en: Export results to a SPSS/PASW command file
el: Εξαγωγή αποτελεσμάτων σε αρχείο εντολών του SPSS/PASW.

en: Export results to application
el: Εξαγωγή αποτελεσμάτων σε εφαρμογή

en: Export selected label sets
el: Εξαγωγή των επιλεγμένων σετ ετικετών

en: Export survey
el: Εξαγωγή ερωτηματολογίου

en: Export survey results
el: Εξαγωγή αποτελεσμάτων έρευνας

en: Export syntax
el: Εξαγωγή σύνταξης

en: Export template
el: Εξαγωγή προτύπου

en: Export this Response
el: Εξαγωγή αυτής της απάντησης

en: Export this label set
el: Εξαγωγή αυτού του σετ ετικετών

en: Export this question
el: Εξαγωγή αυτής της ερώτησης

en: Export this question group
el: Εξαγωγή αυτής της ομάδας ερωτήσεων

en: Export to CSV file
el: Εξαγωγή σε αρχείο CSV

en: Export tokens
el: Εξαγωγή κουπονιών

en: Export tokens to CSV file
el: Εξαγωγή κουπονιών σε αρχείο τύπου CSV

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: Expression Manager
el: Διαχειριστής εκφράσεων

en: Expression manager
el: Διαχειριστής εκφράσεων

en: Extra comma found in function
el: Πρόσθετο κόμμα βρέθηκε στη λειτουργία.

en: Extra right parentheses detected
el: Εντοπίστηκε αναμενόμενη δεξιά παρένθεση.

en: Extra token found after expressions
el: Ένας πρόσθετος κλειδάριθμος βρέθηκε μετά τις εκφράσεις.

en: Extra tokens found
el: Βρέθηκαν πρόσθετοι κλειδάριθμοι.

en: Failed
el: Αποτυχία

en: Failed to activate the plugin.
el: Αποτυχία ενεργοποίησης του πρόσθετου.

en: Failed to add group! Group Name was not supplied.
el: Αποτυχία προσθήκης ομάδας! Το όνομα της ομάδας δεν υποστηρίζεται.

en: Failed to add group! Group already exists.
el: Αποτυχία προσθήκης ομάδας! Η ομάδα υπάρχει ήδη.

en: Failed to add group! Group name length more than 20 characters.
el: Αποτυχία προσθήκης ομάδας! Μήκος ονόματος ομάδας μεγαλύτερο από 20 χαρακτήρες.

en: Failed to add user
el: Η προσθήκη του χρήστη απέτυχε

en: Failed to add user group.
el: Αποτυχία εισαγωγής ομάδας χρηστών.

en: Failed to add user.
el: Αποτυχία προσθήκης χρήστη.

en: Failed to create token entries
el: Αποτυχία δημιουργία εγγραφών για τα κουπόνια

en: Failed to deactivate the plugin.
el: Αποτυχία απενεργοποίησης του πρόσθετου.

en: Failed to delete answer
el: Αδυναμία διαγραφής απάντησης

en: Failed to edit user group!
el: Αδυναμία επεξεργασίας ομάδας χρηστών.

en: Failed to insert default value
el: Αποτυχία εισαγωγής προκαθορισμένης τιμής

en: Failed to insert group
el: Αποτυχία εισαγωγής ομάδας

en: Failed to insert question attribute
el: Αποτυχία εισαγωγής χαρακτηριστικών ερώτησης

en: Failed to insert survey language
el: Αποτυχία εισαγωγής γλώσσας ερωτηματολογίου

en: Failed to open the uploaded file!
el: Αποτυχία ανοίγματος του ανεβασμένου αρχείου!

en: Failed to remove user.
el: Αδυναμία αφαίρεσης χρήστη.

en: Failed to update answers
el: Αποτυχία ενημέρωσης απαντήσεων

en: Failed to update survey permissions!
el: Αποτυχία ενημέρωσης των δικαιωμάτων του ερωτηματολογίου!

en: Failed.
el: Αποτυχία

en: Faulty line in import - fields and data don't match
el: Λάθος κατα την εισαγωγή. Τα πεδία δεν αντιστοιχούν στα δεδομένα.

en: Fax to:
el: Αποστολή fax σε:

en: Feb
el: Φεβ

en: February
el: Φεβρουάριος

en: Female
el: Γυναίκα

en: Field caption
el: Τίτλος πεδίου

en: Field description
el: Περιγραφή πεδίου

en: Field summary for %s
el: Στατιστικά πεδίου για %s

en: File
el: Αρχείο

en: File %s
el: Αρχείο %s

en: File %s couldn't be deleted. Please check the permissions on the /upload/template folder
el: Το αρχείο %s δεν μπορεί να διαγραφεί. Παρακαλώ ελέγξτε τα δικαιώματα του φακέλου /upload/template.

en: File %s deleted
el: Το αρχείο %s διαγράφηκε

en: File %s uploaded
el: Το αρχείο %s φορτώθηκε.

en: File backup created: %s
el: Δημιουργήθηκε αντίγραφο ασφαλείας του αρχείου: %s

en: File count
el: Αρίθμηση αρχείων

en: File does not contain LimeSurvey data in the correct format.
el: Το αρχείο δεν περιέχει δεδομένα του LimeSurvey με τη σωστή μορφοποίηση.

en: File extension
el: Επέκταση αρχείου

en: File metadata
el: Μεταδεδομένα αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File seems empty or has only one line
el: Το αρχείο μοιάζει να είναι άδειο ή ότι έχει μόνο μία γραμμή

en: File should be a standard CSV (comma delimited) file with optional double quotes around values (default for OpenOffice and Excel). The first line must contain the field names. The fields can be in any order.
el: Το αρχείο πρέπει να είναι μορφής CSV (με διαχωριστή το κόμμα), με προαιρετικά διπλά εισαγωγικά στα τιμές (προκαθορισμένα για το Calc και το Excel). Στην πρώτη γραμμή πρέπει να υπάρχουν οι τίτλοι των πεδίων. Τα πεδία μπορούν να διαταχθούν με οποιαδήποτε σειρά.

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: File upload
el: Αποστολή αρχείου

en: File upload succeeded.
el: Επιτυχής φόρτωση αρχείου.

en: File:
el: Αρχείο:

en: Files
el: Αρχεία

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter HTML for XSS:
el: Φίλτρο HTMA για XSS

en: Filter blank email addresses:
el: Φιλτράρισμα κενών email:

en: Filter by
el: Φιλτραρισμένο με

en: Filter by email address
el: Φίλτρο με τη διεύθυνση email

en: Filter by language
el: Φίλτρο με βάση τη γλώσσα

en: Filter duplicate records:
el: Φιλτράρισμα διπλών εγγραφών:

en: Filter surveys
el: Φιλτράρισμα ερωτηματολογίων

en: Filter the available answers by this value
el: Φιλτράρισε τις διαθέσιμες απαντήσεις με βάση αυτή την τιμή

en: Filter...
el: Φίλτρο...

en: Filtered from statistics script
el: Φιλτραρισμένο απο το script των στατιστικών

en: Finalize response submission
el: Ολοκλήρωση υποβολής απάντησης

en: Find
el: Εύρεση

en: Find first occurrence of a string
el: Βρείτε την πρώτη εμφάνιση ενός string

en: Find highest value
el: Εύρεση μεγαλύτερης τιμής

en: Find lowest value
el: Εύρεση μικρότερης τιμής

en: Find position of first occurrence of a case-insensitive string
el: Εύρεση της θέσης του πρώτου περιστατικού μιας συμβολοσειράς όπου δεν γίνεται διάκριση πεζών - κεφαλαίων γραμμάτων.

en: Find position of first occurrence of a string
el: Εύρεση της θέσης του πρώτου περιστατικού μιας συμβολοσειράς.

en: Find whether the type of a variable is integer
el: Βρίσκει εάν ο τύπος της μεταβλητής είναι ακέραιος.

en: Find whether the type of a variable is string
el: Βρίσκει εάν ο τύπος της μεταβλητής είναι συμβολοσειρά.

en: Finds whether a value is not a number
el: Διαπιστώνει εάν η τιμή δεν είναι αριθμός

en: Finds whether a variable is NULL
el: Διαπιστώνει εάν μια μεταβλητή είναι μηδενική

en: Finds whether a variable is a number or a numeric string
el: Βρίσκει εάν η μεταβλητή είναι αριθμός ή μια αριθμητική συμβολοσειρά.

en: Finds whether the type of a variable is float
el: Βρίσκει εάν ο τύπος της μεταβλητής είναι κινητός.

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: First choice
el: Πρώτη επιλογή

en: First line contains the code of questions:
el: Η πρώτη γραμμή περιέχει τον κωδικό των ερωτήσεων:

en: First name
el: Όνομα

en: First name from token
el: Όνομα από το κουπόνι

en: Folder
el: Φάκελος

en: Follow the following link to update it
el: Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για να το ενημερώσετε

en: Following survey(s) are not yet active but you can register for them.
el: Τα παρακάτω ερωτηματολόγια δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένα αλλά μπορείτε να εγγραφείτε σε αυτά.

en: For easy opening in MS Excel, change the extension to 'tab' or 'txt'
el: Για εύκολο άνοιγμα στο MS Excel, αλλάξτε την κατάληξη σε 'tab' ή 'txt'

en: For further information please contact %s
el: Για περαιτέρω πληροφορίες, παρακαλώ επικοινωνήστε '%s'

en: For list dropdown boxes, show up to this many rows
el: Για τις λίστες των πτυσσόμενων πλαισίων, εμφάνιση πολλών γραμμών

en: For stable and unstable versions
el: Για σταθερές και ασταθείς εκδόσεις

en: For stable versions
el: Για σταθερές εκδόσεις

en: Forbidden Extension
el: Απαγορευμένη κατάληξη

en: Force HTTPS:
el: Επιβολή HTTPS:

en: Force each answer option to have the same height
el: Επιβολή ίδιου ύψους σε κάθε απάντηση

en: Force import:
el: Εξαναγκασμός εισαγωγής:

en: Force the choice list and the rank list to have the same height
el: Επιβολή ίδιου ύψους στις λίστες επιλογών και αξιολόγησης.

en: Forgot your password?
el: Ξεχάσατε τον κωδικό σας;

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: Format a GMT date/time
el: Μορφοποίηση GMT ημερομηνίας/ώρας

en: Format a local date/time
el: Μορφοποίηση τοπικής ημερομηνίας/ώρας

en: Format a local time/date as integer
el: Μορφοποίηση της τοπικής ώρας/ημερομηνίας ως ακεραίου.

en: Format a number with grouped thousands
el: Μορφοποίηση ενός αριθμού με ομαδοποιημένες χιλιάδες

en: Format:
el: Μορφή:

en: Format: %s
el: Μορφή: %s

en: Found
el: Βρέθηκε

en: Found & writable
el: Βρέθηκε & είναι εγγράψιμο

en: French
el: Γαλλικά

en: From
el: Από

en: From token table
el: Από τον πίνακα κουπονιών

en: Fula
el: Φούλα

en: Full
el: Πλήρες

en: Full answers
el: Πλήρεις απαντήσεις

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: Full names
el: Πλήρες ονόματα

en: Full question text
el: Πλήρες κείμενο ερώτησης

en: Full responses
el: Πλήρεις απαντήσεις

en: Full search
el: Πλήρης αναζήτηση

en: Full selector
el: Πλήρης επιλογέας

en: Full selector (default)
el: Πλήρης επιλογέας (προκαθορισμένος)

en: Full template editor
el: Πλήρης επεξεργαστής προτύπων

en: Full template editor (default)
el: Πλήρης επεξεργαστής προτύπου (προκαθορισμένος)

en: Function does not support %s arguments
el: Η λειτουργία δεν υποστηρίζει ορίσματα %s.

en: Function must have at least %s argument | Function must have at least %s arguments
el[0]: Ενικός: Η λειτουργία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον %s όρισμα.
el[1]: Πληθυντικός: Η λειτουργία θα πρέπει να έχει τουλάχιστον %s ορίσματα.

en: Function supports this many arguments, where -1=unlimited: %s
el: Η λειτουργία υποστηρίζει πολλαπλά ορίσματα, όπου 1=χωρίς όριο: %s.

en: Galician
el: Γαλικικά

en: Gender
el: Φύλο

en: General
el: Γενικά

en: General filters
el: Γενικά φίλτρα

en: General settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Generate a random integer
el: Δημιουργία ενός τυχαίου ακέραιου αριθμού.

en: Generate tokens
el: Δημιουργία κουπονιών

en: Generating summaries ...
el: Δημιουργία περιλήψεων...

en: Georgian
el: Γεωργιανικά

en: German
el: Γερμανικά

en: German (informal)
el: Γερμανικά (ανεπίσημα)

en: Get UNIX timestamp for a date (each of the 6 arguments are optional)
el: Λήψη μιας UNIX σφραγίδας χρόνου για την ημερομηνία (καθένα από τα 6 ορισματα είναι προαιρετικό).

en: Get order from previous question
el: Λήψη σειράς από την προηγούμενη ερώτηση

en: Get statistics from these responses
el: Λήψη στατιστικών από αυτές τις απαντήσεις

en: Get string length
el: Λάβε το μήκος του string

en: Get the default location using the user's IP address?
el: Λήψη της προκαθορισμένης τοποθεσίας με τη χρήση της διεύθυνσης IP του χρήστη;

en: Get the integer value of a variable
el: Λήψη της ακέραιας τιμής μιας μεταβλητής.

en: Get time statistics from these responses
el: Λήψη στατιστικών χρόνου από αυτές τις απαντήσεις

en: Get value of pi
el: Λάβετε την τιμή του π

en: Getting questions and answers ...
el: Λήψη ερωτήσεων και απαντήσεων...

en: Give focus to the HTML editor popup window
el: Δυνατότητα εστίασης στο αναδυόμενο παράθυρο του επεξεργαστή HTML.

en: Global participant settings
el: Γενικές ρυθμίσεις συμμετεχόντων

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Global settings were saved.
el: Οι γενικές ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Go back
el: Πίσω

en: Go to question
el: Μετάβαση στην ερώτηση

en: Go to question group
el: Μετάβαση στην ομάδα ερωτήσεων

en: Go to survey
el: Μετάβαση στο ερωτηματολόγιο

en: Go to this group
el: Μετάβαση σε αυτή την ομάδα

en: Go to this question
el: Μετάβαση σε αυτή την ερώτηση

en: Google Analytics API key for this survey?
el: Ποιο είναι το κλειδί του Google Analytics API γι' αυτό το ερωτηματολόγιο;

en: Google Analytics API key:
el: Κλειδί Google Analytics API:

en: Google Analytics style for this survey?
el: Ποιο είναι το στυλ του Google Analytics γι' αυτό το ερωτηματολόγιο;

en: Google Maps
el: Χάρτες Google

en: Google Maps API key:
el: Κλειδί API του Google Maps:

en: Google Translate API key:
el: Κλειδί Google Translate API:

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο από

en: Greater than (Strings)
el: Μεγαλύτερο από (Συμβολοσειρές)

en: Greater than or equal to
el: Μεγαλύτερο από ή ίσο με

en: Greater than or equal to (Strings)
el: Μεγαλύτερο από ή ίσο με (Συμβολοσειρές)

en: Greater than:
el: Μεγαλύτερο από:

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Group
el: Ομάδα

en: Group 1: The first lot of questions
el: Ομάδα 1: Η πρώτη ομάδα ερωτήσεων

en: Group by Group
el: Μια ομάδα ερωτήσεων ανά σελίδα

en: Group could not be deleted
el: Η ομάδα δεν στάθηκε δυνατόν να διαγραφεί.

en: Group description
el: Περιγραφή ομάδας

en: Group member can only see own group:
el: Μόνο τα μέλη  της ομάδας μπορούν να δουν την ομάδα τους:

en: Group members
el: Μέλη ομάδας

en: Group not found.
el: Η ομάδα δεν βρέθηκε.

en: Group of checkboxes
el: Ομάδα πλαισίων ελέγχου

en: Group time
el: Χρόνος ομάδας

en: Gujarati
el: Γκουτζαράτι

en: HTML editor
el: Επεξεργαστής HTML

en: HTML editor mode
el: Λειτουργία επεξεργαστή HTML

en: Header for first scale
el: Επικεφαλίδα για την πρώτη κλίμακα

en: Header for second scale
el: Επικεφαλίδα για τη δεύτερη κλίμακα

en: Heading
el: Επικεφαλίδα

en: Headings
el: Επικεφαλίδες

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Height of dropdown
el: Ύψος του πτυσσόμενου μενού

en: Height of the map in pixel
el: Ύψος του χάρτη σε εικονοστοιχεία

en: Hello %s,
el: Κύριε/Κυρία %s,

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
el: Γεια σας
    
    Μια νέα απάντηση στάλθηκε για το ερωτηματολόγιο '{SURVEYNAME}'.
    
    Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για επαναφόρτωση του ερωτηματολογίου:
    {RELOADURL}
    
    Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για να δείτε την απάντηση που στάλθηκε: {VIEWRESPONSEURL}
    
    Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για να επεξεργαστείτε την απάντηση που στάλθηκε: {EDITRESPONSEURL}
    
    Δείτε στατιστικά κάνοντας κλικ εδώ: 
    {STATISTICSURL}

en: Hello,
    
    A new response was submitted for your survey '{SURVEYNAME}'.
    
    Click the following link to reload the survey:
    {RELOADURL}
    
    Click the following link to see the individual response:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Click the following link to edit the individual response:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    View statistics by clicking here:
    {STATISTICSURL}
    
    
    The following answers were given by the participant:
    {ANSWERTABLE}
el: Γεια σας,
    
    Μια νέα απάντηση στάλθηκε για το ερωτηματολόγιο '{SURVEYNAME}'.
    
    Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για επαναφόρτωση του ερωτηματολογίου:
    {RELOADURL}
    
    Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για να δείτε την απάντηση που στάλθηκε:
    {VIEWRESPONSEURL}
    
    Κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο για να επεξεργαστείτε την απάντηση που στάλθηκε:
    {EDITRESPONSEURL}
    
    Δείτε στατιστικά κάνοντας κλικ εδώ:
    {STATISTICSURL}
    
    
    Οι παραπάνω απαντήσεις δόθηκαν από τον συμμετέχοντα:
    {ANSWERTABLE}

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help about this question
el: Βοήθεια σχετικά με αυτή την ερώτηση

en: Help:
el: Βοήθεια:

en: Hidden
el: Κρυμμένο

en: Hide advanced settings
el: Απόκρυψη προχωρημένων ρυθμίσεων

en: Hide blacklisted participants:
el: Απόκρυψη συμμετεχόντων που έχουν ενταχθεί σε μαύρη λίστα:

en: Hide both
el: Απόκρυψη και των δυο

en: Hide both (Forced by the system administrator)
el: Απόκρυψη και των δυο (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή συστήματος)

en: Hide details of this Survey
el: Απόκρυψη λεπτομερειών αυτού του ερωτηματολόγιου

en: Hide details of this group
el: Απόκρυψη λεπτομερειών αυτής της ομάδας

en: Hide details of this question
el: Απόκρυψη λεπτομερειών αυτής της ερώτησης.

en: Hide the tip that is normally shown with a question
el: Απόκρυψη της υπόδειξης που κανονικά εμφανίζεται με την ερώτηση

en: Hide this question at any time. This is useful for including data using answer prefilling.
el: Απόκρυψη αυτής της ερώτησης οποιαδήποτε στιγμή. Αυτό είναι χρήσιμο για τη συμπερίληψη δεδομένων με τη χρήση της προσυμπληρωμένης απάντησης.

en: Hide tip
el: Απόκρυψη υπόδειξης:

en: Hindi
el: Χίντι

en: Hints
el: Επισημάνσεις

en: Hour
el: Ώρα

en: How many roads must a man walk down?
el: Πόσους δρόμους πρέπει ένας άνθρωπος να περπατήσει;

en: How many rows to display
el: Πόσες σειρές να εμφανιστούν

en: Huge Free Text
el: Ελεύθερο, πολύ μεγάλου μήκους κείμενο

en: Hungarian
el: Ουγγρικά

en: I accept
el: Αποδέχομαι

en: IP Addresses will be logged
el: Οι διευθύνσεις IP θα καταγράφονται

en: IP address
el: Διεύθυνση IP

en: IP as default location
el: IP ως προεπιλεγμένη τοποθεσία:

en: ISO 8859-1 West European (latin1)
el: ISO 8859-1 Δυτικής Ευρώπης (latin1)

en: ISO 8859-13 Baltic (latin7)
el: ISO 8859-13 Βαλτικής (latin7)

en: ISO 8859-2 Central European (latin2)
el: ISO 8859-2 Κεντρικής Ευρώπης (latin2)

en: ISO 8859-9 Turkish (latin5)
el: ISO 8859-9 Τουρκικά (latin5)

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Identifier:
el: Αναγνωριστικό:

en: If errors are showing up you might have to execute this script repeatedly.
el: Αν παρουσιαστούν λάθη θα πρέπει να εκτελέσετε αυτή την εντολή κατ' επανάληψη.

en: If necessary the database will be updated.
el: Εάν είναι απαραίτητο η βάση δεδομένων θα ενημερωθεί.

en: If one of the subquestions is marked then for each marked subquestion this value is added as assessment.
el: Εάν μία από τις υποερωτήσεις έχει επισημανθεί, τότε αυτή η τιμή θα προστεθεί ως αξιολόγηση για κάθε επισημασμένη υποερώτηση .

en: If the database does not yet exist it will be created (make sure your database user has the necessary permissions). In contrast, if there are existing LimeSurvey tables in that database they will be upgraded automatically after installation.
el: Εάν η βάση δεδομένων δεν υπάρχει ήδη, θα δημιουργηθεί (βεβαιωθείτε ότι ο χρήστης της βάσης δεδομένων διαθέτει τα απαραίτητα δικαιώματα). Αντίθετα, εάν υπάρχουν πίνακες του LimeSurvey στη βάση δεδομένων, θα αναβαθμιστούν αυτόματα μετά την εγκατάσταση.

en: If the link does not work and you turn on HTTPS, LimeSurvey will break and you won't be able to access it.
el: Εάν αυτός ο σύνδεσμος δεν δουλεύει και επιστρέφετε σε HTTPS, το LimeSurvey θα διακοπεί και δεν θα μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε αυτό.

en: If the participant marks all options, uncheck all and check the option set in the "Exclusive option" setting
el: Εάν ο συμμετέχων επισημάνει όλες τις επιλογές, αποεπιλέξτε τες όλες και τσεκάρετε την επιλογή που έχει οριστεί στη ρύθμιση "Αποκλειστική επιλογή"

en: If tokens are used, the public may register for this survey
el: Εάν χρησιμοποιούνται κουπόνια, τότε το κοινό θα πρέπει να εγγράφεται για να συμπληρώνει το ερωτηματολόγιο.

en: If you are blacklisted but want to participate in this survey and want to receive invitations please click the following link:
    {OPTINURL}
el: Εάν έχετε ενταχθεί σε μια μαύρη λίστα αλλά επιθυμείτε να συμμετέχετε σε αυτό το ερωτηματολόγιο και θέλετε να λάβετε πρόσκληση, παρακαλώ κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο:
    {OPTINURL}

en: If you are using token functions or notifications emails you need to set an administrator email address.
el: Εάν χρησιμοποιείτε λειτουργίες με κλειδάριθμους ή email ειδοποιήσεων, θα πρέπει να ορίσετε μια διεύθυνση email διαχειριστή.

en: If you choose '%s' please also specify your choice in the accompanying text field.
el: Εάν επιλέξετε το '%s' παρακαλώ προσδιορίστε την επιλογή σας στο συνοδευτικό πεδίο κειμένου.

en: If you delete this table tokens will no longer be required to access this survey.
el: Αν διαγραφεί αυτός ο πίνακας κουπονιών, δεν θα χρειάζονται πια για την πρόσβαση σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: If you do not want to participate in this survey and don't want to receive any more invitations please click the following link:
    {OPTOUTURL}
el: Εάν δεν επιθυμείτε να συμμετέχετε σε αυτό το ερωτηματολόγιο και δεν θέλετε να λαμβάνετε άλλες προσκλήσεις, παρακαλώ κάντε κλικ στον ακόλουθο σύνδεσμο:
    {OPTOUTURL}

en: If you give an email address, an email containing the details will be sent to you.
el: Αν καταχωρήσετε μια διεύθυνση email, θα σας σταλεί αμέσως μήνυμα με τις απαραίτητες πληροφορίες.

en: If you have any questions regarding this mail please do not hesitate to contact the site administrator at %s. Thank you!
el: Αν έχετε οποιαδήποτε απορία σχετικά με αυτό το μήνυμα, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε με τον διαχειριστή του συστήματος στο %s. Ευχαριστούμε πολύ!

en: If you have been issued a token, please enter it in the box below and click continue.
el: Σε περίπτωση που σας έχει χορηγηθεί ένα κουπόνι, καταχωρήστε το στο παρακάτω πλαίσιο και πατήστε το πλήκτρο 'Συνέχεια'.

en: If you initialise tokens for this survey then this survey will only be accessible to users who provide a token either manually or by URL.
el: Αν δημιουργήσετε κουπόνια για αυτό το ερωτηματολόγιο, τότε θα είναι προσβάσιμο μόνο από χρήστες στους οποίους έχει χορηγηθεί κουπόνι, είτε χειροκίνητα είτε μέσω ενός URL.

en: If you remove this attribute, you will lose all information.
el: Εάν καταργήσετε αυτό το χαρακτηριστικό, θα χάσετε όλες τις πληροφορίες.

en: If you switch email mode, you'll have to review your email templates to fit the new format
el: Αν αλλάξεi η μορφή του email, θα πρέπει να επιθεωρήσετε τα πρότυπα των email, ώστε να ταιριάζουν στη νέα μορφή.

en: If you turn on the -Anonymized responses- option and create a tokens table, LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
el: Αν ενεργοποιήσετε την επιλογή για ανώνυμες απαντήσεις και δημιουργήσετε ένα πίνακα κουπονιών, το LimeSurvey θα μαρκάρει τα ολοκληρωμένα κουπόνια μόνο με ένα 'Y', αντί να σημειώσει την ώρα και ημερομηνία, ώστε να διασφαλιστέι η ανωνυμία των συμμετεχόντων.

en: If you used an identifying token to access this survey, please rest assured that this token will not be stored together with your responses. It is managed in a separate database and will only be updated to indicate whether you did (or did not) complete this survey. There is no way of matching identification tokens with survey responses.
el: Εάν χρησιμοποιήσατε έναν κλειδάριθμο ταυτοποίησης για να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτό το ερωτηματολόγιο, παρακαλώ μείνετε ήσυχοι γιατί ο κλειδάριθμος αυτός δεν θα αποθηκευτεί μαζί με τις απαντήσεις σας. Η διαχείρισή του γίνεται σε ξεχωριστή βάση δεδομένων και θα ενημερωθεί μόνον για να δείξει εάν συμπληρώσατε ή όχι αυτό το ερωτηματολόγιο. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αντιστοίχισης κλειδάριθμων ταυτοποίησης και απαντήσεων σε ένα ερωτηματολόγιο.

en: If you want to check any of the answers you have made, and/or change them, you can do that now by clicking on the [<< prev] button and browsing through your responses.
el: Αν θέλετε να ελέγξετε οποιαδήποτε από τις απανήσεις σας και/ή να την αλλάξετε, μπορείτε να το κάνετε πατώντας το πλήκτρο  [<< Προηγ] και αναζητώντας την απάντηση που επιθυμείτε.

en: If you want to edit it %s please copy it first%s.
el: Αν θέλετε να το επεξεργαστείτε το %s παρακαλώ αντιγράψτε το πρώτα%s.

en: If you want to import survey on old installation or if your survey have problem: use old version (automatically selected if some code are duplicated).
el: Εάν θέλετε να εισάγετε ένα ερωτηματολόγιο σε μια παλιά εγκατάσταση ή εάν το ερωτηματολόγιο έχει πρόβλημα: χρησιμοποιήστε παλαιότερη έκδοση (αυτόματα επιλεγόμενη εάν κάποιοι κωδικοί είναι διπλότυποι).

en: If you wish, you may upload %s more file(s); else you may return back to survey.
el: Εάν επιθυμείτε, μπορείτε να φορτώσετε %s περισσότερα αρχεία. Διαφορετικά μπορείτε να επιστρέψετε στο ερωτηματολόγιο.

en: If your database is shared, recommended prefix is "lime_" else you can leave this setting blank.
el: Εάν οι πίνακες του LimeSurvey βρίσκονται σε μια διαμοιραζόμενη βάση δεδομένων, τότε συνιστάται το πρόθημα "lime_" στους πίνακες, διαφορετικά αφήστε αυτό το πεδίο κενό.

en: Images
el: Εικόνες

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import CSV
el: Εισαγωγή CSV

en: Import Label Set
el: Εισαγωγή σετ ετικετών

en: Import Question
el: Εισαγωγή ερώτησης

en: Import Resources ZIP Archive
el: Εισαγωγή αρχείου πόρων σε μορφή zip

en: Import VV file
el: Εισαγωγή αρχείου VV

en: Import a VV response data file
el: Εισαγωγή ενός αρχείου δεδομένων απαντήσεων VV

en: Import a VV survey file
el: Εισαγωγή έρευνας μορφής VV

en: Import again
el: Εισαγωγή ξανά

en: Import as not finalized answers?
el: Εισαγωγή ως ημιτελείς απαντήσεις;

en: Import failed. You specified an invalid file type '%s'.
el: Η εισαγωγή απέτυχε. Καθορίσατε έναν μη έγκυρο τύπο αρχείου '%s'.

en: Import failed: Forced import was requested but the input file doesn't contain enough columns to fill the survey.
el: Η εισαγωγή απέτυχε: Υπήρχε αίτημα για αναγκαστική εισαγωγή, αλλά το αρχείο εισαγωγής δεν περιέχει αρκετές στήλες για να συμπληρωθεί το ερωτηματολόγιο.

en: Import failed: No answers could be mapped.
el: Η εισαγωγή απέτυχε: Δεν ήταν δυνατή η χαρτογράφηση απαντήσεων.

en: Import from CSV file
el: Εισαγωγή από αρχείο CSV

en: Import label set resources
el: Εισαγωγή πόρων για το σετ εκτικετών

en: Import label set(s)
el: Εισαγωγή σετ ετικετών

en: Import of label set(s) is completed.
el: Η εισαγωγή των σετ ετικετών ολοκληρώθηκε

en: Import of survey is completed.
el: Η εισαγωγή του ερωτηματολογίου ολοκληρώθηκε

en: Import of this survey file failed
el: Η εισαγωγή αυτού του ερωτηματολογίου απέτυχε

en: Import old tokens
el: Εισαγωγή παλιών κουπονιών

en: Import question group
el: Εισαγωγή ομάδας ερωτήσεων

en: Import resources ZIP archive
el: Εισαγωγή αρχείου πόρων ZIP

en: Import responses
el: Εισαγωγή απαντήσεων

en: Import responses from a deactivated survey table
el: Εισαγωγή απαντήσεων από έναν πίνακα απενεργοποιημένου ερωτηματολογίου.

en: Import survey
el: Εισαγωγή ερωτηματολογίου

en: Import survey data
el: Εισαγωγή δεδομένων έρευνας

en: Import survey resources
el: Εισαγωγή πόρων ερωτηματολογίου

en: Import template
el: Εισαγωγή προτύπου

en: Import template ZIP archive
el: Εισαγωγή συμπιεσμένου αρχείου προτύπου

en: Import timings (if exist)
el: Εισαγωγή χρονισμών (εάν υπάρχον)

en: Import tokens from CSV file
el: Εισαγωγή κουπονιών από αρχείο CSV

en: Import tokens from LDAP query
el: Εισαγωγή κουπονιών από ερώτημα LDAP

en: Important instructions
el: Σημαντικές οδηγίες

en: Imported Files List
el: Λίστα εισηγμένων αρχείων

en: Imported Resources for
el: Εισηγμένοι πόροι για

en: Imported files list
el: Λίστα εισηγμένων αρχείων

en: Imported resources for
el: Εισαγωγή πόρων για

en: Imported template files for
el: Εισηγμένα αρχεία προτύπου για

en: Impossible to delete this group because there is at least one question having a condition on its content
el: Η διαγραφή της ομάδας ερωτήσεων έιναι αδύνατη. Υπάρχει τουλάχιστον μία ερώτηση με συνθήκη σε μια από τις ερωτήσεις της ομάδας.

en: In the printable version replace the relevance equation with this explanation text.
el: Στην εκτυπώσιμη μορφή, αντικαταστήστε τη σχετική εξίσωση με αυτό το επεξηγηματικό κείμενο.

en: Inactive
el: Ανενεργά

en: Include:
el: Περιλαμβάνει:

en: Incomplete responses
el: Ελλιπείς απαντήσεις

en: Incomplete responses only
el: Ημιτελείς απαντήσεις μόνο

en: Incorrect permissions in your %s folder.
el: Λανθασμένα δικαιώματα στον φάκελο %s.

en: Incorrect username and/or password!
el: Λανθασμένο όνομα χρήστη ή και κωδικός πρόσβασης!

en: Increase
el: Αύξηση

en: Incremental
el: Αυξητικό

en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

en: Inexistant token table
el: Ανύπαρκτος πίνακας κουπονιών

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Initial Superadmin cannot be deleted!
el: Ο αρχικός διαχειριστής του συστήματος δεν μπορεί να διαγραφεί!

en: Initial Superadmin permissions cannot be updated!
el: Οι αρχικές άδειες του υπερδιαχειριστιή δεν είναι δυνατόν να ενημερωθούν!

en: Initialise tokens
el: Αρχικοποίηση κουπονιών

en: Inline HTML editor
el: Ενσωματωμένος επεξεργαστής HTML

en: Inline HTML editor (default)
el: Ενσωματωμένος επεξεργαστής HTML (προκαθορισμένος)

en: Input
el: Εισαγωγή

en: Input box width
el: Πλάτος πλαισίου εισαγωγής

en: Insert a new answer option after this one
el: Εισαγωγή μιας νέας επιλογής στην απάντηση μετά από αυτή.

en: Insert a new label after this one
el: Εισαγωγή νέας ετικέτας μετά από αυτή

en: Insert a new subquestion after this one
el: Εισαγωγή μιας νέας υπο-ερώτησης μετά από αυτήν.

en: Insert a page break before this question in printable view by setting this to Yes.
el: Εισαγωγή μιας αλλαγής σελίδας πριν την ερώτηση στην εκτυπώσιμη προβολή, βάζοντας εδώ Ναι.

en: Insert page break in printable view
el: Εισαγωγή αλλαγής σελίδας στην εκτυπώσιμη προβολή:

en: Insert/edit LimeSurvey replacement field
el: Εισαγωγή/Επεξεργασία πεδίου αντικατάστασης του LimeSurvey

en: Inserting the label set failed.
el: Η εισαγωγή του σετ ετικετών απέτυχε.

en: Inserts HTML line breaks before all newlines in a string
el: Εισάγει HTML κενά γραμμής πριν από όλες τις νέες γραμμές σε μια συμβολοσειρά.

en: Instructions for the impatient
el: Οδηγίες για τους ανυπόμονους

en: Integer only
el: Ακέραιος μόνο

en: Interface language
el: Γλώσσα διεπαφής

en: Interfaces
el: Διασυνδέσεις

en: Interview time
el: Χρόνος συνέντευξης

en: Invalid PERL Regular Expression: %s
el: Μη έγκυρη Κανονική Έκφραση PERL: %s

en: Invalid group number for this survey:
el: Μη έγκυρος αριθμός ομάδας γι' αυτό το ερωτηματολόγιο:

en: Invalid question - probably missing sub-questions or language-specific settings for language %s
el: Μη έγκυρη ερώτηση - πιθανόν να λείπουν υπο-ερωτήσεις ή ρυθμίσεις για τη γλώσσα %s.

en: Invalid survey ID
el: Μη έγκυρο ID ερωτηματολογίου

en: Invalid value(s) on the stack
el: Μη έγκυρες τιμές στη στοίβα

en: Invitation
el: Πρόσκληση

en: Invitation attachments:
el: Συνημμένα πρόσκλησης:

en: Invitation email
el: Email πρόσκλησης

en: Invitation email body:
el: Σώμα email πρόσκλησης:

en: Invitation email subject
el: Θέμα email πρόσκλησης

en: Invitation email subject:
el: Θέμα του μηνύματος πρόσκλησης:

en: Invitation email:
el: Μήνυμα πρόσκλησης:

en: Invitation sent date
el: Ημερομηνία αποστολής πρόσκλησης

en: Invitation sent to:
el: Αποστάλθηκε πρόσκληση στον:

en: Invitation sent?
el: Έχει σταλεί η πρόσκληση;

en: Invitation status:
el: Κατάσταση πρόσκλησης:

en: Invitation to participate in a survey
el: Πρόσκληση συμμετοχής σε ερωτηματηματολόγιο

en: Invited
el: Προσκεκλημένος

en: Irish
el: Ιρλανδικά

en: Is no answer (missing) allowed when either 'Equals sum value' or 'Minimum sum value' are set?
el: Δεν υπάρχει απάντηση (λείπει) που να επιτρέπεται όταν ορίζεται είτε 'Τιμή ίση με το άθροισμα' είτε 'Τιμή μικρότερη από το άθροισμα';

en: Is the participant required to give a comment to the uploaded file?
el: Είναι υποχρεωμένος ο συμμετέχων να δώσει ένα σχόλιο για το φορτωμένο αρχείο;

en: Is the participant required to give a title to the uploaded file?
el: Είναι υποχρεωμένος ο συμμετέχων να δώσει έναν τίτλο για το φορτωμένο αρχείο;

en: It is missing a quota message for the following languages:
el: Λείπει ένα μήνυμα ποσόστωσης για τις ακόλουθες γλώσσες:

en: It is presented group by group.
el: Εμφανίζεται μια ομάδα ερωτήσεων ανά σελίδα.

en: It is presented on one single page.
el: Εμφανίζεται σε μια μόνο σελίδα.

en: It is presented question by question.
el: Εμφανίζεται μια ερώτηση ανά σελίδα.

en: It uses cookies for access control.
el: Χρησιμοποιεί cookies για τον έλεγχο πρόσβασης.

en: It will also delete any resources/files that have been uploaded for this survey.
el: Θα διαγράψει επίσης οποιεσδήποτε πηγές/αρχεία έχετε ανεβάσει γι' αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: It's still possible to perform statistics on responses using LimeSurvey.
el: Είναι ακόμα δυνατό να πραγματοποιηθεί στατιστικά στοιχεία σχετικά με τις απαντήσεις που χρησιμοποιούν LimeSurvey.

en: Italian
el: Ιταλικά

en: Italian (informal)
el: Ιταλικά (ανεπίσημα)

en: Iterate survey
el: Επανάληψη ερωτηματολογίου

en: Jan
el: Ιαν

en: January
el: Ιανουάριος

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Join strings, return joined string.This function is an alias of implode("",argN)
el: Σύνδεση συμβολοσειρών, επιστροφή συνδεδεμένων συμβολοσειρών. Αυτή η λειτουργία είναι ένα ψευδώνυμο της κατάρρευσης("",argN)

en: Jul
el: Ιουλ

en: July
el: Ιούλιος

en: Jun
el: Ιουν

en: June
el: Ιούνιος

en: Keyboard-less operation
el: Λειτουργία χωρίς πληκτρολόγιο:

en: Kinyarwanda
el: Κινιαρουάντα

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Kurdish (Sorani)
el: Κουρδικά (Σοράνι)

en: LDAP is disabled or no LDAP query defined.
el: O LDAP είναι απενεργοποιημένος ή δεν έχει οριστεί ερώτημα LDAP.

en: LDAP queries are defined by the administrator in the configuration file /application/config/ldap.php .
el: Προσδιορίστηκαν ερωτήματα LDAP από το διαχειριστή στο αρχείο ρυθμίσεων /application/config/ldap.php .

en: Label
el: Ετικέτα

en: Label %s
el: Ετικέτα %s

en: Label Set
el: Σετ ετικετών

en: Label for 'Other:' option
el: Ετικέτα για την επιλογή 'Άλλο:'

en: Label set administration
el: Διαχείριση σετ ετικετών

en: Label set browser
el: Περιηγητής σετ ετικετών

en: Label set import summary
el: Περίληψη εισαγωγής σετ ετικετών

en: Label set name
el: Όνομα σετ ετικετών

en: Label set properties sucessfully updated.
el: Η ενημέρωση του σετ ετικετών ήταν επιτυχημένη.

en: Label set sucessfully deleted.
el: Το σετ ετικετών διαγράφηκε με επιτυχία.

en: Label set was not imported because the same label set already exists.
el: Δεν έγινε η εισαγωγή του σετ ετικετών, γιατί ένα παρόμοιο υπάρχει ήδη.

en: Label sets
el: Σετ ετικετών

en: Label sets:
el: Σετ ετικετών:

en: Label:
el: Ετικέτα:

en: Labels
el: Ετικέτες

en: Labels sucessfully updated
el: Οι ετικέτες ενημερώθηκαν επιτυχώς.

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language Switch
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Language selection
el: Επιλογή γλώσσας

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Languages:
el: Γλώσσες:

en: Last VV version
el: Τελευταία έκδοση VV

en: Last check: %s
el: Τελευταίος έλεγχος: %s

en: Last invited
el: Τελευταίος προσκεκλημένος

en: Last name
el: Επώνυμο

en: Last name from token
el: Επώνυμο από το κουπόνι

en: Last page
el: Τελευταία σελίδα

en: Last reminder sent date
el: Ημερομηνία αποστολής τελευταίας υπενθύμισης

en: Later than:
el: Αργότερα από:

en: Latvian
el: Λετονικά

en: Less than
el: Μικρότερο από

en: Less than (Strings)
el: Μικρότερο από (Συμβολοσειρές)

en: Less than or equal to
el: Μικρότερο από ή ίσο με

en: Less than or equal to (Strings)
el: Μικρότερο από ή ίσο με (Συμβολοσειρές)

en: Less than:
el: Μικρότερο από:

en: License
el: Άδεια

en: LimeSurvey can attempt to create this database for you.
el: Το LimeSurvey μπορεί να δημιουργήσει αντί για σας τη βάση δεδομένων.

en: LimeSurvey database is up to date. No action needed
el: Η βάση δεδομένων του LimeSurvey είναι ενημερωμένη. Δεν απαιτείται κάποια ενέργεια

en: LimeSurvey has been installed successfully.
el: Το Limesurvey εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

en: LimeSurvey installer
el: Πρόγραμμα εγκατάστασης του LimeSurvey

en: LimeSurvey online manual
el: Online εγχειρίδιο οδηγιών του LimeSurvey

en: LimeSurvey replacement field properties
el: Ιδιότητες πεδίου αντικατάστασης του LimeSurvey

en: Limit
el: Όριο

en: Limit the number of possible answers
el: Περιορισμός των πιθανών απαντήσεων

en: Limit time to answer question (in seconds)
el: Χρονικό όριο για απάντηση της ερώτησης (σε δευτερόλεπτα):

en: Limit:
el: Όριο:

en: Line %s: Fields found: %s Expected: %s
el: Γραμμή %s: Βρέθηκαν πεδία: %s Αναμένονταν: %s

en: List
el: Λίστα

en: List (Dropdown)
el: Κατάλογος (Πτυσσόμενο μενού)

en: List (Radio)
el: Κατάλογος (Radio)

en: List survey publicly:
el: Δημοσίευση στην λίστα ερευνών:

en: List with comment
el: Κατάλογος με σχόλιο

en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

en: Load Page
el: Φόρτωση σελίδας

en: Load a previously saved survey
el: Φόρτωση ερωτηματολογίου που έχει ήδη αποθηκευτεί

en: Load now
el: Φόρτωση τώρα

en: Load unfinished survey
el: Φόρτωση ημιτελούς ερωτηματολογίου.

en: Loading translations
el: Φόρτωση μεταφράσεων

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Logged in
el: Έχετε συνδεθεί

en: Logged in as:
el: Είστε συνδεδεμένος ως:

en: Logic
el: Λογική

en: Logic File for Survey #
el: Λογικά αρχεία του ερωτηματολογίου #

en: Login
el: Σύνδεση

en: Logout
el: Αποσύνδεση

en: Logout successful.
el: Επιτυχής αποσύνδεση

en: Long Free Text
el: Ελεύθερο, μεγάλου μήκους κείμενο

en: Look at survey logic files
el: Εξετάστε τα λογικά αρχεία του ερωτηματολογίου

en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονικά

en: Mail to all Members
el: Αποστολή email σε όλα τα μέλη

en: Main Admin Screen
el: Κεντρική οθόνη διαχείρισης

en: Main admin screen
el: Κεντρική οθόνη διαχείρισης

en: Make a comment on your choice here:
el: Σχολιάστε την επιλογή σας εδώ:

en: Make a string lowercase
el: Κάνε ένα πεζό string

en: Make a string uppercase
el: Κάνε ένα κεφαλαίο string

en: Make the 'Other:' comment field mandatory when the 'Other:' option is active
el: Επισημάνετε το πεδίο 'Άλλο:' ως υποχρεωτικό, όταν η επιλογή αυτή είναι ενεργή.

en: Make these mappings automatic in future
el: Αυτόματη πραγματοποιηση αυτών των αντιστοιχίσεων στο μέλλον.

en: Malay
el: Μαλάι

en: Male
el: Άνδρας

en: Maltese
el: Μαλτέζικα

en: Manage additional attribute fields
el: Διαχείριση επιπλέον πεδίων ιδιοτήτων

en: Manage survey administrators
el: Επεξεργασία διαχειριστών

en: Manage token attribute fields
el: Διαχείριση πεδίων ιδιοτήτων των κουπονιών

en: Mandatory Question
el: Υποχρεωτική ερώτηση

en: Mandatory field:
el: Υποχρεωτικό πεδίο:

en: Mandatory fields:
el: Υποχρεωτικά πεδία:

en: Mandatory:
el: Υποχρεωτικό:

en: Mandatory?
el: Υποχρεωτικό;

en: Map height
el: Ύψος χάρτη

en: Map width
el: Πλάτος χάρτη

en: Map your participant attributes to an existing token attribute or create a new one
el: Αντιστοιχίστε τα χαρακτηριστικά του συμμετέχοντα σε ένα χαρακτηριστικό υπάρχοντος κλειδάριθμου ή δημιουργήστε ένα καινούριο.

en: Map your token attributes to an existing participant attribute or create a new one
el: Αντιστοιχίστε τα χαρακτηριστικά του κλειδάριθμου σε χαρακτηριστικό ενός συμμετέχοντα ή δημιουργήστε ένα καινούριο.

en: Map zoom level
el: Επίπεδο εστίασης του χάρτη

en: Mar
el: Μαρ

en: Marathi
el: Μαράθι

en: March
el: Μάρτιος

en: Mask questions
el: Ερωτήσεις μάσκας

en: Max number of files
el: Μέγιστος αριθμός αρχείων

en: Max reminders
el: Μέγιστος αριθμός υπενθυμίσεων

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Maximum answers
el: Μέγιστος αριθμός απαντήσεων

en: Maximum characters
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων:

en: Maximum characters allowed
el: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός χαρακτήρων

en: Maximum date
el: Μέγιστη ημερομηνία

en: Maximum date selectable in calendar (YYYY-MM-DD). Only the year is used if dropdown boxes are selected.
el: Μέγιστη ημερομηνία επιλογής στο ημερολόγιο (ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ). Εάν επιλεγούν πλαίσια ελέγχου από την κυλιόμενη λίστα θα χρησιμοποιείται μόνο το έτος.

en: Maximum file size allowed (in KB)
el: Μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος αρχείου (σε KB)

en: Maximum number of files that the participant can upload for this question
el: Μέγιστος αριθμός αρχείων που μπορεί ένας συμμετέχων να φορτώσει σε αυτή την ερώτηση

en: Maximum sum value
el: Μέγιστη τιμή αθροίσματος

en: Maximum sum value of multiple numeric input
el: Μέγιστη τιμή αθροίσματος για πολλαπλά αριθμητικά πεδία

en: Maximum value
el: Μέγιστη τιμή

en: Maximum value for array(mult-flexible) question type
el: Μέγιστη τιμή για ερωτήσεις τύπου διάταξης (mult-flexible)

en: Maximum value of the numeric input
el: Μέγιστη τιμή για αριθμητικό πεδίο

en: May
el: Μάης

en: Maybe you don't have permission.
el: Πιθανώς να μην έχετε δικαίωμα πρόσβασης.

en: Median:
el: Διάμεσος:

en: Message
el: Μήνυμα

en: Message:
el: Μήνυμα:

en: Min days between reminders
el: Ελάχιστος χρόνος (σε ημέρς) μεταξύ των υπενθυμίσεων

en: Min number of files
el: Ελάχιστος αριθμός αρχείων

en: Minimize
el: Σμίκρυνση

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Minimum answers
el: Ελάχιστος αριθμός απαντήσεων

en: Minimum date
el: Ελάχιστη ημερομηνία

en: Minimum date selectable in calendar (YYYY-MM-DD). Only the year is used if dropdown boxes are selected.
el: Ελάχιστη ημερομηνία επιλογής στο ημερολόγιο (ΕΕΕΕ-ΜΜ-ΗΗ). Εάν επιλεγούν πλαίσια ελέγχου από την κυλιόμενη λίστα θα χρησιμοποιείται μόνο το έτος.

en: Minimum memory available
el: Ελάχιστη διαθέσιμη μνήμη

en: Minimum number of files that the participant must upload for this question
el: Ελάχιστος αριθμός αρχείων που μπορεί ένας συμμετέχων να φορτώσει σε αυτή την ερώτηση

en: Minimum requirements
el: Ελάχιστες απαιτήσεις

en: Minimum sum value
el: Ελάχιστη τιμή αθροίσματος

en: Minimum value
el: Ελάχιστη τιμή

en: Minimum value for array(multi-flexible) question type
el: Ελάχιστη τιμή για τον τύπο ερώτησης διάταξη(multi-flexible)

en: Minimum value of the numeric input
el: Ελάχιστη τιμή για το αριθμητικό πεδίο

en: Minute
el: Λεπτό

en: Minute step interval
el: Διάστημα με βηματισμό ενός λεπτού

en: Missing %s closing right parentheses
el: Το στοιχείο %s που λείπει κλείνει τη δεξιά παρένθεση.

en: Mongolian
el: Μογγολική

en: Month
el: Μήνας

en: Month display style
el: Eμφανιζόμενες εγγραφές

en: Move on without warning
el: Συνέχεια χωρίς προειδοποίηση

en: Moving user templates to new location at %s...
el: Μετακίνηση των προτύπων του χρήστη σε νέα τοποθεσία στο  %s...

en: Multiple Numerical Input
el: Εισαγωγή πολλών αριθμών

en: Multiple Short Text
el: Πολλαπλά σύντομα κείμενα

en: Multiple choice
el: Πολλαπλών επιλογών

en: Multiple choice questions
el: Ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών

en: Multiple choice with comments
el: Πολλαπλών επιλογών με σχόλια

en: Multiple numeric inputs sum must equal this value
el: Το άθροισμα όλων των αριθμών που εισήχθησαν πρέπει να είναι ίσο με αυτή την τιμή

en: Name
el: Όνομα

en: Name [ID]
el: Όνομα [ID]

en: Name of the survey
el: Όνομα ερωτηματολογίου

en: Name of the survey administrator
el: Ονοματεπώνυμο διαχειριστή ερωτηματολογίου

en: Name:
el: Όνομα:

en: Navigation delay (seconds):
el: Καθυστέρηση πλοήγησης (σε δευτερόλεπτα):

en: Need %s token. | Need %s tokens.
el[0]: Ενικός: Χρειάζεται %s κλειδάριθμος.
el[1]: Πληθυντικός: Χρειάζονται %s κλειδάριθμοι.

en: Never
el: Ποτέ

en: New answer for quota '%s'
el: Νέα απάντηση για το όριο '%s'

en: New answer option
el: Επιλογή νέας απάντησης

en: New dummy tokens were added.
el: Προστέθηκαν νέα εικονικά κουπόνια

en: New files were successfully installed.
el: Νέα αρχεία εγκαταστάθηκαν με επιτυχία.

en: New files will be downloaded and installed.
el: Νέα αρχεία πρόκειται να ληφθούν και να εγκατασταθούν

en: New label set
el: Νέο σετ ετικετών

en: New password: %s
el: Νέος κωδικός πρόσβασης: %s

en: New question group was saved.
el: Η νέα ομάδα ερωτήσεων αποθηκεύτηκε.

en: New quota
el: Νέα ποσόστωση

en: New scenario number:
el: Νέος αριθμός σεναρίου:

en: New subquestion
el: Νέα υποερώτηση

en: New survey id:
el: ID νέου ερωτηματολογίου:

en: New survey title:
el: Νέος τίτλος ερωτηματολογίου:

en: New token was added.
el: Προστέθηκε νέο κουπόνι.

en: NewTemplate
el: Νέο πρότυπο

en: Next
el: Επόμενη

en: Next choice
el: Επόμενη επιλογή

en: Next question
el: Επόμενη ερώτηση

en: Next question group
el: Επόμενη ομάδα ερωτήσεων

en: No
el: Όχι

en: No (Forced by the system administrator)
el: Όχι (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: No CFIELDNAME field set!
el: Δεν έχει οριστεί πεδίο CFIELDNAME!

en: No GID (Group) has been provided. Cannot import question
el: Δεν έχει δοθεί ομάδα (GID). Αδύνατη η εισαγωγή ερώτησης

en: No HTML editor
el: Χωρίς επεξεργαστή HTML

en: No SID (Survey) has been provided. Cannot import question.
el: Δεν έχει δοθεί έρευνα (SID). Αδύνατη η εισαγωγή ερώτησης

en: No SID Provided
el: Δεν έχει δοθεί SID

en: No Username selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί όνομα χρήστη.

en: No answer
el: Καμία απάντηση

en: No attributes to view
el: Δεν υπάρχουν χαρακτηριστικά για προβολή

en: No available surveys
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα ερωτηματολόγια

en: No conditions could be copied (due to duplicates)
el: Καμία συνθήκη δεν ήταν δυνατό να αντιγραφεί (εξαιτίας διπλότυπων)

en: No control on checkbox
el: Κανένας έλεγχος στο πλαίσιο ελέγχου

en: No database action required!
el: Δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια στη βάση δεδομένων

en: No email notification
el: Χωρίς ειδοποίηση email

en: No invitation code is needed to complete the survey.
el: Δεν χρειάζεται κωδικός πρόσκλησης για να συμπληρώσετε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: No matching CFIELDNAME group!
el: Δεν υπάρχει ομάδα CFIELDNAME που να ταιριάζει!

en: No matching CQID
el: Κανένα CQID που ταιριάζει

en: No matching group
el: Δεν υπάρχει ομάδα που να ταιρίαζει

en: No matching question
el: Δεν υπάρχει ερώτηση που να ταιριάζει

en: No matching survey
el: Δεν υπάρχει ερωτηματολόγιο που να ταιριάζει

en: No new participants were created
el: Δεν δημιουργήθηκαν νέοι συμμετέχοντες

en: No next question
el: Καμία επόμενη ερώτηση

en: No next question group
el: Καμία επόμενη ομάδα ερωτήσεων

en: No of surveys
el: Αριθμός ερωτηματολογίων

en: No old responses found.
el: Δεν βρέθηκαν παλιές απαντήσεις.

en: No old survey or token table selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί παλιό ερωτηματολόγιο ή πίνακας κλειδάριθμων.

en: No other user in the system
el: Κανένας άλλος χρήστης στο σύστημα

en: No parameters defined
el: Δεν ορίστηκαν παράμετροι

en: No participant information lost.
el: Δεν έχει χαθεί καμία πληροφορία των συμμετεχόντων.

en: No participants to view
el: Δεν υπάρχουν συμμετέχοντες για προβολή

en: No previous question
el: Καμία προηγούμενη ερώτηση

en: No previous question group
el: Καμία προηγούμενη ομάδα ερωτήσεων

en: No question group found.
el: Δεν βρέθηκε ομάδα ερωτήσεων.

en: No question index will be shown with this format.
el: Δεν θα εμφανιστεί κανένα ευρετήριο ερωτήσεων με αυτή τη μορφοποίηση.

en: No questions selected
el: Δεν έχουν επιλεγεί ερωτήσεις

en: No quotas have been set for this survey
el: Δεν έχουν δημιουργηθεί ποσοστώσεις γι' αυτή την έρευνα.

en: No reminder(s) sent
el: Δε στάλθηκε καμία υπενθύμινση

en: No replacement variable available for this field
el: Δεν έχει οριστεί αναπληρωματική μεταβλητή για αυτό το πεδίιο

en: No response lines in your file.
el: Δεν υπάρχουν γραμμές απαντήσεων στο αρχείο σας.

en: No responses are lost.
el: Δεν έχει χαθεί καμία ερώτηση.

en: No survey ID has been provided. Cannot copy survey
el: Δεν έχει παρασχεθεί κανένα ID ερωτηματολογίου. Αδύνατη η αντιγραφή του ερωτηματολογίου.

en: No survey participants matching the search criteria
el: Δεν υπάρχουν συμμετέχοντες που να ταιριάζουν στα κριτήρια αναζήτησης

en: No surveys are available. Either you don't have permissions to any surveys or none of your surveys have a token table
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα ερωτηματολόγια. Είτε δεν έχετε δικαιώματα στα ερωτηματολόγια είτε κανένα δικό σας ερωτηματολόγιο δεν διαθέτει πίνακα κλειδάριθμων.

en: No surveys available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα ερωτηματολόγια.

en: No syntax errors detected in this survey
el: Δεν εντοπίστηκαν συντακτικά σφάλματα σε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: No token table.
el: Δεν υπάρχει πίνακας κλειδάριθμων

en: No, thanks.
el: Όχι, ευχαριστώ.

en: Nominal
el: Ονομαστικό

en: None
el: Κανένα

en: None found
el: Δεν βρέθηκε κανένα

en: None selected
el: Δεν έχει επιλεγεί τίποτα

en: Norwegian (Bokmal)
el: Νορβηγικά (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
el: Νορβηγικά (Nynorsk)

en: Not Active
el: Μη ενεργή

en: Not Selected
el: Δεν έχει επιλεχθεί

en: Not a valid expression
el: Δεν είναι μια έγκυρη έκφραση

en: Not all answer options were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
el: Δεν αποθηκεύτηκαν όλες οι επιλογές των ερωτήσεων. Αυτό συμβαίνει συχνά λόγω των περιορισμών των διακομιστών (ρύθμιση max_input_vars της PHP) - παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

en: Not all labels were updated successfully.
el: Δεν ενημερώθηκαν με επιτυχία όλες οι ετικέτες.

en: Not all subquestions were saved. This usually happens due to server limitations ( PHP setting max_input_vars) - please contact your system administrator.
el: Δεν αποθηκεύτηκαν όλες οι υποερωτήσεις. Αυτό συμβαίνει συχνά λόγω των περιορισμών των διακομιστών (ρύθμιση max_input_vars της PHP) - παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

en: Not completed or Not displayed
el: Μη ολοκληρωμένο ή μη εμφανιζόμενο

en: Not contains
el: Δεν περιέχει

en: Not displayed
el: Μη εμφανιζόμενο

en: Not enough values for calculation
el: Δεν υπάρχουν αρκετές τιμές για τον υπολογισμό.

en: Not equal
el: Όχι ίσο

en: Not equal to
el: Δεν ισούται με

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

en: Not imported label sets
el: Μη εισηγμένη σετ ετικετών

en: Not invited
el: Απρόσκλητος

en: Not started
el: Δεν έχει εκκινηθεί

en: Note
el: Σημείωση

en: Note that this assessment section will only show if assessment rules have been set and assessment mode is activated.
el: Σημειώστε ότι αυτός ο τομέας αξιολόγησης δείχνει μόνο εάν έχουν καθοριστεί οι κανόνες αξιολόγησης και εάν η λειτουργία αξιολόγησης είναι ενεργοποιημένη.

en: Note that you cannot undo a delete if you proceed. The data will be gone.
el: Σημειώστε ότι δεν μπορείτε να αναιρέσετε μια διαγραφή αν προχωρήσετε. Τα δεδομένα θα χαθούν.

en: Note: All fields marked with (*) are required.
el: Σημείωση: Όλα τα πεδία με αστερίσκο (*) είναι υποχρεωτικά.

en: Note: Demo mode is activated. Marked (*) settings can't be changed.
el: Σημείωση: Η λειτουργία επίδειξης είναι ενεργοποιημένη. Οι σημειωμένες (*) ρυθμίσεις δεν μπορούν να αλλαχθούν.

en: Note: If you deactivated this survey in error, it is possible to restore this data easily if you do not make any changes to the survey structure. See the LimeSurvey documentation for further details
el: Σημείωση: Εάν απενεργοποιήσατε κατά λάθος αυτό το ερωτηματολόγιο, είναι εύκολο να ανακτήσετε τα δεδομένα του, με την προϋπόθεση ότι δεν κάνατε καμιά μετατροπή στη βασική του δομή. Δείτε την τεκμηρίωση του LimeSurvey για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Note: If you turn on the -Anonymized responses- option for this survey then LimeSurvey will mark your completed tokens only with a 'Y' instead of date/time to ensure the anonymity of your participants.
el: Σημείωση: Αν ενεργοποιήσετε την επιλογή για ανώνυμες απαντήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο, το LimeSurvey θα μαρκάρει τα ολοκληρωμένα κουπόνια μόνο με ένα 'Y', αντί να σημειώσει την ώρα και την ημερομηνία, για να διασφαλιστεί η ανωνυμία των συμμετεχόντων.

en: Note: Standard token fields cannot be automatically mapped
el: Σημείωση: Τα συνηθισμένα πεδία κλειδαρίθμων δεν είναι δυνατόν να απεικονιστούν αυτόματα.

en: Note: This is a standard template.
el: Σημείωση: Αυτό είναι ένα καθορισμένο πρότυπο.

en: Note: You MUST enter a new question code!
el: Σημείωση: Πρέπει να καταχωρηθεί ένας νέος κωδικός ερώτησης!

en: Note: You can only give limited permissions to other users because your own permissions are limited, too.
el: Σημείωση: Μπορείτε να δώσετε μόνο περιορισμένες άδειες σε άλλους χρήστες, επειδή και οι δικές σας άδειες είναι επίσης περιορισμένες.

en: Note: You can't edit the relevance equation because there are currently conditions set for this question.
el: Σημείωση: Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε την εξίσωση συνάφειας επειδή έχουν οριστεί συνθήκες γι' αυτή την ερώτηση.

en: Nothing to translate on this page
el: Δεν υπάρχει κάτι προς μετάφραση σε αυτή τη σελίδα.

en: Notification & data management
el: Ειδοποιήσεις & Διαχείριση δεδομένων

en: Nov
el: Νοε

en: November
el: Νοέμβριος

en: Null values are ignored in calculations
el: Όσες τιμές είναι κενές αγνοούνται στους υπολογισμούς.

en: Number greater than
el: Αριθμός μεγαλύτερος από

en: Number less than
el: Αριθμός μικρότερος από

en: Number of attribute fields to add:
el: Αριθμός πεδίων ιδιοτήτων για προσθήκη:

en: Number of cases
el: Αριθμός περιπτώσεων

en: Number of files greater than
el: Αριθμός αρχείων μεγαλύτερος από

en: Number of files less than
el: Αριθμός αρχείων μικρότερος από

en: Number of questions/groups
el: Αριθμός ερωτήσεων/ομάδων

en: Number of records in this query:
el: Σύνολο εγγραφών σε αυτό το ερώτημα:

en: Number of tokens
el: Αριθμός κουπονιών

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Numbers only
el: Μόνο αριθμοί:

en: Numbers only for 'Other'
el: Μόνο αριθμοί για το 'Άλλο'

en: Numerical Input
el: Εισαγωγή αριθμού

en: OK
el: Εντάξει

en: OR
el: Ή

en: Occitan
el: Οξιτανικά

en: Oct
el: Οκτ

en: October
el: Οκτώβριος

en: Off
el: Απενεργοποιημένο

en: Off (Forced by the system administrator)
el: Απενεργοποιημένο (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Offset:
el: Μετατόπιση:

en: Ok
el: Εντάξει

en: Old VV version
el: Παλιά έκδοση VV

en: On
el: Ενεργοποιημένο

en: On (Forced by the system administrator)
el: Ενεργοποιημένο (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: On errors
el: Σε σφάλματα

en: On requesting the update information from limesurvey.org there has been an error:
el: Στις πληροφορίες ζητείται από την ενημέρωση από το limesurvey.org υπήρξε ένα λάθος:

en: Once a survey is activated you can no longer:
el: Με την ενεργοποιήση του ερωτηματολογίου δεν είναι δυνατά τα εξής:

en: One
el: Ένα

en: One or more file have either exceeded the filesize/are not in the right format or the minimum number of required files have not been uploaded. You cannot proceed until these have been completed
el: Ένα ή περισσότερα αρχεία είτε έχουν υπερβεί το όριο μεγέθους των αρχείων είτε δεν έχουν τη σωστή μορφή είτε δεν έχει φορτωθεί ακόμη ο απαραίτητος αριθμός αρχείων. Δεν μπορείτε να συνεχίσετε μέχρις ότου εκπληρωθούν τα παραπάνω.

en: One or more mandatory questions have not been answered. You cannot proceed until these have been completed.
el: Μία ή περισσότερες υποχρεωτικές ερωτήσεις δεν έχουν απαντηθεί. Δεν μπορείτε να προχωρήσετε εάν δεν απαντηθούν.

en: One or more questions have not been answered in a valid manner. You cannot proceed until these answers are valid.
el: Μία ή περισσότερες ερωτήσεις δεν έχουν απαντηθεί με έγκυρο τρόπο. Δεν μπορείτε να προχωρήσετε μέχρι να απαντηθούν με έγκυρο τρόπο.

en: One or more uploaded files are not in proper format/size. You cannot proceed until these files are valid.
el: Ένα ή περισσότερα αρχεία που ανεβάσατε, δεν έχουν το κατάλληλο μέγεθος ή την κατάλληλη μορφή. Δεν θα είστε σε θέση να προχωρήσετε, έως ότου αυτά τα αρχεία πληρούν τις προϋποθέσεις εγκυρότητας.

en: Online Manual
el: Online εγχειρίδιο

en: Online manual
el: Online εγχειρίδιο

en: Only %s new dummy tokens were added after %s trials.
el: Μόνο %s νέοι πλασματικοί κλειδάριθμοι προστέθηκαν μετά από %s προσπάθειες.

en: Only %s token has been created. | Only %s tokens have been created.
el[0]: Ενικός: Μόνο %s κλειδάριθμος έχει δημιουργηθεί.
el[1]: Πληθυντικός: Μόνο %s κλειδάριθμοι έχουν δημιουργηθεί.

en: Only Previous pages answers are available
el: Μόνο οι απαντήσεις των προηγούμενων σελίδων είναι διαθέσιμες

en: Only answer the following question if:
el: Απαντήστε μόνο την παρακάτω ερώτηση εάν:

en: Only answer this if the following conditions are met:
el: Απαντήστε μόνο αν οι εξής συνθήκες ισχύουν:

en: Only answer this question for the items you did not select in question %s ('%s')
el: Απαντήστε μόνο αυτή την ερώτηση για τα αντικείμενα που δεν επιλέξατε στην ερώτηση %s ('%s')

en: Only answer this question for the items you selected in question %s ('%s')
el: Απαντήστε μόνο αυτή την ερώτηση για τα αντικείμενα που επιλέξατε στην ερώτηση %s ('%s')

en: Only answer this question if the following conditions are met:
el: Απαντήστε αυτή την ερώτηση, μόνο αν ισχύουν οι παρακάτω συνθήκες:

en: Only integer value may be entered in this field.
el: Παρακαλώ εισάγετε μόνο έναν ακέραιο αριθμό στο πεδίο αυτό.

en: Only integer value may be entered in this fields.
el: Μόνο ακέραιες τιμές μπορούν να εισαχθούν σε αυτό το πεδίο.

en: Only numbers may be entered in '%s' accompanying text field.
el: Μόνο αριθμοί μπορούν να εισαχθούν στο '%s' συνοδευτικό πεδίο κειμένου.

en: Only numbers may be entered in these fields.
el: Μόνο αριθμοί μπορούν να καταχωρηθούν σε αυτά τα πεδία.

en: Only numbers may be entered in this field.
el: Σε αυτό το πεδίο μπορείτε να καταχωρίσετε μόνον αριθμούς.

en: Only one CSV attribute is mapped with central attribute.
el: Μόνο ένα CSV χαρακτηριστικό έχει αντιστοιχηθεί με το κεντρικό χαρακτηριστικό.

en: Only one central attribute is mapped with token attribute
el: Μόνο ένα κεντρικό χαρακτηριστικό χαρτογραφήθηκε με χαρακτηριστικό κλειδάριθμου.

en: Only show question %s IF
el: Μόνο εμφάνιση ερωτήσεων %s IF

en: Only variables can be assigned values
el: Μόνο σε μεταβλητές μπορούν να εκχωρηθούν τιμές.

en: Oops, There was an error deleting the file
el: Οπς! Διαπιστώθηκε ένα σφάλμα κατά τη διαγραφή του αρχείου.

en: Open
el: Ανοιχτό

en: Open imported template
el: Άνοιγμα εισηγμένου προτύπου

en: Open the syntax file in SPSS in Unicode mode
el: Άνοιγμα αρχείου σύνταξης στο SPSS σε μορφή Unicode

en: Open-access mode
el: Λειτουργία ανοιχτής πρόσβασης

en: Option 'Other':
el: Έπιλογή 'Άλλο':

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Optional Question
el: Προαιρετική ερώτηση

en: Optional fields:
el: Προαιρετικά πεδία:

en: Optional modules
el: Προαιρετικά πρόσθετα

en: Optional settings
el: Προαιρετικές ρυθμίσεις

en: Optional settings to give you a head start
el: Προαιρετικές ρυθμίσεις για να σας δώσει ένα προβάδισμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Order - like 3)
el: Ταξινόμηση - όπως το 3)

en: Ordinal
el: Τακτικό

en: Organize question groups/questions
el: Οργάνωση ομάδων/ερωτήσεων της ερώτησης

en: Other
el: Άλλο

en: Other answer
el: Άλλη απάντηση

en: Other comment
el: Άλλο σχόλιο

en: Other files:
el: Άλλα αρχεία:

en: Other:
el: Άλλο:

en: Outdated
el: Ληγμένο

en: Output options
el: Επιλογές εξαγωγής

en: Overall assessment score
el: Συνολική βαθμολογία αξιολόγησης

en: Overview & update
el: Επισκόπηση & ενημέρωση

en: Overwrite existing attribute values if a participant already exists?
el: Αντικατάσταση τιμών υπαρχόντων χαρακτηριστικών εάν ο συμμετέχων υπάρχει ήδη;

en: Overwrite existing auto mapped attribute values if a participant already exists?
el: Αντικατάσταση των αυτόματα αντιστοιχισμένων τιμών των χαρακτηστικών, εάν ο συμμετέχων υπάρχει ήδη;

en: Overwrite existing standard field values if a participant already exists?
el: Αντικατάσταση τιμών των τυπικών πεδίων, εάν ο συμμετέχων υπάρχει ήδη;

en: Overwrite existing token attribute values if a duplicate participant is found?
el: Αντικατάσταση τιμών υπάρχοντος χαρακτηριστικού κλειδάριθμου εάν βρεθεί διπλότυπος συμμετέχοντας;

en: Overwrite existing token attribute values if a participant already exists?
el: Αντικατάσταση των υπαρχόντων τιμών των χαρακτηστικών των κλειδάριθμων, εάν ο συμμετέχων υπάρχει ήδη;

en: Owner
el: Κάτοχος

en: Owner ID
el: ID ιδιοκτήτη

en: Owner name
el: Όνομα ιδιοκτήτη

en: PDF export
el: Εξαγωγή σε PDF

en: PHP (default)
el: PHP (προεπιλογή)

en: PHP PDO driver library
el: Βιβλιοθήκη οδηγού PHP PDO

en: PHP mbstring library
el: Βιβλιοθήκη PHP mbstring

en: PHP version
el: Έκδοση PHP

en: PHP/PECL JSON library
el: Βιβλιοθήκη PHP/PECL JSON

en: Pad a string to a certain length with another string
el: Επικάλυψη μιας συμβολοσειρά σε συγκεκριμένο μήκος με μια άλλη συμβολοσειρά.

en: Page {0} of {1}
el: Σελίδα {0} από {1}

en: Panel integration
el: Ενσωμάτωση πίνακα

en: Papiamento (Curaçao and Bonaire)
el: Papiamento (Curaçao και Bonaire)

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: Parameter name:
el: Όνομα παραμέτρου:

en: Partial
el: Μερικό

en: Partial (saved) responses
el: Ημιτελείς (αποθηκευμένες) απαντήσεις

en: Participant ID
el: ID συμμετέχοντα

en: Participant attributes to create
el: Χαρακτηριστικά συμμετέχοντα για δημιουργία

en: Participant may save and resume later?
el: Ο συμμετέχων μπορεί να αποθηκεύσει και να συνεχίσει αργότερα:

en: Participant panel
el: Πάνελ συμμετέχοντος

en: Participant table is empty.
el: Ο πίνακας του συμμετέχοντα είναι κενός.

en: Participant's attribute information
el: Πληροφορίες χαρακτηριστικών συμμετέχοντα.

en: Participant's survey information
el: Πληροφορίες συμμετέχοντα για το ερωτηματολόγιο.

en: Participants
el: Συμμετέχοντες

en: Participants can save partially finished surveys
el: Οι συμμετέχοντες έχουν δυνατότητα αποθήκευσης ημιτελούς έρευνας

en: Participants may print answers?
el: Ο συμμετέχων μπορεί να τυπώσει τις απαντήσεις:

en: Participants owned by you
el: Συμμετέχοντες που ανήκουν σε εσένα

en: Participants shared with you
el: Συμμετέχοντες που έχουν μοιρασθεί μαζί σου

en: Participants you have shared
el: Συμμετέχοντες που έχεις μοιράσει πράγματα μαζί τους

en: Pashto
el: Παστού

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Passwords do not match!
el: Οι κωδικοί δεν ταιριάζουν μεταξύ τους!

en: Passwords don't match.
el: Οι κωδικοί δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Percentage of total:
el: Ποσοστό συνόλου:

en: Permission
el: Δικαίωμα

en: Permission to activate/deactivate a survey
el: Δικαίωμα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης ερωτηματολογίου

en: Permission to create surveys (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete surveys from other users
el: Άδεια για δημιουργία ερωτηματολογίων (για τα οποία όλες οι άδειες δίνονται αυτόματα) και προβολή, ενημέρωση και διαγραφή ερωτηματολογίων από άλλους χρήστες.

en: Permission to create your own participants in the central participants database (for which all permissions are automatically given) and view, update and delete participants from other users
el: Άδεια για δημιουργία δικών σας συμμετεχόντων στην κεντρική βάση δεδομένων (για τους οποίους όλες οι άδειες θα δίνονται αυτόματα) και προβολή, ενημέρωση και διαγραφή συμμετεχόντων από άλλους χρήστες.

en: Permission to create(data entry)/view/update/delete/import/export responses
el: Άδεια για δημιουργία(καταχώρηση δεδομένων)/προβολή/ενημέρωση/διαγραφή/εισαγωγή εξαγωγή απαντήσεων

en: Permission to create, view, update and delete user groups
el: Άδεια για δημιουργία, προβολή, ενημέρωση και διαγραφή ομάδων χρηστών.

en: Permission to create, view, update and delete users
el: Άδεια για δημιουργία, προβολή, ενημέρωση και διαγραφή χρηστών.

en: Permission to create, view, update, delete, export and import label sets/labels
el: Άδεια για δημιουργία, προβολή, ενημέρωση, διαγραφή, εξαγωγή και εισαγωγή ετικετών ή σετ ετικετών.

en: Permission to create, view, update, delete, export and import templates
el: Άδεια για δημιουργία, προβολή, ενημέρωση, διαγραφή και εξαγωγή προτύπων.

en: Permission to create/update/delete/import/export token entries
el: Άδεια για προβολή/ενημέρωση/εισαγωγή/εξαγωγή καταχωρήσεων κουπονιών

en: Permission to create/view/update/delete assessments rules for a survey
el: Άδεια για δημιουργία/προβολή/ενημέρωση/διαγραφή κανόνων αξιολόγησης που αφορούν ένα ερωτηματολόγιο

en: Permission to create/view/update/delete quota rules for a survey
el: Άδεια για δημιουργία/προβολή/ενημέρωση/διαγραφή ποσοστώσεων που αφορούν ένα ερωτηματολόγιο

en: Permission to create/view/update/delete/import/export the questions, groups, answers & conditions of a survey
el: Άδεια για δημιουργία/προβολή/ενημέρωση/διαγραφή/εισαγωγή/εξαγωγή ερωτήσεων, ομάδων, απαντήσεων και συνθηκών που αφορούν ένα ερωτηματολόγιο

en: Permission to delete a survey
el: Δικαίωμα διαγραφής ερωτηματολογίου

en: Permission to modify survey security settings
el: Δικαίωμα για τροποποίηση των ρυθμίσεων ασφαλείας του ερωτηματολογίου

en: Permission to view & update the translations using the quick-translation feature
el: Άδεια για προβολή και ενημέρωση των μεταφράσεων, με τη χρήση της λειτουργίας γρήγορης μετάφρασης

en: Permission to view and update global settings & plugins and to delete and import plugins
el: Άδεια για προβολή και ενημέρωση γενικών ρυθμίσεων και πρόσθετων και διαγραφή και εισαγωγή πρόσθετων.

en: Permission to view statistics
el: Δικαίωμα προβολής στατιστικών

en: Permission to view/update the survey locale settings
el: Άδεια για προβολή/ενημέρωση των γλωσσικών ρυθμίσεων που αφορούν ένα ερωτηματολόγιο

en: Permission to view/update the survey settings including token table creation
el: Άδεια για προβολή/ενημέρωση των ρυθμίσεων που αφορούν ένα ερωτηματολόγιο, συμπεριλαμβανομένων αυτών για τη δημιουργία πίνακα κουπονιών

en: Permissions were successfully updated.
el: Τα δικαιώματα ενημερώθηκαν με επιτυχία.

en: Persian
el: Περσικά

en: Pie chart
el: Διάγραμμα πίτας

en: Place questions into a specified randomization group, all questions included in the specified group will appear in a random order
el: Με την τοποθέτηση ερωτήσεων σε μια καθορισμένη και τυχαιοποιημένη ομάδα, όλες οι ερωτήσεις που περιλαμβάνονται στην ομάδα αυτή θα εμφανιστούν σε μια τυχαία σειρά

en: Placeholder {TEMPLATEJS} added to your startpage.pstpl.
el: Αντικαταστάτης {TEMPLATEJS} προστέθηκε στην startpage.pstpl.

en: Please <a href="%s">log in</a>.
el: Παρακαλώ <a href="%s">συνδεθείτε</a>

en: Please be patient and try again in about 10 minutes.
el: Παρακαλώ περιμένετε λίγο και προσπαθήστε ξανά σε περίπου 10 λεπτά.

en: Please be patient...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Please change the directory permissions of the folder %s in order to preview templates.
el: Παρακαλώ αλλάξτε τα δικαιώματα πρόσβασης του φακέλου %s για να υπάρχει δυνατότητα προεπισκόπησης των προτύπων.

en: Please change the directory permissions of the folders /tmp and /upload/templates in order to enable this option.
el: Παρακαλώ αλλάξτε τα δικαιώματα πρόσβασης των φακέλων /tmp και /upload/templates για να ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή.

en: Please check any problems above and then proceed to the final step.
el: Παρακάλω ελέγξτε τυχόν προβλήματα στα ανωτέρω και μετά προχωρήστε στο επόμενο βήμα

en: Please check any problems above and then proceed to the next step.
el: Παρακαλούμε ελέγξτε τα προβλήματα που πιθανόν εμφανίζονται παραπάνω και κατόπιν προχωρήστε στο επόμενο βήμα.

en: Please check at least one box per row
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα πλαίσιο ανά γραμμή

en: Please check at least one item.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα στοιχείο.

en: Please check the directory permissions.
el: Παρακαλώ ελέξτε τα δικαιώματα πρόσβασης του φακέλου.

en: Please check the format of your answer.
el: Παρακαλώ ελέγξτε τη μορφοποίηση της απάντησής σας.

en: Please check these settings now, then click the button below.
el: Παρακαλώ ελέγξτε τώρα αυτές τις ρυθμίσεις, έπειτα κάντε κλικ στο κουμπί παρακάτω

en: Please check your settings
el: Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις σας

en: Please choose
el: Παρακαλώ επιλέξτε

en: Please choose *all* that apply:
el: Παρακαλώ επιλέξτε *όλα* όσα ισχύουν:

en: Please choose *only one* of the following:
el: Παρακαλώ επιλέξτε *μόνο ένα* από τα παρακάτω:

en: Please choose all that apply and provide a comment:
el: Παρακαλώ επιλέξτε όλα όσα ισχύουν και αφήστε κάποιο σχόλιο:

en: Please choose at least %s items.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον %s στοιχεία.

en: Please choose either of the options
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα από τα παρακάτω

en: Please choose no more than %s items.
el: Παρακαλώ επιλέξτε όχι περισσότερα από %s στοιχεία.

en: Please choose the appropriate response for each item:
el: Παρακαλώ επιλέξτε την κατάλληλη απάντηση για κάθε στοιχείο:

en: Please choose the label sets you want to export:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τα σετ ετικετών προς εξαγωγή:

en: Please choose...
el: Παρακαλώ επιλέξτε...

en: Please click and drag the slider handles to enter your answer.
el: Παρακαλώ κάντε κλικ και σύρετε τις λαβές του ολισθητήρα για να εισάγετε την απάντησή σας.

en: Please complete all parts
el: Παρακαλώ συμπληρώστε όλα τα μέρη

en: Please complete all parts of the date!
el: Παρακαλώ συμπλήρώσετε όλα τα τμήματα της ημερομηνίας.

en: Please confirm access to survey by answering the security question below and click continue.
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε την πρόσβαση στο ερωτηματολόγιο απαντώντας στην ερώτηση παρακάτω και πατήστε συνέχεια.

en: Please confirm the token by answering the security question below and click continue.
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε το κουπόνι απαντώντας στην παρακάτω ερώτηση ασφαλείας και πατήσετε το κουμπί 'Συνέχεια'.

en: Please contact %s ( %s ) for further assistance.
el: Για περαιτέρω βοήθεια, παρακαλώ επικοινωνήστε με τον %s ( %s )

en: Please contact your LimeSurvey administrator for your password.
el: Παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του LimeSurvey για τον κωδικό πρόσβασής σας.

en: Please continue with populating the database.
el: Παρακαλώ συνεχίστε συμπληρώνοντας τη βάση δεδομένων.

en: Please enter a date:
el: Παρακαλώ εισάγετε μια ημερομηνία:

en: Please enter the database settings you want to use for LimeSurvey:
el: Παρακαλώ εισάγετε τις ρυθμίσεις της βάσης δεδομένων που θέλετε να χρησιμοποιήσετε στο LimeSurvey:

en: Please enter the name for the copied template:
el: Παρακαλώ δώστε όνομα για το πρότυπο που αντιγράφηκε:

en: Please enter your comment here
el: Παρακαλώ καταχωρήστε τα σχόλιά σας εδώ

en: Please explain something in detail:
el: Παρακαλώ εξηγήστε με λεπτομέρειες:

en: Please fax your completed survey to:
el: Παρακαλώ να στείλετε με fax το συμπληρωμένο ερωτηματολόγιό σας στο:

en: Please fill in %s answers
el: Παρακαλούμε συμπληρώστε %s απαντήσεις

en: Please fill in at least %s answers
el: Παρακαλώ καταχωρίστε τουλάχιστον %s απαντήσεις

en: Please fill in at least one answer
el: Παρακαλούμε συμπληρώστε τουλάχιστον μια απάντηση

en: Please fill in at most %s answers
el: Παρακαλούμε συμπληρώστε το πολύ %s απαντήσεις

en: Please fill in at most one answer
el: Παρακαλούμε συμπληρώστε το πολύ μία απάντηση

en: Please fill in between %s and %s answers
el: Παρακαλούμε συμπληρώστε μεταξύ %s και %s απαντήσεις.

en: Please fix this error in your database and try again
el: Παρακαλώ διορθώστε αυτό το σφάλμα στη βάση δεδομένων σας και ξαναπροσπαθήστε.

en: Please log in first.
el: Παρακαλώ συνδεθείτε

en: Please note that once responses have collected with this survey and you want to add or remove groups/questions or change one of the settings above, you will need to deactivate this survey, which will move all data that has already been entered into a separate archived table.
el: Σημειώστε ότι αν περαστούν απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο και θέλετε να προσθέσετε ή να διαγράψετε ερωτήσεις ή ομάδες ερωτήσεων ή να αλλάξετε τις παραπάνω ρυθμίσεις, πρέπει να απενεργοποιηθεί το ερωτηματολόγιο, πράγμα που σημαίνει ότι όλα τα δεδομένα θα μεταφερθούν σε ξεχωριστό πίνακα.

en: Please note: The export to Excel is currently limited to loading no more than 255 columns.
el: Παρακαλώ προσέξτε: Η εξαγωγή σε Excel μπορεί να φορτώσει μέχρι το πολύ 255 στήλες.

en: Please number each box in order of preference from 1 to
el: Παρακαλώ αριθμήστε κάθε κελί με σειρά προτίμησης από το 1 μέχρι το

en: Please rank all items
el: Παρακαλώ ταξινομήστε όλα τα στοιχεία

en: Please select %s answers
el: Παρακαλώ επιλέξτε %s απαντήσεις.

en: Please select a condition
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια συνθήκη

en: Please select a condition.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια συνθήκη.

en: Please select a field
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα πεδίο

en: Please select a field.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα πεδίο.

en: Please select a file to import!
el: Παρακαλώ επιλέξτε αρχείο για εισαγωγή

en: Please select a language:
el: Παρακαλώ επιλέξτε γλώσσα:

en: Please select a user first
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα χρήστη πρώτα

en: Please select a user group first
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια ομάδα χρηστών πρώτα

en: Please select at least %s answers
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον %s απαντήσεις

en: Please select at least one answer
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία απάντηση

en: Please select at least one file for deletion
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα αρχείο προς διαγραφή

en: Please select at least one file for download
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα αρχείο για λήψη

en: Please select at least one participant
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα συμμετέχοντα

en: Please select at least one participant.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον έναν συμμετέχοντα.

en: Please select at most %s answers
el: Παρακαλώ επιλέξτε το πολύ %s απαντήσεις

en: Please select at most one answer
el: Παρακαλώ επιλέξτε το πολύ μία απάντηση

en: Please select between %s and %s answers
el: Παρακαλώ επιλέξτε μεταξύ %s και %s απαντήσεων.

en: Please select the attributes that are to be added to the central database
el: Παρακαλώ επιλέξτε τα χαρακτηριστικά που θα πρέπει να προστεθούν στην κεντρική βάση δεδομένων.

en: Please select your preferred language:
el: Παρακαλώ επιλέξτε τη γλώσσα που επιθυμείτε:

en: Please submit by %s
el: Παρακαλώ υποβάλλετε με %s

en: Please try again.
el: Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Please upload %s files
el: Παρακαλώ φορτώστε %s αρχεία.

en: Please upload %s more file(s).
el: Παρακαλώ αποστείλετε %s περισσότερα αρχεία.

en: Please upload at least %s files
el: Παρακαλώ φορτώστε τουλάχιστον %s αρχεία.

en: Please upload at least one file
el: Παρακαλώ φορτώστε τουλάχιστον ένα αρχείο.

en: Please upload at most %s files
el: Παρακαλώ φορτώστε το πολύ %s αρχεία.

en: Please upload at most one file
el: Παρακαλώ φορτώστε το πολύ ένα αρχείο.

en: Please upload between %s and %s files
el: Παρακαλώ φορτώστε από %s μέχρι %s αρχεία.

en: Please upload one file
el: Παρακαλώ φορτώστε ένα αρχείο.

en: Please use the LimeSurvey navigation buttons or index.  It appears you attempted to use the browser back button to re-submit a page.
el: Παρακαλώ χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα περιήγησης του LimeSurvey ή το ευρετήριο. Φαίνεται ότι προσπαθήσατε να χρησιμοποιήσετε το πλήκτρο 'Μετάβαση μια σελίδα πίσω" του περιηγητή για να επανυποβάλλετε τη σελίδα.

en: Please verify the following information before continuing with the database upgrade:
el: Παρακαλώ επιβεβαιώστε τις παρακάτω πληροφορίες, προτού συνεχίσετε με την αναβάθμιση της βάσης δεδομένων:

en: Please wait ...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Please write your answer here:
el: Παρακαλώ γράψτε την απάντησή σας εδώ:

en: Please write your answer(s) here:
el: Παρακαλώ γράψτε την/τις απάντηση(εις) εδώ:

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Plugin '%s' was missing and is removed from the database.
el: Λείπει το πρόσθετο '%s' και έχει αφαιρεθεί από τη βάση δεδομένων.

en: Plugin manager
el: Διαχειριστής πρόσθετων

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Poorly terminated expression - expected a constant or variable
el: Ανεπαρκώς ολοκληρωμένη έκφραση - αναμενόταν μια σταθερά ή μια μεταβλητή.

en: Populate database
el: Συμπλήρωση της βάσης δεδομένων

en: Popup HTML editor
el: Αναδυόμενος επεξεργαστής HTML

en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

en: Portuguese (Brazilian)
el: Πορτογαλικά (Βραζιλίας)

en: Position:
el: Θέση:

en: Possible attribute values
el: Πιθανές τιμές χαρακτηριστικών.

en: Pre-installation check
el: Έλεγχος πριν την εγκατάσταση

en: Pre-installation check for LimeSurvey
el: Προ-εγκατάσταση ελέγχου για LimeSurvey

en: Pre-mapped attributes
el: Προ-απεικονισμένα χαρακτηριστικά

en: Predefined
el: Προκαθορισμένο

en: Predefined answer options for this question
el: Προκαθορισμένες επιλογές απαντήσεων γι' αυτήν την ερώτηση

en: Predefined label sets...
el: Προκαθορισμένα σετ ετικετών...

en: Prefix for list items
el: Πρόθημα για τα αντικείμενα της λίστας

en: Prefix|Suffix for dropdown lists
el: Πρόθημα|Επίθημα για πτυσσόμενες λίστες

en: Present answer options in reverse order
el: Παρουσίαση απαντήσεων σε αντεστραμμένη σειρά

en: Present as text input boxes instead of dropdown lists
el: Εμφάνιση ως πλαίσια εισαγωγής κειμένου αντί για πτυσσόμενες λίστες

en: Present dropdown control(s) instead of list of radio buttons
el: Εμφανίζει χειριστήρια κυλιόμενου μενού  αντί για πλήκτρα επιλογής.

en: Present subquestions/answer options in random order
el: Επιλογές παρούσας υποερώτησης/απαντησης σε τυχαία σειρά

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Presentation & navigation
el: Παρουσίαση & Πλοήγηση

en: Preview current question group
el: Προεπισκόπηση της τρέχουσας ομάδας ερωτήσεων

en: Preview this group
el: Προεπισκόπηση αυτής της ομάδας

en: Preview this question
el: Προεπισκόπηση αυτής της ερώτησης.

en: Preview this question group in:
el: Προεπισκόπηση αυτής της ομάδας ερωτήσεων στο:

en: Preview this question in:
el: Προεπισκόπηση αυτής της ερώτησης στο:

en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

en: Previous
el: Προηγούμενη

en: Previous answer fields
el: Πεδία προηγούμενης απάντησης

en: Previous question
el: Προηγούμενη ερώτηση

en: Previous question group
el: Προηγούμενη ομάδα ερωτήσεων

en: Previous questions
el: Προηγούμενες ερωτήσεις

en: Previous session is set to be finished.
el: Η προηγούμενη συνεδρία έχει οριστεί να λήξει.

en: Print answers page
el: Εκτύπωση σελίδας απαντήσεων

en: Print your answers.
el: Εκτύπωση των απαντήσεών σας

en: Printable survey page
el: Εκτυπώσιμη σελίδα ερωτηματολογίου

en: Printable version
el: Εκτυπώσιμη μορφή

en: Prior to 16
el: Κάτω από 16

en: Proceed to step %s
el: Προχωρήστε στο βήμα %s

en: Processing...
el: Επεξεργασία...

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Public statistics?
el: Δημόσια στατιστικά:

en: Publication & access control
el: Δημοσίευση & Πρόσβαση

en: Publish API on /admin/remotecontrol:
el: Δημοσίευση του API στο /admin/remotecontrol:

en: Punjabi
el: Πουντζάμπι

en: Q1 and Q3 calculated using %s
el: Τα Q1 και Q3 υπολογίστηκαν χρησιμοποιώντας %s

en: QueXML export
el: Εξαγωγή QueXML

en: Question
el: Ερώτηση

en: Question Page
el: Σελιδα ερώτησης

en: Question Selection
el: Επιλογή ερώτησης

en: Question Type:
el: Τύπος ερώτησης:

en: Question attribute
el: Χαρακτηριστικό ερώτησης

en: Question attributes
el: Ιδιότητες ερώτησης

en: Question attributes:
el: Ιδιότητες ερωτήσεων:

en: Question by Question
el: Μια ερώτηση ανά σελίδα

en: Question code
el: Κωδικός ερώτησης

en: Question code %s was updated to %s.
el: Ο κωδικός της ερώτησης %s ενημερώθησε σε %s.

en: Question code / ID
el: Κωδικός ερώτησης / ID

en: Question code:
el: Κωδικός ερώτησης:

en: Question codes must be unique.
el: Οι κωδικοί των ερωτήσεων πρέπει να είναι μοναδικοί.

en: Question codes must start with a letter and may only contain alphanumeric characters.
el: Οι κωδικοί των ερωτήσεων πρέπει να ξεκινούν με ένα γράμμα και μπορεί να περιέχουν μόνον αλφαριθμητικούς χαρακτήρες.

en: Question codes were successfully regenerated.
el: Οι κωδικοί των ερωτήσεων αναδημιουργήθηκαν επιτυχώς.

en: Question could not be created with error on %s: %s
el: Η ερώτηση δεν μπορεί να δημιουργηθεί με σφάλμα στο %s: %s

en: Question could not be created.
el: Η ερώτηση δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί.

en: Question could not be deleted. There are conditions for other questions that rely on this question. You cannot delete this question until those conditions are removed.
el: Η ερώτηση δεν μπορεί να διαγραφεί. Υπάρχουν συνθήκες για άλλες ερωτήσεις που βασίζονται σε αυτή την ερώτηση. Πρέπει πρώτα να διαγράψετε αυτές τις συνθήκες και μετά την ερώτηση αυτή.

en: Question could not be updated
el: Η ερώτηση δεν στάθηκε δυνατό να ενημερωθεί

en: Question could not be updated with error on %s: %s
el: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση της ερώτησης με λάθος στο  %s: %s

en: Question could not be updated.
el: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση της ερώτησης.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions  before you can change the type of this question.
el: Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση της ερώτησης. Υπάρχουν συνθήκες σε άλλες ερωτήσεις που βασίζονται στις απαντήσεις αυτής της ερώτησης και η αλλαγή του τύπου της ερώτησης θα προκαλέσει προβλήματα. Θα πρέπει να διαγράψετε αυτές τις συνθήκες πριν αλλάξετε τον τύπο της ερώτησης αυτής.

en: Question could not be updated. There are conditions for other questions that rely on the answers to this question and changing the type will cause problems. You must delete these conditions before you can change the type of this question.
el: Η ερώτηση δεν ενημερώθηκε. Υπάρχουν συνθήκες σε άλλες ερωτήσεις οι οποίες εξαρτώνται από τις απαντήσεις αυτής της ερώτησης. Η αλλαγή του τύπου της ερώτησης θα δημιουργήσει πρόβλημα. Πρέπει να διαγραφούν οι συνθήκες, πριν γίνει αλλαγή στον τύπο της ερώτησης.

en: Question group
el: Ομάδα ερωτήσεων

en: Question group import is complete.
el: Η εισαγωγή της ομάδας ερωτήσεων ολοκληρώθηκε.

en: Question group import summary
el: Περίληψη εισαγωγής ομάδας ερωτήσεων

en: Question group successfully saved.
el: Η ομάδα ερωτήσεων αποθηκεύτηκε με επιτυχία.

en: Question group/question organizer disabled
el: Ερώτηση ομάδα/ερώτηση με ειδικές ανάγκες διοργανωτής

en: Question group:
el: Ομάδα ερώτησης:

en: Question groups
el: Ομάδες ερωτήσεων

en: Question groups:
el: Ομάδες ερωτήσεων:

en: Question help
el: Βοήθεια ερώτησης

en: Question import is complete.
el: Η προσθήκη της ερώτησης ολοκληρώθηκε.

en: Question import summary
el: Περίληψη εισαγωγής ερώτησης

en: Question in language %s could not be created with error on %s: %s
el: Η ερώτηση στη γλώσσα %s δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί με σφάλμα στο %s: %s

en: Question in language %s could not be created.
el: Η ερώτηση στη γλώσσα %s δεν μπόρεσε να δημιουργηθεί.

en: Question index
el: Ευρετήριο ερωτήσεων

en: Question is added to target (result is set to database default value).
el: Η ερώτηση προστέθηκε στο στόχο (το αποτέλεσμα ορίστηκε στην προκαθορισμένη τιμή της βάσης δεδομένων).

en: Question is moved to another group (result is imported correctly).
el: Η ερώτηση μετακινήθηκε σε άλλη ομάδα (το αποτέλεσμα εισήχθη σωστά).

en: Question is removed from target (result is ignored).
el: Η ερώτηση έχει αφαιρεθεί από τον στόχο (το αποτέλεσμα θα αγνοηθεί).

en: Question time
el: Χρόνος ερώτησης

en: Question type selector
el: Επιλογέας τύπου ερώτησης

en: Question type selector:
el: Επιλογέας τύπου ερώτησης:

en: Question validation equation
el: Εξίσωση επικύρωσης ερώτησης

en: Question validation tip
el: Υπόδειξη επικύρωσης της ερώτησης

en: Question was successfully added.
el: Η ερώτηση προστέθηκε με επιτυχία.

en: Question was successfully deleted.
el: Η ερώτηση διαγράφτηκε επιτυχώς.

en: Question was successfully saved.
el: Η ερώτηση αποθηκεύτηκε με επιτυχία.

en: Question:
el: Ερώτηση:

en: Questions
el: Ερωτήσεις

en: Questions with conditions to this group
el: Ερωτήσεις με συνθήκες σε αυτήν την ομάδα

en: Questions:
el: Ερωτήσεις:

en: Quick CSV report
el: Γρήγορη αναφορά CSV

en: Quick add...
el: Γρήγορη προσθήκη...

en: Quick statistics
el: Γρήγορες αναφορές

en: Quick translation
el: Γρήγορη μετάφραση

en: Quick-add answers
el: Γρήγορη προσθήκη απαντήσεων

en: Quick-add subquestion or answer items
el: Γρήγορη εισαγωγή αντικειμένων υποερωτήσεων ή ερωτήσεω

en: Quick-add subquestions
el: Γρήγορη προσθήκη υποερωτήσεων

en: Quick-translation
el: Γρήγορη μετάφραση

en: Quota action
el: Ενέργεια ποσόστωσης

en: Quota action:
el: Ενέργεια μεριδίου δίσκου:

en: Quota could not be added.
el: Δεν μπορεί να προστεθεί ποσόστωση.

en: Quota limit
el: Όριο ποσόστωσης

en: Quota limit:
el: Όριο μεριδίου δίσκου:

en: Quota message
el: Μήνυμα ποσόστωσης

en: Quota name
el: Όνομα ποσόστωσης

en: Quota name:
el: Όνομα μεριδίου δίσκου:

en: Quotas
el: Ποσοστώσεις

en: Quote meta characters
el: Μετα-χαρακτήρες ερωτήματος.

en: R (data file)
el: R (αρχείο δεδομένων)

en: R (syntax file)
el: R (αρχείο σύνταξης)

en: RANK
el: ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

en: READ THIS CAREFULLY BEFORE PROCEEDING
el: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ

en: RPC interface enabled:
el: Ενεργοποιημένη επιφάνεια διεπαφής RPC:

en: Random order
el: Τυχαία σειρά

en: Randomization group name
el: Όνομα τυχαιοποιημένης ομάδας:

en: Randomization group:
el: Ομάδα τυχαιοποίησης:

en: Randomize on each page load
el: Κάνε τυχαία επιλογή σε κάθε φόρτοση της σελίδας

en: Range:
el: Διάστημα:

en: Rank %s
el: Ταξινόμηση %s

en: Rank header
el: Επικεφαλίδα ταξινόμησης

en: Ranking
el: Ταξινόμηση

en: Reading file..
el: Ανάγνωση αρχείου...

en: Reading file...
el: Ανάγνωση αρχείου...

en: Reason:
el: Λόγος:

en: Recommended
el: Προτείνεται

en: Record Deleted
el: Η εγγραφή έχει διαγραφεί

en: Record has been updated.
el: Η εγγραφή έχει ενημερωθεί.

en: Records displayed:
el: Eμφανιζόμενες εγγραφές:

en: Records imported
el: Οι εγγραφές εισήχθησαν

en: Recover your password
el: Ανάκτηση του κωδικού πρόσβασης

en: Referrer URL
el: URL αναφοράς

en: Referrer URL will be saved.
el: Το URL αναφοράς θα αποθηκεύονται

en: Refresh list
el: Ανανέωση λίστας

en: Regenerate question codes
el: Επαναδημιουργία κωδικών των ερωτήσεων

en: Register Page
el: Καταχώρηση σελίδας

en: Registration
el: Εγγραφή

en: Registration attachments:
el: Συνημμένα επιβεβαίωσης:

en: Registration email
el: Email εγγραφής

en: Registration email body:
el: Σώμα email εγγραφής:

en: Registration email subject
el: Θέμα email εγγραφής

en: Registration email subject:
el: Θέμα email εγγραφής:

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Relevance
el: Συνάφεια

en: Relevance [Validation] (Default value)
el: Συνάφεια [Validation] (Default value)

en: Relevance equation:
el: Εξίσωση σχέσης:

en: Relevance help for printable survey
el: Συναφής βοήθεια για το εκτυπώσιμο ερωτηματολόγιο

en: Relevance:
el: Σχέση:

en: Reload URL
el: Επαναφόρτωση URL

en: Reload participant list
el: Επαναφόρτωση λίστας συμμετεχόντων

en: Reload survey list
el: Επαναφόρτωση λίστας ερωτηματολογίων

en: Reload your survey by clicking on the following link (or pasting it into your browser):
el: Επαναφορτώστε το ερωτηματολόγιό σας πατώντας στον ακόλουθο σύνδεσμο ή επικολλώντας το στον περιηγητή σας:

en: Reloading screen. Please wait.
el: Επαναφόρτωση οθόνης. Παρακαλώ περιμένετε.

en: Remaining
el: Απομένουν

en: Remaining:
el: Απομένουν:

en: Reminder
el: Υπενθύμιση

en: Reminder Email:
el: Email υπενθύμισης:

en: Reminder attachments:
el: Συνημμένα υπενθύμισης:

en: Reminder count
el: Αριθμός υπενθύμισεων

en: Reminder count:
el: Αριθμός υπενθυμίσεων:

en: Reminder email
el: Email υπενθύμισης

en: Reminder email body:
el: Σώμα email υπενθύμισης:

en: Reminder email subject
el: Θέμα email υπενθύμισης

en: Reminder email subject:
el: Θέμα μηνύματος υπενθύμισης:

en: Reminder sent to:
el: Η υπενθύμιση στάλθηκε στον:

en: Reminder sent?
el: Η υπενθύμιση στάλθηκε;

en: Reminder status:
el: Κατάσταση υπενθύμισης:

en: Reminder to participate in a survey
el: Υπενθύμιση συμμετοχής στο ερωτηματολόγιο

en: Reminder(s) sent
el: Οι υπενθυμίσεις στάλθηκαν

en: RemoteControl is available using %s for transport and exposes the following functionality:
el: Ο απομακρυσμένος έλεγχος είναι διαθέσιμος με τη χρήση του %s για μεταφορά και επίδειξη της παρακάτω λειτουργικότητας:

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove condition
el: Συνθήκη αφαίρεσης

en: Remove search condition
el: Αφαίρεση συνθήκης αναζήτησης

en: Remove text or uncheck checkbox automatically
el: Αυτόματη αφαίρεση κειμένου ή αποεπιλογή πλαισίου ελέγχου

en: Rename this template
el: Μετονομασία αυτού του προτύπου

en: Rename this template to:
el: Μετονομασία αυτού του προτύπου σε:

en: Renumber scenario automatically
el: Αυτόματη επαναρίθμηση σεναρίου

en: Renumber the new record.
el: Επαναρίθμηση νέας εγγραφής.

en: Reorder question groups / questions
el: Ανασυγκρότησε τις ομάδες ερωτήσεων/ερωτήσεις

en: Repeat a string
el: Επανάληψη string

en: Repeat headers
el: Επανάληψη επικεφαλίδων

en: Repeat password
el: Επανάληψη κωδικού πρόσβασης

en: Repeating headings in array questions every X subquestions:
el: Επανάληψη επικεφαλίδων, σε μια διάταξη ερωτήσεων, κάθε Χ υποερωτήσεις:

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace all occurrences of the search string with the replacement string
el: Αντικατάσταση όλων των περιστατικών μιας συμβολοσειρά αναζήτησης με μια συμβολοσειρά αντικατάστασης.

en: Replace answers in file in the existing record.
el: Αντικατάσταση απαντήσεων στο αρχείο της υπάρχουσας εγγραφής.

en: Replace choice header (default: "%s")
el: Αντικατάσταση επικεφαλίδας επιλογών (προκαθορισμένη: "%s")

en: Replace existing label set
el: Αντικατάσταση υπάρχοντος σετ ετικετών

en: Replace label set?
el: Αντικατάσταση σετ ετικετών;

en: Replace rank header (default: "%s")
el: Αντικατάσταση επικεφαλίδας ταξινόμησης (προκαθορισμένη: "%s")

en: Replace the existing record.
el: Αντικατάσταση υπάρχουσας εγγραφής.

en: Replaces the label of the 'Other:' answer option with a custom text
el: Αντικαθιστά την ετικέτα της απάντησης 'Άλλο:' με προσαρμοσμένο κείμενο

en: Report and skip the new record.
el: Αναφορά και αγνόηση της νέας εγγραφής.

en: Required
el: Απαιτείται

en: Reset
el: Μηδενισμός

en: Reset Survey Logic
el: Επαναφορά λογικής ερωτηματολογίου

en: Reset all your tokens to the 'not used' state
el: Επαναφορά όλων των κουπονιών σε κατάσταση 'αχρησιμοποίητο'

en: Reset answers and token completed state
el: Εκ νέου ρύθμιση των απαντήσεων και των κουπονιών σε κατάσταση ολοκλήρωσης

en: Reset conditions
el: Επαναφορά συνθηκών

en: Reset conditions/relevance?
el: Επαναφορά συνθηκών/σχέσης;

en: Reset start/end date/time?
el: Επαναφορά έναρξη/τέλος ημερομηνία/ώρα;

en: Reset the completed answers to the incomplete state
el: Εκ νέου ρύθμιση όλων των ολοκληρωμένων απαντήσεων ως μη ολοκληρωμένες

en: Resources
el: Πόροι

en: Resources Import Summary
el: Αναφορά εισαγωγής πόρων

en: Resources import summary
el: Σύνοψη εισαγωγής πόρων

en: Response
el: Απάντηση

en: Response ID
el: ID απάντησης

en: Response ID %s was successfully deleted.
el: Η απάντηση με ID %s διαγράφηκε με επιτυχία.

en: Response filters
el: Φίλτρα απαντήσεων

en: Response import summary
el: Περίληψη εισαγωγής απάντησης

en: Response rate
el: Ρυθμός απαντήσεων

en: Response submission for survey {SURVEYNAME}
el: Απάντηση υποβολής ερωτηματολογίου {SURVEYNAME}

en: Response submission for survey {SURVEYNAME} with results
el: Υποβολή απάντησης για το ερωτηματολόγιο {SURVEYNAME} με αποτελέσματα.

en: Response summary
el: Περίληψη απαντήσεων

en: Responses
el: Απαντήσεις

en: Responses & statistics
el: Απαντήσεις & στατιστικά

en: Responses containing
el: Απαντήσεις που περιέχουν

en: Responses to this survey are NOT anonymized.
el: Οι απαντήσεις αυτού του ερωτηματολογίου ΔΕΝ είναι ανώνυμες

en: Responses to this survey are anonymized.
el: Οι απαντήσεις αυτού του ερωτηματολογίου θα είναι ανώνυμες

en: Responses will be date stamped.
el: Θα γίνεται χρονοσήμανση των απαντήσεων.

en: Responses will have the IP address logged
el: Οι απαντήσεις θα έχουν καταχωρημένη τη διεύθυνση IP.

en: Responses will have their referring URL logged.
el: Οι απαντήσεις θα έχουν καταχωρημένo το αναφερόμενο URL.

en: Responses will not be date stamped.
el: Δε θα γίνεται χρονοσήμανση των απαντήσεων

en: Responses will not have the IP address logged.
el: Οι απαντήσεις δεν θα έχουν καταχωρημένη τη διεύθυνση IP.

en: Responses will not have their referring URL logged.
el: Οι απαντήσεις δεν θα έχουν καταχωρημένo το αναφερόμενο URL.

en: Restart this Survey
el: Επανεκκίνηση του ερωτηματολογίου

en: Restore
el: Αποκατάσταση

en: Restore options
el: Επαναφορά επιλογών

en: Restrict input to integer values
el: Περιορισμός

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Results from LDAP Query.
el: Αποτελέσματα για το LDAP ερώτημα.

en: Resume later
el: Επανάληψη αργότερα

en: Return a formatted string
el: Επιστροφή μορφοποιημένης συμβολοσειράς.

en: Return comma-separated list of values
el: Επιστρέφει λίστα τιμών διαχωρισμένων με κόμμα.

en: Return current UNIX timestamp
el: Επιστροφή σφραγίδας χρόνου τρέχοντος UNIX.

en: Return part of a string
el: Επιστροφή μέρους μιας συμβολοσειράς.

en: Return to label set administration
el: Επιστροφή στη διαχείριση σετ ετικετών

en: Return to survey
el: Επιστροφή στο ερωτηματολόγιο

en: Return to survey administration
el: Επιστροφή στη σελίδα διαχείρισης ερωτηματολογίου

en: Returns true if all non-empty responses are unique
el: Επιστρέφει 'αληθές' εάν όλες οι απαντήσεις που δεν είναι κενές, είναι μοναδικές.

en: Returns true(1) if it is a valid date in gregorian calendar
el: Επιστρέφει αληθές(1) εάν είναι μια έγκυρη ημερομηνία στο γρηγοριανό ημερολόγιο.

en: Reverse a string
el: Αντιστροφή ενός String

en: Reverse answer order
el: Αντιστροφή σειράς απαντήσεων

en: Romanian
el: Ρουμανικά

en: Root URL
el: Ριζικό URL

en: Round fractions down
el: Στρογγυλοποίηση κλασμάτων προς τα κάτω

en: Round fractions up
el: Στρογγυλοποίηση κλασμάτων προς τα επάνω

en: Rounds a number to an optional precision
el: Στρογγυλοποιεί έναν αριθμό με προαιρετική ακρίβεια.

en: Rows
el: Σειρές

en: Russian
el: Ρωσικά

en: SMTP debug mode:
el: Λειτουργία αποσφαλμάτωσης SMTP:

en: SMTP debug output:
el: Αποτελέσματα εκσφαλμάτωσης SMTP:

en: SMTP host:
el: Διακομιστής SMTP:

en: SMTP password:
el: Κωδικός πρόσβασης SMTP:

en: SMTP username:
el: Όνομα χρήστη SMTP:

en: SPSS export scale type
el: Τύπος κλίμακας εξόδου SPSS

en: SPSS version:
el: Έκδοση SPSS:

en: SQL CODE THAT FAILED
el: ΚΩΔΙΚΑΣ SQL ΠΟΥ ΑΠΕΤΥΧΕ

en: SQL command failed: %s
el: Η εντολή SQL απέτυχε: %s

en: Same
el: Ίδιο

en: Same height for all answer options
el: Το ίδιο ύψος για όλες τις επιλογές των απαντήσεων

en: Same height for lists
el: Ίδιο ύψος για όλες τις λίστες

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save & Load
el: Αποθήκευση & Φόρτωση

en: Save & edit survey text elements
el: Αποθήκευση και επεξεργασία στοιχείων κειμένου του ερωτηματολογίου

en: Save / Activate survey
el: Ενεργοποίηση / Αποθήκευση ερωτηματολογίου

en: Save IP Address?
el: Αποθήκευση διεύθυνσεων IP:

en: Save IP address?
el: Αποθήκευση διεύθυνσης IP:

en: Save Now
el: Αποθήκευση τώρα

en: Save Page
el: Αποθήκευση σελίδας

en: Save and close
el: Αποθήκευση και κλείσιμο

en: Save as label set
el: Αποθήκευση ως σετ ετικέτων

en: Save both of them on the R working directory (use getwd() and setwd() on the R command window to get and set it)
el: Αποθήκευση και των δύο στον φάκελο εργασίας R (χρησιμοποιήστε getwd() και setwd() στο παράθυρο εντολής R για να το λάβετε και να το ορίσετε).

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save city
el: Αποθήκευση πόλης

en: Save country
el: Αποθήκευση χώρας

en: Save for further completion by survey user
el: Αποθήκευση για περαιτέρω συμπλήρωση από τον χρήστη

en: Save plugin settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων πρόσθετου

en: Save postal code
el: Αποθήκευση ταχυδρομικού κώδικα

en: Save question group
el: Αποθήκευση ομάδας ερωτήσεων

en: Save quota
el: Αποθήκευση ποσόστωσης

en: Save referrer URL?
el: Αποθήκευση URL:

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Save state
el: Αποθήκευση πολιτείας

en: Save this, then create another:
el: Αποθηκεύστε και μετά δημιουργήστε μια άλλη:

en: Save timings?
el: Αποθήκευση χρονισμών:

en: Save your responses so far
el: Αποθήκευση των απαντήσεων σας μέχρι τώρα

en: Save your unfinished survey
el: Αποθήκευση του ημιτελούς ερωτηματολογίου σας

en: Saved Responses
el: Αποθηκευμένες απαντήσεις

en: Saved Responses:
el: Αποθηκευμένες απαντήσεις:

en: Saved Survey Details
el: Λεπτομέρειες αποθηκευμένου ερωτηματολογίου

en: Saved name
el: Αποθηκευμένο όνομα

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Scale 1
el: Κλίμακα 1

en: Scale 2
el: Κλίμακα 2

en: Scenario
el: Σενάριο

en: Scope
el: Εμβέλεια

en: Screen:
el: Οθόνη:

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search attributes
el: Αναζήτηση χαρακτηριστικών

en: Search shared participants
el: Αναζήτηση συμμετεχόντων που διαμοιράζουν

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Second choice
el: Δεύτερη επιλογή

en: Section
el: Τμήμα

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Security Question
el: Ερώτηση ασφάλειας

en: Security alert
el: Συναγερμός ασφαλείας

en: Security question
el: Ερώτηση ασφαλείας

en: Security question:
el: Ερώτηση ασφαλείας:

en: Select Answer
el: Επιλογή απάντησης

en: Select LimeSurvey question file (*.lsq/*.csv)
el: Επιλογή αρχείου ερωτήσεων του LimeSurvey (*.lsq/*.csv)

en: Select ZIP File:
el: Επιλογή αρχείου ZIP:

en: Select ZIP file:
el: Επιλογή αρχείου zip:

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Select at least one attribute.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον ένα χαρακτηριστικό.

en: Select at least one survey.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον ένα ερωτηματολόγιο.

en: Select columns
el: Επιλογή στηλών

en: Select file
el: Επιλογή αρχείου

en: Select label set file (*.lsl,*.csv):
el: Επιλογή αρχείου για τα σετ ετικετών (*.lsl,*.csv):

en: Select one of the three options
el: Διαλέξτε μια από τις τρεις επιλογές

en: Select output format
el: Επιλογή μορφής εξαγωγής

en: Select question
el: Επιλογή ερώτησης

en: Select question group file (*.lsg/*.csv):
el: Επιλογή αρχείου ομάδας ερωτήσεων (*.lsg/*.csv):

en: Select survey structure file (*.lss, *.csv, *.txt) or survey archive (*.lsa):
el: Επιλογή δομής αρχείου ερωτηματολογίου  (*.lss, *.csv, *.txt) ή αρχείου ερωτηματολογίου (*.lsa):

en: Select survey to copy:
el: Επιλογή ερωτηματολογίου για αντιγραφή:

en: Select template ZIP file:
el: Επιλέξτε το συμπιεσμένο αρχείο προτύπου:

en: Select the LDAP query you want to run:
el: Παρακαλώ επιλέξτε το ερώτημα LDAP που θέλετε να εκτελέσετε:

en: Select the answer for each subquestion.
el: Επιλογή απάντησης για κάθε υποερώτηση.

en: Select the type of chart to be displayed
el: Επιλέξτε τον τύπο διαγράμματος προς εμφάνιση

en: Select which fields to import as attributes with your participant. | Select which fields to import as attributes with your %s participants.
el[0]: Ενικός: Επιλέξτε ποιο πεδίο θα εισαχθεί ως χαρακτηριστικό του συμμετέχοντα.
el[1]: Πληθυντικός: Επιλέξτε ποια πεδία θα εισαχθούν ως χαρακτηριστικά των %s συμμετεχόντων.

en: Select...
el: Επιλογή...

en: Semicolon
el: Άνω τελεία

en: Send
el: Αποστολή

en: Send Invitations
el: Αποστολή προσκλήσεων

en: Send Reminders
el: Αποστολή υπενθυμίσεων

en: Send a reminder email to the selected entries (if they have already received the invitation email)
el: Αποστολή ενός email υπενθύμισης στις επιλεγμένες καταχωρίσεις (εάν έχουν ήδη λάβει το email πρόσκλησης)

en: Send an invitation email to the selected entries (if they have not yet been sent an invitation email)
el: Για να αποστείλετε μια πρόσκληση μέσω email στις επιλεγμένες καταχωρίσεις (εάν δεν τους έχει αποσταλεί ήδη μια πρόσκληση μέσω email).

en: Send basic admin notification email to:
el: Αποστολή βασικής ειδοποίησης διαχειριστή με email στο:

en: Send confirmation emails?
el: Να αποσταλούν μηνύματα επιβεβαίωσης;

en: Send detailed admin notification email to:
el: Αποστολή λεπτομερούς ειδοποίησης διαχειριστή με email στο:

en: Send email invitation
el: Αποστολή πρόσκλησης με email

en: Send email invitations
el: Αποστολή προσκλήσεων με email

en: Send email reminder
el: Αποστολή υπενθύμισης με email

en: Send invitation email to this person (if they have not yet been sent an invitation email)
el: Αποστολή μηνύματος email σε αυτό το πρόσωπο (εάν δεν έχει ήδη αποσταλεί)

en: Send me a copy:
el: Στείλε μου ένα αντίγραφο:

en: Send reminder email to this person (if they have already received the invitation email)
el: Αποστολή υπενθύμισης σε αυτό το πρόσωπο (εάν ήδη έχει λάβει το email της πρόσκλησης)

en: Send reminder to token ID(s):
el: Αποστολή υπενθύμισης στο ID του κουπονιού:

en: Sending invitations...
el: Αποστολή προσκλήσεων...

en: Sending reminders...
el: Αποστολή υπενθυμίσεων...

en: Sending to Token IDs
el: Αποστολή στα ID των κουπονιών

en: Sep
el: Σεπτ

en: Separator used:
el: vΔιαχωριστής που χρησιμοποιείται:

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: Serbian (Cyrillic)
el: Σέρβικα (Κυριλλικό)

en: Serbian (Latin)
el: Σέρβικα (Λατινικό)

en: Server name & port:
el: Όνομα διακομιστή & θύρα:

en: Server time:
el: Ώρα διακομιστή:

en: Server type:
el: Τύπος διακομιστή:

en: Session lifetime for surveys (seconds):
el: Διάρκεια συνεδρίας για ερωτηματολόγια (δευτερόλεπτα):

en: Session writable
el: Εγγράψιμη συνεδρία

en: Set Survey Rights
el: Ορισμός δικαιωμάτων ερωτηματολογίου

en: Set a specific SPSS export scale type for this question
el: Θέσε ένα συγκεκριμένο SPSS κλίμακα εξόδου για αυτήν την ερώτηση

en: Set conditions for this question
el: Ορισμός συνθηκών γι' αυτήν την ερώτηση

en: Set cookie to prevent repeated participation?
el: Χρήση cookies για την αποτροπή πολλαπλών συμμετοχών από τον ίδιο χρήστη:

en: Set global permissions for this user
el: Ορισμός καθολικών δικαιωμάτων γι' αυτόν τον χρήστη

en: Set name:
el: Ορισμός ονόματος:

en: Set survey permissions
el: Ορισμός δικαιωμάτων ερωτηματολογίου

en: Set template permissions
el: Ορισμός δικαιωμάτων των προτύπων

en: Set template permissions for this user
el: Καθορισμός δικαιωμάτων προτύπου γι' αυτόν τον χρήστη

en: Set templates that this user may access
el: Ορισμός προτύπων στα οποία μπορεί να έχει πρόσβαση αυτός ο χρήστης

en: Set the percentage width of the (sub-)question column (1-100)
el: Καθορίστε το ποσοστό του πλάτους (1-100) της στήλης της (υπο-)ερώτησης.

en: Set this to the IP/net location of your database server. In most cases "localhost" will work. You can force Unix socket with complete socket path.
el: Τοποθετήστε εδώ την IP/net τοποθεσία του διακομιστή της βάσης δεδομένων σας. Στις περισσότερες περιπτώσεις η χρήση του "localhost" θα λειτουργήσει. Μπορείτε να εξαναγκάσετε μια υποδοχή (socket) Unix με μια πλήρη διαδρομή υποδοχής (socket path).

en: Set token length to:
el: Ορισμός μήκους κουπονιού σε:

en: Set user permissions
el: Ορισμός δικαιωμάτων χρήστη

en: Settings & Plugins
el: Ρυθμίσεις & Πρόσθετα

en: Settings for plugin %s
el: Ρυθμίσεις για το πρόσθετο %s

en: Share
el: Μοίρασε

en: Share panel
el: Πάνελ διαμοιρασμού

en: Share participants with other users
el: Διαμοιρασμός συμμετεχόντων με άλλους χρήστες

en: Share the selected participants
el: Μοίρασε τους επιλεγμένους συμμετέχοντες

en: Shared user id
el: ID διαμοιραζόμενου χρήστη

en: Shared with
el: Διαμοιραζόμενο με

en: Sharing participants...
el: Συμμετέχοντες κοινής χρήσης ...

en: Short Free Text
el: Ελεύθερο, σύντομο κείμενο

en: Short names
el: Σύντομα ονόματα

en: Should never  get to this line?
el: Δεν πρέπει ποτέ να πάρει σε αυτή τη γραμμή;

en: Should we proceed with the delete?
el: Να γίνει η διαγραφή;

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show "No answer"
el: Εμφάνιση "Καμία απάντηση":

en: Show "There are X questions in this survey"
el: Εμφάνιση μηνύματος "Υπάρχουν Χ ερωτήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο":

en: Show 'no answer' option for non-mandatory questions:
el: Εμφάνιση επιλογής "Χωρίς απάντηση" για τις προαιρετικές ερωτήσεις:

en: Show Details of this Question
el: Εμφάνιση λεπτομερειών αυτής της ερώτησης

en: Show PHPInfo
el: Πληροφορίες PHP

en: Show [<< Prev] button
el: Εμφάνιση κουμπιού [<< Προηγούμενο]:

en: Show a map in the statistics?
el: Προβολή χάρτη στα στατιστικά?

en: Show advanced settings
el: Εμφάνιση προχωρημένων ρυθμίσεων

en: Show an alert if answers exceeds the number of max answers
el: Εμφάνιση μιας προειδοποίησης εάν οι απαντήσεις ξεπερνούν τον μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό απαντήσεων.

en: Show both
el: Εμφάνιση και των δυο

en: Show both (Forced by the system administrator)
el: Εμφάνιση και των δυο (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Show comment
el: Εμφάνιση σχολίου

en: Show conditions for this question
el: Εμφάνιση συνθηκών γι' αυτήν την ερώτηση

en: Show details of this group
el: Εμφάνιση των λεπτομερειών αυτής της ομάδας

en: Show details of this question
el: Εμφάνιση λεπτομερειών αυτής της ερώτησης.

en: Show details of this survey
el: Προβολή λεπτομερειών αυτού του ερωτηματολόγιο

en: Show during registration?
el: Εμφάνιση κατά τη διάρκεια της εγγραφής;

en: Show grand total
el: Προβολή γενικού συνόλου

en: Show grand total for either columns or rows
el: Προβολή γενικού συνόλου είτε για γραμμές είτε για στήλες

en: Show graphs
el: Προβολή γραφημάτων

en: Show graphs in public statistics?
el: Προβολή γραφημάτων μαζί με τα δημόσια στατιστικά:

en: Show group description only
el: Εμφάνιση μόνο της περιγραφής της ομάδας

en: Show group description only (Forced by the system administrator)
el: Εμφάνιση μόνο της περιγραφής της ομάδας (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Show group name and/or group description
el: Εμφάνιση ονόματος ομάδας ή/και περιγραφής ομάδας:

en: Show group name only
el: Εμφάνιση μόνο του ονόματος της ομάδας

en: Show group name only (Forced by the system administrator)
el: Εμφάνιση μόνο του ονόματος της ομάδας (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Show help
el: Εμφάνιση βοήθειας

en: Show in public statistics
el: Εμφάνιση στα δημόσια στατιστικά

en: Show javascript alert
el: Εμφάνιση ειδοποίησης για τη javascript

en: Show last..
el: Εμφάνιση τελευταίου...

en: Show last...
el: Εμφάνιση τελευταίου...

en: Show next..
el: Εμφάνιση επόμενου...

en: Show next...
el: Εμφάνιση επόμενου...

en: Show previous..
el: Εμφάνιση προηγούμενου...

en: Show previous...
el: Εμφάνιση προηγούμενου...

en: Show progress bar
el: Εμφάνιση μπάρας προόδου:

en: Show question code only
el: Εμφάνιση μόνο του κωδικού της ερώτησης

en: Show question code only (Forced by the system administrator)
el: Εμφάνιση μόνο του κωδικού της ερώτησης (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Show question group name and/or description
el: Εμφάνιση ονόματος ομάδας ερωτήσεων ή/και περιγραφής:

en: Show question index / allow jumping
el: Εμφάνιση ευρετηρίου ερωτήσεων / επιτρέπεται η υπέρβαση της σειράς των ερωτήσεων:

en: Show question number and/or code
el: Εμφάνιση του αριθμού της ερώτησης ή/και του κωδικού:

en: Show question number and/or question code
el: Εμφάνιση αριθμού ή/και κωδικού ερώτησης:

en: Show question number only
el: Εμφάνιση μόνο του αριθμού της ερώτησης

en: Show question number only (Forced by the system administrator)
el: Εμφάνιση μόνο του αριθμού της ερώτησης (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Show start...
el: Εμφάνιση πρώτου...

en: Show statistics of this question in the public statistics page
el: Εμφάνιση στατιστικών αυτής της ερώτησης στα δημόσια στατιστικά

en: Show summary information
el: Εμφάνιση συνοπτικών πληροφοριών

en: Show text responses inline:
el: Ενσωματωμένη εμφάνιση κειμένου απάντησης

en: Show this token entry
el: Εμφάνιση εγγραφής αυτού του κουπονιού

en: Show title
el: Εμφάνιση τίτλου

en: Show token summary
el: Εμφάνιση σύνοψης κουπονιών

en: Show totals for
el: Εμφάνιση συνόλων για

en: Show totals for either rows, columns or both rows and columns
el: Προβολή συνόλων είτε για γραμμές, είτε στήλες, είτε και τα δυο μαζί

en: Show update notifications:
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων ενημέρωσης:

en: Show welcome screen?
el: Εμφάνιση οθόνης καλωσορίσματος:

en: Showing Filtered Results
el: Εμφάνιση φιλτραρισμέων αποτελεσμάτων

en: Simple selector
el: Απλός επιλογέας

en: Simple template editor
el: Απλός επεξεργαστής προτύπων

en: Sine
el: Ημίτονο

en: Single checkbox
el: Μονό πλαίσιο ελέγχου

en: Single choice questions
el: Ερωτήσεις απλής επιλογής

en: Single response: ID %s
el: Μοναδική απάντηση: ID %s

en: Sinhala
el: Σινχάλα

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site name:
el: Όνομα ιστότοπου:

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skipped tokens entry:
el: Παράλειψη καταχωρίσεων κλειδάριθμων

en: Slider
el: Επιλογέας

en: Slider accuracy
el: Ακρίβεια κυλιόμενου επιλογέα

en: Slider initial value
el: Αρχική τιμή κυλιόμενου επιλογέα

en: Slider left/right text separator
el: Ρυθμιστής Αριστερού/Δεξιόυ διαχωρηστή κειμένου

en: Slider maximum value
el: Μέγιστη τιμή κυλιόμενου επιλογέα

en: Slider minimum value
el: Ελάχιστη τιμή κυλιόμενου επιλογέα

en: Slider start as this value (this will set the initial value).
el: Ο δρομέας ξεκινά από αυτή την τιμή (αυτό θα καθορίσει την αρχική τιμή).

en: Slider starts at the middle position
el: Ο επιλογέας ξεκινά από το μέσον της διαδρομής

en: Slovak
el: Σλοβακικά

en: Slovenian
el: Σλοβένικα

en: Some Question have been disabled
el: Κάποιες ερωτήσεις έχουν απενεργοποιηθεί

en: Some URL description
el: Περιγραφή κάποιου URL

en: Some example answer option
el: Επιλογή κάποιου παραδείγματος απάντησης

en: Some example subquestion
el: Κάποιο παράδειγμα υποερώτησης

en: Some piece-of-cake steps to create your very own first survey:
el: Μερικά εύκολα βήματα για να δημιουργήσετε το πρώτο σας ερωτηματολόγιο:

en: Some text in this answer
el: Κείμενο σε αυτή την απάντηση

en: Some user templates can not be updated, please add the placeholder {TEMPLATEJS} in your startpage.pstpl manually.
el: Μερικά πρότυπα χρήστη δεν είναι δυνατόν να ενημερωθούν. Παρακαλώ προσθέστε τον αντικαταστάτη {TEMPLATEJS} στο startpage.pstpl χειροκίνητα.

en: Someone may be trying to use your LimeSurvey session (CSRF attack suspected). If you just clicked on a malicious link, please report this to your system administrator.
el: Κάποιος προσπαθεί να χρησιμοποιήσει τη συνεδρία σας (CSRF ύποπτη επίθεση). Αν κάνατε κλικ σε ένα άγνωστο κακόβουλο δεσμό, τότε παρακαλώ να το αναφέρετε στον διαχειριστή του συστήματος.

en: Sorry there are no supported question types in this survey.
el: Συγνώμη, αλλά δεν υπάρχουν υποστηριζόμενοι τύποι ερωτήσεων σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Sorry your responses have exceeded a quota on this survey.
el: Συγνώμη, αλλά ο αριθμός των απαντήσεών σας έχει υπερβεί το ανώτατο όριο αυτού του ερωτηματολογίου.

en: Sorry, but the LDAP module is missing in your PHP configuration.
el: Λυπούμαστε, αλλά το module για το LDAP λείπει από την εγκατάσταση της PHP.

en: Sorry, but this question has no responses yet so a graph cannot be shown.
el: Συγγνώμη, αλλά αυτή η ερώτηση δεν έχει ακόμη απαντήσεις, γι' αυτό και είναι αδύνατη η εμφάνιση γραφήματος.

en: Sorry, but this question has too many answer options to be shown properly in a graph.
el: Συγγνώμη, αλλά αυτή η ερώτηση δεν θα εμφανίζεται σωστά στο διάγραμμα γιατί έχει πάρα πολλές επιλογές απάντησης.

en: Sorry, no more files can be uploaded!
el: Συγνώμη, αλλά δεν είναι δυνατή η φόρτωση περισσότερων αρχείων!

en: Sorry, only %s extensions are allowed!
el: Λυπούμαστε, επιτρέπονται μόνο οι %s καταλήξεις!

en: Sorry, only %s files can be uploaded for this question!
el: Συγνώμη, μόνο %s αρχεία είναι δυνατόν να αποσταλούν γι' αυτή την ερώτηση!

en: Sorry, the name you entered for the label set is already in the database. Please select a different name.
el: Συγγνώμη, αλλά το όνομα που εισάγατε για το σετ ετικετών υπάρχει ήδη στη βάση δεδομένων. Παρακαλώ επιλέξτε ένα άλλο όνομα.

en: Sorry, the request failed!
el: Συγγνώμη, το αίτημα απορρίφθηκε!

en: Sorry, the uploaded file (%s) is larger than the allowed filesize of %s KB.
el: Συγνώμη, αλλά το αρχείο (%s) που ανεβάσατε έχει μέγεθος μεγαλύτερο από %s KB.

en: Sorry, there was an error uploading your file
el: Λυπούμαστε, υπήρξε κάποιο σφάλμα κατά την αποστολή του αρχείου σας

en: Sorry, this file extension (%s) is not allowed!
el: Λυπούμαστε, αυτή η κατάληξη αρχείου (%s) δεν επιτρέπεται!

en: Sorry, this file is too large. Only files up to %s KB are allowed.
el: Λυπούμαστε, αυτό το αρχείο είναι πολύ μεγάλο. Μόνο τα αρχεία έως %s KB επιτρέπονται.

en: Sorry, this file is too large. Only files upto %s KB are allowed.
el: Λυπούμαστε, αυτό το αρχείο είναι πολύ μεγάλο. Μόνο τα αρχεία έως %s KB επιτρέπονται.

en: Sorry. There is no matching survey.
el: Λυπούμαστε. Δεν υπάρχει ερωτηματολόγιο που να ταιριάζει.

en: Sort answers alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση απαντήσεων

en: Sort the answer options alphabetically
el: Αλφαβητική ταξινόμηση των απαντήσεων

en: Source table
el: Πηγαίος πίνακας

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Spanish (Argentina)
el: Ισπανικά (Αργεντινής)

en: Spanish (Argentina) (Informal)
el: Ισπανικά (Αργεντινής) (ανεπίσημα)

en: Spanish (Chile)
el: Ισπανικά (Χιλή)

en: Spanish (Mexico)
el: Ισπανικά (Μεξικό)

en: Specify how array-filtered sub-questions should be displayed
el: Προσδιορίστε με ποιον τρόπο θα πρέπει να εμφανίζονται οι υπο-ερωτήσεις που έχουν υποστεί το φίλτρο διάταξης.

en: Square root
el: Τετραγωνική ρίζα

en: Standard Fields
el: Βασικά πεδία

en: Standard deviation
el: Τυπική απόκλιση

en: Standard files:
el: Βασικά αρχεία:

en: Standard token fields
el: Τυπικά πεδία κλειδάριθμου

en: Start HTML editor in a popup window
el: Έναρξη του επεξεργαστή HTML σε αναδυόμενη παράθυρο.

en: Start bounce processing
el: Έναρξη διαδικασίας επιστροφής μηνυμάτων

en: Start date/time:
el: Ημερομηνία/χρόνος έναρξης:

en: Start installation
el: Έναρξη εγκατάστασης

en: Start language
el: Αρχική γλώσσα

en: Start language:
el: Γλώσσα έναρξης:

en: Started but not yet completed
el: Ξεκίνησε αλλά δεν έχει ακόμα ολοκληρωθεί

en: Starting from:
el: Έναρξη από:

en: Starting in 2.05, variable names should only contain letters and numbers; and may not start with a number. This variable name is deprecated.
el: Ξεκινώντας από την 2.05 τα ονόματα των μεταβλητών θα πρέπει να περιέχουν μόνο γράμματα και αριθμούς και να μην ξεκινούν με έναν αριθμό. Αυτό η μεταβλητή έχει καταργηθεί.

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Statistics URL
el: URL στατιστικών

en: Statistics report language
el: Γλώσσα αναφοράς στατιστικών

en: Statistics survey %s
el: Στατιστικά ερωτηματολογίου %s

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step 1:
el: Βήμα 1:

en: Step 2:
el: Βήμα 2:

en: Step value
el: Τιμή βήματος

en: Stop this survey
el: Απενεργοποίηση αυτού του ερωτηματολογίου

en: Store the city?
el: Αποθήκευση της πόλης;

en: Store the country?
el: Αποθήκευση χώρας;

en: Store the postal code?
el: Αποθήκευση ταχυδρομικού κώδικα;

en: Store the state?
el: Αποθήκευση της πολιτείας;

en: Straight
el: Απευθείας

en: Strip HTML and PHP tags from a string
el: Αφαίρεση ετικετών HTML και PHP από μια συμβολοσειρά.

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning and end of a string
el: Αφαίρεση κενού διαστήματος (ή άλλων χαρακτήρων) από την αρχή ή το τέλος μιας συμβολοσειράς.

en: Strip whitespace (or other characters) from the beginning of a string
el: Αφαιρεί κενά διαστήματα (ή άλλους χαρακτήρες) από την αρχή μιας συμβολοσειράς.

en: Strip whitespace (or other characters) from the end of a string
el: Αφαιρεί κενό διάστημα (ή άλλους χαρακτήρες) από το τέλος μιας συμβολοσειράς.

en: Sub-question validation equation
el: Εξίσωση επικύρωσης υπο-ερώτησης

en: Subject
el: Θέμα

en: Subject:
el: Θέμα:

en: Submission date
el: Ημερομηνία υποβολής

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Your Survey.
el: Υποβολή του ερωτηματολογίου σας

en: Submit your answers
el: Υποβολή των απαντήσεών σας

en: Submit your survey.
el: Υποβολή του ερωτηματολογίου.

en: Submitted
el: Υποβλήθηκε

en: Subquestion
el: Υποερώτηση

en: Subquestion codes may only contain alphanumeric characters.
el: Οι κωδικοί των υποερωτήσεων μπορεί να περιέχουν μόνον αλφαριθμητικούς χαρακτήρες.

en: Subquestion codes must be unique.
el: Οι κωδικοί υποερωτήσεων πρέπει να είναι μοναδικοί.

en: Subquestion:
el: Υποερώτηση:

en: Subquestions
el: Υποερωτήσεις

en: Subquestions %s could not be updated.
el: Οι υποερωτήσεις %s δεν είναι δυνατόν να ενημερωθούν.

en: Subquestions were successfully saved.
el: Οι υποερωτήσεις αποθηκεύτηκαν επιτυχώς.

en: Subtotals based on displayed questions
el: Υποσύνολα βασισμένα στις εμφανιζόμενες ερωτήσεις

en: Success
el: Επιτυχία

en: Success!
el: Επιτυχία!

en: Successfully created CPDB entries
el: Οι καταχωρήσεις CPDB δημιουργήθηκαν επιτυχώς

en: Successfully created token entries
el: Επιτυχής δημιουργία εγγραφών για τα κουπόνια

en: Sum
el: Άθροισμα

en: Sum the values of answered questions in the list which pass the critiera (arg op value)
el: Πρόσθεση των τιμών των απαντημένων ερωτήσεων της λίστας, οι οποίες ικανοποιούν τα κριτήρια (όρισμα ή τιμή)

en: Summary
el: Περίληψη

en: Superadministrator
el: Υπερδιαχειριστής

en: Support this project - Donate to
el: Υποστήριξε αυτό το project - Κάνε μια δωρεά

en: Survey
el: Ερωτηματολόγιο

en: Survey %s
el: Ερωτηματολόγιο %s

en: Survey Access
el: Πρόσβαση

en: Survey Format is %s:
el: Η μορφοποίηση της έρευνας είναι %s:

en: Survey Has Been Deactivated
el: Το ερωτηματολόγιο απενεργοποιήθηκε

en: Survey ID
el: ID ερωτηματολογίου

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s)
el: Το ID του ερωτηματολογίυ %d αποθηκεύτηκε στο saved at %s και περιέχει %d εγγραφές

en: Survey ID %d saved at %s containing %d record(s) (%s)
el: Το ID του ερωτηματολογίυ %d αποθηκεύτηκε στο saved at %s και περιέχει %d εγγραφές (%s)

en: Survey List Page
el: Σελίδα λίστας ερωτηματολογίων

en: Survey URL
el: URL του ερωτηματολογίου

en: Survey activation
el: Ενεργοποίηση ερωτηματολογίου

en: Survey admin can choose
el: Ο διαχειριστής του ερωτηματολογίου μπορεί να επιλέξει

en: Survey administrator
el: Διαχειριστής ερωτηματολογίου

en: Survey archive (.lsa)
el: Αρχείο αρχειοθέτησης ερωτηματολογίου (*.lsa)

en: Survey bounce email:
el: Email επιστροφής μηνυμάτων αυτού του ερωτηματολογίου:

en: Survey cannot be activated yet.
el: Το ερωτηματολόγιο δε μπορεί να ενεργοποιηθεί ακόμα.

en: Survey cannot be activated. Either you have no permission or there are no questions.
el: Το ερωτηματολόγιο δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί. Είτε δεν έχετε τέτοιο δικαίωμα είτε δεν υπάρχουν ερωτήσεις.

en: Survey content
el: Περιεχόμενο ερωτηματολογίου

en: Survey copy summary
el: Αναφορά εισαγωγής ερωτηματολογίου

en: Survey could not be created because it did not have a title
el: Το ερωτηματολόγιο δεν δημιουργήθηκε γιατί δεν είχε τίτλο

en: Survey could not be updated
el: Δεν ήταν δυνατή η ενημέρωση του ερωτηματολογίου

en: Survey could not be updated.
el: Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση του ερωτηματολογίου.

en: Survey currently active
el: Το ερωτηματολόγιο είναι ήδη ενεργό

en: Survey deleted.
el: Το ερωτηματολόγιο διαγράφηκε.

en: Survey deletion
el: Διαγραφή ερωτηματολογίου

en: Survey does not pass consistency check
el: Το ερωτηματολόγιο έχει προβλήματα συνέπειας δεδομένων

en: Survey expiration date
el: Ημερομηνία λήξης ερωτηματολογίου

en: Survey has been activated. Results table has been successfully created.
el: Το ερωτηματολόγιο έχει ενεργοποιηθεί. Ο πίνακας αποτελεσμάτων έχει δημιουργθεί επιτυχώς.

en: Survey import summary
el: Αναφορά εισαγωγής ερωτηματολογίου

en: Survey links
el: Σύνδεσμοι ερωτηματολογίου

en: Survey locale settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις ερωτηματολογίου

en: Survey logic file
el: Αρχείο λογικής του ερωτηματολογίου

en: Survey mode is set to %s:
el: Ο τρόπος λειτουργίας του ερωτηματολογίου έχει ορισθεί σε %s:

en: Survey name
el: Όνομα ερωτηματολογίου

en: Survey name (ID)
el: Όνομα ερωτηματολογίου (ID)

en: Survey name (ID):
el: Όνομα ερωτηματολογίου (ID):

en: Survey name-[SID]/Group name
el: Όνομα ερωτηματολογίου-[SID]/Όνομα ομάδας

en: Survey participants
el: Συμμετέχοντες του ερωτηματολογίου

en: Survey permissions
el: Δικαιώματα ερωτηματολογίου

en: Survey permissions for all users in this group were successfully updated.
el: Τα δικαιώματα ερωτηματολογίου για όλους του χρήστες αυτής της ομάδας ενημερώθηκαν επιτυχώς.

en: Survey permissions were successfully updated.
el: Τα δικαιώματα του ερωτηματολογίου ενημερώθηκαν επιτυχώς.

en: Survey preview only for administration users
el: Προεπισκόπηση ερωτηματολογίου μόνο για διαχειριστές:

en: Survey properties
el: Ιδιότητες ερωτηματολογίου

en: Survey quota
el: Ποσόστωση ερωτηματολογίου

en: Survey quotas
el: Ποσοστώσεις ερωτηματολογίου

en: Survey registration confirmation
el: Επιβεβαίωση εγγραφής στο ερωτηματολόγιο

en: Survey response
el: Απάντηση ερωτηματολογίου

en: Survey response %d
el: Απάντηση ερωτηματολογίου %d

en: Survey security
el: Ασφάλεια ερωτηματολογίου

en: Survey settings
el: Ρυθμίσεις ερωτηματολογίου

en: Survey settings were successfully saved.
el: Οι ρυθμίσεις του ερωτηματολογίου αποθηκεύτηκαν επιτυχώς.

en: Survey structure (.lss)
el: Δομή ερωτηματολογίου (.lss)

en: Survey structure import summary
el: Περίληψη δομής εισαγόμενου ερωτηματολογίου

en: Survey table could not be created.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία πίνακα του ερωτηματολογίου.

en: Survey table name
el: Όνομα πίνακα ερωτηματολογίου

en: Survey text elements successfully saved.
el: Τα στοιχεία κειμένου του ερωτηματολογίου αποθηκεύτηκαν με επιτυχία.

en: Survey title
el: Τίτλος ερωτηματολογίου

en: Survey title and description
el: Όνομα και περιγραφή ερωτηματολογίου

en: Survey was successfully added.
el: Το ερωτηματολόγιο προστέθηκε επιτυχώς.

en: Surveys
el: Ερωτηματολόγια

en: Surveys:
el: Ερωτηματολόγια:

en: Swahili
el: Σουαχίλι

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Switch to closed-access mode
el: Μετάβαση ερωτηματολογίου σε κλειστή πρόσβαση

en: System overview
el: Επισκόπηση συστήματος

en: Tab-separated-values format (*.txt)
el: Τιμές διαχωρισμένες με Tab (*.txt)

en: Table column usage
el: Χρήση στηλών πίνακα

en: Table prefix
el: Πρόθημα πίνακα

en: Table size usage
el: Χρήση μεγέθους πίνακα

en: Take ownership
el: Λήψη ιδιοκτησίας

en: Tamil
el: Ταμίλ

en: Tangent
el: Εφαπτομένη

en: Target (sub-)question:
el: Στόχος (υπο-)ερώτησης

en: Target question
el: Τελική ερώτηση

en: Tempdir %s is not writable
el: Ο φάκελος των προσωρινών αρχείων %s  δεν είναι εγγράψιμος

en: Template %s not found, please review when activating.
el: Το πρότυπο %s δεν βρέθηκε, παρακαλώ ελέγξτε κατά τη διάρκεια της ενεργοποίησης.

en: Template '%s' does already exist.
el: Το πρότυπο '%s' υπάρχει ήδη.

en: Template '%s' was successfully deleted.
el: Το πρότυπο '%s' διαγράφηκε επιτυχώς.

en: Template Editor
el: Επεξεργαστής προτύπων

en: Template Preview:
el: Προεπισκόπηση προτύπου:

en: Template Sample
el: Δείγμα προτύπου

en: Template could not be renamed to `%s`.
el: Το πρότυπο δεν μπορεί να μετονομαστεί σε '%s'.

en: Template editor
el: Επεξεργαστής προτύπων

en: Template editor mode
el: Λειτουργία επεξεργαστή προτύπων

en: Template editor:
el: Επεξεργαστής προτύπου:

en: Template name
el: Όνομα προτύπου

en: Template permissions were updated successfully.
el: Τα δικαιώματα προτύπων ενημερώθηκαν επιτυχώς.

en: Template preview image
el: Προεπισκόπηση προτύπου:

en: Template upgrade summary
el: Σύνοψη αναβάθμισης προτύπου

en: Template(s) to be verified :
el: Πρότυπο(α) προς επιβεβαίωση:

en: Template:
el: Πρότυπο:

en: Templates
el: Πρότυπα

en: Terminate survey
el: Τερματισμός έρευνας

en: Terminate survey with warning
el: Τερματισμός έρευνας με προειδοποίηση

en: Test if your server has SSL enabled by clicking on this link.
el:  ελέγξτε εάν ο διακομιστής σας έχει το SSL ενεργοποιημένο κάνοντας κλικ σε αυτόν τον σύνδεσμο.

en: Test survey
el: Δοκιμή ερωτηματολογίου

en: Test this survey
el: Δοκιμή αυτού του ερωτηματολογίου

en: Text [Help] (Tip)
el: Κείμενο [Βοήθεια] (Υπόδειξη)

en: Text box
el: Πλαίσιο κειμένου

en: Text display
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Text inputs
el: Εισαγωγές κειμένων

en: Text questions
el: Ερωτήσεις κειμένου

en: Text shown on each subquestion row between both scales in dropdown mode
el: Κείμενο που εμφανίζεται σε κάθε γραμμή υποερώτησης μεταξύ των διαβαθμίσεων σε λειτουργία πτυσσόμενου μενού.

en: Thai
el: Τάι

en: Thank you for completing this survey.
el: Ευχαριστούμε που συμπληρώσατε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Thank you for registering to participate in this survey.
el: Ευχαριστούμε για την προθυμία σας να συμμετέχετε στη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου

en: Thank you for saving your survey in progress.  The following details can be used to return to this survey and continue where you left off.  Please keep this e-mail for your reference - we cannot retrieve the password for you.
el: Ευχαριστούμε που αποθηκεύετε το ερωτηματολόγιο που βρίσκεται σε εξέλιξη. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα παρακάτω στοιχεία για να επιστρέψετε στο ερωτηματολόγιο αυτό και να συνεχίσετε από εκεί που το είχατε αφήσει. Παρακαλώ, κρατήστε αυτό το μήνυμα ως αναφορά για τον κωδικό σας - διαφορετικά δεν θα έχετε πρόσβαση στα δεδομένα σας, καθώς δεν μπορεί να ανακτηθεί ο κωδικός αυτός.

en: Thank you!
el: Σας ευχαριστούμε!

en: The 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
el: Η "προειδοποίηση χρονικού ορίου" θα παραμείνει ορατή για τα συγκεκριμένα δευτερόλεπτα  (δεν θα απενεργοποιηθεί εάν αυτή η ρύθμιση παραμείνει κενή)

en: The 2nd 'time limit warning' will stay visible for this many seconds (will not turn off if this setting is left blank)
el: Η δεύτερη 'προειδοποίηση για το όριο χρόνου' θα παραμένει ορατή γι' αυτά τα δευτερόλεπτα (δεν θα κλείνει εάν αυτή η ρύθμιση αφεθεί κενή).

en: The 2nd message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
el: Το δεύτερο μύνημα θα προβληθεί σαν ''Προειδοποίηση υπέρβασης ορίου'' (ένα μύνημα θα εμφανιστεί αμ η ρύθμιση αυτή μείνει άδεια)

en: The LimeSurvey ComfortUpdate is an easy procedure to quickly update to the latest version of LimeSurvey.
el: Η Εύκολη Ενημέρωση είναι μια διαδικασία για γρήγορη ενημέρωση στην τελευταία έκδοση του LimeSurvey.

en: The LimeSurvey database is being upgraded
el: Γίνεται ενημέρωση της βάσης δεδομένων του LimeSurvey

en: The answer options will be distributed across the number of columns set here
el: Οι επιλογές της απάντησης θα κατανεμηθούν σε όλες τις στήλες που έχουν οριστεί εδώ.

en: The answer to the security question is incorrect.
el: Η απάντηση στην ερώτηση ασφαλείας είναι λανθασμένη.

en: The answer(s) must meet these array_filter criteria:
el: Οι απαντήσεις θα πρέπει να πληρούν τα παρακάτω array_filter κριτήρια:

en: The answer(s) must meet these validation criteria:
el: Οι απαντήσεις θα πρέπει να πληρούν τα παρακάτω κριτήρια επικύρωσης:

en: The database does exists and contains LimeSurvey tables. You'll be redirected to the database update or (if your database is already up to date) to the administration login in 5 seconds. If not, please click <a href="%s">here</a>.
el: Η βάση δεδομένων υπάρχει και περιέχει πίνακες του LimeSurvey.  Σε 5 δευτερόλεπτα θα γίνει ανακατεύθυνση για ενημέρωση της βάσης δεδομένων ή, αν αυτή είναι ενημερωμένη, στη σύνδεση διαχείρισης.  Εάν αυτό δεν συμβεί, παρακαλώ κάντε κλικ <a href="%s">εδώ</a>.

en: The database export is only available for MySQL databases. For other database types please use the according backup mechanism to create a database dump.
el: Η εξαγωγή της βάσης δεδομένων μπορεί να γίνει όταν η βάση είναι MYSQL. Για άλλους τύπους βάσεων, παρακαλούμε να χρησιμοποιήσετε το μηχανισμό δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας που ταιριάζει, ώστε να δημιουργήσετε έναν χώρο γι' αυτά.

en: The database you specified does already exist.
el: Η βάση δεδομένων που καθορίσατε υπάρχει ήδη.

en: The database you specified does not exist:
el: Η βάση δεδομένων που έχετε δηλώσει δεν υπάρχει:

en: The email address is not valid.
el: Η ηλεκτρονική διεύθυνση δεν είναι έγκυρη.

en: The email you used has already been registered.
el: Η ηλεκτρονική διεύθυνση που δώσατε χρησιμοποιείται ήδη.

en: The email you used is not valid. Please try again.
el: Η ηλεκτρονική διεύθυνση που δώσατε δεν είναι έγκυρη. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: The entry was assigned the following record id:
el: Η καταχώρηση έχει αντιστοιχιστεί με το εξής id εγγραφής:

en: The file %s was deleted.
el: Το αρχείο %s διαγράφηκε.

en: The file has been successfuly uploaded.
el: Το αρχείο απεστάλη με επιτυχία.

en: The following LimeSurvey updates are available:
el: Οι παρακάτω ενημερώσεις για το LimeSurvey είναι διαθέσιμες:

en: The following additional fields were found in your CSV file.
el: Τα παρακάτω πρόσθετα πεδία βρέθηκαν στο αρχείο CSV.

en: The following answers should be deleted:
el: Οι παρακάτω απαντήσεις θα πρέπει να διαγραφούν:

en: The following assessments should be deleted:
el: Οι επόμενες αξιολογήσεις θα πρεπει να  διαγραφούν

en: The following conditions should be deleted:
el: Οι εξής καταστάσεις πρέπει να διαγραφούν:

en: The following files will be modified or deleted but were already modified by someone else.
el: Τα παρακάτω αρχεία θα τροποποιηθούν ή θα διαγραφούν, αλλά ήταν ήδη τροποποιηθεί από κάποιον άλλο χρήστη.

en: The following files would be added by the update but already exist. This is very unusual and may be co-incidental.
el: Τα παρακάτω αρχεία θα προστεθούν από την ενημερωμένη έκδοση, αλλά υπάρχουν ήδη. Αυτό είναι πολύ ασυνήθιστο και μπορεί να έγινε τυχαία

en: The following groups should be deleted:
el: Οι παρακάτω ομάδες θα πρέπει να διαγραφούν:

en: The following old survey response tables exist and may be deleted if no longer required:
el: Ο ακόλουθος παλιός πίνακας απαντήσεων του ερωτηματολογίου υπάρχει και θα πρέπει να διαγραφεί εάν δεν είναι πλέον απαραίτητος:

en: The following old survey tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
el: Οι εξής πίνακες μπορούν να διαγραφούν επειδή δεν περιέχουν αρχεία ήτε η αρχική έρευνα δεν υπάρχει πιά

en: The following old token list tables exist and may be deleted if no longer required:
el: Η εξής λίστα παλιών πινάκων κουπονιών υπάρχει και μπορεί να διαγραφεί εάν δεν χρησιμοποιείται πλέον:

en: The following old token tables could be restored:
el: Οι παρακάτω παλιοί πίνακες κουπονιών μπορούν να αποκατασταθούν:

en: The following old token tables should be deleted because they contain no records or their parent survey no longer exists:
el: Οι εξής πίνακες κουπονιών θα έπρεπε να αποκατασταθούν δεν περιέχουν αρχεία ή η αρχική η έρευνα δεν υπάρχει πια

en: The following problems have been found:
el: Τα παρακάτω προβλήματα έχουν βρεθεί:

en: The following questions should be deleted:
el: Οι παρακάτω ερωτήσεις θα έπρεπε να διαγραφούν:

en: The following settings cannot be changed when the survey is active.
el: Οι παρακάτω ρυθμίσεις δεν μπορουν να αλλάξουν όταν το ερωτηματολόγιο είναι ενεργό

en: The following steps will be done by this update:
el: Τα ακόλουθα βήαμτα θα πρέπει να ολοκληρωθούν από αυτή την ενημέρωση:

en: The following survey language settings should be deleted:
el: Οι παρακάτω ρυθμίσεις της γλώσσας του ερωτηματολογίου θα πρέπει να διαγραφούν:

en: The following surveys are available:
el: Τα εξής ερωτηματολόγια είναι διαθέσιμα:

en: The following surveys should be deleted:
el: Τα παρακάτω ερωτηματολόγια θα πρέπει να διαγραφούν:

en: The fonts file %s was not found in <limesurvey root folder>/fonts directory. Please, see the txt file for your language in fonts directory to generate the charts.
el: Το αρχείο γραμματοσειράς %s δεν βρέθηκε στον φάκελο <limesurvey root folder>/fonts. Παρακαλώ, δείτε το αρχείο txt για τη γλώσσα σας στον φάκελο γραμματοσειρών για την παραγωγή των γραφικών χαρτών.

en: The handle is displayed at the middle of the slider except if Slider initial value is set (this will not set the initial value).
el: Η λαβή εμφανίζεται στο μέσον του επιλογέα εκτός κι αν η αρχική τιμή του επιλογέα έχει καθοριστεί (αυτό δεν θα ορίζει την αρχική τιμή).

en: The imap PHP library is not installed. Please contact your system administrator.
el: Η imap PHP βιβλιοθήκη δεν εγκαταστάθηκε. Παρακαλώ, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

en: The languages of the imported group file must at least include the base language of this survey.
el: Στις γλώσσες του εισηγμένου αρχείου ομάδας, θα πρέπει τουλάχιστον να περιέχεται η βασική γλώσσα αυτού του ερωτηματολογίου.

en: The languages of the imported question file must at least include the base language of this survey.
el: Στις γλώσσες της εισαγόμενης ερώτησης, θα πρέπει να περιέχεται τουλάχιστον η βασική γλώσσα αυτού του ερωτηματολογίου

en: The last cell are for no answer.
el: Το τελευταίο κελί προορίζεται για περιπτώσεις μη απάντησης.

en: The last cell give some information.
el: Το τελευταίο κελί δίνει μερικές πληροφορίες.

en: The last column show the total for the row.
el: Η τελευταία στήλη εμφανίζει το σύνολο της γραμμής.

en: The last row show the total for the column and the last column show the total for the row.
el: Η τελευταία γραμμή δείχνει το σύνολο της στήλης και η τελευταία στήλη δείχνει το σύνολο της γραμμής.

en: The last row show the total for the column.
el: Η τελευταία γραμμή εμφανίζει το σύνολο της στήλης.

en: The logarithm of number to base, if given, or the natural logarithm.
el: Ο λογάριθμος του αριθμού της βάσης, εάν έχει δοθεί, ή ο φυσικός λογάριθμος.

en: The maximum number of files has been uploaded. You may return back to survey.
el: Ο μέγιστος αριθμός αρχείων έχει αποσταλεί. Μπορείτε να επιστρέψετε πίσω στο ερωτηματολόγιο.

en: The message to display as a 'time limit warning' (a default warning will display if this is left blank)
el: Το μήνυμα που εμφανίζεται ως 'προειδοποίηση για το όριο χρονου' (η προκαθορισμένη προειδοποίηση θα εμφανίζεται εάν αυτό παραμείνει κενό).

en: The message to display when the time limit has expired (a default message will display if this setting is left blank)
el: Το μήνυμα που εμφανίζεται όταν έχει ξεπεραστεί το όριο χρόνου (ένα προκαθορισμένο μήνυμα θα εμφανίζεται εάν αυτό παραμείνει κενό)

en: The minimum number of files has not been uploaded.
el: Ο ελάχιστος αριθμός αρχείων δεν έχει αποσταλεί.

en: The new question group/question order was successfully saved.
el: Η σειρά της νέας ομάδας ερωτήσεων/ερώτησης αποθήκευτηκε με επιτυχία.

en: The number of selected columns was reduced automatically.
el: Ο αριθμός των επιλεγμένων στηλών μειώθηκε αυτόματα.

en: The participant cannot upload a single file larger than this size
el: Ο συμμετέχων δεν μπορεί να φορτώσει ένα αρχείο μεγαλύτερο από αυτό το μέγεθος

en: The question could not be added. You must enter at least a question code.
el: Η ερώτηση δεν μπορεί να προστεθεί. Θα πρέπει τουλάχιστον να καταχωρίσετε έναν κωδικό ερώτησης.

en: The question could not be added. You must enter at least enter a question code.
el: H ερώτηση δεν μπορεί να προστεθεί. Η εισαγωγή τουλάχιστο ενός κωδικού είναι υποχρεωτική.

en: The question could not be imported for the following reasons:
el: Η ερώτηση δεν ήταν δυνατό να εισαχθεί για τους ακόλουθους λόγους:

en: The question group was deleted.
el: Η ομάδα ερωτήσεων διαγράφηκε.

en: The record of your survey responses does not contain any identifying information about you, unless a specific survey question explicitly asked for it.
el: Οι εγγραφές των απαντήσεων που δίνεται στις ερωτήσεις δεν περιέχουν καμία πληροφορία ταυτοποίησης για εσάς, εκτός και αν μια συγκεκριμένη ερώτηση απαιτεί ρητά τέτοιου είδους πληροφορίες.

en: The records have been saved successfully!
el: Οι εγγραφές αποθηκεύτηκαν με επιτυχία!

en: The redundancy check looks for tables leftover after deactivating a survey. You can delete these if you no longer require them.
el: Ο έλεγχος πλεονασμού αναζητά πίνακες που παραμένουν μετά την απενεργοποίηση ενός ερωτηματολογίου. Μπορείτε να τους διαγράψετε, αν δεν τους χρειάζεστε πλέον.

en: The related survey is missing.
el: Το ερωτηματολόγιο που σχετίζεται απουσιάζει.

en: The required directory for saving the uploaded files couldn't be created. Please check file premissions on the /upload/surveys directory.
el: Ο απαραίτητος για την αποθήκευση των φορτωμένων αρχείων φάκελος, δεν δημιουργήθηκε. Παρακαλώ ελέξγτε τα δικαιώματα του αρχείου στον φάκελο /upload/surveys.

en: The response timings table has been renamed to:
el: Ο σχετικός πίνακας χρονισμών έχει μετονομαστεί σε:

en: The responses table has been renamed to:
el: Ο πίνακας απαντήσεων έχει μετονομασθεί σε:

en: The responses to this survey are no longer available using LimeSurvey.
el: Οι απαντήσεις αυτού του ερωτηματολογίου δεν είναι πλέον διαθέσιμες μέσω του LimeSurvey.

en: The selected attribute was invalid.
el: Το επιλεγμένο χαρακτηριστικό ήταν άκυρο.

en: The sum must be at least %s
el: Το άθροισμα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον %s

en: The sum must be at most %s
el: Το άθροισμα θα πρέπει να είναι το πολύ %s

en: The sum must be between %s and %s
el: Το άθροισμα θα πρέπει να είναι ανάμεσα σε %s και %s

en: The sum must equal %s
el: Το άθροισμα θα πρέπει να είναι ίσο με %s

en: The sum must equal %s.
el: Το άθροισμα θα πρέπει να είναι ίσο με %s

en: The sum of the multiple numeric inputs must be greater than this value
el: Το άθροισμα των πολλαπλών αριθμητικών εισαγωγών, πρέπει να είναι μεγαλύτερο από αυτή την τιμή.

en: The survey cannot be activated until these problems have been resolved.
el: Το ερωτηματολόγιο δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί αν δεν λυθούν αυτά τα προβλήματα.

en: The survey was successfully expired by setting an expiration date in the survey settings.
el: Η έρευνα έληξε με επιτυχία θέτοντας μια ημερομηνία λήξης στις ρυθμίσεις της έρευνας.

en: The survey you selected does not exist
el: Το ερωτηματολόγιο που επιλέξατε δεν υπάρχει

en: The text message that displays in the countdown timer during the countdown
el: Το μήνυμα κειμένου που εμφανίζεται στο χρονόμετρο κατά τη διάρκεια της αντίστροφης μέτρησης.

en: The token entry was successfully updated.
el: Η εγγραφή του κουπονιού ενημερώθηκε επιτυχώς.

en: The token you have provided is either not valid, or has already been used.
el: Το κουπόνι που δώσατε είτε δεν είναι έγκυρο, είτε έχει ήδη χρησιμοποιηθεί.

en: The token you have provided is not valid or has already been used.
el: Το κουπόνι που σας έχει δοθεί δεν είναι έγκυρο ή έχει ήδη χρησιμοποιηθεί.

en: The token you provided doesn't match the one in your session.
el: Το κουπόνι που δώσατε δεν ταιριέζει με αυτό της συνεδρίας.

en: The tokens table associated with this survey has been renamed to:
el: Ο πίνακας κουπονιών αυτής της έρευνας έχει μετονομαστεί σε:

en: The tokens table has now been removed and tokens are no longer required to access this survey.
el: O πίνακας κουπονιών έχει διαγραφεί και δεν χρειάζεται πια για πρόσβαση σε αυτή την έρευνα.

en: The type of your database management system
el: Ο τύπος του συστήματος διαχείρισης της βάσης δεδομένων.

en: The update is now complete!
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε!

en: The update server is currently busy. This usually happens when the update files for a new version are being prepared.
el: Η ενημέρωση του διακομιστή είναι αυτή τη στιγμή απασχολημένη. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν προετοιμάζονται τα αρχεία ενημέρωσης για μια νέα έκδοση.

en: The user name already exists.
el: Αυτό το όνομα χρήστη υπάρχει ήδη.

en: The username already exists.
el: Το όνομα χρήστη υπάρχει ήδη.

en: The value of this variable can not be changed
el: Η τιμή αυτής της μεταβλητής δεν μπορεί να αλλάξει.

en: There are %s orphaned default value entries which can be deleted.
el: Υπάρχουν %s ορφανές καταχωρήσεις τιμών που μπορούν να διαγραφούν.

en: There are %s orphaned question attributes.
el: Υπάρχουν %s ορφανές ιδιότητες ερωτήσεων.

en: There are %s orphaned quota entries which can be deleted.
el: Υπάρχουν %s ορφανές καταχωρήσεις ποσοστώσεων που μπορούν να διαγραφούν.

en: There are %s orphaned quota language settings which can be deleted.
el: Υπάρχουν %s ορφανές ρυθμίσεις γλώσσας ποσοστώσεων που μπορούν να διαγραφούν.

en: There are %s orphaned quota members which can be deleted.
el: Υπάρχουν %s ορφανά μέλη ποσοστώσεων που μπορούν να διαγραφούν.

en: There are %s user attribute fields in this token table
el: Υπάρχουν %s πεδία ιδιοτήτων χρήστη σε αυτόν τον πίνακα κουπονιών

en: There are currently no surveys.
el: Δεν υπάρχουν ερωτηματολόγια για την ώρα.

en: There are more emails pending than can be sent in one batch. Continue sending emails by clicking below.
el: Υπάρχουν περισσότερα mails σε εκκρεμότητα από αυτά που μπορούν να σταλούν με μια προσπάθεια. Συνεχίστε να στέλνετε τα υπόλοιπα emails κάνοντας κλικ παρακάτω.

en: There are no existing conditions in this survey.
el: Δεν υπάρχουν συνθήκες σε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: There are no groups available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ομάδες.

en: There are no label sets which match the survey default language
el: Δεν υπάρχουν σετ ετικετών που να ταιριάζουν με την προκαθορισμένη γλώσσα του ερωτηματολογίου

en: There are no more questions. Please press the <Submit> button to finish this survey.
el: Δεν υπάρχουν άλλες ερωτήσεις. Παρακαλώ πατήστε το πλήκτρο <Υποβολή> για να ολοκληρώσετε το ερωτηματολόγιο.

en: There are no participants to be exported.
el: Δεν υπάρχουν συμμετέχοντες για εξαγωγή.

en: There are no questions in this survey
el: Δεν υπάρχουν ερωτήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: There are no unmapped attributes
el: Δεν υπάρχουν αχαρτογράφητα χαρακτηριστικά.

en: There are two ways to stop a survey. Please read carefully about the two options below and choose the right one for you.
el: Υπάρχουν δυο τρόποι να σταματήσει ένα ερωτηματολόγιο. Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά τις δύο επιλογές και επιλέξτε την πιο κατάλληλη για εσάς

en: There are {EMAILCOUNT} emails still to be sent.
el: Υπάρχουν ακόμα {EMAILCOUNT} emails που πρέπει να σταλούν.

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey
el: Υπάρχουν {NUMBEROFQUESTIONS} ερωτήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: There are {NUMBEROFQUESTIONS} questions in this survey.
el: Υπάρχουν {NUMBEROFQUESTIONS} ερωτήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: There is 1 question in this survey
el: Υπάρχει μία ερώτηση σε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: There is already a recorded answer for this token
el: Υπάρχει ήδη μία καταγεγραμμένη απάντηση γι' αυτό το κουπόνι

en: There is already an entry with that exact token in the table. The same token cannot be used in multiple entries.
el: Υπάρχει ήδη μια εγγραφή με το συγκεκριμένο κουπόνι. Το ίδιο κουπόνι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε πολλαπλές εγγραφές.

en: There is currently no newer LimeSurvey version available.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει διαθέσιμη κάποια νεότερη έκδοση του LimeSurvey.

en: There is no matching saved survey
el: Δεν υπάρχει αποθηκευμένο ερωτηματολόγιο που να ταιριάζει

en: There is no matching survey.
el: Δεν υπάρχει ερωτηματολόγιο που να ταιριάζει.

en: There was a problem deleting the template '%s'. Please check your directory/file permissions.
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά τη διαγραφή του προτύπου '%s'. Παρακαλώ ελέγξτε τα δικαιώματα του φακέλου/αρχείου.

en: There was a problem downloading the update file. Please try to restart the update process.
el: Υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά τη λήψη του αρχείου ενημέρωσης. Παρακαλώ προσπαθήστε να επανεκκινήσετε τη διαδικασία.

en: There was a problem downloading the updater file. Please try to restart the update process.
el: Υπήρξε κάποιο πρόβλημα κατά τη λήψη του αρχείου ενημέρωσης. Παρακαλώ προσπαθήστε να επανεκκινήσετε τη διαδικασία.

en: There was a problem updating the user permissions.
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα στην ενημέρωση των αδειών του χρήστη.

en: There was an error on update check (%s)
el: Υπήρξε ένα σφάλμα κατά τον έλεγχο ενημερώσεων (%s)

en: There was an error using the Google API.
el: Υπήρξε κάποιο σφάλμα κατά τη χρήση του Google API.

en: There were no eligible emails to send. This will be because none satisfied the criteria of:
el: Δεν υπάρχουν επιλέξιμα μηνύματα email για αποστολή. Αυτό μπορεί να συμβαίνει επειδή δεν πληρούν τα κριτήρια του:

en: They were found to be duplicate using a combination of firstname, lastname and email fields
el: Βρέθηκαν να είναι διπλότυπες και να χρησιμοποιούν έναν συνδυασμό πεδίων ονόματος, επωνύμου και διεύθυνσης email.

en: They were found to be duplicate using the participant id field
el: Βρέθηκαν να είναι διπλότυπες και να χρησιμοποιούν το πεδίο id του συμμετέχοντα.

en: Third choice
el: Τρίτη επιλογή

en: This ZIP archive contains no valid Resources files. Import failed.
el: Η εισαγωγή απέτυχε. Το αρχείο zip δεν περιέχει έγκυρα αρχεία πόρων.

en: This ZIP archive contains no valid template files. Import failed.
el:  Το αρχείο zip δεν περιέχει κάποιο έγκυρο πρότυπο. Η εισαγωγή απέτυχε.

en: This action need confirmation.
el: Αυτή η ενέργεια χρειάζεται επιβεβαίωση.

en: This archive contains a PDF file of the survey, the queXML file of the survey and a queXF banding XML file which can be used with queXF: http://quexf.sourceforge.net/ for processing scanned surveys.
el: Αυτός ο φάκελος περιέχει ένα αρχείο PDF του ερωτηματολογίου, το αρχείο queXML του ερωτηματολογίου και το queXF XML περιφερειακό αρχείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το queXF: http://quexf.sourceforge.net/ για επεξεργασία σαρωμένων ερωτηματολογίων.

en: This attribute is automatically mapped
el: Αυτό το χαρακτηριστικό έχει αντιστοιχιστεί αυτόματα.

en: This feature is only available for MySQL databases.
el: Αυτή η λειτουργία είναι διαθέσιμη μόνο για MySQL βάσεις δεδομένων.

en: This field is required.
el: Αυτό το πεδιο είναι απαραίτητο.

en: This file is not a LimeSurvey label set file. Import failed.
el: Αυτό το αρχείο δεν είναι αρχείο ετικετών του LimeSurvey. Το ανέβασμα απέτυχε

en: This file is not a LimeSurvey question file. Import failed.
el: Αυτό το αρχείο δεν είναι αρχείο ερώτησης του LimeSurvey. Η εισαγωγή απέτυχε.

en: This file is not a LimeSurvey survey file. Import failed.
el: Η εισαγωγή απέτυχε. Το αρχείο δεν αναγνωρίζεται ως ερωτηματολόγιο του LimeSurvey.

en: This file is not a valid ZIP file archive. Import failed.
el: Το αρχείο αυτό δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο ZIP. Η εισαγωγή απέτυχε.

en: This file is too old. Only files from LimeSurvey version 1.50 (DBVersion 112) and newer are supported.
el: Αυτό το αρχείο είναι πολύ παλιό. Υποστηρίζονται αρχεία της έκδοσης LimeSurvey 1.50 (DBVersion 112) και νεώτερα.

en: This file type is not allowed to be uploaded.
el: Δεν επιτρέπεται το ανέβασμα αυτού του τύπου αρχείου.

en: This filename is not allowed to be uploaded.
el: Δεν επιτρέπεται η φόρτωση αρχείου με αυτό το όνομα.

en: This function creates a ZIP archive of several survey archives and can take some time - please be patient! Do you want to continue?
el: Αυτή η λειτουργία δημιουργεί ένα ZIP αρχείο από πολλά αρχεία ερωτηματολογίων και χρειάζεται αρκετή ώρα. Παρακαλώ περιμένετε. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: This group contains no questions.  You must add questions to this group before you can preview it
el: Αυτή η ομάδα δεν περιέχει ερωτήσεις. Θα πρέπει να προσθέσετε ερωτήσεις για να είστε σε θέση να δείτε μια προεπισκόπηση.

en: This group description is fairly vacuous, but quite important.
el: Αυτή η περιγραφή της ομάδας είναι αρκετά και κενός περιεχομένου, αλλά αρκετά σημαντική.

en: This group does not contain any question(s).
el: Αυτή η ομάδα δεν περιέχει κάποια ερώτηση.

en: This group, by itself, does not contain any syntax errors
el: Η ομάδα αυτή, από μόνη της, δεν περιέχει συντακτικά λάθη.

en: This invitation has already been used.
el: Αυτή η πρόσκληση έχει ήδη χρησιμοποιηθεί.

en: This invitation is not valid anymore.
el: Αυτή η πρόσκληση δεν είναι έγκυρη πλέον.

en: This invitation is not valid yet.
el: Αυτή η πρόσκληση δεν είναι ακόμη έγκυρη.

en: This is a closed-access survey, so you must supply a valid token.  Please contact the administrator for assistance.
el: Αυτό είναι ένα ερωτηματολόγιο κλειστής πρόσβασης, γι' αυτό πρέπει να εισάγετε ένα έγκυρο κουπόνι για να συνεχίσετε. Παρακαλώ επικοινωνήστε με τον διαχειριστή για βοήθεια.

en: This is a controlled survey. You need a valid token to participate.
el: Πρόκειται για ερωτηματολόγιο ελεγχόμενης πρόσβασης. Θα χρειαστείτε ένα έγκυρο κουπόνι για να συμμετέχετε.

en: This is a hint text that will be shown to the participant describing the question validation equation.
el: Αυτό είναι το κείμενο υπόδειξης που θα εμφανιστεί στον συμμετέχοντα και περιγράφει την εξίσωση επικύρωσης της ερώτησης.

en: This is a sample question text. The user was asked to enter a date.
el: Αυτό είναι ένα δείγμα κειμένου ερώτησης. Θα ζητηθεί από το χρήστη να εισάγει μια ημερομηνία.

en: This is a sample question text. The user was asked to pick an entry.
el: Αυτό είναι ένα δείγμα κειμένου ερώτησης. Θα ζητηθεί από το χρήστη να επιλέξει μια καταχώριση.

en: This is a sample survey description. It could be quite long.
el: Αυτό είναι ένα δείγμα περιγραφής ερωτηματολογίου. Θα μπορούσε να είναι αρκετά μεγάλο.

en: This is a tip shown to the participant describing the sub-question validation equation.
el: Αυτή είναι μια υπόδειξη που εμφανίζεται στον συμμετέχοντα και περιγράφει την εξίσωση επικύρωσης της υπο-ερώτησης.

en: This is an unstable version and cannot be updated using ComfortUpdate. Please check %sour website%s regularly for a newer version.
el: Αυτή δεν είναι μια σταθερή έκδοση και δεν είναι δυνατή η ενημέρωσή της μέσω της Εύκολης Ενημέρωσης. Παρακαλώ ελέγξτε το %sour website%s τακτικά για νέα έκδοση.

en: This is not a .csv file.
el: Αυτό δεν είναι αρχείο .csv

en: This is not a valid LimeSurvey survey structure XML file.
el: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο δομής XML του LimeSurvey.

en: This is not a valid response data XML file.
el: Αυτή δεν είναι έγκυρη απάντηση (αρχείο XML)

en: This is not a valid timings data XML file.
el: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο αρχείο XML

en: This is not a valid token data XML file.
el: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο Token (αρχείο XML)

en: This is some help text for this question.
el: Αυτό είναι ένα κείμενο βοήθειας γι' αυτή την ερώτηση.

en: This is some help text.
el: Αυτό είναι ένα κείμενο βοήθειας.

en: This is the base language of your survey and it can't be changed later. You can add more languages after you have created the survey.
el: Αυτή είναι η κύρια γλώσσα του ερωτηματολογίου και δεν μπορεί να αλλάξει αργότερα. Μπορείτε να προσθέσετε περισσότερες γλώσσες αφού έχετε δημιουργήσει το ερωτηματολόγιο.

en: This is the default email address of the site administrator and used for system messages, contact options and default bounce email.
el: Αυτή είναι η προκαθορισμένη διεύθυνση email του διαχειριστή του ιστότοπου και χρησιμοποιείται για τα μηνύματα του συστήματος, τις προτιμήσεις επικοινωνίας και τα email επιστροφής

en: This is the default name of the site administrator and used for system messages and contact options.
el: Αυτό είναι το εξ ορισμού όνομα του διαχειριστή αυτού του ιστότοπου και χρησιμοποιείται στα μηνύματα του συστήματος και τις επιλογές των επαφών.

en: This is the survey end message.
el: Αυτό είναι το τελικό μήνυμα του ερωτηματολογίου.

en: This list cannot accept token attributes.
el: Αυτή η λίστα δεν δέχεται χαρακτηριστικά κλειδάριθμων.

en: This name has already been used for this survey. You must use a unique save name.
el: Το όνομα αυτό χρησιμοποιείται ήδη γι' αυτό το ερωτηματολόγιο. Πρέπει να χρησιμοποιήσετε ένα μοναδικό όνομα αποθήκευσης.

en: This name is reserved for standard template.
el: Αυτό το όνομα είναι κρατημένο για το κανονικό πρότυπο.

en: This name will appear in the survey list overview and in the administration header.
el: Αυτό το όνομα εμφανίζεται στην επισκόπηση της λίστας των ερωτηματολογίων και στην επικεφαλίδα του διαχειριστή.

en: This option can't be set if the `Anonymized responses` option is active.
el: Αυτή η επιλογή δεν μπορεί να οριστεί, εάν έχετε ενεργοποιήσει τις ανώνυμες απαντήσεις.

en: This process will delete this survey, and all related groups, questions answers and conditions.
el: Αυτή η ενέργεια θα διαγράψει αυτό το ερωτηματολόγιο, καθώς και όλες τις σχετικές ομάδες, ερωτήσεις, απαντήσεις και συνθήκες.

en: This question does not have a question 'type' set.
el: Δεν έχει οριστεί ο τύπος της ερώτησης.

en: This question has a condition set, however the condition is based on a question that appears after it.
el: Αυτή η ερώτηση έχει μια συνθήκη. Όμως η συνθήκη αυτή αναφέρεται σε ερώτηση που εμφανίζεται μετά την εν λόγω ερώτηση.

en: This question has at least %s error. | This question has at least %s errors.
el[0]: Αυτή η ερώτηση έχει τουλάχιστον %s σφάλμα.
el[1]: Αυτή η ερώτηση έχει τουλάχιστον %s σφάλματα.

en: This question has no answers.
el: Αυτή η ερώτηση δεν έχει απαντήσεις.

en: This question has no subquestions.
el: Αυτή η ερώτηση δεν έχει υποερωτήσεις.

en: This question is always shown.
el: Αυτή η ερώτηση εμφανίζεται πάντα.

en: This question is mandatory
el: Αυτή η ερώτηση είναι υποχρεωτική

en: This question requires a second answer set but none is set.
el: Αυτή η ερώτηση χρειάζεται ένα δεύτερο σετ με απαντήσεις, αλλά δεν έχει οριστεί κάποιο.

en: This question requires answers, but none are set.
el: Αυτή η ερώτηση χρειάζεται απαντήσεις, αλλά δεν έχει οριστεί κάποια.

en: This question's SGQA code
el: Ο κωδικός SGQA αυτής της ερώτησης.

en: This question's group ID number
el: Ο αριθμός ID αυτής της ομάδας ερωτήσεων.

en: This question's survey ID number
el: Αριθμός ID αυτής της ερώτησης του ερωτηματολογίου

en: This question, by itself, does not contain any syntax errors
el: Αυτή καθαυτή η ερώτηση δεν περιέχει συντακτικά σφάλματα

en: This response ID is invalid.
el: Το ID αυτής της απάντησης δεν είναι έγκυρο.

en: This survey allows public registration. A token table must also be created.
el: Σε αυτό το ερωτηματολόγιο επιτρέπονται δημόσιες εγγραφές. Πρέπει επίσης να δημιουργηθεί ο πίνακας κουπονιών

en: This survey does not seem to exist.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν φαίνεται να υπάρχει.

en: This survey does not yet have any questions and cannot be tested or completed.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν περιέχει ακόμη ερωτήσεις και επομένως δεν μπορεί να δοκιμαστεί ή να ολοκληρωθεί.

en: This survey has an associated tokens table. If you delete this survey this tokens table will be deleted. We recommend that you export or backup these tokens before deleting this survey.
el: Αυτό το ερωτηματολόγιο σχετίζεται με έναν πίνακα κουπονιών. Αν γίνει διαγραφή αυτού του ερωτηματολογίου, θα διαγραφεί και ο πίνακας αυτός. Συνιστάται η εξαγωγή του πίνακα ή η λήψη αντιγράφου ασφαλείας πριν τη διαγραφή του ερωτηματολογίου.

en: This survey has not been activated. There are no results to browse.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν έχει ενεργοποιηθεί. Δεν υπάρχουν αποτελέσματα για προβολή.

en: This survey is active - click here to stop this survey.
el: Αυτό το ερωτηματολόγιο είναι ενεργό - κάντε κλικ εδώ για να το απενεργοποιήσετε.

en: This survey is active and a responses table exists. If you delete this survey, these responses (and files) will be deleted. We recommend that you export the responses before deleting this survey.
el: Αυτό το ερωτηματολόγιο είναι ενεργό και υπάρχουν απαντήσεις. Αν διαγράψετε αυτό το ερωτηματολόγιο θα διαγραφούν οι απαντήσεις και τα αρχεία της. Συνιστάται η εξαγωγή των απαντήσεων πριν την διαγραφή του ερωτηματολογίου.

en: This survey is active but expired.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό είναι ενεργοποιημένο, αλλά έχει λήξει.

en: This survey is active but has a start date.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό είναι ενεργοποιημένο, αλλά έχει ημερομηνία έναρξης.

en: This survey is anonymous.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό είναι ανώνυμο.

en: This survey is currently active.
el: Το ερωτηματολόγιο είναι αυτή τη στιγμή ενεργό.

en: This survey is currently not active
el: Το ερωτηματολόγιο δεν είναι αυτή τη στιγμή ενεργοποιημένο

en: This survey is currently not active - click here to activate this survey.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι ενεργό - κάντε κλικ εδώ για να το ενεργοποιήσετε.

en: This survey is currently not active.
el: Το ερωτηματολόγιο είναι αυτή τη στιγμή ανενεργό.

en: This survey is currently not active. You will not be able to save your responses.
el: Το ερωτηματολόγιο προς το παρόν δεν είναι ενεργό. Δεν θα μπορέσετε να αποθηκεύσετε τις απαντήσεις σας.

en: This survey is no longer available.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

en: This survey is not active - no responses are available
el: Το ερωτηματολόγιο δεν είναι ενεργοποιημένο - δεν υπάρχουν διαθέσιμες απαντήσεις

en: This survey is not active - no responses are available.
el: Το ερωτηματολόγιο δεν είναι ενεργοποιημένο. Οι απαντήσεις δεν είναι διαθέσιμες.

en: This survey is not active, data entry is not allowed
el: Το ερωτηματολόγιο είναι ανενεργό και οι απαντήσεις δεν είναι δυνατον να αποθηκευτούν.

en: This survey is not active. You must activate the survey before attempting to import a VVexport file.
el: Αυτό το ερωτηματολόγιο δεν είναι ενεργό. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσετε πριν επιχειρήσετε να εισάγετε ένα VVexport αρχείο.

en: This survey is not yet activated and so your participants won't be able to fill out the survey.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν είναι ενεργό, συνεπώς οι συμμετέχοντες δεν μπορούν να το συμπληρώσουν.

en: This survey is not yet active. Your response cannot be saved
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν είναι ακόμα ενεργοποιημένο. Οι απαντήσεις σας δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: This survey is not yet started.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό δεν έχει αρχίσει ακόμη.

en: This survey is now active, and responses can be recorded.
el: Το ερωτηματολόγιο είναι ενεργοποιημένο και οι απαντήσεις μπορούν να αποθηκευτούν.

en: This survey setting has not been imported: %s => %s
el: Αυτή η ρύθμιση του ερωτηματολογίου δεν έχει εισαχθεί: %s => %s

en: This surveys uses anonymized responses, so you can't update your response.
el: Το ερωτηματολόγιο αυτό είναι ανώνυμο, συνεπώς δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις απαντήσεις σας.

en: This variable name has already been used.
el: Αυτό το όνομα μεταβλητής χρησιμοποιείται ήδη.

en: This will be the password of admin user.
el: Αυτός θα είναι ο κωδικός του διαχειριστή.

en: This will be the userid by which admin of board will login.
el: Αυτό είναι το id του χρήστη με το οποίο ο διαχειριστής του πίνακα συνδέεται.

en: This will be your default language.
el: Αυτή θα είναι η προεπιλεγμένη γλώσσα σας.

en: This will replace the existing text. Continue?
el: Θα αντικατασταθεί το υπάρχον κείμενο. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Three
el: Τρία

en: Time difference (in hours):
el: Διαφορά χρόνου (σε ώρες):

en: Time limit
el: Χρονικό όριο

en: Time limit action
el: Ενέργεια χρονικού ορίου:

en: Time limit countdown message
el: Μήνυμα αντίστροφης μέτρησης χρόνου

en: Time limit disable next
el: Το χρονικό όριο απενεργοποιεί το επόμενο

en: Time limit disable prev
el: Χρονικό όριο για απενεργοποίηση προηγούμενου

en: Time limit expiry message
el: Ειδοποίηση λήξης χρόνου

en: Time limit expiry message display time
el: Χρόνος εμφάνισης του μηνύματος για τον χρόνο λήξης

en: Time limit message CSS style
el: Στυλ CSS μηνύματος για το όριο χρόνου

en: Time limit timer CSS style
el: Στυλ CSS χρονόμετρου για το όριο χρόνου

en: Time remaining
el: Εναπομένων χρόνος

en: Time statistics
el: Στατιστικά χρόνου

en: Timer
el: Χρονομετρητής

en: Timings table could not be created.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία πίνακα χρονισμών.

en: Timings will be saved.
el: Οι χρονισμοί θα αποθηκεύονται.

en: Timings will not be saved.
el: Οι χρονισμοί δεν θα αποθηκεύονται.

en: Tip:
el: Υπόδειξη:

en: Title
el: Τίτλος

en: Title of subquestion %s was updated to %s.
el: Ο τίτλος της υποερώτησης %s ενημερώθηκε σε %s.

en: Title:
el: Τίτλος:

en: To be able to upload images or other content you have to save your survey once first.
el: Για να είστε σε θέση να φορτώσετε εικόνες ή άλλο περιεχόμενο, πρέπει πρώτα να αποθηκεύσετε το ερωτηματολόγιό σας.

en: To receive a new password by email you have to enter your user name and original email address.
el: Για να λάβετε ένα μήνυμα email με τον νέο κωδικό πρόσβασης, θα πρέπει να εισάγετε το όνομα χρήστη και τη διεύθυνση email σας.

en: To remain anonymous please use a pseudonym as your username, also an email address is not required.
el: Για να παραμείνετε ανώνυμος, παρακαλώ χρησιμοποιήστε ένα ψευδώνυμο ως όνομα χρήστη. Επίσης, η διεύθυνση email δεν είναι απαραίτητη.

en: To reorder questions/questiongroups just drag the question/group with your mouse to the desired position.
el: Για να επαναταξινομήσετε ερωτήσεις/ομάδες ερωτήσεων, απλά σύρετε τες με το ποντίκι στην επιθυμητή θέση.

en: Token
el: Κουπόνι

en: Token ID
el: ID κουπονιού

en: Token attribute descriptions were successfully updated.
el: Οι περιγραφές των κουπονιών ενημερώθηκαν επιτυχώς.

en: Token attribute: %s
el: Ιδιότητα κουπονιού: %s

en: Token attributes to create
el: Χαρακτηριστικά κλειδάριθμου προς δημιουργία

en: Token code for this participant
el: Αριθμός κουπονιού γι' αυτόν τον συμμετέχοντα

en: Token control
el: Έλεγχος κουπονιών

en: Token export options
el: Επιλογές εξαγωγής κουπονιών

en: Token fields
el: Πεδία κουπονιών

en: Token length
el: Μήκος κουπονιού

en: Token management
el: Διαχείριση κουπονιών

en: Token mismatch
el: Τα κουπόνια δεν ταιριάζουν

en: Token status:
el: Κατάσταση κουπονιών:

en: Token summary
el: Σύνοψη κουπονιών

en: Token:
el: Κουπόνι:

en: Tokens
el: Κουπόνια

en: Tokens already exist for this survey.
el: Υπάρχουν ήδη κλειδάριθμοι γι' αυτό το ερωτηματολόγιο

en: Tokens available
el: Διαθέσιμα κουπόνια

en: Tokens have not been initialised for this survey.
el: Τα κουπόνια αυτού του ερωτηματολογίου δεν έχουν αρχικοποιηθεί.

en: Too low
el: Πολύ χαμηλή

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Total
el: Σύνολο

en: Total Errors
el: Συνολικά σφάλματα

en: Total Imported files
el: Σύνολο εισηγμένων αρχείων

en: Total attributes in the central table
el: Συνολικές ιδιότητες στον κεντρικό πίνακα

en: Total errors
el: Συνολικά σφάλματα

en: Total files imported
el: Σύνολο εισηγμένων αρχείων

en: Total imported files
el: Σύνολο εισηγμένων αρχείων

en: Total invitations sent
el: Σύνολο απεσταλμένων προσκλήσεων

en: Total number of files
el: Συνολικός αριθμός αρχείων

en: Total numbers of sent reminders
el: Συνολικός αριθμός απεσταλμένων υπενθυμίσεων

en: Total opted out
el: Σύνολο χρηστών που εγκατέλειψαν

en: Total participants in central table
el: Σύνολο συμμετεχόντων στον κεντρικό πίνακα

en: Total records in survey
el: Σύνολο εγγραφών στο ερωτηματολόγιο

en: Total records in survey:
el: Σύνολο εγγραφών στο ερωτηματολόγιο:

en: Total records in this token table
el: Συνολικές εγγραφές σε αυτόν τον πίνακα κουπονιών

en: Total responses
el: Συνολικές απαντήσεις

en: Total size of files
el: Συνολικό μέγεθος των αρχείων

en: Total surveys completed
el: Σύνολο ολοκληρωμένων ερωτηματολογίων

en: Total time
el: Συνολικός χρόνος

en: Total with no unique Token
el: Συνολικές με μη μοναδικό κουπόνι

en: Total:
el: Σύνολο:

en: Transfer the surveys of this user to:
el: Μεταφορά των ερωτηματολογίων αυτού του χρήστη στο:

en: Translate survey
el: Μετάφραση ερωτηματολογίου

en: Translate to
el: Μετάφραση σε

en: Tried to pop value off of empty stack
el: Έγινε προσπάθεια για άμεση απομάκρυνση της τιμής της κενής στοίβας

en: Try again
el: Προσπαθήστε πάλι

en: Try again! Connection with database failed.
el: Προσπαθήστε ξανά! Η σύνδεση με τη βάση απέτυχε.

en: Try again! Connection with database failed. Reason:
el: Προσπαθήστε πάλι! Η σύνδεση με τη βάση δεδομένων απέτυχε. Αιτία:

en: Try to import even if question codes don't match
el: Προσπάθεια εισαγωγής ακόμα και εάν οι κωδικοί των ερωτήσεων δεν ταιριάζουν

en: Try to submit again
el: Προσπαθήστε ξανά να κάνετε την υποβολή

en: Try with a bigger token length.
el: Προσπαθήστε με μεγαλύτερο μήκος κλειδάριθμου.

en: Turkish
el: Τουρκικά

en: Two
el: Δύο

en: Type in the 'name' you used to save the survey, and the password.
el: Δώστε το 'όνομα' και τον κωδικό πρόσβασης που χρησιμοποιήσατε για να αποθηκεύσετε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: Type:
el: Τύπος:

en: URL description
el: Περιγραφή URL

en: URL description:
el: Περιγραφή URL:

en: URL for a respondent to opt-in to this survey
el: URL για εγγραφή ενός συμμετέχοντα σε αυτή την έρευνα

en: URL for a respondent to opt-out of this survey
el: URL για απεγγραφή του συμμετέχοντα από αυτή την έρευνα

en: URL of the survey
el: URL του ερωτηματολογίου

en: URL parameters
el: Παράμετροι URL

en: Un-share selected participants
el: Μη διαμοιρασμός επιλεγμένων συμμετεχόντων

en: Unable to add {TEMPLATEJS} placeholder, please check your startpage.pstpl.
el: Αδυναμία προσθήκης {TEMPLATEJS} αντικαταστάτη, παρακαλώ ελέγξτε την startpage.pstpl.

en: Unable to backup your database for unknow reason. Before proceeding please backup your database using a backup tool!
el: Αδυναμία λήψης αντιγράφου ασφαλείας της βάσης δεδομένων για άγνωστο λόγο. Πριν προχωρήσετε, χρησιμοποιήστε ένα εργαλείο λήψης αντιγράφων ασφαλείας για να λάβετε αντίγραφο της βάσης δεδομένων σας.

en: Unable to create directory `%s`.
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου '%s'.

en: Unable to evaluate binary operator - fewer than 2 entries on stack
el: Αδυναμία αξιολόγησης δυαδικού τελεστή - λιγότερες από δύο καταχωρίσεις στη στοίβα.

en: Unable to evaluate unary operator - no entries on stack
el: Αδυναμία αξιολόγησης μοναδιαίου τελεστή - δεν υπάρχουν καταχωρίσεις στη στοίβα.

en: Unable to find startpage.pstpl to add {TEMPLATEJS} placeholder, please check your template.
el: Αδύνατη η εύρεση της startpage.pstpl για προσθήκη {TEMPLATEJS} αντικαταστάτη, παρακαλώ ελέγξτε το πρότυπό σας.

en: Unable to insert record into survey table
el: Αδυναμία εισαγωγής εγγραφής στον πίνακα του ερωτηματολογίου.

en: Unbalanced equation - values left on stack
el: Ετεροβαρής εξίσωση - οι τιμές παρέμειναν στη στοίβα.

en: Uncertain
el: Αβέβαιο

en: Unchanged
el: Χωρίς αλλαγές

en: Uncheck all
el: Αποεπιλογή όλων

en: Undefined function
el: Απροσδιόριστη λειτουργία

en: Undefined variable
el: Απροσδιόριστη μεταβλητή

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Unknown file extension
el: Άγνωστη επέκταση αρχείου.

en: Unlimited
el: Απεριόριστες

en: Unlimited administration permissions
el: Απεριόριστες άδειες διαχείρισης

en: Unmapped participant attributes
el: Μη αντιστοιχισμένα χαρακτηριστικά συμμετέχοντα

en: Unmapped token attributes
el: Μη αντιστοιχισμένα χαρακτηριστικά κλειδάριθμων.

en: Unsupported number of arguments: %s
el: Μη υποστηριζόμενος αριθμός ορισμάτων: %s.

en: Unsupported syntax
el: Μη υποστηριζόμενη σύνταξη.

en: Unwritable
el: Μη-Εγγράψιμο

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update available: %s | Updates available: %s
el[0]: Διαθέσιμη ενημέρωση: %s

en: Update condition
el: Ενημέρωση συνθήκης

en: Update scenario
el: Ενημέρωση σεναρίου

en: Update server busy
el: Ο εξυπηρετητής ενημέρωσης είναι απασχολημένος

en: Update token entry
el: Ενημέρωση εγγραφής κουπονιού

en: Update user group
el: Ενημέρωση ομάδας χρηστών

en: Updater file is not writable (%s). Please set according file permissions.
el: Το φορτωμένο αρχείο δεν είναι εγγράψιμο (%s). Παρακαλώ δώστε στο αρχέιο τα δικαιώματα που ταιριάζουν.

en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: Upload
el: Φόρτωση

en: Upload a file:
el: Ανέβασμα αρχείου:

en: Upload files
el: Αποστολή αρχείων

en: Upload summary
el: Αποστολή περίληψης

en: Upload your files
el: Αποστολή των αρχείων σας

en: Uploaded CSV file successfully
el: Το αρχείο CSV απεστάλη επιτυχώς

en: Uploaded label set file needs to have an .lsl extension.
el: Το απεσταλμένο αρχείο του σετ ετικετών χρειάζεται να έχει μια κατάληξη .lsl

en: Uploaded resources management
el: Διαχείριση πόρων που φορτώθηκαν στο σύστημα

en: Uploaded template file
el: Ανεβασμένο αρχείο προτύπου

en: Uploading
el: Αποστολή

en: Uploading LDAP Query
el: Φόρτωση ερωτήματος LDAP

en: Uppercase the first character of each word in a string
el: Ο πρώτος χαρακτήρας κάθε λέξης σε μια συμβολοσειρά με κεφαλαία.

en: Urdu
el: Ουρντού

en: Use CAPTCHA for
el: Χρήση CAPTCHA για

en: Use ComfortUpdate
el: Χρήση της εύκολης ενημέρωσης

en: Use HTML format for token emails?
el: Χρήση μορφοποίησης HTML για τα email κουπονιών:

en: Use accessible dropdown boxes instead of calendar popup
el: Χρήση πτυσσόμενων πλαισίων επιλογής, αντί αναδυόμενου ημερολογίου.

en: Use checkbox layout
el: Χρήση διάταξης πλαισίου ελέγχου

en: Use dropdown presentation
el: Χρήση παρουσίασης (Dropdown)

en: Use global settings
el: Χρήση γενικών ρυθμίσεων

en: Use javascript function to remove text and uncheck checkbox (or use Expression Manager only).
el: Χρήση της λειτουργίας javascript για αφαίρεση κειμένου και αποεπιλογή πλαισίου ελέγχου (ή χρήση Διαχειριστή Εκφράσεων μόνο).

en: Use mapping service
el: Χρήση υπηρεσίας χαρτογράφησης:

en: Use same default value across languages:
el: Χρήση της ίδιας προεπιλεγμένης τιμής σε όλες τις γλώσσες:

en: Use settings below
el: Χρήση των παρακάτω ρυθμίσεων

en: Use slider layout
el: Χρήση κυλιόμενου επιλογέα

en: Used/free space for file uploads
el: Χρησιμοποιημένος/ελεύθερος χώρος για αποστολή αρχείων

en: User
el: Χρήστης

en: User '%s' was successfully deleted.
el: Ο χρήστης '%s' διαγράφηκε με επιτυχία.

en: User ID
el: ID Χρήστη

en: User ID editable:
el: Επεξεργάσιμο ID χρήστη:

en: User added.
el: Ο χρήστης προστέθηκε

en: User already exists in the group.
el: Ο χρήστης υπάρχει ήδη στην ομάδα.

en: User control
el: Έλεγχος χρήστη

en: User data
el: Δεδομένα χρηστών

en: User does not exist in the group.
el: Ο χρήστης δεν υπάρχει στην ομάδα.

en: User group
el: Ομάδα χρηστών

en: User group added.
el: Προστέθηκε ομάδα χρηστών.

en: User group successfully added!
el: Η ομάδα χρήστη καταχωρήθηκε επιτυχώς

en: User group successfully saved!
el: Επιτυχής αποθήκευση της ομάδας χρηστών.

en: User groups
el: Ομάδες χρηστών

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: User name and/or email not found!
el: Το όνομα χρήστη ή/και η διεύθυνση email δεν βρέθηκαν!

en: User name:
el: Όνομα χρήστη:

en: User not found.
el: Ο χρήστης δεν βρέθηκε.

en: User registration at '%s'
el: Εγγραφή χρήστη στο '%s'

en: User removed.
el: Ο χρήστης αφαιρέθηκε.

en: User with whom the participants are to be shared
el: Χρήστης με τον οποίο οι συμμετέχοντας θα είναι διαμοιραζόμενοι

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username already exists.
el: Το όνομα χρήστη υπάρχει ήδη.

en: Username: %s
el: Όνομα χρήστη: %s

en: Users
el: Χρήστες

en: Uses left
el: Χρήσεις που απομένουν

en: Uses left:
el: Χρήσεις που απομένουν:

en: Using type coercion may break your data; use with care or not at all if possible.
el: Η χρήση του εξαναγκασμού μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στα δεδομένα σας. Χρησιμοποιήστε τον με σύνεση ή και καθόλου εάν αυτό είναι δυνατόν.

en: VV export version
el: Έκδοση εξαγωγής VV

en: Valid from
el: Έγκυρο από

en: Valid until
el: Έγκυρο μέχρι

en: Validation:
el: Επιβεβαίωση:

en: Value
el: Τιμή

en: Value range allows missing
el: Το εύρος τιμών επιτρέπει απουσίες.

en: Values:
el: Τιμές:

en: Variable not declared until a later page
el: Η μεταβλητή δεν δηλώθηκε μέχρι μια σελίδα αργότερα

en: Version
el: Έκδοση

en: Version file is not writable (%s). Please set according file permissions.
el: Η Έκδοση αρχείου δεν είναι εγγράψιμο %s). Παρακαλούμε να καθορίσεται ανάλογα τα δικαιώματα των αρχείων.

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: View Saved but not submitted Responses
el: Προβολή αποθηκευμένων αλλά όχι υποβληθέντων απαντήσεων

en: View This Record
el: Εμφάνιση εγγραφής

en: View participants of this survey in the central participant database panel
el: Προβολή των συμμετεχόντων σε αυτό το ερωτηματολόγιο σε έναν κεντρικό πίνακα της βάσης δεδομένων των συμμετεχόντων.

en: View response
el: Προβολή απάντησης

en: View response ID %d
el: Προβολή  ID %d απάντησης

en: View response URL
el: Προβολή URL απαντήσεων

en: View response details
el: Προβολή λεπτομερειών απάντησης

en: View statistics
el: Προβολή στατιστικών

en: View summary of all available fields
el: Προβολή σύνοψης διαθέσιμων πεδίων

en: View the statistics for this survey.
el: Προβολή στατιστικών αυτού του ερωτηματολογίου.

en: View this person in the central participants database
el: Προβολή αυτού του ατόμου στην κεντρική βάση δεδομένων των συμμετεχόντων

en: View this record
el: Προβολή αυτής της εγγραφής

en: View {0} - {1} of {2}
el: Προβολή {0} - {1} από {2}

en: View/read
el: Προβολή/ανάγνωση

en: Viewing response (ID %s)
el: Προβολή απάντησης (ID %s)

en: Visible in participants panel
el: Ορατό στον πίνακα συμμετεχόντων

en: Visit our website!
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπό μας!

en: Warn and move on
el: Προειδοποίηση και συνέχεια

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Warning!
el: Προειδοποίηση!

en: Warning! Admin bounce email was not saved because it was not valid.
el: Προσοχή! Το email επιστροφής του διαχειριστή δεν αποθηκεύτηκε καθώς δεν ήταν έγκυρο.

en: Warning! Admin email was not saved because it was not valid.
el: Προσοχή! Το email του διαχειριστή δεν αποθηκεύτηκε καθώς δεν ήταν έγκυρο.

en: Warning! Bounce email was not updated because it was not valid.
el: Προσοχή! Το email επιστροφής δεν ενημερώθηκε καθώς δεν ήταν έγκυρο.

en: Warning! Notification email was not updated because it was not valid.
el: Προσοχή! Το email προειδοποίησης δεν ενημερώθηκε καθώς δεν ήταν έγκυρο.

en: Warning: Before turning on HTTPS,%s check if this link works.%s
el: Προσοχή: Πριν τη μετάβαση σε HTTPS, το %s ελέγχει εάν αυτός ο σύνδεσμος δουλεύει.%s

en: Warning: The following files/directories need to be updated but their permissions are set to read-only.
el: Προειδοποίηση: Τα παρακάτω αρχεία/φάκελοι πρέπει να ενημερωθούν, αλλά τα δικαιώματά τους έχουν οριστεί μόνο για ανάγνωση.

en: Warning: You are still using the default password ('password'). Please change your password and re-login again.
el: Προειδοποίηση: Χρησιμοποιείτε ακόμα τον προκαθορισμένο κωδικό ('password'). Παρακαλώ αλλάξτε τον κωδικό αυτό και εισέλθετε εκ νέου στο σύστημα.

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: We are sorry but there was a system error and your file was not saved. An email has been dispatched to notify the survey administrator.
el: Λυπούμαστε, αλλά υπήρχε ένα σφάλμα συστήματος και το αρχείο σας δεν αποθηκεύτηκε. Ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου έχει αποσταλεί να ενημερώσει το διαχειριστή της έρευνας.

en: We are sorry but you are not allowed to enter this survey.
el: Λυπούμαστε, αλλά δε σας επιτρέπεται η πρόσβαση σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: We are sorry but you don't have permissions to do this.
el: Λυπούμαστε, αλλά δεν έχετε δικαίωμα να το κάνετε αυτό.

en: We are sorry but your session has expired.
el: Συγνώμη, αλλά η συνεδρία σας έχει λήξει.

en: We recommend that before you delete this survey you export the entire survey from the main administration screen.
el: Συνιστάται η εξαγωγή ολόκληρου του ερωτηματολογίου από την κύρια οθόνη διαχείρισης, πριν από τη διαγραφή του.

en: We recommend that before you proceed, you export the entire survey from the main administration screen.
el: Συνιστάται, πριν συνεχίσετε, να κάνετε εξαγωγή ολόκληρου του ερωτηματολογίου από την κεντρική οθόνη διαχείρισης

en: We recommend that these files should be replaced by the update procedure.
el: Προτείνουμε αυτά τα αρχεία να αντικατασταθούν από τη διαδικασία ενημέρωσης.

en: Welcome
el: Καλωσορίσατε

en: Welcome %s!
el: Καλωσήρθατε %s!

en: Welcome Page
el: Σελίδα καλωσορίσματος

en: Welcome and end text
el: Κείμενα καλωσορίσματος και τέλους

en: Welcome message:
el: Μήνυμα καλωσορίσματος:

en: Welcome to %s!
el: Καλωσήρθατε στο %s!

en: Welcome to the ComfortUpdate
el: Καλωσορίσατε στην εύκολη ενημέρωση με 3 κλικ

en: Welcome to the LimeSurvey installation wizard. This wizard will guide you through the installation, database setup and initial configuration of LimeSurvey.
el: Καλώς ήλθατε στον οδηγό εγκατάστασης του LimeSurvey. Αυτός ο οδηγός θα σας καθοδηγήσει κατά την εγκατάσταση, ρύθμιση βάσεων δεδομένων και την αρχική διαμόρφωση του LimeSurvey.

en: Welcome to this sample survey
el: Καλωσορίσατε σε αυτό το ερωτηματολόγιο - δείγμα

en: Welcome:
el: Καλωσήρθατε:

en: Welsh
el: Ουαλικά

en: When an imported record matches an existing record ID:
el: Όταν μία εισηγμένη εγγραφή ταιριάζει με το ID μιας υπάρχουσας εγγραφής:

en: When checking your file permissions we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
el: Κατά τον έλεγχο δικαιωμάτων αρχείων σας βρήκαμε ένα ή περισσότερα προβλήματα. Παρακαλούμε ελέγξτε για τυχόν μηνύματα λάθους παραπάνω και να τα διορθώσετε για να μπορέσετε να προχωρήσετε.

en: When checking your installation we found one or more problems. Please check for any error messages above and fix these before you can proceed.
el: Κατά τον έλεγχο της εγκατάστασης σας βρήκαμε ένα ή περισσότερα προβλήματα. Παρακαλούμε ελέγξτε για τυχόν μηνύματα λάθους παραπάνω και να τα διορθώσετε για να μπορέσετε να προχωρήσετε.

en: Width of text input box
el: Πλάτος πλαισίου εισαγωγής κειμένου:

en: Width of the map in pixel
el: Πλάτος του χάρτη σε εικονοστοιχεία

en: Windows Arabic (Windows-1256)
el: Αραβικά Windows (Windows-1256)

en: Windows Baltic (Windows-1257)
el: Windows Βαλτικής (Windows-1257)

en: Windows Central European (Windows-1250)
el: Windows Κεντρικής Ευρώπης (Windows-1250)

en: Windows Cyrillic (Windows-1251)
el: Windows Κυριλικά (Windows-1251)

en: Windows-31J - SJIS for Windows Japanese (cp932)
el: Windows-31J - SJIS για Ιαπωνέζικα Windows (cp932)

en: With not anonymous survey: user can update his answer after completion, else user can add new answers without restriction.
el: Με τα μη ανώνυμα ερωτηματολόγια: ο χρήστης μπορεί να ενημερώσει την απάντησή του μετά τη συμπλήρωσή της, ή ο χρήστης μπορεί να προσθέσει νέες απαντήσεις χωρίς περιορισμούς.

en: With real vv file : questions code are in second line
el: Με πραγματικό αρχείο vv : οι κωδικοί των ερωτήσεων είναι στη δεύτερη γραμμή

en: Writable
el: Εγγράψιμο

en: X-Scale
el: Κλίμακα Χ

en: Y-Scale
el: Κλίμακα Υ

en: Year
el: Χρόνος

en: Yes
el: Ναι

en: Yes (Forced by the system administrator)
el: Ναι (Υποχρεωτικό από τον διαχειριστή του συστήματος)

en: Yes - Delete Them!
el: Ναι - Διάγραψέ τα!

en: Yes - slider with emoticon
el: Ναι - επιλογέας με φατσούλες

en: Yes - stars
el: Ναι - αστέρια

en: Yes/No
el: Ναι/Όχι

en: You are about to delete all conditions on this survey's questions
el: Πρόκειται να διαγράψετε όλες τις συνθήκες των ερωτήσεων αυτής της έρευνας

en: You are about to delete this survey
el: Πρόκειται να διαγράψετε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: You are about to replace a given label set with the current answer options. Continue?
el: Πρόκειται να αντικατασταθεί ένα σετ ετικετών με τις επιλογές της τρέχουσας απάντησης. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: You are about to replace a given label set with the labels of this subquestions. Continue?
el: Πρόκειται να αντικαταστήσετε ένα δοσμένο σετ ετικετών με τις ετικέτες αυτής της υπο-ερώτησης. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: You are already a part of this survey.
el: Συμμετέχετε ήδη σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: You are not a participant in this survey.
el: Δε συμμετέχετε σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: You are not allowed dump the database!
el: Δεν σας επιτρέπεται να εξάγετε την βάση δεδομένων!

en: You are not allowed export a label set!
el: Δεν σας επιτρέπεται να εξάγετε ετικέτες!

en: You are not allowed to activate this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να ενεργοποιήσετε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to add a group to this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να προσθέσετε μια ομάδα ερωτήσεων σε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to add new questions for this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να προσθέσετε απαντήσεις σε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to browse responses!
el: Δεν σας επιτρέπεται να περιηγηθείτε στις απαντήσεις!

en: You are not allowed to change user data!
el: Δεν μπορείτε να αλλάξετε τα δεδομένα χρήστη!

en: You are not allowed to create new surveys!
el: Δεν σας επιτρέπεται να δημιουργείτε νέα ερωτηματολόγια

en: You are not allowed to delete this group!
el: Δεν σας επιτρέπεται να διαγράψετε αυτήν την ομάδα!

en: You are not allowed to delete this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να διαγράψετε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to edit groups in this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να επεξεργαστείτε τις ομάδες σε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to edit this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to edit your own user permissions.
el: Δεν σας επιτρέπεται να επεξεργαστείτε τα δικά σας δικαιώματα χρήστη.

en: You are not allowed to import a group!
el: Δεν σας επιτρέπεται να εισάγετε μια ομάδα!

en: You are not allowed to import a survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να εισάγετε μια έρευνα

en: You are not allowed to order groups in this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να αλλάξετε την σειρά των ομάδων σε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to perform this operation!
el: Δεν σας επιτρέπεται η εκτέλεση της ενέργειας αυτής.

en: You are not allowed to set assessment rules!
el: Δεν σας επιτρέπεται να καθορίσετε κανόνες αξιολόγησης.

en: You are not allowed to stop this survey!
el: Δεν σας επιτρέπεται να απενεργοποιήσετε αυτό το ερωτηματολόγιο!

en: You are not allowed to to import a question!
el: Δεν σας επιτρέπεται να εισάγετε μια ερώτηση!

en: You are not authorized to delete questions.
el: Δεν σας επιτρέπεται να διαγράψετε ερωτήσεις.

en: You can %s download and update manually %s or use the %s.
el: Μπορείτε να κάνετε λήψη του %s και χειροκίνητη ενημέρωση του %s ή να χρησιμοποιήσετε το %s.

en: You can import all old responses that are compatible with your current survey. Compatibility is determined by comparing column types and names, the ID field is always ignored.
el: Μπορείτε να εισάγετε όλες τις παλιές απαντήσεις που είναι συμβατές με το τρέχον ερωτηματολόγιο. Η συμβατότητα εξακριβώνεται με τη σύγκριση του τύπου των στηλών και των ονομάτων, ενώ το πεδίο ID δεν λαμβάνεται υπόψη.

en: You can leave these settings blank and change them later
el: Μπορείτε να αφήσετε αυτές τις ρυθμίσεις κενές και να τις επεξεργαστείτε αργότερα

en: You can leave this blank, and automatically generate tokens using 'Generate Tokens'
el: Το πεδίο αυτό μπορεί να είναι μείνει άδειο και να γεμίσει αυτόματα με την λειτουργία 'Δημιουργία κουπονιών'.

en: You can load a survey that you have previously saved from this screen.
el: Μπορείτε να φορτώσετε ένα ερωτηματολόγιο που έχετε προηγουμένως αποθηκεύσει από αυτή την οθόνη.

en: You can not add or remove the group owner from the group.
el: Δεν μπορείτε ούτε να προσθέσετε ούτε να αφαιρέσετε από την ομάδα τον ιδιοκτήτη της

en: You can only archive active surveys.
el: Μπορείτε μόνο να αρχειοθετήσετε ενεργά ερωτηματολόγια.

en: You can only choose 255 colums at a maximum for Excel export.
el: Μπορείτε να επιλέξετε το πολύ 255 στήλες για εξαγωγή σε Excel.

en: You can see and edit settings for shared participants in share panel.
el: Μπορείτε να δείτε και να επεξεργαστείτε ρυθμίσεις για τους διαμοιραζόμενους συμμετέχοντες στον πίνακα διαμοιρασμού.

en: You can switch to the closed-access mode by initialising a token table with the button below.
el: Μπορείτε να μεταβείτε σε κλειστή πρόσβαση, αρχικοποιώντας έναν πίνακα κουπονιών κάνοντας κλικ στο παρακάτω πλήκτρο.

en: You can upload %s under %s KB each.
el: Μπορείτε να αποστείλετε %s αρχεία, με μέγεθος μικρότερο από %s KB το καθένα.

en: You can use now the following credentials to log into the site:
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα ακόλουθα διαπιστευτήρια για να συνθεθείτε στο σύστημα:

en: You can't copy a question if the survey is active.
el: Δε μπορείτε να αντιγράψετε μια ερώτηση εάν το ερωτηματολόγιο είναι ενεργό.

en: You can't delete this question because the survey is currently active.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε αυτή την ερώτηση γιατί το ερωτηματολόγιο είναι ακόμη ενεργό.

en: You can't import a group which doesn't support at least the survey base language.
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή ομάδας, η οποία δεν υποστηρίζει τη βασική γλώσσα του ερωτηματολογίου.

en: You can't import a question which doesn't support at least the survey base language.
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή ερώτησης, η οποία δεν υποστηρίζει τουλάχιστον τη βασική γλώσσα του ερωτηματολογίου.

en: You can't import answers which doesn't support at least the survey base language.
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή απαντήσεων, οι οποίες δεν υποστηρίζουν τουλάχιστον τη βασική γλώσσα του ερωτηματολογίου.

en: You can't import label sets which don't support the current survey's base language
el: Δεν είναι δυνατή η εισαγωγή σετ ετικετών, τα οποία δεν υποστηρίζουν τη βασική γλώσσα του τρέχοντος ερωτηματολογίου

en: You can't save changes because the template directory is not writable.
el: Δεν μπορείτε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές γιατί ο φάκελος των προτύπων δεν είναι εγγράψιμος.

en: You can't use Anonymized responses when Token-based answers persistence is enabled.
el: Δεν μπορείτε να καταχωρήσετε ανώνυμες απαντήσεις στο σύστημα όταν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή για υποχρεωτική ύπαρξη κουπονιών

en: You cannot add/remove subquestions or edit their codes because the survey is active.
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε/αφαιρέσετε υποερωτήσεις ή να επεξεργαστείτε τους κωδικούς τους, γιατί το ερωτηματολόγιο είναι ενεργό.

en: You cannot delete the last answer option.
el: Δε μπορείτε να διαγράψετε την επιλογή της τελευταίας απάντησης.

en: You cannot delete the last subquestion.
el: Δε μπορείτε να διαγράψετε την τελευταία υποερώτηση.

en: You cannot proceed until you enter some text for one or more questions.
el: Δεν μπορείτε να συνεχίσετε αν δεν εισάγετε κάποιο κείμενο για μια ή περισσότερες ερωτήσεις

en: You cannot remove this item since you need at least one language in a labelset.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο, αφού χρειάζεστε τουλάχιστο μια γλώσσα σε ένα σετ ετικετών.

en: You did not answer to the security question.
el: Δεν απαντήσατε στην ερώτηση ασφαλείας.

en: You did not provide a name
el: Δεν δώσατε ένα όνομα

en: You did not provide a password
el: Δεν παρείχατε κωδικό

en: You do not have sufficient rights to access this page.
el: Δεν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα.

en: You do not have the Freetype Library installed. Showing charts requires the Freetype library to function properly.
el: Δεν έχετε εγκαταστήσει τη βιβλιοθήκη Freetype. Η εμφάνιση διαγραμμάτων απαιτεί να είναι εγκατεστημένη η βιβλιοθήκη αυτή.

en: You do not have the GD Library installed. Showing charts requires the GD library to function properly.
el: Δεν έχετε εγκαταστήσει τη βιβλιοθήκη GD. Η εμφάνιση διαγραμμάτων απαιτεί να είναι εγκατεστημένη η βιβλιοθήκη αυτή.

en: You do not have the permission to edit this participant.
el: Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να επεξεργαστείτε αυτόν τον συμμετέχοντα.

en: You don't have permission to delete this entry.
el: .Δεν έχετε δικαίωμα να διαγράψετε αυτή την καταχώρηση

en: You don't have sufficient permissions.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα.

en: You don't have the permission to activate tokens.
el: Δεν έχετε δικαίωμα για να ενεργοποιήσετε τα κουπόνια.

en: You have already been removed from the central participants list for this site
el: Έχετε ήδη αφαιρεθεί από τη λίστα των κεντρικώς συμμετεχόντων σε αυτόν τον ιστότοπο.

en: You have already completed this survey.
el: Έχετε ήδη συμπληρώσει αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: You have been already removed from this survey.
el: Έχετε ήδη αφαιρεθεί από αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: You have been removed from the central participants list for this site
el: Σας έχουν αφαιρέσει από την κεντρική λίστα συμμετεχόντων αυτού του ιστότοπου.

en: You have been successfully added back to this survey.
el: Έχετε προστεθεί πίσω στο ερωτηματολόγιο με επιτυχία

en: You have been successfully removed from this survey.
el: Έχετε αφαιρεθεί με επιτυχία από αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: You have completed %s%% of this survey
el: Έχετε συμπληρώσει το %s%% αυτού του ερωτηματολογίου

en: You have completed answering the questions in this survey.
el: Έχετε απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις αυτού του ερωτηματολογίου.

en: You have exceeded the number of maximum login attempts. Please wait %d minutes before trying again.
el: Έχετε υπερβεί τον μέγιστο αριθμό προσπαθειών σύνδεσης. Παρακαλώ περιμένετε %d λεπτά, πριν προσπαθήσετε και πάλι.

en: You have no row selected
el: Δεν έχετε επιλέξει κάποια σειρά

en: You have not provided a survey identification number
el: Δεν είστε εφοδιασμένος με το ID του ερωτηματολογίου

en: You have not selected a question
el: Δεν έχει επιλεγεί ερώτηση

en: You have not selected a survey
el: Δεν έχετε επιλέξει κάποιο ερωτηματολόγιο

en: You have not selected a survey to delete
el: Δέν έχετε επιλέξει ερωτηματολόγιο για διαγραφή

en: You have to enter a valid parameter name.
el: Πρέπει να εισάγετε ένα σωστό όνομα παραμέτρου.

en: You have to pair it with one attribute of the token table
el: Θα πρέπει να το ταιριάξετε με ένα από τα χαρακτηριστικά του πίνακα των κλειδάριθμων.

en: You have to pair this field with an existing attribute.
el: Θα πρέπει να αντιστοιχίσετε αυτό το πεδίο με ένα υπάρχον χαρακτηριστικό.

en: You have to select a file.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα αρχείο.

en: You have to select at least one label set.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα σετ ετικετών.

en: You may register for this survey if you wish to take part.
el: Μπορείτε να κάνετε εγραφή προκειμένου να συμμετέχετε σε αυτό το ερωτηματολόγιο.

en: You must be registered to complete this survey
el: Πρέπει να εγγραφείτε για να συμπληρώσετε αυτό το ερωτηματολόγιο

en: You must select a survey from the list
el: Θα πρέπει να επιλέξετε ένα ερωτηματολόγιο από τη λίστα

en: You must set according write permissions on these filese before you can proceed. If you are unsure what to do please contact your system administrator for advice.
el: Θα πρέπει να ορίσετε ανάλογα δικαιώματα εγγραφής σε αυτά τα αρχεία πριν προχωρήσετε. Εάν δεν είστε βέβαιοι τι πρέπει να κάνετε, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος για περαιτέρω ενημέρωση.

en: You must set at last one available language.
el: Πρέπει να ορίσετε τουλάχιστον μία διαθέσιμη γλώσσα.

en: You must supply a name for this saved session.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα για αυτή την αποθηκευμένη συνεδρία.

en: You must supply a password for this saved session.
el: Πρέπει να δώσετε έναν κωδικό πρόσβασης γι' αυτή την αποθηκευμένη συνεδρία.

en: You need to add answer options to this question
el: Πρέπει να προσθέσετε επιλογές απάντησης σε αυτή την ερώτηση.

en: You need to add question groups
el: Πρέπει να προσθέσετε ομάδες ερωτήσεων

en: You need to add questions
el: Χρειάζεται να προσθέσετε ερωτήσεις

en: You need to add subquestions to this question
el: Πρέπει να προσθέσετε υποερωτήσεις σε αυτή την ερώτηση

en: You need to upload %s more files for this question.
    Are you sure you want to exit?
el: Χρειάζεται να αποστείλετε %s περισσότερα αρχεία για αυτή την ερώτηση.
    Είστε σίγουρος οτι θέλετε να βγείτε;

en: You should export your responses before deactivating.
el: Θα πρέπει να εξάγετε τις απαντήσεις σας πριν την απενεργοποίηση.

en: You should have a great time doing this
el: Θα πρέπει να διασκεδάζεις κάνοντας αυτό

en: You should note the name(s) of the table(s) in case you need to access this information later.
el: Θα πρέπει να σημειώσετε το όνομα(τα) του πίνακα(ων) σε περίπτωση που τα χρειαστείτε αργότερα.

en: You should only activate a survey when you are absolutely certain that your survey setup is finished and will not need changing.
el: Η ενεργοποίηση του ερωτηματολογίου πρέπει να γίνει όταν είστε απόλυτα βέβαιος ότι δεν χρειάζονται άλλες αλλαγές ή προσθήκες στο ερωτηματολόγιο αυτό.

en: You will be redirected in about 5 secs. If not, click <a href="%s">here</a>.
el: Θα ανακατευθυνθείτε σε αυτή σε περίπου 5 δευτερόλεπτα. Εάν αυτό δεν συμβεί, κάντε κλικ <a href="%s">εδώ</a>.

en: Your Choices
el: Οι επιλογές σας

en: Your DB and any changed files will be backed up.
el: Θα δημιουργηθούν αντίγραφα ασφαλείας της βάσης δεδομένων σας και άλλων τροποποιημένων αρχείων.

en: Your LimeSurvey installation is checked if the update can be run successfully.
el: Η εγκατάσταση του LimeSurvey έχει ελεγχθεί για το αν η ενημερωμένη έκδοση μπορεί να τρέξει με επιτυχία.

en: Your Ranking
el: Η ταξινόμησή σας

en: Your answer
el: Η απάντησή σας

en: Your assessment
el: Η αξιολόγησή σας

en: Your browser reports that it was used previously to answer this survey. We are resetting the session so that you can start from the beginning.
el: Ο περιηγητής σας υποδεικνύει πως τον έχετε ήδη χρησιμοποιήσει για να απαντήσετε σε αυτή την έρευνα. Θα κάνουμε επαναφορά της συνεδρίας, έτσι ώστε να αρχίσετε από την αρχή.

en: Your condition could not be added! It did not include the question and/or answer upon which the condition was based. Please ensure you have selected a question and an answer.
el: Η συνθήκη δεν καταχωρήθηκε. Δεν περιέχει την ερώτηση ή/και την απάντηση στην οποία βασίζεται η συνθήκη. Πρέπει να επιλεχτεί μια ερώτηση και μια απάντηση.

en: Your data should be imported now
el: Τα δεδομένα θα πρέπει να έχουν εισαχθεί πλέον

en: Your data should be imported now, the data.frame is named "data", the variable.labels are attributes of data ("attributes(data)$variable.labels"), like for foreign:read.spss.
el: Τα δεδομένα σας θα πρέπει να εισαχθούν τώρα, το data.frame ονομάστηκε "data", οι variable.labels είναι χαρακτηριστικά των δεδομένων ("attributes(data)$variable.labels"), όπως για τα άγνωστα:read.spss.

en: Your database server password.
el: Ο κωδικός σας στον Server

en: Your database server user name. In most cases "root" will work.
el: Το όνομα χρήστη για τη βάση δεδομένων σας. Στις περισσότερες των περιπτώσεων το "root" θα σας βοηθήσει.

en: Your email address
el: Η διεύθυνση email σας

en: Your passwords do not match.
el: Οι κωδικοί πρόσβασης δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

en: Your personal settings
el: Οι προσωπικές σας ρυθμίσεις

en: Your personal settings were successfully saved.
el: Οι προσωπικές σας ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν επιτυχώς.

en: Your preferred language will be used through out the installation process.
el: Η γλώσσα που προτιμήσατε θα χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγκατάστασης.

en: Your response table will be renamed to:
el: Οι απαντήσεις σας στο ερωτηματολόγιο θα μετανομαστούν σε:

en: Your responses have not been lost and have been emailed to the survey administrator and will be entered into our database at a later point.
el: Οι απαντήσεις σας δεν χάθηκαν και στάλθηκαν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στον διαχειριστή του ερωτηματολογίου, προκειμένου να καταχωρηθούν στην βάση δεδομένων μας αργότερα.

en: Your responses were successfully saved.
el: Οι απαντήσεις σας αποθηκεύτηκαν επιτυχώς.

en: Your search returned no results
el: Η αναζήτησή σας δεν επέστρεψε αποτελέσματα.

en: Your survey can export associated token data with each response. Select any additional fields you would like to export.
el: Μπορεί να γίνει εξαγωγή των συσχετιζόμενων με κάθε απάντηση δεδομένων των κουπονιών. Παρακαλώ επιλέξτε τα πρόσθετα πεδία που θα θέλατε να εξάγετε.

en: Your survey responses have been recorded.
el: Οι απαντήσεις σας έχουν καταχωρηθεί.

en: Your survey responses have been saved successfully.  You will be sent a confirmation e-mail. Please make sure to save your password, since we will not be able to retrieve it for you.
el: Οι απαντήσεις σας έχουν αποθηκευτεί με επιτυχία. Θα σας σταλεί μήνυμα επιβεβαίωσης. Παρακαλώ, κρατήστε τον κωδικό σας σε ασφαλές σημείο γιατί δεν είναι δυνατό να ανακτηθεί αν τον χάσετε.

en: Your survey responses have not been recorded. This survey is not yet active.
el: Οι απαντήσεις του ερωτηματολογίου δεν καταγράφηκαν. Το παρόν ερωτηματολόγιο δεν είναι ενεργό ακόμη.

en: Your survey was successfully saved.
el: Το ερωτηματολόγιό σας αποθηκεύτηκε επιτυχώς.

en: Your survey will be saved using that name and password, and can be completed later by logging in with the same name and password.
el: Το ερωτηματολόγιο θα αποθηκευτεί χρησιμοποιώντας αυτό το όνομα και τον κωδικό πρόσβασης. Μπορείτε να το συμπηρώσετε αργότερα χρησιμοποιώντας τα ίδια στοιχεία σύνδεσης.

en: Your time to answer this question has expired
el: Ο χρόνος για να απαντήσετε αυτή την ερώτηση έχει λήξει

en: Your time to answer this question has nearly expired. You have {TIME} remaining.
el: Ο χρόνος για να απαντήσετε αυτή την ερώτηση έχει σχεδόν λήξει. Έχετε {TIME} που απομένουν.

en: Your update key is invalid and was removed.
el: Το κλειδί της ενημέρωσης δεν ήταν έγκυρο και διαγράφηκε.

en: Your user data for accessing %s
el: Τα δικά σας στοιχεία χρήστη για πρόσβαση στο %s

en: Zoom level
el: Επίπεδο εστίασης

en: Zulu
el: Ζουλού

en: addslashes
el: προσθήκηκαθέτων

en: and
el: και

en: at question
el: στην ερώτηση

en: begins with
el: αρχίζει με

en: checked
el: επιλεγμένο

en: contains
el: περιέχει

en: copy_of_
el: αντίγραφο_της_

en: d-m-yyyy
el: η-μ-εεεε

en: d.m.yyyy
el: η.μ.εεεε

en: d/m/yyyy
el: η/μ/εεεε

en: dd-mm-yyyy
el: ηη-μμ-εεεε

en: dd.mm.yyyy
el: ηη.μμ.εεεε

en: dd/mm/yyyy
el: ηη/μμ/εεεε

en: digit:       source("filename", encoding = "UTF-8")        on the R command window, replace filename with the actual filename
el: ψηφίο: source("filename", encoding = "UTF-8") στο παράθυρο εντολών R, αντικαθιστά το όνομα του αρχείου με το πραγματικό όνομα

en: directory
el: διαδρομή

en: does not begin with
el: δεν ξεκινά με

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: does not end with
el: δεν τελειώνει με

en: ends with
el: τελειώνει με

en: equal
el: ίσο

en: equals
el: ισούται

en: greater
el: μεγαλύτερο

en: greater or equal
el: μεγαλύτερο ή ίσο

en: having a token
el: έχοντας ένα κουπόνι

en: having a valid email address
el: έχοντας μια έγκυρη ηλεκτρονική διεύθυνση

en: having already completed the survey
el: έχοντας ήδη συμπληρώσει αυτό το ερωτηματολόγιο

en: hh:mm
el: ωω:λλ

en: hours
el: ώρες

en: is
el: είναι

en: is NOT
el: ΔΕΝ είναι

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: is greater than or equal to
el: είναι μεγαλύτερο από ή ίσο με

en: is in
el: είναι στο

en: is less than
el: είναι μικρότερο από

en: is less than or equal to
el: είναι μικρότερο από ή ίσο με

en: is matched (regexp)
el: ταιριάζει (regexp)

en: is not in
el: δεν είναι στο

en: is not null
el: δεν είναι κενό

en: is null
el: είναι κενό

en: less
el: μικρότερο

en: less or equal
el: μικρότερο ή ίσο

en: minitab method
el: μέθοδος minitab

en: mins
el: λεπτά

en: mm-dd-yyyy
el: μμ-ηη-εεεε

en: mm.dd.yyyy
el: μμ.ηη.εεεε

en: mm/dd/yyyy
el: μμ/ηη/εεεε

en: none
el: κανένα

en: not checked
el: μη επιλεγμένο

en: not equal
el: όχι ίσο

en: not having been sent an invitation already
el: Δεν έχει σταλεί πρόσκληση ήδη

en: or
el: ή

en: page
el: σελίδα

en: queXML format (*.xml)
el: Τύπος αρχείου queXML (*.xml)

en: quota language settings
el: ρυθμίσεις γλώσσας ποσόστωσης

en: quota members
el: μέλη ποσόστωσης

en: responses
el: απαντήσεις

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: selected
el: επιλεγμένα

en: table
el: πίνακας

en: this is an automated email to notify that a user has been created for you on the site '%s'.
el:  αυτό είναι ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα email, το οποίο σας ενημερώνει ότι ένας λογαριασμός χρήστη έχει δημιουργηθεί για σας στον ιστότοπο '%s'.

en: timings
el: Χρονισμοί

en: to
el: μέχρι

en: until
el: μέχρι

en: visit http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php for more information
el: Επισκεφθείτε το http://us2.php.net/manual/en/ref.image.php για περισσότερες πληροφορίες

en: yyyy-mm-dd
el: εεεε-μμ-ηη

en: yyyy.mm.dd
el: εεεε.μμ.ηη

en: yyyy/mm/dd
el: εεεε/μμ/ηη

en: zip library not supported by PHP, Import ZIP Disabled
el: Η βιβλιοθήκη ZIP δεν υποστηρίζεται από την PHP. Η εισαγωγή αρχείων zip απενεργοποιήθηκε.
